Ochorenia ruží a ich liečba

Choroby a škodcovia - to sú dve pohromy, ktoré môžu pokaziť najkrajšiu ružovú záhradu. Choroby ruží sa často vyskytujú, keď sa nedodržiavajú pravidlá ich pestovania. Napríklad nesprávne vybraté miesto v zatienenom alebo vždy vlhkom rohu záhrady zaručuje výskyt plesňových chorôb. A nedostatok dobre premysleného spôsobu zavlažovania a hnojenia môže oslabiť rastlinu, takže ruža bude bezbranná proti infekciám. Nepresné ošetrovanie rastlín škodcami môže tiež spôsobiť nepríjemné choroby. Je vhodné vopred poznať hlavné choroby ruží a liečbu, ktorá ich pomôže zbaviť. Bohužiaľ existuje veľa hmyzu, ktorý sa chce usadiť na kvetoch a jesť svoju šťavu, škodcovia sami spôsobujú veľa škody a šíria nebezpečné choroby ruží.

Škodcovia

Existuje niekoľko desiatok druhov hmyzu, ktoré sa živia rastlinamina nich alebo potomkom.Škodcovia ruží môžu nielen výrazne znížiť ich ochranu pred chorobami, pokaziť dekoráciu, môžu úplne zničiť rastlinu, ak sa nezačnú bojovať čo najskôr.Je vhodné častejšie kontrolovať kríky, všimnúť si výskyt škodcov, okamžite ich mechanicky zbaviť, napríklad ich prepláchnuť prúdom vody a potom vyvinúť stratégiu ďalšieho boja. Video „Škodcovia ruží“

Z videa sa dozviete o hmyze, ktorý poškodzuje ruže.

​​

Roska voška

Malý, menej ako 1 mm dlhý hmyz zelených, čiernych alebo hnedých kvetov zaberá mladé výhonky, listy, ružové jedlá, ktoré sa živia ich šťavou.Existujú okrídlené exempláre, ktoré lietajú nad iné rastliny a rozširujú svoje územie.Výstrely pod ich vplyvom sú zdeformované, stratená sila prestáva rásť.

Ak si všimnete malý počet parazitov, je potrebné ich zozbierať ručne, zničiť a potom ošetriť mydlovým roztokom alebo extraktom zo žihľavy.Ak nie ste protivníkom chemikálií, môžete použiť systémový insekticíd „Aktara“ alebo „Etisso“, ktorý sa dodáva vo vhodnej forme spreja.

Rosanic cikádaJedná sa o ružovú farbu tsikadki, ktorá sedí pri žilách listov, zje svoju dužinu, vypije šťavu a pri najmenšom premiešaní listu rýchloskočiť dole na zem. Ležia so svojimi potomkami do kôry výhonkov, v lete majú čas sa objaviť dve generácie škodcov. Najmä veľa z nich sa objaví v suchom horúcom počasí.

Postihnuté listy sa musia odstrániť a zničiť, pretože tam môžu zostať larvy a celá rastlina sa musí ošetriť insekticídmi. "Aktara" alebo iné lieky pomôžu prekonať tohto škodcu, stačí spracovať zadnú stranu listu. Je potrebné stráviť dve procedúry s prestávkou 10 - 12 dní.

slintanie pennitsa alebo omnivorous ficus

Na chrbte listov alebo v ich dutinách sa medzi spenenými sekréciami podobnými slinám nachádzajú larvy všežravej cycard, sivožltý hmyz, ktorý sa živí miazgou rastliny. Je potrebné otočiť list, aby ste si všimli, ako larvy lezú z peny a utekajú. Aby ste sa ich zbavili, je potrebné ošetriť ruže chemickými látkami („Actellic“), odtrhnúť a zničiť zasiahnuté listy. Zikadok jedí lienky a zlaté oči, bolo by dobré prilákať ich na miesto.

roztoč pavúk

Tento škodca často ovplyvňuje izbové a skleníkové ruže, ale za suchého a horúceho počasia sa môže objaviť aj na záhrade kvetinových záhonov. Nepozorný hostiteľ ho dokáže detekovať iba na webe a prepletie listy a výhonky rastliny. O niečo skôr malé biele škvrny naznačujú vzhľad malého bieleho roztoča - na listoch sa objavia najprv žltkasté bodky, potom rastú, okolo vetiev sa objavia pavučiny. Vyskytuje sa so zvýšenou suchosťou vzduchu anedostatok vlhkosti.

