Lúčne trávy a kvety bežné v prírode: 40 odrôd s fotografiami

Na priestranných lúkach sa vytvára osobitný prírodný ekosystém. Lúčne trávy a obilniny pokrývajú celé územie od skorej jari do jesenných mrazov. Väčšina kultúr sa používa v ľudovej a tradičnej medicíne, niektoré sú uvedené v Červenej knihe. O liečivých vlastnostiach poľných rastlín, ich odrodách a kráse sa dozviete v článku.

Všeobecné vlastnosti a výhody lúčnych tráv

Travnaté rastliny pokrývajúce územie lúky tvoria tri systémy:

  1. Tráva vytvorená jednoletými a plazivými plodinami.
  2. trávnik tvorený trvalkami.
  3. Zahusťovanie rastlín celkom pozostávajúce z rôznych odrôd a druhov lúčnych tráv.

Hlavnou výhodou lúkových oblastí je otvorenosť. Všetky kultúry, ktoré tu rastú, sa jednoducho kúpajú na slnku a fúkajú zo všetkých strán vetrom. Preto hlavnou charakteristikou lúčnych plodín je láska k slnku, netolerancia tieňa. Toto by sa malo vziať do úvahy a chceli by sa na mieste vyložiť akékoľvek exempláre.

Druhy a odrody lúkových tráv

Dodatočné vlastnosti - nízka stonka, odolnosť proti burinám. Korene lúčnych rastlín sú úzko previazané, vytvárajú hustý hustý podzemný koberec, dobre absorbujú dažďovú vodu a nasávajú podzemnú vodu do sucha. Záver - lúčne plodiny sú nenáročné na starostlivosť a podmienky.

Mnoho bylín má liečivé vlastnosti, ktoré vytvárajú druh prírodnej lekárne. Správnym zberom a sušením rastlín je možné pripraviť užitočné bylinné čaje a čaje.Príklady použitia:

  • modrá chrpa je vynikajúca antipyretika, ktorá sa používa na ochorenia obličiek,problémy pri práci s močovým mechúrom ako krémy na očné choroby;
  • Oregano - má sedatívny účinok, zlepšuje tráviace ústrojenstvo, tráviace, bronchiálne a potné žľazy, zmierňuje bolesť a čistí vzduch;
  • Ľubovník bodkovaný - má adstringentný, protizápalový a antiseptický účinok, ktorý je užitočný pri liečbe rán;
  • ďatelina lúčna - pomáha pri vyčerpaní a anémii, používa sa ako vykašliavadlo, diuretikum a antiseptikum;
  • Harmanček je sedatívum (odporúča sa na varenie čaju), pomáha pri kŕčoch, používa sa ako choleretikum, diuretikum a preháňadlo.

Video „Liečivé bylinné lúky“

Toto video zobrazuje liečivé rastliny, ktoré rastú na lúkach.

Najobľúbenejšie lúčne kvety a kvety s fotografiami

Pri prechádzke po lúke je možné zbierať svieže kytice, v ktorých sa rastliny vôbec neduplikujú. Známe načasovanie kvitnutia plodín a zberu rastlín vôňou, záhradníci dosahujú nepretržité kvitnutie a vôňu svojich záhradných pozemkov.

Althaea officinalis

Vytrvalé, natiahnuté do 0,5 m. Listy sú podlhovasté, špicaté, šedozelené, vzdialené od kmeňa, plytké s výškou. Jednotlivé kvety kvitnú na vrchu, malované v jemnej ružovej farbe. Schopnosť odolávať chladu je priemerná, zvyčajne sa zakorenuje v Moskovskom regióne a strednom Rusku.

Bylinná trvalka Althea liečivá

Amaranthspiky

Raz pôsobil ako progenitor pre domestikované druhy.Záhradníci sú známi ako shchiritsa - nepríjemný húževnatý burina.Je to však veľmi cenné medzi zberateľmi liečivých bylín.Rastie až do 1 m. Listy sú podlhovasté, striedajúce sa, s výškou klesajú.Kvety miniatúrne, nenápadné, žltozelené farby, kombinované s ostennými kvetenstvami.Klíči sa vo všetkých podmienkach a za akýchkoľvek klimatických podmienok.

Amaranth spiky rastie za akýchkoľvek podmienok

Macešky

Trvalka s výškou stonky 40 cm. Dolné letáky sú veľké, horemenšie, alternatívne.Stopky tenké, kvety mohutné, trikolóry (okvetné lístky modro-modré, žlté jadro).Kultúra je nezvyčajne rozšírená.Odolné voči mrazu.

