Trvalé zvony: výsadba a starostlivosť o kvety

Zriedkavo je možné nájsť nádvorie, na ktorom by zvončeky, ktoré súhlasia s vetrom, nekývli. Osamelé zvončeky na lúke vyzerajú prekvapivo ticho a trochu smutne a kríky vyzerajú ako šťastné malé rodiny. Na dvore ich zvyčajne pestujeme v skupinách, pestujeme svetlé, veľké kvety, zhromaždené v metličke alebo jednotlivé, aby zdobili naše dvorčeky celé leto.

Opis

Zvon je bylina z rodiny zvonov. Rod má viac ako 300 druhov, z ktorých sa pestuje menej ako 100. Vo voľnej prírode rastie v Európe a na Sibíri, v Ázii a na Kaukaze. Vyskytuje sa na poliach, lúkach, lesoch, horách, dokonca aj na púštnych skalách.

Vytrvalá rastlina so striedavými listami a kvetinou v tvare zvonu v bielej, modrej, fialovej alebo fialovej farbe rôznych odtieňov. Kvetenstvo sú najčastejšie paniculate, menej často rasems, niekedy osamelý. Existujú jednoročné a dvojročné deti, ale záhradkári radi pestujú viacročné zvončeky, ktoré môžu ozdobiť záhrady od 3 do 10 rokov. Ich semená dozrievajú v škatuliach so 4 alebo 6 špeciálnymi lúhmi, ktoré sú za mokra zatvorené, ale sú otvorené na zaschnutie, takže zrelé semená sú prenášané vetrom.

Ročníky

S veľkou rozmanitosťouNajobľúbenejším druhom zostáva až 10 známych trvaliek tohto rodu. Všetky druhy sa bežne delia na dve skupiny: vysoký, ktorý voľne rastie na lúkach, poliach a lesných druhoch, a poddimenzovaný, ktoré sa schúlia na skalách. Vysoko tvarované kríky vyššie ako 40 cm.

Žihľavový zvon narastá do 100 cm, tvorí mnoho priamych stoniek pokrytých drsnými zubami.Kvety po dobu 15 až 20 dní s modrofialovými kvetmi zhromaždené v dlhej kefke (do 45 cm). Preferuje penumbru, úrodnú pôdu a pravidelné zavlažovanie. Po vyschnutí kvetov výhonky vyschnú, ak sa nereže, semená sa rýchlo vysejú.

Kvet zvonica rastie ešte vyššie, od 80 do 120 cm, kvety s bielymi, fialovými a purpurovými kvetmi, zhromaždenými v široko-pyramidálnych kvetenstvo. Každé kvetenstvo má až 100 kvetov s jemnou vôňou. Najobľúbenejšou odrodou je Loddon Anna.

Broskyňová zvonica rastie na piesočnatej pôde do výšky 100 cm. Klínové bazálne listy sú spojené ružicou a kopijovité rastú na stonkách. Veľké (až 5 cm dlhé) kvety sú biele, modré, fialové a zhromažďujú sa do panikulujúcich kvetov 5 až 6 kusov. Kvitne 40 dní, počnúc druhou polovicou júla. Každé 2 - 3 roky musíte vysadiť rastlinu a rozdeľovať krík (alebo riediť). Populárne odrody: "Celestine", "Deadness", "Marginata".

Preplnený zvon narastá do výšky 60 cm, podlhovasté zubaté listy pri koreni rastú na dlhých odrezkoch a na vrchole stonky sú vo všeobecnosti bez odrezkov. Veľká biela, modrá,fialové kvety dosahujú priemer 2 cm, zbierajú sa 20 kusov kvetov v zajatí, kvitnú až 35 dní v polovici leta. Milujú slnečné trávniky, ale dobre rastú v čiastočnom tieni, krík rastie veľmi rýchlo. Slávne odrody: "Alba", "Superba", "zajatie".

Z poddimenzovaných druhov sa Karpaty tešia osobitnej povesti: rastie až do 30 cm, biele, modré a fialové jednotlivé kvety až do priemeru 5 cm sa podobajú širokému zvonu. Kvitne viac ako 2 mesiace, počnúc júnom. Rastie na voľnej pôde, miluje slnečné svetlo, nepotrebuje takmer žiadne zalievanie. Rozmnožený výsevom, kvitne najskôr tretí rok. Populárne odrody: "Biela perla", "Samantha", "Blaue Clips".

Pozharský zvon sa plazí po zemi a stúpa do výšky 20 cm. Jeho kvety pripomínajú hviezdy, fialové, ružové, modré s rôznymi odtieňmi, ktoré sa zhromažďujú v malých kvetenstvách. Miluje penumbru, kvitne až do 40 dní v polovici leta.

