Aké sú najlepšie zavlažovacie systémy pre letnú chatu a záhradu

Každý záhradník vie, že zalievanie je jednou z najnáročnejších operácií v záhrade dacha. Preto, keď bol automatický zavlažovací systém, ktorý bol nainštalovaný v dache, navrhnutý a nainštalovaný rukami, aj keď je potrebné ho vyčistiť v zime, môže ušetriť veľa času a úsilia.

Opis systému

Akákoľvek súprava na automatické zavlažovanie zeleninovej záhrady pozostáva zo zdroja dodávky vody, hlavných potrubí, štartovacích žeriavov a mechanizmu na privádzanie vlhkosti ku koreňom rastlín. Zdroj vody v krajine sa dá robiť dobre, dobre, bežným spôsobom - čo je v krajine. Jediný „ale“ - veľa rastlín je náchylných na teplotu vody na zavlažovanie, a preto medzi zdrojom priamo a potrubím zvyčajne namontujú ďalší tank vlastnými rukami - uzavretý valec, v ktorom sa voda na zavlažovanie v letnej chate zahrieva a usadzuje sa počas dňa. Na plnenie valca je užitočné čerpadlo.

Na ďalšie čistenie vody - je to užitočné pre rastliny aj pre životnosť celého zavlažovacieho systému - je nainštalovaný filter, zvyčajne na hlavné potrubie vychádzajúce z valca, vedľa počiatočného kohútika. Potrubia sa môžu položiť na zem alebo zdvihnúť nadúroveň zeme na špeciálnych vodidlách vyrobených vlastnými rukami alebo vykopaná do zeme.Závisí to od želania záhradníka a veľkosti záhrady.V závislosti od počtu lôžok môžete pomocou konektorov a odpalísk vykonať vetvenie trúbkových potrubí na požadovaný počet smerov.Priamo na lôžkach sa používajú mechanizmy prívodu vody.

Aké sú

Zavlažovacie systémy sa líšia v závislosti od spôsobu dodávky vody.Môže to byť postrekovanie, podpovrchové zavlažovanie alebo kvapkové zavlažovanie.Každá metóda má svoje výhody a nevýhody, pokiaľ ide o pohodlie, bezpečnosť a efektívnosť.Postrek (tiež postrekovanie) sa najčastejšie používa na zalievanie trávnatých tráv, ale nie je veľmi vhodný pre zeleninovú záhradu alebo letný dom.V tomto prípade je na konci hlavnej rúrky nainštalovaný postrekovač, z ktorého je pod tlakom tlčená fontána vody.

V drahších súpravách sa postrekovač otáča a zabezpečuje zalievanie v kruhu a tiež sa mení tlaková sila, čím sa zachytí celá plocha.Ale podobné zavlažovanie možno použiť iba skoro ráno alebo neskoro večer, aby sa zabránilo popáleniu listov, ktoré budú určite v horúcich slnečných dňoch, pretože kvapky vody, zostávajúce na rastline, fungujú ako šošovky.Okrem toho je táto metóda vhodnejšia pre rastliny s rozvinutými povrchovými koreňmi.A nakoniec, na rozdiel od systémov s prívodom vody priamo ku koreňom nie je postrekovanie vhodné na hnojenie v tekutej forme - tumusieť tvrdo pracovať vlastnými rukami.

Podpovrchové zavlažovanie s optimálnym nastavením môže byť hospodárne, ale problém s touto metódou je zložitosť inštalácie vlastnými rukami.Rúry by sa mali kopať do zeme do hĺbky asi 20 - 30 cm, z čoho vyplýva, že takáto konštrukcia sa montuje v letnej chate raz za pár rokov. To, bohužiaľ, nie je vhodné pre klimatické podmienky takmer na celom území našej krajiny - rúry jednoducho neprežijú zimu.

Video „Inštalácia a inštalácia automatického zavlažovania“

V tomto videu vidíte, ako prebieha inštalácia a inštalácia automatického zavlažovania pre prímestskú oblasť.

Výber toho najlepšieho

Z tohto dôvodu by sa mal systém kvapkovej závlahy zeleninovej záhrady v našich zemepisných šírkach považovať za optimálny. Týmto spôsobom sú vetvy odkvapkávacej pásky napojené na hlavné rúrky - špeciálny typ mäkkej plastovej hadice, ktorá je vo vnútri pórovitá, s množstvom otvorov, z ktorých tečie voda. Pri správnom nastavení a integrite kvapôčkovej pásky bude pôda v blízkosti rastliny vždy hydratovaná, ale nebudú na nej žiadne kaluže. Pri inštalácii zavlažovania kvapkami na pozemok vlastnými rukami sa odporúča vybaviť každý rez kapacej pásky samostatným spúšťacím kohútikom, aby ste mohli upraviť napájanie každého lôžka na pozemku.

Ako na to sami

Na predaj sú rôzne súpravy na zavlažovanie, určené pre lôžko 30, 60 alebo 90 rastlín, na stratu vody od 2 do 9 litrov za hodinu. Niektoré systémy sú vybavené automatickými snímačmi a sú zahrnuté bez ohľadu na to, či v areáli je prítomný letný obyvateľ.Obzvlášť zložité, ale aj najdrahšie zostavy sú schopné prispôsobiť množstvo zavlažovania v závislosti od podmienok prostredia.Zostavenie automatického zavlažovacieho systému do záhrady vlastnými rukami však nie je také ťažké.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, je pripraviť plán dacha s podrobným usporiadaním všetkých postelí, jalovíc a trvaliek, ktoré potrebujú zalievať.Avšak v skleníku alebo skleníku má zmysel inštalovať svoj autonómny systém.Ďalším krokom je nákup všetkých potrebných komponentov - kmeňové rúry z hustého nepriehľadného plastu, sťahovacia páska podľa počtu lôžok plus malá pažba, konektory a adaptéry rôznych priemerov, kohútiky.Potom pripojte hlavnú rúru k sudu alebo k sudom s vodou.Potom spojenie s rúrkou pretína odkvapkávaciu pásku.Ak je oblasť mierne skreslená, potom trik na inštaláciu systému na zavlažovanie kvapiek - rúry sa kladú na rovné povrchy a páska môže klesať po svahu.

Dôležitým krokom je technické zalievanie alebo preplachovanie systému.Všetky kohútiky musia byť otvorené a voda musí voľne prúdiť cez neuzatvorené konce odkvapkávacích pások.Ak tečie čistá voda, potom je všetko v poriadku, kvapkové zavlažovanie je pripravené na prácu.Posledným krokom je nasadenie zátok na všetky voľné konce odkvapkávacej pásky.Poloautomatický systém zalievania domčeka pomocou plastových fliaš si tiež vždy môžete vyrobiť vlastnými rukami.Aký systém zvoliť a nainštalovaťna svojich stránkach, aby ste dosiahli čo najvyššie výnosy, urobte to sami alebo pozvite odborníkov - je to len na vás.

Video „Ako vyrobiť zavlažovací systém vlastnými rukami“

Toto video popisuje, ako si môžete nainštalovať systém kvapkovej závlahy sami.