Macešky sa neboja mrazu

Listy Ledum

Rastliny kríkov vysoké (za priaznivých podmienok sa tiahnu až do 2 m),Listy sú malé, modro-zelené, v tvare šípok, ktoré husto pokrývajú celú stonku.Hojné kvitnutia.Kvety sú tvorené zo 4 lístkov, sú biele a karmínové, s priemerom 4 cm, kombinované do dáždnikového kvetenstvo.Majú hustú príjemnú vôňu.Listy Ledum tolerujú zimu.

Valeriana officinalis

Vytrvalé až do výšky 1,5 m. Stonky kvetov sú takmer holé, riedke lístie.Púčiky sú malé, svetloružové, zoskupené do kvetenstvo, dáždniky, dobre vonia.Valerián rastie v rôznych podmienkach.Neobvykle žiadaný medzi bylinkármi - nájsť jumôže byť problematické.

Valerián sa používa v medicíne a kozmetike a pestuje sa na mnohých farmách, ako aj v priemyselnom meradle.

Chrpa

Trvalka vysoká až 1 m. Je známa ako burina zaberajúca obilniny. Lístie šedej farby, predĺžený oválny tvar, froté. Kvety sú svetloružové, diagonálne 5 cm.

Chrpa
Valerian officinalis
Klamárstvo

chrpa modrá polia

Trvalka. Líši sa od lúčnych kongenérov v hustej modrej farbe púčikov. Postoj záhradníkov k nemu nie je taký negatívny.

Trvalka modrá poľná chrpa

Lúka karafiát

Srednerosly (do 40 cm) celoročné. Froté froté, lineárny typ. Kvety sú červené alebo ružové, príležitostne biele, zubaté lístky. Vyskytuje sa zriedka a je chránený štátom.

Ľubovoľný karafiát sa vyskytuje zriedkavo

Geranium lúka

Vysoká (do 80 cm) trvalka. Dolné letáky sa skladajú z 5 častí, z horných - z 3. Kvetiny s 5 lístkami, veľké, fialové. Hojné kvitnutia. Nachádza sa v mnohých regiónoch krajiny.

Lucerna lúčna sa nachádza v mnohých regiónoch krajiny

Pepper Highlander

vysoká (do 90 cm), trvalka. Stopky tenké, husto posiate listami. Listové perie. Kvety miniatúrne, biele, kombinované do kvetenstvotyp klátika.

Highlander bird

Stredne dlhá (do 50 cm) trvalka s plazivou, silne rozvetvenou stopkou. Listy sú malé, oproti, husto bodkované rastliny. Púčiky neviditeľné, biele, vytvorené v pazuchách listov. Rastlina je mrazuvzdorná.

Kultúra má príjemnú chuť, preto ju možno zbierať ako krmivo.
Rada autora
​​

Gentian

Vytrvalé kríky do výšky 1, 5 m. Stonky vzpriamené, silné. Listy sú opačné, zelené. Kvetinové zvončeky masívne, jednoduché, farba modrá, modrá alebo fialová. Distribuované v celom rozsahu.

Gentian
Highlander bird
Pepperminder

Husacia cibuľa

stredné (do 50 cm). Listy, tenké, dlhé, sú zoskupené v ružici rozety. Púčiky sú malé, žltkasté, s vôňou medu. Miluje teplo.

Husacia cibuľa miluje teplo

Elecampus vysoký

Druhy kríkov, vysoké (do 1, 5 m). Listy sú tmavo zelené, kombinované v ružici rozety. Kvety sú mohutné, žltooranžové, pripomínajú veľké sedmokrásky s veľmi úzkymi lístkami. Korene sa používajú v kozmetike a na prípravu liečiv.

Devysil vysoký sa používa v kozmetike

Delphinium

Vytrvalý druh kríkov rastie na 1,5 m. Koreňovité lístie rastie z koreňa. dlhostonka tvorí kvetenstvo v tvare pyramídy, posiata malými, ale jasnými púčikmi. Farby sú biela, modrá, fialová, ružová, červená a žltá. Miluje teplo. Používa sa v domácnostiach na výrobu mydla.

Delphinium kríkov typu trvalka

Cibuľa divá

Trvalka kríkov, ktorá dorastá do 50 cm. Lístie listov pripomína domáce cibuľové perie, je však tenšie a zriedkavejšie. Vysoký kmeň nesie guľové kvetenstvo.