Aby ste sa ho zbavili, musíte zariadenie umyť, postrekovať a okolie okolo neho čistou vodou. Z použitých chemických prípravkov "Fitoverm".

Letáky

Letáky sa živia listami, tieto malé sivožlté alebo zelené húsenice žijú v zložených listoch. Ak si ich nevšimnete včas, celá ružová krík sa môže zmeniť na pomalou slabú rastlinu s skrútenými a nahlodanými listami.

Keďže skrútené listy okamžite zasiahnu oko, zápas sa zvyčajne začína včas. Poškodené listy by sa mali odtrhnúť, rastlina ošetrená mydlovou vodou alebo infúzia žihľavy. Dobré výsledky sa preukázali použitím systémového insekticídu Aktara.

Rosanové píly

Malá bledozelená húsenica s červenkastou hlavičkou sa nazýva pílka, je schopná vytiahnuť celé mäso listu a zmeniť ho na suchú čipku. Na listy kladú vajíčka. Ak nezačnete boj ihneď po zistení, ruža zoslabne a prestane rásť.

Poškodené listy sa musia odstrániť, je lepšie ich zničiť a ošetriť celú rastlinu kontaktným insekticídom Iskra alebo Intavir.

Sawfly, ktorá zostupuje, môže spôsobiť oveľa väčšie problémy, pretože jej samica kladie vajíčka nie na povrch stonky, ale na ňu. Môžete to vidieť iba vtedy, keď sa náhle začne náhle zvädnúť a vyschnúť z určitého miesta, ak zlomíte stonku, ale vo vnútri sa nachádza parazit. Ťažké bojespočíva aj v tom, že samotného škodcu a jeho potomstvo nemožno nijakým spôsobom ovplyvniť, pretože sa skrýva vo vnútri. Poškodené výhonky jednoducho narezané na miesto bydliska. Pokiaľ ide o prevenciu, odborníci radia, že na jar by sa mali ruže ošetrovať systémovým insekticídom, ako je Aktara, ktorý sa používa na boj proti rôznym škodcom.

Vlna bronzová a plavá

Tieto chrobáky milujú kvety ruží, najmä ľahkých, jedia okvetné lístky, pestíky a tyčinky. Príďte skoro ráno, sadnite si na kvety a raňajkujte. V súčasnosti sa zbierajú ručne. Môžu sa objaviť každý deň, lietať celé leto. Bronzy zdola sú červené a zhora zlaté, ich samice kladú vajíčka do hnoja alebo zeme bohatej na humus, na konci leta alebo na jeseň sa objavujú mladé chrobáky, v zime tam.

Je potrebné zabezpečiť, aby sa títo znalci ruží neusadili na záhrade, inak budú útočiť na ružovú záhradu budúci rok ešte viac. Olenki sa správajú presne rovnakým spôsobom, majú len mierne odlišný vzhľad: čierne chrobáky pokryté šedými vlasmi a biele škvrny nevyzerajú tak pôsobivo ako elegantný bronz. Je ťažké ich nejakým spôsobom vystrašiť, musíte zbierať a prenášať alebo ničiť, vykopávať zem okolo, neskladovať hnoj v blízkosti.

Choroby

Choroby ruží sú veľmi často spôsobované hubovými sporami, ktoré sa ľahko šíria vetrom alebo hmyzom.

Obzvlášť postihnuté rôznymi chorobami rastlín, oslabenými škodcami, sú už tie ružemusel byť zachránený pred škodcami, musí byť pod osobitným dohľadom.

Je potrebné starostlivo preskúmať všetky časti rastliny, začať sa liečiť hneď, ako je možné rozpoznať chorobu.

