Veľkolepá hydrangea Predné svetlo na chate: podrobnosti o výsadbe a starostlivosti

Okrasné kríky ocenia záhradníci za ich nenáročnú starostlivosť a dlhodobé, bohaté kvitnutie.Hortense Limelight k nám prišla nedávno, ale už získala univerzálnu lásku vo všetkých regiónoch strednej zóny.Viac o pestovaní tejto odrody sa dozviete v našom článku.
Obsah
 1. História hortenzie Limelight
 2. Opis a charakteristika kultúry
 3. Vzhľad puzdra
 4. Vlastnosti kvetu
 5. Odolnosť proti mrazu, odolnosť voči suchu
 6. Odolnosť voči chorobám a škodcom
 7. Video „Opis a vlastnosti hortenzie Limelight“
 8. Výhody a nevýhody odrody
 9. Jemnosti hortenzie Limelight agility
 10. Výsadba sadenice
 11. Následná starostlivosť
 12. Varianty použitia v krajinnom dizajne
 13. Recenzievám o hortenzii Limelight
História hortenzie Limelight

Hydrangea paniculata sa do Japonska dovážala asi dve storočia.pred.Takmer okamžite začali chovatelia pracovať na kultúre a prinášali nové odrody.Na konci 20. storočia tak holandská spoločnosť objavila odrodu Limelight.

Na konci 20. storočia holandskí chovatelia vyvinuli odrodu Limelight

Názov dostal krík pre jeho farbu pripomínajúcu vápna. Neskôr dostal hybrid niekoľko prestížnych ocenení a získal Kráľovskú záhradnícku spoločnosť (Spojené kráľovstvo).

Opis a charakteristikykultúry

Vysoko dekoratívna záhradná rastlina bola z dobrého dôvodu globálne uznaná. Iba jeden botanický opis naznačuje, že spoločnosť Hydrangea Limelight z nejakého dôvodu získala medzinárodné ceny.

Vzhľad puzdra

Kultúra Listopadny je rýchlo rastúci krík (do 2, 5 m). Priemerný ročný rast hortenzie Limelight je 20 - 25 cm. Vzpriamené silné výhonky vytvárajú rozľahlú korunu, ktorá vyžaduje počas tvarovania orezávanie a ďalšie opory. Pochádza husto listová, pokrytá tmavou kôrou. Vajcové lístkové listy, smaragdovo zelená, zamatová textúra. S poklesom teploty sa ich farba zmení na ružovo-fialovú.

Vlastnosti kvetov

Doba kvitnutia reflektorov pripadá na júl - september. V teplejších klimatických podmienkach si rastlina dokáže udržať svoje dekoratívne vlastnosti až do prvého mrazu. Kvetenstvo sú veľké, s priemerom 20 - 25 cm, kónické, zložené z mnohých malých kvetov. Ihneď po otvorení púčikov im dominuje zelená farba s odtieňom citrónu, ktorá sa nakoniec rozjasní na belavú a na jeseň ružovkastú.

Kvetenstvo odrody je veľké, kužeľovité, pozostáva z mnohých kvetov

Odolnosť proti mrazu, odolnosť voči suchu

.

Odroda chovaná holandskými chovateľmi má dobrú zimnú odolnosť. Hortenzia sa cíti pohodlne pri teplotách do -29 ° C bez silného vetra alebo prievanu. Od konca jesenerastlina listov lístie, vyžaduje ďalšie prístrešie na zimu.Ale spoločnosť Limelight trpí extrémnym teplom.Kríky by sa mali pravidelne zalievať, aby sa zabránilo vyschnutiu koreňového systému umiestneného blízko povrchu.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Rastlina zvýšila imunitu proti infekciám a zriedka trpí náležitou starostlivosťou.Záhradníci sa však niekedy stretávajú s takýmito problémami:

 1. Chlorosis.Prejavuje sa žltnutím zelenej časti hortenzie.Vyskytuje sa s nedostatkom železa.V boji proti tejto chorobe pomôže pravidelné kŕmenie zlúčenín obsahujúcich železo.
 2. Rot.Sú zapríčinené hubovými mikroorganizmami ovplyvňujúcimi kultúru, počínajúc od jej podzemnej časti.Aby sa zabránilo hnilobe koreňového systému, naleje sa roztok Fitosporínu pod krík a greeny sa postriekajú zmesou Bordeaux.
 3. Prstene.Vírusové ochorenie, ktoré sa nedá liečiť.Chorobná rastlina je vykopaná a spálená a susedné rastliny sú ošetrené prípravkami typu Viron.
Krúžkové škvrny - vírusové ochorenie okrasných kríkov

Vápenec tiež často priťahuje škodcov.Častými hosťami na kríži sú roztoče alebo vošky.Môžete sa ich zbaviť liečbou insekticídmi (napríklad Actellic).

Ak na kríky zaútočili slimáky, bojujte proti nim mechanicky - jednoducho ich zložením.

Video „Popis a vlastnosti hortenzie Limelight“

Pozeranie tohto videa,Budete vedieť, aký je tento typ panikulujúcej hortenzie.

Výhody a nevýhody odrody

Kultivar z Holandska nemá takmer žiadne nedostatky.

