Vynikajúca a nenáročná Pomponella vzrástla: opis a kultivácia

Napriek obrovskej druhovej rozmanitosti záhradných kvetín sa ružica Pomponella veľmi obľúbila medzi záhradníkmi. Kvetina priťahuje pozornosť veľkolepého vzhľadu a jemnej arómy. Ako dosiahnuť aktívne a intenzívne kvitnutie floribundy - prečítajte si náš článok.

História vzniku odrody

Nemecká spoločnosť W. Cordes & Sons, ktorá sa zaoberá výberom a pestovaním ruží, predstavila v roku 2005 novú odrodu triedy Floribunda - Pomponella. Nemeckým chovateľom sa podarilo dosiahnuť kombináciu v jednej kultúre vynikajúceho vzhľadu, nenáročnosti na podmienky a odolnosti voči mnohým chorobám.

Rosa Pomponella patrí do triedy floribunda

V roku 2006 bola odroda certifikovaná a získala značku kvality podľa ADR. Nemecká značka kvality Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprufun (ADR) sa udeľuje rezistentným odrodám ruží, ktoré sa vyznačujú bohatými kvetmi. Pomponella je aktívnym účastníkom medzinárodných výstav kvetín a súťaží.

Existujú aj iné názvy, ktoré sú zhodné s odrodou: Fairy Tail, PomponellaRozprávkový chvost a KORpompan.

Opis a charakteristika ruže Pomponella

Pomponella Rose sa vzťahuje na záhradné plodiny strednej veľkosti. Výška kríkov pre dospelých sa pohybuje od 60 do 80 cm. Pri priaznivom mikroklime môže rásť až 120 cm. Priemerná šírka koruny je asi 60 cm. Výhonky sú zvislé. U ruží sa vyznačuje bohatým klíčením, preto je prerezávanie jedným zo základných krokov pri starostlivosti o kríky.

Listy sú široké, na koncoch predĺžené, tmavozelenej farby s charakteristickým lesklým leskom.Veľké množstvo výhonkov a hustých listov zvyšuje ozdobnosť kríka. Hlavná pozornosť sa však venuje púčikom. Ružové kvety Pomponella vyzerajú ako sférické pompony.Zrejme názov odrody pochádza odtiaľto.

Okvetné lístky Pomponelly sú maľované v svetloružovej ružovej farbe. Púčiky gustomahrovye, v jednom kvete je asi 85 lístkov. Tvar je guľatý, guľový, pivónsky. Priemer kvetu v otvorenom stave je od 4 do 9 cm.Upozorňujeme, že pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu sú kvety náchylné k vyblednutiu.

Púčovitá forma je charakteristická pre púčiky

Ruže sa zbierajú do kvetov 5–15 kusov. Na jeden výhonok môže byť vytvorená na niekoľkých takýchto kvetenstvo. Pretože rastlina má sklon k pučaniu, konáre môžu klesať. Vystrelené výhonky musia zosilniť podpery.

Do obdobia kvitnutia vstupuje skoro - približne v poslednej dekáde mája. Za priaznivých poveternostných podmienok a správnej starostlivosti kvitnezačiatok jesene.Pre stupeň je charakteristická tenká, nenápadná aróma.

Výhody a nevýhody odrody

Rovnako ako všetky odrody ruží, aj Pomponella má určité výhody a nevýhody, ktorých štúdia pomôže pri pestovaní kultúry.

Výhody:
 • vysoká dekoratívnosť puzdra;
 • zaujímavá forma pukov;
 • zachovanie dekoratívnych vlastností v reze;
 • aktívne a dlhodobé kvitnutie;
 • nedostatok starostlivosti;
 • Vysoká odolnosť voči chorobám a škodcom.
Nevýhody:
 • neznášanlivosť poludňajšieho slnka;
 • blednutie kvetov priamym slnečným žiarením;
 • potreba inštalovať podpery s bohatou tvorbou púčikov.
Video „Prehľad ružičiek Pomponella“

Toto video pojednáva o odrodových charakteristikách kvetu.

Ako správne pestovať plodinu

Rosa Pomponella je vhodná na pestovanie začínajúcich pestovateľov.Vysoko dekoratívne kríky nenáročné na podmienky rastu a starostlivosti.

Miesto a čas vylodenia

Úspešnosť pestovania parku vzrástla v závislosti od miesta rastu.Pomponella preferuje oblasť otvorenú slnku.Poludňajšie slnko však na listoch a okvetných lístkoch kvetu horí.V tomto prípade sa rastlina bojí vetra a prievanu.Nie je tiež najlepším riešením pristáť v nížinatých oblastiach, kde stagnuje studený vzduch a zhromažďuje sa dažďová voda.

Na pestovaniePomponella ruže sa odporúča starať sa o záhrady s dobre odvodnenej, úrodnej čiernej pôdy.
Rada autorov

Ak hlinka prevláda na mieste, mala by sa pridať organická hmota. Hnoj a rašelina pridávané do pôdy zvyšujú kyslosť. Zaistite, aby kyslosť média bola v rozmedzí pH 5, 5 až 6, 5.

