Čo sú to stabilizované kvety a ako ich pripraviť ručne

Prirodzená krása kvetín je krátkodobá a po niekoľkých dňoch malebné púčiky uschnú.Existuje však spôsob, ako odložiť ich rýchlu smrť.Pomocou špeciálnej technológie môžete získať stabilizované kvety, ktoré počas rokov nestratia čerstvú krásu.O tom, aké metódy stabilizácie existujú, o tom, či je možné ich vykonať doma a ako sa starať o zmenené rastliny, je uvedený v tomto článku.

Čo sa Stabilizované kvety

, by sa nemala zamieňať s umelými alebo sušených kvetov.Po dosiahnutí určitého zlepšenia zostanú kvety nažive a zachovávajú si čerstvosť a farebný rozsah po mnoho rokov.

Stabilizované kvety - nový trend v modernej floristike

Stabilizačná metóda spočíva v nahradení rastlinnej šťavy, ktorá živí stonky a puky, osobitným zložením založeným na glyceríne. Na rozdiel od sušených kvetovstabilizované kytice nie sú osprchované a vyzerajú veľmi prirodzene, pri zachovaní flexibility a prírodných farieb. Takéto kvety zdobia miestnosť nie horšie ako nedávno rezané rastliny.

Iným variantom stabilizácie je postrek špeciálnej látky na živú rastlinu, ktorá blokuje vädnutie a hnilobu. Takáto balzamovaná kvetina stráca flexibilitu, stvrdne, zachováva pôvodný vzhľad a tvar.

Výhody používania

Aj keď u nás takéto remeslá ešte nie sú veľmi populárne, v Európe je veľmi populárna stabilizačná technológia. Používa sa pri navrhovaní banketových miestností a výkladov, rastliny sa verejne vystavujú v obchodných centrách a kúpeľoch, používajú sa v krajinných úpravách a bytových interiéroch.

Výhody stabilizovaných rastlín:

 1. Dlhodobé. Použitím tejto techniky na celý kyticu je možné predĺžiť jej životnosť o pol roka, na jednu kvetinu - až o 3-5 rokov, na krík - až 7, stromy - až 10 rokov, machy - až 40.
 2. Zachovanie prírodných scénických výhľadov, ktoré sú vlastné živej rastline.
 3. Nízka údržba mimo sezóny.
 4. Neškodnosť - technológia nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie majiteľov a domácich miláčikov.
 5. Univerzálnosť pri aplikácii. So stabilizovanými rastlinami je možné revitalizovať nielen bývanie, ale aj ďalšie priestory, kde je veľa ľudí.
Jednou z výhod takýchto kvetinových kompozícií je trvanlivosť

Metódy stabilizácie v priemyselných podmienkach

.

Výroba takýchto rastlín nie je ľahký proces.Zahŕňa:

 • pestovanie plodín s hustou stopkou, mohutnými listami a púčikmi;
 • rezanie vhodných kópií, držanie niekoľko hodín;
 • umiestnenie rastliny do nádoby s glycerínom;
 • ošetrenie stonky a lístia stužujúcou kompozíciou;
 • okvetné lístky sa ošetrujú podobným spôsobom, do zmesi sa pridáva iba aromatická vôňa.

Výsledkom je, že kvetina namiesto šťavy absorbuje glycerín, ktorý mu neumožňuje vyblednúť, povrch sa stáva tvrdším, bez straty jeho pružnosti.Priemyselne vyrábaná kvetina môže stáť 5 až 10 rokov bez kazenia (presné podmienky závisia od použitej kultúry a pozorovaných skladovacích podmienok).

Spoločnosti zaoberajúce sa takouto činnosťou majú svoje vlastné tajomstvo, pokiaľ ide o použité riešenie.Techniky sa líšia v percentuálnom pomere vody a glycerínu, okrem zloženia určitých chemických zložiek, atď. Použitý vzorec sa môže líšiť pre rôzne typy kvetov.Napríklad v niektorých firmách kvety balzamujú vo fáze rastu, zalievanie nie vodou, ale špeciálnym zložením.Pestujú sa v alkoholových zmesiach.

