Veľkolepá ružová chippendale v záhradnom dizajne: Sprievodca kultiváciou

Čajová ruža spoločnosti Chippendale zdobí každú záhradu, verejnú záhradu alebo záhradu.Kvitnúce kvety majú jasnú, sladkú arómu a farba závisí od teploty vzduchu a štádia kvitnutia, od broskyňovo žltej po marhuľovo ružovú.Táto odroda ruže toleruje mráz a môže sa pestovať dokonca aj v prostrednom pruhu.Ale aby bolo Bush svieže a potešilo bohaté kvitnutie, musíte sa naučiť všetky funkcie starostlivosti o neho.

História chovu Rose Chippendale

) Odroda Chippendale chovala v roku 2005 nemecký chovateľ Hans Jürgen Evers, ktorý sa stal spoluvlastníkom spoločnosti Tantau.Názov kvetiny bol na počesť Thomasa Chippendaleho, ktorý bol stolárom v ďalekom storočí XIII.Svoje diela navrhoval v rokokovom štýle, ktorý sa vyznačuje prítomnosťou jemných detailov a klasicizmom.Na hotových výrobkoch sú často vyrezávané vyrezávané ruže.

Odroda Chippendale chovala nemecký šľachtiteľ Hans Jürgen Evers

. S hrdinami nič nesúvisí.karikatúra "Chip and Dale" v názve rastliny nie je.Kód Rose - Tan97159.Niekedy sa táto odroda nazýva Ali Man, Ali Mau.Ako klasifikovať kvetinu, neexistuje presné riešenie.Často patrí medzi kroviny.Na juhu, v škôlkach, odroda patrí do skupiny popínavých ruží a pôvodca sám nostalgicky pozýva svoju tvorbu ako čajovo - hybridnú rastlinu.

Opis a vlastnosti odrody

Kríky sú silné, silné, nerozprestierajú sa.Je vysoký 120 cm, široký až 100 cm a lístie je stredne veľké, lesklé, so špičatým hrotom.Na horných častiach vetiev sa tvoria 2 až 3 púčiky.

Priemer kvitnúceho kvetu dosahuje 12 cm. Má cibuľovitý tvar a pozostáva z početných (do 80 kusov) dvojitých okvetných lístkov, ktorých farba môže byť jasne oranžová, marhuľová alebo svetloružová.Ruža má ovocnú arómu.Kvitnutie začína začiatkom júna.V teplých oblastiach to trvá do novembra.

Odroda patrí medzi mrazuvzdorné a mrazy až do -27 ° С, ale v strednom pruhu potrebuje prístrešok na zimu.Je dobre zachovaná počas vyčerpania tepla, kvety sa nerozpadajú kvôli dlhodobému zrážaniu.

Ruža kvitne dvakrát za sezónu, druhýkrát je hojnejšia.

Farba pukov je jasne oranžová, marhuľová alebo svetloružová

Výhody a nevýhody kultúry

Výhody:
 • nezvyčajná, príjemná vôňa kvetov;
 • dobrá kvalita výrobku;
 • odolnosť proti nepriaznivým poveternostným podmienkam;
 • odolnosť proti múčnatke.
Nevýhody:
 • Jedinou nevýhodou rastliny sú malé kvety.

Závisí to však úplne od záhradníka, pretože púčiky sa zmenšujú, ak kríky rastú v tieni.

Video „Zoznámte sa s ružou Chippendale“

Toto video poskytuje úplný prehľad záhradnej kultúry.

Charakteristiky pestovania ruží Chippendale

Pravidlá vykládky

Ruže sa vysádzajú v dobre osvetlených oblastiach. Tieň je povolený na krátku dobu. Obdobie vykládky pripadá na apríl - polovicu mája v závislosti od klimatických charakteristík regiónu. V ílových a piesčitých pôdach nie je otvor pre sadenice menší ako 80 cm a je vyplnený zeminou s prídavkom organických látok. Pre lepší rast kríkov by malo byť vykonané drenáž rozbitej tehly alebo štrku.

Vykládka sa vykonáva v súlade s týmito pravidlami:

 • skráťte horné výhonky, nechajte 3-4 púčiky;
 • odstránenie slabých ziskov;
 • 73. odrežú korene a sadenicu umiestnia do vody s biostimulátorom rastu na jeden deň; 74) pripraviť studňu pod kríkom týždeň pred výsadbou;
 • prehĺbenie koreňového krku rastliny o 10 cm;
 • na 1 m² nie je povolené viac ako 4-6 kríkov, aby nevytvárali jeden tieň;
 • po výsadbe pôdneho pošliapania a vody.
Sadenice vysadené v dobre osvetlených oblastiach

Chovateľské metódy

Existujú dva spôsoby šľachtenia odrody Chippendale - odrezky a vrstvenie. V prvom prípade vykonajte nasledujúce akcie:

  84. odrezané výhonky a rozdelené na časti do 20 cm;
 • odtrhnite spodné listy odrezku a nalepte ich do pripravenej pôdy do hĺbky 6 cm;
 • prikryť sadenice fóliou alebo narezanými plastovými fľašami;
 • pravidelné odrezky vody, ktoré bránia vysychaniu pôdy;
 • po zakorenení a začiatku rastu nového závodu sa môže presadiť na správne miesto.