Portenshlagov zvon (odroda Birch Hybrid sa u nás pestuje) nepestuje nad 15 cm. Rastie našuchorený vždyzelený vankúš s fialovými alebo načervenalými kvetmi v tvare hviezdy. Na slnku av tieni rastie na ľahkých výživných pôdach.

Video „Záhradný zvonček“

Video odporúčania pre pestovanie záhradného zvončeka v kvetinových záhonoch, starostlivosť o rastlinu, jej hnojivo a hnojenie.

Pestovanie

Takmer všetky druhy trvalých zvonov sa množia odrezkami, rozdeľujúcimi kríky alebo podzemky. Výnimky sú druhy, u ktorých nie je divoký koreň deliteľnýmnožiť iba pomocou semien.Môžete zasiať na jar alebo spadnúť priamo do zeme, a môžete pestovať sadenice a silné rastliny vo fáze 3 pravých listov, ktoré sa vysádzajú v záhradných lôžkach s nástupom tepla.

Pri vegetatívnej rozmnožovaní sa krík môže rozdeliť na tretí rok života rastlín a niektoré odrody ešte skôr.Na zakorenenie rozdeleného kríka alebo častí koreňa by malo byť na jeseň pred začiatkom chladného počasia, to znamená, že je lepšie zasadiť v auguste alebo máji.Koreňové výhonky alebo časti podzemka s púčikmi by mali byť vysadené tak, aby púčik obnovy bol nad zemou.

​​

V bodeby sa mali zvony pestovať na slnečnej lúke, kde sa podzemné vody nepribližujú k hladine.Budú spokojní s ľahkou výživnou piesočnatou alebo hlinitou neutrálnou pôdou, dokonca mierne zásaditou. Ak je pôda hustá, musíte pridať piesok a humus, ak je mierne okyslený, je lepšie pridať drevný popol.Je lepšie pripraviť miesto vopred - dôkladne vykopať, pridať superfosfát a zhnitý hnoj.Rašelina alebo čerstvý hnoj tieto kvety nepáči, môžu dostať plesňové infekcie.

Starostlivosť o kvety zahŕňa mierne zalievanie (je lepšie sušiť ako naliať), kŕmenie, burenie a uvoľňovanie zeme okolo koreňov.Na jar sa používajú dusíkaté hnojivá, ktoré môžete kompostovať alebo hniť.Pred začiatkom kvitnutia sa odporúča zaviesť minerálne hnojivá nízkej koncentrácie.

S cieľom predĺžiť kvitnutie je potrebné včas odstrániť vyblednuté kvetinové stonky.Buriny, ktoré je potrebné čistiťv čase uvoľnite pôdu, aby ste získali prístup k kyslíku. Táto rastlina je natoľko nenáročná, že poteší letných obyvateľov, ktorí sa objavujú na záhrade iba cez víkendy - nedá sa oplodniť, nie je napojená (čo je najdôležitejšie, hoci niekedy môžeme burinu a uvoľniť), stále krásne kvitne.

Najhoršie na zvonku je vlhká krajina a stojatá voda, čo môže viesť k objaveniu slimákov, húb a zimnému zamrznutiu. To je prípad, keď je lepšie nevenovať príliš veľa pozornosti, pretože vo voľnej prírode dobre žijú aj na holých kameňoch. Osivo semien (ak sú potrebné semená) sa musí zbierať a sušiť oddelene od rastliny, aby nemali čas na dostatok samovysevu.

Využitie krajiny

Vytrvalé zvony sa často používajú v zmiešavačoch, vysoké druhy vyzerajú v zmiešaných kvetinových záhonoch v pozadí. Bez ohľadu na to, ako dlho kvitnú, potom stále nie je veľmi krásna rastlina, takže je lepšie ju z popredia odstrániť. Vyzerajú najlepšie, ak sú vysadené v malých skupinách rovnakej farby.

Nízko rastúce druhy sa vysádzajú v skalkách, skutočne vyzerajú vedľa kameňov. Z rôznych zakrpatených druhov vytvárajú veľmi krásne ozdobné hranice. Väčšina odrôd sa dobre zakoreňuje v zatienených záhradách, takže sú vysadené v tienistých kvetinových záhonoch. Rezané kvety sú dobre konzervované 10 - 15 dní, často sa používajú pri príprave kytíc.

Video „Bellkarpatská oblasť“

Z tohovideo sa naučíte, ako vysádzať trvalky na sadenice.