Video „Ruže so stabilizovanými ružami“

Toto video poskytuje krok za krokom majstrovskú triedu o tom, ako zaobchádzať s kvetinami doma.

Ako pripraviť stabilizované kvety vlastnými rukami

Bohužiaľ, trvanlivosť remeselníckych výrobkov bude oveľa kratšia ako životnosť profesionálne pripravených kompozícií.Ale prosímšesťmesačná stabilizovaná kytica.

Kráľovná záhrady, ruže, sa na experiment najčastejšie používajú. Použite rôzne spôsoby ich stabilizácie doma. Skladovateľnosť hotových výrobkov závisí od podmienok skladovania - koniec koncov sú ruže veľmi krehké kvety.

Príprava inventára

Najskôr si musíte vybrať kvetinu - mal by to byť silný exemplár so sviežou púčikom, hustou stonkou a mohutnými listami. Na spracovanie potrebujete špeciálny inventár vrátane:

  72) ostrý orezávač (môžu sa použiť nožnice) na pravidelné skrátenie stonky; 73. pár nádrží na uchovávanie kvetín; 74) hlboká misa alebo pohár na špeciálne riešenie;
 • dlhá drevená lyžica alebo tyčinky.
Ak nemôžete vyzdvihnúť kvety požadovanej farby, môžete použiť farbivo. Zberajú sa ruže s bielymi púčikmi a do glycerínového roztoku sa pridá potravinárske farbivo požadovanej farby. Na farbenie sú vhodné aj zelenka, akryl, striebristka atď.
Rada autora

Je potrebné rezať zrelé a úplne vyfúknuté púčiky s dĺžkou stonky o niečo viac, ako sa požaduje. Potom sa trochu vysušia, aby sa zbavili nadmernej vlhkosti.

Metóda 1: Voda a glycerín (1: 1)

Stabilizačná kompozícia sa pripravuje v rovnakom rozsahu zmiešaním vody a glycerínu v pohári. Ide o tieto kroky:

 1. Na špičke stonky urobte šikmý rez (0,5 cm), do roztoku vložte kvetinu.
 2. Štruktúra sa odstráni v tmavom chlademiestnosť.
 3. Počkajte 2 až 3 týždne, počas ktorých sa kvety postupne namočia roztokom glycerínu.Zloženie musí byť z času na čas varené a naliate, zakaždým, keď dôjde k opätovnému rezaniu stonky.

Počas prvého týždňa je dôležité orezávať konce stonky denne.

Je možné stabilizovať rastliny doma pomocou glycerolu

. Metóda 2: Voda a glycerín (1: 2)

Táto možnosť spočíva v použití dvojitého meradla glycerolu a jedného meradla vody.Voda sa nevyhnutne zohreje na 70 ° C, čím sa získa teplý roztok.Pred každým pridaním do novej šarže počkajte, kým sa teplá kompozícia ochladí na teplotu miestnosti.

Pri tejto technike nie je kvet do roztoku vložený stonkou, ale máčaný úplne (budete potrebovať hlbokú misku).Expozícia bude trvať 2 až 3 týždne.Po dokončení sa kvety sušia.Rovnaká metóda sa používa na konzervovanie listov, celých kytíc atď., Ak je do roztoku úplne ponorená iba vhodná rastlina.

Metóda 3: Parafín

Na túto techniku ​​budete potrebovať vosk (svietnik alebo kozmetika) a pinzetu.Technika je nasledovná:

 • vosk sa zahrieva v miske vo vodnom kúpeli;
 • pri súčasnom držaní pinzety sa ruža úplne ponorí do vosku, mierne sa zahreje a okamžite sa vyberie;
 • musíte ho ponoriť 3-4 krát a uistite sa, že sa parafín úplne šíri po povrchu;
 • kvetina je zavesená na provázku v tmavej chladnej miestnosti (alebo je umiestnená vertikálne do pohára) a čakajú, kým sa nadbytočný vosk neodčerpá.

Nie je možné udržať kvetinu v parafíne dlho, pretože lístkyrýchlo sa zdeformovala.