Metóda rozmnožovania vrstvením je pre materskú rastlinu bezpečnejšia. Jeho podstata spočíva v pridaní časti silnej bočnej vetvy s včasným odstránením púčikov, ktoré sa tvoria. Vetva tak zakorenila bez toho, aby bola vyrezaná z puzdra. Zároveň je dôležité zabezpečiť hojné zavlažovanie vrstiev.

Starostlivosť o puzdro

Bohaté kvitnutie, ktoré odlišuje odrodu Chippendale, vyčerpáva krík. Aby ste tomu zabránili, musíte včas vyblednuté kvety odstrániť a prerezávať dvakrát do roka. Nemalo by byť škoda rezať tenké, poškodené výhonky a jednoročné silné konáre rezané o 1/3. Z dvojročných vetiev sa odstránia iba dva púčiky.

Zalievanie sa vykonáva večer, množstvo sa reguluje v závislosti od poveternostných podmienok. V priemere to trvá 10 litrov vody raz týždenne. V období sucha povolené 2-3 zavlažovanie týždenne. Používajú sa postrekovacie a zavlažovacie metódy. Chippendale je parková ruža a miluje také metódy zavlažovania. Na jeseň sa zalievanie zníži.Zakaždým po zalievaní by sa mala pôda okolo ruže uvoľniť a pokryť mulčom.

Na jar a počas vytvárania púčikov sa kríky kŕmiaminerálne hnojivá.Na konci leta alebo začiatkom jesene sa zavádza zmes fosforu a draslíka.

Príprava na zimu

V septembri sa do krovia dodáva superfosfát a monofosfát.Pred prípravou na mráz by mala byť ruža napojená hojne naposledy v tomto roku.Táto odroda toleruje mrazy, ale nie každý záhradník riskuje rastlinu, najmä v prostrednom pruhu.

Aby sa zabránilo zamrznutiu ruže, je jej šírka pred začiatkom mrazu 35 cm a medzi riadkami kladie hnoj alebo kompost z prehnitých listov.Kríky pokryté vrecami, slamou alebo smrekovou labkou.Zatiaľ čo kríky sú malé, možno ich rozdeliť na časti zložením vetiev a zabalením vrecom.

Schéma zimovania ruží na zimu

Boj proti chorobám a hmyzu

Chippendale môžu byť postihnuté hubovými chorobami, hrdzou.Aby sa tento problém odstránil, musí sa Bush ošetriť zmesou Bordeaux alebo síranom meďnatým.

Zo všetkých škodcov najčastejšie táto odroda postihuje roztoče, vošky a ružové pily.Insekticídy Iskra pomôžu zbaviť sa pilou a odstránim mydlo z prania alebo špeciálne výrobky, napríklad Aktellik, Aktara.

Použitie odrody Chippendale v krajinnom dizajne

Kvet Chippendale sa môže použiť na samostatnú výsadbu alebo môžete vytvoriť záhradné kompozície.

Na zoskupovanie je lepšie používať bylinné trvalky.Rose Bush vyzerá dobre na pozadí kvetinové záhony.Tiež dobré pozadie pre voňavéihličnaté stromy vytvárajú husté kvety. Odporúča sa pestovať smreky alebo jedle.
Rada autora

S cieľom maximalizovať potenciál odrody sa používa na vytváranie štylizovaných zákrut v záhrade:

 • výsadba v blízkosti altánku, po ktorej nasleduje tkanie na stenách;
 • tvorba oblúkov a živých plotov;
 • pridanie skrútených lavičiek alebo hojdačiek na vytvorenie starého romantického štýlu.
Vykládka pásky
Pestovanie v kvetináčoch
Pestovanie na Scrab
Kvetinový záhon

Kvetinárske recenzie

„Rozmnožil ruže odrezkami. Neuveriteľná farba, fascinuje. Vyzerá dobre vedľa Catnipu. “

Anna

„Farba tejto odrody je skutočnou podívanou. Bush je silný a silný, som rád. “

Marina

Odroda ruže Chippendale sa považuje za jednu z najkrajších a nenáročných na starostlivosť. Kultúra sa ľahko znásobuje a toleruje zlé počasie. Bohaté voňavé kvety nezvyčajnej farby premenia akýkoľvek záhradný pozemok.