Ako pokryť levanduľa na zimu, berúc do úvahy rôzne klimatické zóny

Mnohé sú známe prospešné vlastnosti levanduľového éterického oleja. Preto sa táto kultúra nachádza takmer na území každého záhradného pozemku. Dnes si povieme, ako pokryť levanduľa na zimu, berúc do úvahy vlastnosti rôznych klimatických zón.

Pravidlá prerezávania na jeseň

Levanduľa patrí do skupiny plodín, ktoré milujú teplo. Vďaka úsiliu domácich a zahraničných chovateľov sa však chovalo niekoľko desiatok mrazuvzdorných odrôd, ktoré sa neboja zimnej chladu a rýchlo sa zotavujú po príchode prvého jarného tepla. Ak chcete, aby sa závod úspešne prezimoval, musíte ho správne pripraviť na nadchádzajúce chladné počasie.

Levanduľová starostlivosť na jeseň zahŕňa tieto činnosti:

  • čistenie rozbitých vetiev, padlých listov a suchej vegetácie na území vily;
  • odstránenie buriny a uvoľnenie pôdy v blízkom stonkovom kruhu kríka a medzi radmi záhradných rastlín;
  • prerezávacie puzdro proti starnutiu;
  • krycie vrstvy s minerálnymi hnojivami;
  • mulčovanie pôdy a prístrešok vzdušnej časti kríka.

Väčšina okrasných a ovocných plodín potrebuje bohatú pôdnu vlhkosť. Nabíjanie vlhkostipolievanie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje na začiatku jesene, dobre preniká do pôdy a vyživuje pestovanie plodín počas zimy.Levanduľa naopak uprednostňuje suchú pôdu.Nadmerná vlhkosť v pôde môže spôsobiť hnitie koreňového systému a viesť k zastaveniu rastu a vývoja rastlín.Z tohto dôvodu je lepšie opustiť jesenné zalievanie levanduľových kríkov.

Pokiaľ ide o orezávanie kríkov, mnohí začínajúci záhradníci sa domnievajú, že na jeseň sa musia odstrániť iba staré vetvy poškodené vetrom a poškodené hmyzom.Tento názor je nesprávny, pretože pri silnom mraze tenké výhonky zamrznú a na jar sa nezískajú.Rastlina je slabá a náchylná na rôzne choroby. Levanduľový ker sa vyrovná aj s najsilnejším mrazom, ak je správne odrezať jeho výhonky a správne izolovať koreňový systém.

Najprv musíte identifikovať vetvy, ktoré kvitli dve sezóny v rade.Vybrané výhonky nie sú úplne skrátené, odrezaná je iba zelená časť.Vezmite prosím na vedomie, že vzdialenosť od miesta kosenia po dozreté drevo by mala byť asi 3 cm.

Video: „Omladenie prerezávania levandule“

) Z tohto videa sa dozviete, ako správne orezať výhonky okrasných kríkov pred hibernáciou.

Následné úpravy pôdy

Jeseň je ideálny čas na kŕmenie komplexných minerálnych hnojív rastúcich v záhrade.Ako súčasť zmesi by však nemali byť drogy obsahujúce dusík.Na obohatenie pôdy možno použiť hotovézmesi potaš-fosfor pre okrasné kríky rastúce na otvorenom priestranstve.

Ak bola v tejto sezóne vysadená levanduľa, nie je potrebné používať hnojivo.Mladé sadenice zatiaľ nedokázali vybrať z pôdy živiny a užitočné látky, ktoré boli položené počas výsadby.

Tipy na ubytovanie

Teraz sa pozrime, ako zakryť levanduľové kríky na zimu.Existuje niekoľko všeobecných pravidiel na prípravu vysokých kríkov na nachladnutie a mráz:

  1. Zhromaždite všetky vetvičky kríkov do jedného zväzku.Zviazať tento zväzok reťazcom.Týmto spôsobom môžete zabrániť vniknutiu snehu do puzdra.
  2. Mulčujte pôdu v stromovom kolese rašelinou, slamou, senom, malými smrekovými vetvičkami, suchou pôdou a pieskom.Výška vrstvy mulča by mala byť medzi 15 - 30 cm. Ako mulč sa neodporúča používať suché opálové lístie.Koreňový systém levandule, pokrytý spadnutými listami, sa časom vyparivat.
  3. Nadzemná časť okrasného kríka by mala byť izolovaná akýmkoľvek netkaným krycím materiálom.Na zvýšenie tepelnej izolácie môžete vybudovať „stan“ z borovicových alebo smrekových konárov.

