Populárne odrody nechtíka lekárskeho na pestovanie v záhrade

Pozornosť záhradníkov si zaslúži nenáročný stav rastu a nenáročné nechtičky starostlivosti. Pomocou nechtových odrôd rôznych farieb, tvarov a výšok si môžete vytvoriť krásne viacúrovňové kvetinové aranžmány na ozdobenie záhrady.

Rozmanitosť druhov

Popularita jednoročných a viacročných kvitnúcich plodín rodiny Astrov, ktoré sa bežne nazývajú nechtíky, rýchlo rastie. Názov okrasnej záhradnej kvetiny bol daný zamatovým povrchom lístkov. Krásnu a svetlú okrasnú rastlinu so zamatovými lístkami pestujú záhradníci z mnohých krajín sveta. Obyvatelia Číny považujú túto rastlinu za symbol mnohých rokov a nazývajú ju kvetinou tisíce rokov. Medzi záhradníkmi v Anglicku je populárne meno nechtík lekársky, čo doslova znamená „zlato Márie“ z angličtiny. Na území Ukrajiny sa svetlé jesenné kvety zvyčajne nazývajú Černobrivci.

Pokiaľ ide o oblasť distribúcie, v strednej a východnej Európe, ako aj v krajinách Ázie, Južnej Ameriky a Afriky sa nachádzajú rôzne druhy a odrody nechtíka lekárskeho. V Mexiku a Južnej Amerike teda vyrastajú trvalky odolné voči rôznym poveternostným podmienkamSofia, Bonita, zlaté kupoly a iné drobné a veľkokveté druhy.

Väčšina odrôd taggetov, keďže nechtíčniky sa často nazývajú v kruhu chovateľov, sú prispôsobené rôznym klimatickým pásmam.Kultúra kvitnutia nevyžaduje veľa pozornosti a času záhradníka, nie je to len jedna vegetačná sezóna, ktorá rastie a poteší bohatým kvetom.V modernom záhradníckom svete existuje veľa odrôd a krížencov nechtíka lekárskeho, ktoré sú klasifikované podľa typu a výšky kríkov, tvaru listovej dosky, farby a veľkosti pukov.

Video: „Tagetes: Výsadba a kultivácia“

V tomto videu odborníci hovoria o technike výsadby a pestovania tagetes s malými a veľkými kvetenstvami.

Výška kríkov

Klasifikácia „rastu“ rastlín sa vo veľkej miere používa v kvetinárstve. Podľa výšky kvitnúcich kríkov sú nechtíka lekárske tieto druhy:

  • trpaslík - do 20 cm;
  • sú nízke alebo poddimenzované - od 25 do 45 cm;
  • sredneroslye - od 45 do 60 cm;
  • vysoký alebo vysoký - od 60 do 90 cm;
  • gigantické - viac ako 90 cm.

Vysoké okrasné plodiny - žltý kameň, úsmevy, citrónový princ, Havaj, zlatý dolár, slnečný svit, citrón Quinn a trblietkyvytvárať kvetinové aranžmány na niekoľkých úrovniach.Vysoké steny sú usadené pozdĺž stien záhradných altánkov a vidieckych domov.Zástupcovia tejto skupiny okrasných rastlín kvitnú od začiatku leta do prvých jesenných mrazov.

Kvety Sredneroslye sa používajú na vytváranie skalných záhrad a viacúrovňových kvetinových záhonov.Kríky strednej výšky sa často vysádzajú pozdĺž hospodárskych a obytných budov, ktoré sa nachádzajú na území záhrady.Medzi najzaujímavejšie stredomorské odrody nechtíka lekárskeho patria: Zlatý obr, Zlatý prsteň, Kilimandžáro s bielymi kvetenstvo, Oranžový princ a smotana Sweet-Cream.

Vrcholom skupiny maloletých nechcených veľkostí sú odrody Alyumiya, Supra žltá, Merigold Moonlight, Aspen Red, Vanilla, Carmen, Orange Snow, Bonanza, Valencia, Golden Age, Antigua, Mimimix, Orange Cupid a ďalšie.dekorácia záhradného pozemku.Používajú sa na vytváranie rôznych aranžmánov kvetín a navrhovanie záhradných chodníkov, otvorených portálov, oblúkov a iných architektonických objektov.Tvar listu [[PDN 70]

Podľa tvaru listov a druhu kríka existujú tri hlavné skupiny nechtíka lekárskeho.Sú to vzpriamené, odmietnuté a úzkoprsé kultúry.