Výsadba sadenice na otvorenom priestranstve je lepšia od polovice apríla do polovice mája. Jesenná výsadba je možná v regiónoch s neskorými a teplými zimami. Je potrebné dokončiť pristávacie práce pred začiatkom októbra.

Príprava puzdra na výsadbu

Vysadené sadenice sa skladujú v tmavej, chladnej miestnosti a koreň rastliny by mal byť pokrytý zeminou. Bezprostredne pred výsadbou prerušili všetky suché a odumreté časti rastliny, koreňové procesy sa skrátili o 1/3 dĺžky. Potom sa koreň sadenice ošetrí roztokom rastového biostimulantu "Kornevin", "Epin" alebo "Heteroauxin".

Odporúčaná schéma orezávania ružových kríkov počas výsadby

Jemnosti starostlivosti o kvetiny

Odolnosť odrody je suchá priemerná, floribunda Pomponella potrebuje časté napájanie - najmenej dvakrát týždenne. Pri častých zrážkach by sa mal interval medzi zavlažovaním predĺžiť. Pod jednu krovu pre dospelých sa naleje 15 až 20 litrov vody s izbovou teplotou.

Polievanie ruže by malo byť pri koreni. Pomponella nemá rád sypanie!

Orezávanie je povinná starostlivosť. Stupeň prerezávania - silný, stredný alebo silný - je určený stavom puzdra. Takže na čistenie vyblednutýchpuky sa používajú slabé prerezávanie, na zvýšenie tvorby pukov - stredné, na omladenie rastliny - silné.

V prvom roku sa slabé výhonky odrežú na základňu.Životaschopné vetvy sa skrátia tak, že sa ponechá 10 až 15 cm nad zemou. V druhom roku sa vykonáva sanitárne prerezávanie, ktoré spočíva v odstránení suchých, zlomených a nekvetúcich výhonkov.Zdravé konáre sa odrežú na 15 - 20 cm. Od tretieho roku sa orezávanie vykonáva podľa tejto schémy:

 • suché, slabé, nekvitnúce konáre - pod základňou;
 • ročné výhonky - 1/3 dĺžky;
 • priečne - 2/3 dĺžky;
 • centrálne - podľa potreby.

Zimná odolnosť odrody je nadpriemerná (do -23 ° C), zimná záhrada je preto na zimu zahrievaná.Spodná časť by mala byť hojne posypaná rašelinou a suchým riečnym pieskom, mletá - s opálovými listami a borovicovými konármi.Zhora sú ružové kríky pokryté vrecami, bielymi polypropylénovými vreckami alebo agrofibrom.

V zime je parková ruža pokrytá agrofibrom

Choroby a škodcovia odrody

Ďalšou výhodou odrody Pomponella je jej vysoká odolnosť voči chorobám aškodcami.Kvet takmer nepriťahuje škodlivý hmyz.Okrem toho je rastlina vysoko odolná proti čiernym škvrnám a hubovým chorobám, ktoré často postihujú rôzne odrody ruží.

Jedinou nepríjemnosťou, ktorá môže vzniknúť v rozpore s agrotechnológiou kultúry, je múčnatka.S výskytom bieleho kvetu na listoch, postrek mydlo kríkyvoda, cesnakový extrakt alebo odvar z prasličky.Fungicídy „Fundazol“, „Magnicour Star“, „Magnicourt Gard“, „Flint Star“ a ďalšie pomáhajú odolávať tejto chorobe

Pomponnaya Pomponella vzrástla v krajinnom dizajne

) Vďaka veľkolepému vzhľadu floribundy sa Pomponella aktívne používa pre krajinársky dizajn.Nostalgické pivonky vyzerajú zaujímavo v jednotlivých výsadbách.Ruža môže byť pestovaná na shtambe, rovnako ako použitá na navrhovanie hraníc, záhradných tŕňov a plotov.

Pomponella vyzerá krásne v spoločnosti odrôd Piano, Rosarium Uetersen, Leonardo da Vinci, Raubritter, Peter Paul Rubens, Amber Cover, Golden Border, Aspirin Rose, Bella Weiss, Ascot atď. Kvetina sa dá použiť v rôznych krajinných štýloch.: z krajiny do vynikajúcej francúzskej záhrady.

Dekorácie plotov a plotov
Návrh záhradných chodníkov
Záhradný ruženec

Kvetinové záhony
Pestovanie na shtambe
Hodnotenie záhradníkov

„V našej záhrade rastie veľké množstvo ruží, ale Pomponella považujem za najnáročnejšiu starostlivosť.Pri správnom zalievaní a pravidelnom hnojení minerálnymi hnojivami pre okrasné kvitnúce rastliny rastie potešenie bohatým a dlhým kvetom. “

Marina, mesto Novorossijsk

“RosePomponella je hodnou ozdobou akejkoľvek záhrady. Vynikajúca kvetina vyžaruje jemnú vôňu. Krásne púčiky vo forme bambuliek vyzerajú zaujímavo na pozadí vždyzelených a obilných plodín. Odporúčam pestovať.

Ludmila, Astrachaň

Park Rose Pomponella kombinuje veľkolepý vzhľad a nenáročnú starostlivosť. Kvet je vhodný na pestovanie skúsenými aj začínajúcimi záhradníkmi.