Voskované kvety vyrobené vlastnými rukami sa môžu vystavovať, niekedy z času na čas, na čistenie prachu, ktoré sa používajú na ozdobenie vianočných vencov alebo rovnakých kytíc sušených kvetov.

Ďalšie použitie vosku zahŕňa injekcie parafínu.Za týmto účelom sa do kvetu vnesie roztavený vosk striekačkou bez ihly.

Spracovanie kvetiny pomocou roztaveného parafínu

Metóda 4: „Kvety v pohári“

Namiesto zvyčajných sublimovaných kvetov sa namiesto zvyčajného umiestnenia sublimovaných kvetovdomácej vázy, môžete si pre ne vyzdvihnúť stály priehľadný obal - tvarovanú nádobu alebo banku, ktorá vytvorila nejaké zloženie.Vyrába sa takto:

 1. Nádoba je naplnená glycerínom vodou v pomere 2: 1. Môžete ju nahradiť roztokom želatíny s cukrom v pomere 1: 1.
 2. Kvet je umiestnený vo vnútri celkuaby bol nad vodou.
 3. Nádoba je pevne utesnená, veko je ozdobené (stuhami, prámikmi, maľovanými, lakovanými atď.).

Namiesto jedinej kvetiny môžete do nádoby vložiť niekoľko sviežich pukov alebo pridať kompozíciu s krásnymi listami, dno rozložiť machom, mušľami, korálkami a inými dekoráciami.

Kvety a byliny v pohári s glycerínom

Starostlivosť o stabilizované rastliny

Sublimované kvety by sa nemali vkladať do vody, pokiaľ možno dohrniec suchého piesku.Keď voda vstúpi, takéto rastliny strácajú svoj dekoratívny účinok, preto sa polievanie nevyžaduje -stačí ich pravidelne jemne čistiť prachom štetcom alebo prúdom vzduchu zo sušiča vlasov.

Z toho istého dôvodu nie je potrebné umiestňovať hotové remeslá do miestností s vysokou vlhkosťou (kuchyňa, kúpeľňa). Pri mokrom čistení sa uistite, že otvorené kvety nie sú vlhké. Ak sa namočí, osušte tieto miesta obrúskom alebo suchou handričkou. Tmavé oblasti sa očistia vlhkou špongiou.

Kvóty udržiavajú mimo dosahu priameho slnečného žiarenia - glycerolu pod vplyvom tavenia ultrafialových lúčov, čo vedie k tomu, že farby buď zmiznú alebo sú úplne stratené.

Ideálne podmienky na údržbu remesiel:

 • teplota: 5–35 ° C;
 • vlhkosť: 60 - 80%.

Použitie dlhodobých kvetov, stromov, trávy a machov

Stabilizované rastliny sa okrem domácich kytíc používajú vo všetkých druhoch kvetinových kompozícií. Z nich sú panely a maľby, vytvárajú sochy, zdobia vence. Odolné kvety sú vynikajúcou ozdobou svadieb (kytice, účesy, slávnostné tabule, autá), pretože dokážu stratiť pôvodný vzhľad v teple a chlade.

Môžete stabilizovať nízke stromy, napríklad palmy, citróny, citrusy a iné. Sú zdobené priestrannými izbami - hotely, kancelárie, reštaurácie a salóniky.

I mach (väčšinou škandinávsky) sa začal konať. S pomocou svojich odolných foriem rastlín a dekorácie miestnosti. Krehký mach nie je vhodný na podlahy, ale v rôznych vertikálnych a horizontálnych rastlinných zloženiach (letná záhrada,terárium) vyzerá veľmi harmonicky.

„Živá stena“ zo stabilizovaných rastlín
Zdobenie parapetu stabilizovaným machom
Prvky svadobnej výzdoby

Nastavenie tabuľky
Prvok interiérovej výzdoby

Vyzbrojený novými znalosťami, je ľahké vytvoriť originálny darček pre priateľov alebo príbuzných.Stabilizované kvety nielen ozdobia festival, ale aj zaujmú miesto v dome vašich priateľov a každý deň dávajú letnú náladu.