Ako pestovať ružu v zemiakoch?

Rezanie je najvhodnejšou metódou chovu ruží, ale keďže tieto kvety sú veľmi rozmarné, ich pestovanie odrezkami v záhrade alebo doma nie je vždy úspešné. Obtiažnosť spočíva v tom, že odrezky môžu vysychať alebo hniť v dôsledku nedostatku vlhkosti a živín. Bežný zemiak pomáha vyriešiť tento problém a zabezpečiť takmer 100% klíčenie rezu. V článku sa budeme zaoberať tým, ako pestovať ružu v zemiakoch rýchlo as minimálnymi nákladmi.

Príprava odrezkov a zemiakov

Pri večnom hľadaní najlepších a najúčinnejších spôsobov zakorenenia odrezkov ruží sa vyskúšalo mnoho materiálov, z ktorých najúspešnejší bol hlíz zemiakov. Čerstvé zemiaky obsahujú značné množstvo živín, najmä škrob. Je to dlhodobý zdroj stálej vlhkosti a spoľahlivej ochrany proti podchladeniu, rozkladu a rozvoju bakteriálnych chorôb, ktoré niekedy pôsobia na ruže v počiatočnej fáze rastu. Okrem toho je technicky pestovanie ružových stopiek v čerstvých zemiakoch ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Pred výsadbou ružev zemiakoch musíte najskôr pripraviť hľuzy a odrezky.Ako nádobu na pestovanie ruží je lepšie brať mladé, nedávno vykopané hľuzy - obsahujú maximálne množstvo užitočných látok.

Ak sa stonka pestuje v zime v črepníku, čerstvosť hľúz nie je taká dôležitá, hlavne to, že sú veľké, husté (nezvädnuté) a bez poškodenia.Všetky oči hľuzy sa musia odstrániť, aby sa zabránilo jej klíčeniu.

Je žiaduce odrezať odrezky (časť zeleného výhonku) na konci mája, keď ruže kvitnú.Na odrezky sa neodporúča používať výhonky s nezrelými púčikmi, ako aj s už zvädnutými ružami, pretože takéto odrezky je veľmi ťažké zakoreniť - jednoducho nekoreňujú.Rozmnožovanie odrezkami je možné aj pri zakúpenej ruži (z kytice) - neexistuje zásadný rozdiel.Je však dôležité, aby sa kvetina pestovala v zahraničí, pretože dovážané ruže sa ošetrujú konzervačnou látkou, ktorá zaručuje dlhú trvanlivosť.

Dĺžka rezu by mala byť 15 - 20 cm, takže z jednej ruže alebo jediného výhonku priemernej dĺžky je možné získať 3 až 4 prírezy.Rezané odrezky by mali byť ostrým predmetom, je to lepšie záhradné nožnice, aby sa stonka počas rezu nestláčala.Dolný rez sa vykonáva 2 cm pod obličkou v uhle 45 °, horný 1 cm nad obličkou a samotný rez môže byť buď šikmý alebo priamy.Všetky listy na spodku rezu musia byť odstránené, takže možno zostane niekoľko horných listov.

Ďalej plátky odrezkov na12 hodín sa spracuje slabým roztokom manganistanu draselného a potom sa na deň vloží do stimulačného roztoku (Kornevin, Heteroauxin). Výmenou týchto nástrojov môže byť čerstvá šťava z aloe. Potom sa odrezky so spodnou časťou uviaznu v zemiakoch. Aby nedošlo k prerušeniu rezu, môžete do zemiaka urobiť otvor s dlhým ostrým predmetom (skrutkovač, veľký klinec) a jednoducho vložte obrobok. Malo by sa objasniť, že rozmnožovanie ruží v zemiakoch je prijateľné iba pre odrody so vzpriamenými stonkami. Na pestovanie tkanej ruže sa nepoužíva odrezok, ale odrezky sú výhonky pochované a zakorenené v pôde, pretože pestovanie odrezkov v zemiakových hľúzach je veľmi ťažké.

Video „Zakorenenie odrezkov ruží v zemiakoch“

Z videa sa dozviete, ako zakoreniť rez do zemiakov.

Pestovanie odrezkov na otvorenom poli

Ruže môžete zakoreniť v zemiakových hľúzach doma v kvetináči alebo okamžite na otvorenom poli. Výhodou výsadby v zemi je to, že rastlina sa nemusí presádzať, čo jej umožní kvitnúť v tom istom roku alebo na jar budúceho roka. Pri výbere miesta na výsadbu odrezkov je potrebné poznamenať, že na tomto mieste budú ruže rásť niekoľko rokov, takže musia byť otvorené slnku a chránené pred vetrom. Ďalšia technológia pristátia je takáto:

  • vykopávame ryhu s hĺbkou 20 - 30 cm (na výsadbu v radoch alebo na ďalšiu výsadbu na iné miesto) - na výsadbu jednotlivých kríkov bez transplantácie sa jednotlivé jamky vykopávajú pod každou rastlinou;
  • na dno jamynalejeme vrstvu piesku - je to potrebné, aby sa hľuzy nemohli dostať do kontaktu so zemou a aby sa zabránilo hnilobe samotného zemiaka as tým aj odrezkov;
  • pripravené odrezky nalepené na zemiakových hľúzach, ako je opísané vyššie;
  • potom sa hľuzy s odrezkami umiestnia do výkopu vo vzdialenosti 15 cm;
  • výkop vyplníme 2/3 zeme, mierne podbíjame.