Mealy rosy

Mladé výhonky, listy, púčiky sú pokryté bielou alebo svetlo šedou práškovou kvetou, sú zdeformované a vyschnuté - to znamená, že boli zasiahnuté hubou, ktorá spôsobuje chorobu nazývanú múčnatka. Všetky postihnuté časti rastliny by sa mali rezať, ak ich nie je príliš veľa, potom by sa mala celá Bush (pokiaľ možno rastliny susediace s ňou) ošetriť extraktom z popola. Ash ničí vznikajúce mycélium, ale pri veľkej infekcii to nemusí pomôcť. Oveľa účinnejšie bude ošetrenie ruží špeciálnymi prípravkami: Baktofit, Skor, Fitosporin, Topaz.

Prášková pleseň sa vyvíja v teplom lete s vysokou vlhkosťou, ak rastie ruža na vetranom mieste, nie je nadbytočné hnojivo, je menej vystavená tejto chorobe.

Čierna škvrna

Ak sa v polovici júla objavia na listoch čierne škvrny, na dolných listoch sa rýchlo žltne a spadne, potom je na vine ďalšia huba, ktorá poškodzuje dospelé listy ruží. Ak je ochorenie začaté, potom na kríku môžu zostať pomaly mladé listy, zvyšok jednoducho uschne a spadne.

Pri prvých prejavoch choroby je potrebné odstrániť poškodené listy, celý krík (a okolité rastliny, nielen ruže) by sa mali ošetriť zmesou Bordeaux alebo špeciálnymi prípravkami: „Fundazol“,Zisk, Topaz, Ridomil Gold.

hrdza

Spóry, ktoré spôsobujú chorobu, sa prenášajú vodou, na jar v apríli až máji sa na listoch, spermogóniách objavia špecifické výrastky, ktoré majú najprv žltú farbu a potom sčernenie bližšie k jeseni. Pustuly zo spodnej časti listovej doštičky rozptyľujú spóry, ktoré ovplyvňujú najbližšie rastliny. Postihnutá rastlina vyzerá strašne - jej listy sú pokryté čiernymi a tmavohnedými škvrnami, vysušujú sa, výhonky sa ohýbajú, praskajú, z trhlín vychádzajú spóry, čím ešte viac infikujú všetko okolo nich. Berry kríky trpia touto chorobou, nielen ružami.

Na ošetrenie sa používa síran meďnatý, zmes Bordeaux, Topaz, Bayleton a Abiga-Peak. Na profylaxiu začiatkom jesene sa kríky postriekajú zmesou Bordeaux alebo síranom meďnatým, musia sa dezinfikovať. Niektorí odborníci radia pri prevencii ošetrovania rastlín imunomodulátormi „Zircon“ alebo „Elina-extra“.

Chróza

Chróza sa nedá nazývať chorobou v úplnom zmysle slova, ružám jednoducho chýba železo a vyzerajú nezdravo - listy sú bledé, pokryté žltkastými škvrnami alebo celý list sa stáva bledší (žltšie) žily, ktoré zostávajú zelené. Železo je veľmi dôležitým prvkom pre celkové zdravie rastlín a pre rovnováhu všetkých ostatných prvkov v tele. Železo je spravidla dostatočne obsiahnuté v pôde, ale nie je absorbované ružami z rôznych dôvodov. Napríklad pôdamôže byť príliš kyslá alebo príliš zásaditá, príliš hustá s vysokou vlhkosťou a nedostatočným odtokom. Chloróza sa zvyčajne začína prejavovať na špičkách mladých výhonkov, spočiatku sa stáva zrejmou na mladých listoch, potom sa postupne dostáva k najstarším.

Na ošetrenie nestačí (alebo dokonca zbytočné) pridávať železo do pôdy, je potrebné určiť príčinu a odstrániť ju, potom sa obnoví rovnováha užitočných prvkov. Najprv je potrebné zistiť úroveň kyslosti pôdy. Ak je pôda príliš hustá, stojí za to pridať rašelinu alebo kompost, alebo dokonca piesok, aby bola voľnejšia a priedušnejšia. Nadbytok fosforu môže tiež blokovať vstrebávanie železa, takže by ste mali byť opatrní pri zložitých minerálnych hnojivách.