Výhody hortenzie Limelight:
 • vysoké dekoratívne vlastnosti;
 • 76) dobrá ročná miera rastu; 77) bohaté, nepretržité kvitnutie; 78. imunita proti chorobám a škodcom;
 • zimná odolnosť.
Podľa záhradkárov má rastlina iba dve nevýznamné mínusy:
  84) potreba udržiavať požadované pH pôdy; 85) potreba neustáleho monitorovania pôdnej vlhkosti.

Jemnosti poľnohospodárskych hortenzií Limelight

Aj keď starostlivosť o kríky nie je zvlášť rozmarná, pri pestovaní by sa mali dodržiavať určité agrotechnické pravidlá.

Výsadba sadenice

Dátum pristátia závisí od klimatických podmienok. Najlepšie je pestovať mladé rastliny v druhej polovici jari, ale v južných oblastiach to niektorí záhradníci robia začiatkom jesene. Miesto si vyberte otvorené, dobre osvetlené. Ak vysadíte hortenziu v tienistej oblasti, kde nebude mať dostatok svetla, kvetenstvo bude rozdrvené a farba stratí všetku svoju jasnosť. Rastlina musí byť tiež chránená pred studeným vetrom alebo prievanom, inak púčiky odpadnú a nebudú mať čas rozkvitnúť. Spoločnosť Limelight má rada výživnú, dobre odvodnenú pôdu s konštantným pH 4 až 5,5.

Výsadbový materiál privezený z škôlky musí byť v nádobách. Mladý kerskontrolovať, či nie je poškodený alebo chorý, a potom opatrne vybratý z nádoby spolu s uzemneným hrudkou, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému. Pri výsadbe dodržiavajte tento algoritmus:

 • pripraví sa výsadbový otvor s rozmermi 50x35 cm;
 • položiť vrstvu z expandovanej hliny alebo zlomenej tehly;
 • čiastočne naplnené pôdnou zmesou z pôdy, rašeliny, humusu, substrátu pre ihličnaté plodiny;
 • umiestniť sadenice, pričom koreňový golier musí byť zarovnaný s povrchom;
 • 98) zvyšok pôdnej zmesi prikryte a jemne stlačte;
 • tvorí kruh blízky stonke;
 • naliať vedro vody pod puzdrom;
 • kompost so smrekovými konármi, pilinami alebo rašelinou.
Výsadbový materiál musí byť v nádobách

Dodatočná starostlivosť

Keďže hydrangea Limelight je rastlina milujúca vlhkosť, pôda pod kerom v okruhu 1-1,5 m je neustále udržiavaná vlhká. Priemerná frekvencia zavlažovania je jedenkrát týždenne v množstve 20 - 30 litrov vody na krík. Každý deň po západe slnka kríky zavlažujú zeleň.

Kŕmenie sa vykonáva niekoľkokrát za sezónu:

 • skoro na jar (zložité formulácie);
 • počas kvitnutia (prípravky obsahujúce dusík);
 • v polovici júla (hnojivá s obsahom dusíka);
 • koniec augusta (vrchné dresingy potaše a fosforu).
Okrem minerálnych komplexov by sa mal Limelight každé dva roky hnojiť organickou hmotou.
Rada autora
Počas kvitnutia urobteprípravky obsahujúce dusík

Prerezávanie hortenzie sa vykonáva dvakrát:

 • formovanie pred presunom štiav - všetky výhonky sa skrátia, takže zostane tretina celkovej dĺžky;
 • sanitárne, na jeseň - odstráňte kvitnúce puky a poškodené vetvy.

Pred hibernáciou je pôda okolo kríkov dobre uvoľnená, navlhčená a na ňu je položená mulica rašeliny a humusu. Samotná rastlina je zabalená do spandobny, keď na ňu neskôr hodí sneh.

Prípady použitia v krajinnej architektúre

Svietidlo Limelight vyzerá skvele na záhradných pozemkoch vo všetkých variantoch. Krásnymi susedmi kultivaru budú ľalia, pivonky alebo kosatce. Hortenzia dobre s narcismi, krokusy, tulipány, hyacinty. Dizajnéri ju radi používajú nielen ako pásomnice, ale aj na:

  130) projektové uličky alebo verandy;
 • zelené zaisťovacie útvary;
 • zostavovanie mixborderov;
 • zvýraznenie ihličnatých plodín.
Pestovanie v kvetináčoch
Alpský vrch
Vykládka skupiny

Pestovanie na štambe
Rekreačné záhradníctvo
živé ploty

Recenzie hydrangea Limelight

„Moja pozornosť sa zameriava na príjazdovú cestu. Vysadené už dávno, len čo bol dom dokončený. Odvtedy krík nikdy nebol chorý, neustále hojnerozkvitla a vyrastala natoľko, že som ju musel oddeliť osobitne. „

Svetlana, 42, Tula

Už dva desaťročia som bol „chorý“ na hortenzie. Na nádvorí, ktoré rastú iba odrody, ale vrcholom kvetinovej záhrady je Limelight. Neuveriteľne krásna rastlina s jemnou originálnou farbou. „

Natalia, 53, Perm

Odroda Limelight bola vyvinutá pre obdivovateľov záhradnej estetiky z nejakého dôvodu. Zriedkavý záhradník predsa nechce mať na svojej pôde vysoko dekoratívny závod, ktorý si nevyžaduje komplikovanú dodatočnú starostlivosť.