Vzpriamené alebo africké kvety majú opačný pyramidálny tvar kríka, zatiaľ čo výška dospelého kvetu sa môže meniť od 35 do 110 cm. Podľa odrodových charakteristík sú kvetenstvo froté, polodvojité alebo jednoduché.Maximálny priemer púčika je 13 cm. Vzpriamene kvitnúce kríky sú vhodné na zdobenie terás, verandov abalkóny, ako aj na prípravu kytíc. Jasní predstavitelia skupiny vzpriamených nechtičiek sa nazývajú Taishan, Eskimo, Amor, Velvet sezóna, Citrónový zázrak, Jantárová čipka, Podnik, Snehulienka, Aljaška, Pláž, Discovery, Crash a Prima Gold.

Odmietnuté druhy sa často nazývajú francúzske, listnaté a malofarebné. Za zmienku stojí také odrody, ako sú tigrie oči, čerešňa červená, Monetta, Carmen, Pascal, Rigoletto, Harmony, Little Hero, Harlequin, Safari, Marietta a kvetinové kvetiny Zenith. Do tejto skupiny kvetinových okrasných plodín patria trvalky s viacerými rozvetvenými a vzpriamenými výhonkami, ktorých výška sa pohybuje od 15 do 60 cm.

V záhradníctve a krajinnej architektúre sa používajú odrody tenké listy: Ursula, Lulu, Ornament, Červený klenot, Trpaslík, Karina, Hviezda, Paprika atď. Farba kvetenstvo je monochromatická a dvojfarebná. Vďaka vysoko vyvinutým výhonkom má ker tvar pravidelnej gule, preto sa používa na dekoráciu záhradných chodníkov, príjazdových ciest a viacúrovňových kvetinových záhrad.

Kvety a kvetenstvo

V závislosti od druhu kvetenstva a počtu okvetných lístkov trstiny sa môžu všetky odrody nechtíka lekárskeho rozdeliť do niekoľkých poddruhov:

  • sú jednoduché;
  • 82) dvojitý; 83) froté; 84) chryzantéma; 85) anemický;
  • svorníky.

Jednoduchými kvetmi to znamená kvetenstvo s malým počtom stredných rúrkovitých kvetov. Je to takOdrody citrónu a papriky.Kvetenstvo semi-double nechtíka, Red Brokada a Golden Ball, už má niekoľko radov trstinových kvetov.Najviac svieža sú froté odrody, kvetenstvo, ktoré sú tvorené z veľkého počtu tubulárnych a trstinových kvetov.Predstaviteľmi kvetov s dvojitými kvetmi a kvetmi sú Kalando, Eskimo, Jolly Clown, Aztec Lime Green a Fantastic.

Púčiky odlovov podobných klinčekom (Orange, Carmen a Black Velvet) pozostávajú hlavne z trstinových lístkov, na ktorých vonkajšom okraji je mierne rezaný.Zástupcovia skupiny chudokrvností (Durango a Durango Mix) majú kvetenstvo pozostávajúce z veľkoplošných kvetov z rúrok a rámov okvetných lístkov trstiny.Kvitnúce rastliny Chrysanthemum (Vanilla F1 a Taishan) sú tvorené trubicovými kvetmi.

V záhradníckych obchodoch nájdete nechtíky rôznych odtieňov žltej, oranžovej, červenej, bielej, krémovej a dokonca modrej farby.

Pravidlá pestovania a starostlivosti

Napriek svojej jednoduchosti s podmienkami rastu si Tagetes vyžadujú minimálnu starostlivosť.Ako poznamenávajú skúsení záhradníci, pre normálny život, hojnosť a dlhé kvitnutie, záhradné plodiny potrebujú včasné zalievanie a aplikáciu minerálnych hnojív do pôdy.Drogy obsahujúce dusík prispievajú k aktívnemu rozkvetu a hojnému množeniu vegetatívnej hmoty, čo nie je vždy vhodné na jeseň.Jeseň je čashnojivé rastliny na záhrade s hnojivami potašovými a fosfátovými.

Odstraňovanie trávovej buriny, uvoľňovanie pôdy a zalievanie sú povinné postupy starostlivosti o tieto krásne a živé záhradné plodiny. Pri správnej organizácii výsadby a starostlivosti, nechtíčkovce poteší dlhé a intenzívne kvitnutie.