Downy Mildew

Ak sa na listoch objavia tmavočervené alebo fialové škvrny, listy sa skrútia, sušia, výhonky sa zdeformujú, objavia sa na nich praskliny, čo znamená, že rastlina je napadnutá hubovým ochorením, peronosporazimom alebo plesňou. Na spodnej strane listu sa objavuje najtenšia biela sieťovina, ktorú je možné vidieť pomocou lupy, pravdepodobne začiatkom leta bola ruža ovplyvnená spórami patogénu huby. Drážka a vietor šírili spóry a priaznivé podmienky, to znamená prudký pokles teploty, zamokrenie pôdy, nedostatočné vetranie, nadmerné zatienenie, spôsobili chorobu.

choré rastliny sa musia úplne zničiť, zvyčajne sa odnášajú a spaľujú.Ak sú lézie malé, môžu sa liečiť prípravkami Ridomil Gold alebo Strobe. Na prevenciu vytvárania púčikov sa rastliny postriekajú zmesou Bordeaux alebo „Kuprozan“.

Príprava rozprašovacích roztokov

Pestovatelia kvetín často liečia choroby ruží postrekovaním kríkov špeciálnymi roztokmi. Často sa používa roztok medi a mydla alebo vápno-chlórový vývar, pri príprave ktorého sa vyskytujú nuansy.

Na prípravu roztoku medi s mydlom použite mäkkú horúcu (najmenej +50 stupňov) vodu, ak nie je dažďová voda, potom vodu z vodovodu možno zmäkčiť pridaním sódy (5 g na 10 litrov vody) ) alebo horčica (2 g). Najlepšie je vziať zelené mydlo, 300 g rozpustené v 9 litroch vody, ale ak nie, môžete použiť ekonomickú 72 percent.

Modrý síran (30 g) sa rozpustí samostatne v 1 litri horúcej vody a potom sa naleje do prúdu mydla do tenkého prúdu za stáleho miešania drevenou tyčinkou. Správne pripravený roztok má príjemnú modrú farbu, mal by byť tekutý bez usadenín a vločiek. Pred aplikáciou sa ochladí na +20 - +25 stupňov, striekanie kríkov nie je potrebné. Skladujte hotový roztok, ktorý nesmie prekročiť 5 hodín.

Na vápno-chlórovú vývar budete potrebovať 2 litre mletej síry a 1 l suchého vápna (alebo 1,5 litra haseného oleja) a 17 litrov vody. Vápno by sa malo uhasiť vo vode, aby nedošlo k prudkému varu, trochu vody. Keď sa voda zohreje,síra a zvyšok vody sa pridajú, všetko sa neustále mieša.Zmes by sa mala variť na veľmi nízkej teplote najmenej 50 minút, správne pripravená tekutina zmení farbu čerešní.Počas varu je potrebné doplniť objem vody, preto sa doplní najneskôr 15 minút pred ukončením prípravy prípravku.Potom ochráňte vývar, po ochladení sa prefiltruje do sklenených alebo ílových nádob, ale nie do kovu.Ak je k dispozícii hustomer, môžete skontrolovať silu vareného vývaru.Jeho normálna hustota je obvykle v rozmedzí 1,152 - 1,162 g - na kubický centimeter.Toto je koncentrát, na použitie je zriedený.Pri 10 litroch vody, ktoré musíte vziať od 180 do 220 g, pár dní pred ošetrením, je nevyhnutné vykonať pokusné striekanie jedného kríka (alebo jeho častí).Ak je na rastlinách popálenie, do vývaru by sa malo pridať vápno.Hotový produkt skladujte na tmavom chladnom mieste, riad by mal byť pevne uzavretý.

Ak starostlivo zvážite prípravu liekov, určite pomôžu ružiam zbaviť sa škodcov a nepodľahnúť chorobám.

Video „Choroby ružových kríkov a ich liečba“

Z videa sa dozviete viac o najbežnejších chorobách ruží a ako ich liečiť.