Regionálne charakteristiky

Špecifiká prípravy a ochrany záhradníckych plodín pestovaných na území letnej chaty závisia od klimatickej zóny rastu.Začiatkom jesene sa teda začína príprava a úkryt levandule v strednom Rusku vrátane Moskovského regiónu.Táto oblasť sa vyznačuje teplými zimami s malým snehom,Náhle zmeny teplotných podmienok sú však pre okrasné rastliny nebezpečnejšie ako silné mrazy.

Počas obdobia topenia sa topená voda usadzuje v zemi, neočakávané prasknutie a ostré mrazy vedú k tvorbe ľadovcov na koreňoch.Aby sa zabránilo zaľadneniu koreňového systému, musia byť levanduľové kríky mulčované rašelinou, slamou a senom.V prípade silných mrazov by mali byť vetvy izolované akýmkoľvek netkaným krycím materiálom.

Levanduľa pestovaná v Kubane, na Kryme, v Krasnodarsku, v Stavropole av ďalších južných oblastiach krajiny nie je na zimu pokrytá.Kmeň stromu je posiaty rašelinou a slamou, konáre sú zviazané a ohnuté k zemi tak, aby ich nepoškodil vädnúci vietor.

Kríky, ktoré rastú v severných oblastiach Ruska, si vyžadujú dôkladnejšiu prípravu a prístrešie.V oblasti Volhy, Sibíri a Uralu, kde môže teplota vzduchu klesnúť pod 35 ° C, sa levanduľa zahreje agropreibžou, lutrasilom, jutou alebo geotextíliou.Borovicové alebo smrekové konáre sú umiestnené na vrchnej strane krycieho materiálu, ktorý udržuje teplo, ale nenarúša cirkuláciu vzduchu.

Neodporúča sa používať plastový obal, ktorý neprepúšťa vzduch.Nedostatok otvorov na výmenu vzduchu vedie k hromadeniu vlhkosti vo vnútri.Rastlina je pokrytá plesňou a začína hniť.

Správne zvolený sadivový materiál pomôže zabrániť zamrznutiu záhradníckych plodín.Pre severné regióny sú vhodné tieto zimné mrazuvzdorné levanduľové odrody: Buena Vista, Beechwood, Rosea, Alba, Hidcote Blue, Hidcote Giant, Munstead atď.Zimovanie druhov v kvetináči

V poslednom období si črepníkové okrasné rastliny získavali na popularite. Levanduľa, pestovaná v kvetinových nádobách a kvetináčoch, sa v záhradnom dizajne široko používa na zdobenie terás, tŕňov, stĺpov a záhradných oblúkov.

Príprava levandulového kvetu v kvetináči na prezimovanie spočíva v prerezávaní kríkov a aplikácii minerálnych hnojív do pôdy. Levanduľa kvetinového typu by nemala byť ponechaná vonku, kultúry, ktoré nie sú odolné voči chladu a mrazu, nevydržia zníženie teploty vzduchu. Ak v zime neumreli malé levanduľové kríky, odporúča sa preniesť kvetinové vane do vykurovanej miestnosti.

Typické chyby

Z dôvodu neznalosti a neskúsenosti niektorí začínajúci záhradníci nesprávne pripravujú okrasné kríky na zimovanie. Napríklad bohatá pôdna vlhkosť a nesprávne vybrané minerálne hnojivá povedú k tomu, že levanduľa zomrie pri začiatku prvého mrazu. Porušenie prerezávania má negatívny vplyv na zimnú odolnosť rastlín. Prerezávanie konárov koncom jesene je hlavnou príčinou zmrazenia okrasných kríkov, pretože levanduľa si vyžaduje čas na liečenie a obnovu rán.

Ďalšou častou chybou začínajúcich záhradníkov je skoré „prebudenie“ záhradnej kultúry. S príchodom jarnej horúčavy by ste veci nemali ponáhľať, odhaľujúcekríky a čistenie sušených vrcholov. Levanduľa sa prebudí oveľa neskôr ako iné okrasné rastliny.