Predpokladom zakorenenia odrezkov je udržiavanie konštantnej vlhkosti. Polievanie by malo byť pravidelné, ale nie príliš intenzívne. Prvýkrát sa odporúča, aby sa odrezky zakryli plastovou fľašou s odskrutkovaným uzáverom (na zabezpečenie prístupu vzduchu). V slnečných dňoch je potrebné rastliny zatieniť, v oblačných dňoch fľašu úplne vyčistiť. Asi o mesiac neskôr, keď sa odrezky zakorenia, kryt sa odstráni.

Pestovanie kvetín v zemiakoch doma

Výhoda domácej pestovania ruží v zemiakoch spočíva v tom, že sa môže pestovať kedykoľvek v priebehu roka. Miestnosť je vždy teplá, a ak je možné klíčiť odrezky v zime, potom do konca jari môžete získať plnohodnotný ker na presadenie do kvetinovej záhony alebo čakať na kvitnutie na parapete. Na pestovanie ruží doma sa využíva akákoľvek kapacita, ale samozrejme, berúc do úvahy ďalší osud kvetu: ak zdobí váš dom, mali by ste si vybrať krásny kvetináč a ak plánujete transplantáciu do otvoreného terénu, urobia to dokonca aj rezané plastové fľaše.

Rovnako ako v prírodnom prostredí musí byť dom vytvorený na vyklíčenie odrezkovpriaznivé podmienky. Drenáž by mal byť položený na dno kvetináčov, nádoby by mali byť naplnené pôdnou zmesou (bude vhodná akákoľvek skladovacia zemina pre kvety). Je dobré položiť tenkú vrstvu humusu na zem, ale na to, aby sa hnojivo mohlo používať pri izbových podmienkach, musí sa dezinfikovať dvoma alebo tromi mrazy po dobu 2 až 3 dní. Z času na čas sa tiež odporúča pridať do pôdnych prípravkov, ktoré inhibujú patogénnu mikroflóru pôdy, napríklad Fitosporin, Baikal M-1.

Aby sa odrezky mohli zakoreniť čo najskôr, mala by byť pôda vždy mokrá, takže doma sa okrem zavlažovania odporúča postrekovať budúce ruže vodou. Udržiavajte teplo a vlhkosť, ktorá vám pomôže chrániť sa pred sklenenou nádobou alebo plastovou fľašou. Keď sa púčiky začnú vyvíjať na odrezkoch, kryt sa odstráni a sadenice sa postupne prispôsobia podmienkam prostredia. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kvalite osvetlenia, ale treba dbať na to, aby sa klíčky neprehriali.

Charakteristiky transplantácie na trvalé miesto

Transplantácie sadeníc ruží na miesto trvalého rastu v prvej polovici jesene (do polovice októbra), aby sa mohli zakoreniť pred začiatkom zimy. Je žiaduce pripraviť jamky na kríky 2 až 3 týždne pred transplantáciou. Veľkosť výsadbovej jamy by mala zodpovedať veľkosti podzemku rastliny. Ak nie je pôda dostatočne úrodná, kompost by sa mal položiť na spodok jamy, potom by sa mala vyplniť vrstva zeme, aby korene neprišli do styku s hnojivom. Pred výsadbou je jamka dobre navlhčená.

Pri vykopávaní sadenice je veľmi dôležité, aby sa nepoškodili korene.Aby to bolo možné, musí byť rastlina dobre napojená a keď pôda zvlhne, opatrne ju zo všetkých strán dôkladne orežte, potom odstráňte krík spolu so zemitým hrudkou.

Ďalej sa sadba umiestni do výsadbového otvoru, korene sa narovnajú a zakryjú zemou tak, aby bol koreňový krk pár centimetrov nad zemským povrchom.Pôda je stlačená, semenáčik je napojený a mulčovaný tenkou vrstvou humusu.Na jeseň môžu byť rastliny kŕmené špeciálnymi minerálnymi zmesami pre ruže bez obsahu dusíka, pretože tento prvok môže spôsobiť intenzívny vegetatívny proces, ktorý výrazne skomplikuje zimovanie ruže.

Presádzanie ruží z kvetináča do zeme je rovnaké, s jediným rozdielom, že sadenice v kvetináčoch 2 týždne pred presadením je potrebné.temperament - urobiť pár hodín na ulici.V zime sa u mladých rastlín vyskytujú korene organického mulča a samotný ker je hustý materiál.Prerezávanie sadeníc prvého roku života sa nemusí držať, ich výhonky sú dosť flexibilné, takže konáre sa iba ohýbajú k zemi a pokrývajú.Štepenie ruží pomocou hľúz zemiakov je obyčajne jednoduchým, lacným a pomerne účinným spôsobom.Pokúste sa ho uviesť do praxe a uistite sa, že výsledok vás poteší!

Video „Ako transplantovať ružu“

Z videa sa naučíte, ako implementovať transplantáciu kvetov.