Donnik

Vysoká (do 2 m) trvalky. Listy protiľahlé alebo párové, pokrývajú celú stonku. Kvety sú miniatúrne, skladajú sa z 5 lístkov, biele alebo žltkasté, silné a príjemné vône čerstvo pokoseného sena. Kultúra dobre znáša sucho, nachádza sa všade. Prítoky sú všeobecne známe ako melliferous a medical treatment. Vhodný pre potraviny ako zapáchajúca zložka pri výrobe toaletného mydla a tabaku.

Keďže je kultúra jedovatá, pred použitím v drogách vám dôrazne odporúčame poradiť sa s lekárom a uviesť požadované dávkovanie.

Ľubovník bodkovaný

Trvalka natiahnutá na 80 cm. Stopka je rovná, tvrdá, husto pokrytá malým zeleným listom. Vrchol je zakončený žltým kvetom so širokými lístkami. Šťava má krvavú farbu, stonka s vekom stmavne. Ľubovník bodkovaný je rozšírený v Rusku a na Ukrajine. Používa sa ako liečivá rastlina. Keď jesť zvieratá, spôsobuje zlé zdravie.

Ľubovník bodkovaný
Donnik
Cibuľa divá

Ivan čaj s úzkym listom

Iný názov je oheň. Trvalá výška 1, 5 m. Stopky hrubé, rovné, husté, pokryté tenkými listami kopijovitých tvarov. Kvety sú ružovo-fialové, zoskupené do racemov. Cyprus je všade, odporúča sa ako surovina pre čaj, pomáha pri chorobách.

čaj Ivan s úzkym listom alebo bylina vŕby

ďatelina červená

Vysoká (do 80 cm), trvalka. Stopka rovná, rozvetvená. Listový ovál kombinovaný v skupinách po 3 kusoch. Púčiky tvoria oválne kvetenstvo, karmínové alebo ružové. Ďatelina - dusík. Známy ako závod na výrobu medu sa používa v národnej lekárni a na kŕmenie zvierat.

ďatelina červená je známa ako medová rastlina

Bluebell

Životnosť je 2 roky. Vysoký (do 70 cm). Stopky rovné, takmer nahé. Listy sú malé, striedajú sa striedavo. Kvety sú fialové, zoskupené do kvetenstvo-panicles. Zvon je prispôsobený regiónom s miernym podnebím. Chránené štátom.

Zvonok je strážený štátom

Poľný kolektor

Vytrvalá až 80 cm vysoká, stopky rovné, pokryté jedným modrým lila. Olistenie listov, formované do koreňovej skupiny. Hrniec je známy ako medová rastlina.

Lúka Koster bez markízy

Vysoká (do 1,5 m). Stopky tenké, úzke listy. Stonkové vetvy,V dôsledku toho sa kultúra podobá ovsu. Keď vietor svieti ružovo, pripomínajú jazyky ohňa (odtiaľ názov). Bonfire bezosti rýchlo zachytáva okolitý priestor a vytvára húštiny. Chudák žije so strukovinami, vhodný na kŕmenie hospodárskych zvierat. V suchých kyticiach vyzerá krásne. Na ľudové recepty sa nevzťahuje.

Ľan obyčajný

Jednoročná, vysoká (až 80 cm) kultúra. Stopky tenké, rovné, na konci tvoria pedikel s modrým púčikom. Listy sú malé, párovo, bodkujúc celú stonku. Semená sa používajú na stláčanie olejov, tkané vlákna sa získavajú zo stonky.

Ľan obyčajný
Bezossty Meadow Bonfire
Metla poľná

Lyónsky ordinár

Vysoká (do 90 cm) trvalka. Stopka je vzpriamená, husto pokrytá malými, špicatými listami. Kvety sú svetlo žlté, oranžové srdce.

Vysoká trvalka ľanového sirupu

Lupina

ker, vysoký (do 120 cm) trvalka. Stopky rovné, silné, na koncoch vo forme kefiek zviazané modro-fialové kvetenstvo.

Lupin je vysoká vytrvalá bylina

Coltsfoot

Srednerosly (do 30 cm) celoročné. Stopky sú rovné, na koncoch sú tvorené jednotlivé žlté púčiky. Listy vyššie sú hladké, naruby zamatové,zoskupené do ružice (je zrejmá po uschnutí kvetov).

Podkolienky sú zoskupené do rozety

Hrach myši

5 m. Listy sú mikroskopické, takmer nepostrehnuteľné, popol-zelené.Malé kvety, hustá fialovo-ružová farebná schéma.Olistenie je palmové, mierne pokrýva stonku, tvorí ružicu.Kultúra rastie v strednom pruhu.

Dandelion officinalis

Vysoký trvalka s rozchodom do 69 cm. Stopky sú rovné, bez jadra, vytvárajú mliečnu šťavu.Na konci sa vytvoria jednotlivé púčiky bohatej žltej farby.Listy sú podlhovasté, v tvare peria, zoskupené do ružice.

Rattlesky

Krátka rastlina (do 50 cm).Stonka je tenká, lístie je úzke.Vytvára kvetenstvo piesočného tieňa, pripomínajúce kapucne.Plody škvrnitých druhov, semená vo veternom počasí, sú hromované matným zvukom, pre ktorý sa rastlina všeobecne nazýva zvon.

Závažný parazit - slabý koreňový systém nie je schopný vysať užitočné látky z pôdy, pretože kultúra väzí susedov a živí sa nimi.

Štrkáče
Liečivá púpava)Harmančeková lekáreň

Jednoročná, vysoká (až 60 cm) kultúra.Stonka je rovná, tvorí výhonky na zemi.Na konci tvoril jedenpúčik s bielymi lístkami a žltým stredom.Listy sú úzke, vyrezávané.Harmanček je široko požadovaný v kozmetike a medicíne.

Chamomile atechna je žiadaná v kozmetike a medicíne

Tavolga

Vysoká (do 80 cm) trvalka.Listy na predĺžených nohách, dlaň.Kvety sú malé, ružové a biele, ktoré vytvárajú predĺženú oválnu kvetenstvo.

Kvetinové lúky tvoria oválne kvetenstvo

Timotejská lúka

Vytrvalý ker.Stonka je rovná, pokrytá komplexnými listami v tvare peria.Na konci sú početné vetvy s kvetenstvo koša, husto posiate bielymi a ružovými kvetmi.

Yarrow

Trvalka z rodiny Astrovye, polokrík.Stonka siaha až do 1 m. Listy sa striedajú, vyrezávajú alebo sú úplne rozrezané.Jediné kvetenstvo je corymbose (priemer 10 - 20 cm), tvorené z malých košíkov.Biele kvety.Rozvetvený podzemok rýchlo rastie v húšti.Yarrow rastie na európskych a ázijských lúkach.

Chren

Vysoká trvalka (do 1,5 m).Listy na hustej stopke, zlúčené do koreňovej skupiny.Stonka rozvetvená, rovná.Vytvára kvetenstvo s malými bielymi púčikmi.Vyskytuje sa všade.Korene a lístie zozbierané na lekárske a kulinárske účely.

Chren,
Yarrow
Timotejská lúka

čakanka obyčajná

Vysoká trvalka (do 1,5 m). Stopky rovné, mohutné, vetvené. Na koncoch je vytvorených veľa pukov s modro-modrými lístkami. Lístie kombinované v rozete pokrýva stonku na polovicu. Bežná čakanka je široko distribuovaná. Používa sa na varenie, medicínu. Z koreňov si dajte drink, napríklad kávu.

Bežná čakanka sa používa na varenie a medicínu

Tymián

Srednerosly (do 40 cm) celoročné. Plíživá stonka je pokrytá oválnymi listami, na koncoch sú tvorené ružovo-fialové kvetenstvo. Voní to dobre, používa sa na výrobu čaju ako korenie. Dopyt po kozmetike a ako liečivá rastlina.

Celandine

Vysoká (do 1 m) trvalka. Listy sú mohutné, oválne alebo trojlisté. Pochádza tenké, tvoriace umbellate kvetenstvo s bohatými žltými púčikmi.

Šťava vylisovaná zo stoniek a listov môže spôsobiť podráždenie. Používa sa na liečbu bradavíc a papilómov.

Echinacea

Vysoká trvalka (do 1 m). Pochádza oválne, rovné, drsné. Listy sú oválne, podlhovasté, široké. Kvety sú mohutné (do 15 cm), kombinované do kvetinových košov. Kvety sú maľované v rôznych odtieňoch ružovej, červenej a hnedej.

Echinacea
Celandine
Tymián

Eschsoltium

Srednerosly (do 45 cm) celoročné. Miluje veľa svetla. Stonka je tenká, listová, drží jedinú zamatovú púčiku, bielu alebo oranžovú, v tvare misky. Doba kvitnutia: začiatok júna - polovica jesene.

Eschszoltsia kvitne od začiatku júna do polovice jesene

Lučné kvety sú dobré nielen na vytváranie kytíc. Tieto divoké kultúry vyzerajú priaznivo na maurských trávnikoch a vysokohorských šmýkačkách, môžu ozdobiť pobrežie umelej nádrže alebo oblasť v blízkosti altánku. Zároveň sa stanete majiteľom užitočných liečivých rastlín rastúcich priamo na verande domu.