Ako pokryť ľalie na zimu, aby sa zachoval koreňový systém

Lily je trvalka cibuľovitá, ktorá sa dá nájsť všade: je ozdobená pozemkami dacha, predzáhradkami a parapetmi domov.Táto popularita je spôsobená relatívnou nenáročnosťou kultúry.Existujú však aspekty, ktoré sú pre túto záhradnú krásu zásadné.Jedným z nich je otepľovanie.Z článku sa dozviete, ako pokryť ľalie na zimu.

Jesenné prerezávanie

Orezávanie je kľúčom k príprave ľalie na zimu.Odporúčania, aby sa postup mal vykonať ihneď po odkvitnutí, sú však nesprávne.Prerezávanie a príprava ľalií na zimu by sa mala vykonávať v určitom období, takže by sa mal rastliny dostať čas.Po páde samotných lístkov sa na ich mieste objavia škatule so semenami, ktoré by sa mali odstrániť.Ale iba oni - kardinál „zametanie“ sa uskutoční neskôr.

Do približne polovice septembra si ľalie ukladá potrebné množstvo živín, aby mohla bezpečne zima.Z tohto dôvodu príprava stoniek a výhonkov počas tohto obdobia veľmi komplikuje prípravu.Koniec mesiaca je skvelý pre „omladenie“ záhradnej krásy.Spravidla sa všetky výhonky odstraňujú a zostávajú len stonky do 10 cm dlhé.

Video „Prístavľalie na zimu “

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pripraviť ľalie na zimné obdobie.

Aplikácia vrchného obväzu

Po ukončení postupu musí byť koreňový systém oplodnený.To umožní, aby bola rastlina odolnejšia proti chladu, vlhkosti a nedostatku slnečného svetla.Pod stopkou urobte hnojenie, ktoré obsahuje draselnú soľ a superfosfát, a kvet samotný sa postrieka roztokom modrého vitriolu.Posledne menované zabraňuje plesňovým chorobám, ktorých riziko sa zvyšuje v období dažďov.

Je dôležité pamätať na to, že hnojivá, ktoré obsahujú dusík, nie sú povolené. Dôvodom je skutočnosť, že dusík aktivuje vegetatívne procesy v rastline, ktorá sa v čase chladného počasia spomaľuje.Lily sa „prebudia“ v nesprávny čas a to môže viesť k jej smrti.

Rady o prístrešku

Ak chcete odpovedať na otázku, ako pokryť ľalie na zimu, musíte poznať vlastnosti rastliny.Kultúry odolné voči mrazu sa pod vrstvou snehu cítia skvele, bez potreby podstatného prístrešia.

Patria sem:

 • Dahur;
 • Ázijský;
 • marec;
 • royal.
]

Na teplé zimovanie týchto druhov bude stačiť lapnik, rašelina, piliny alebo suché lístie.Materiál je distribuovaný okolo kmeňa, ktorý chráni koreňovú zónu pred zamrznutím.Dôležité sú načasovanie prístrešia.Neexistuje žiadne jednoznačné obdobie, musíte sa riadiť počasím: keď sú konečne nízke teplotyzriadené, môžete pripraviť prístrešie.

, kopanie a následnom skladovaní

Krehká ľalie nestabilné pred mrazom aj v strednom pásme a na predmestí, kde zimy sú relatívne mäkké.Preto sa odporúča, aby ich žiarovky kopali.

Tieto rastliny zahŕňajú:

 • východnej hybridy;
 • Američan;
 • rúrkové.

Cibuľa extrahovaná zo zeme by sa mala dôkladne preskúmať na zhnité škvrny.Ak sú, sú odstránené.Koreň sa premyje vodou, namočí sa do roztoku mangánu počas 30 minút a dobre sa vysuší.Potom sa žiarovky triedia.Väčšie budú použité na nútenie, zatiaľ čo tie menšie sa ešte musia rozrastať.Žiarovky sú umiestnené v akejkoľvek uzamykateľnej nádobe, ktorá je navrchu pokrytá vlhkým machom.

Existuje niekoľko možností uloženia:

 1. Cellar.Táto metóda je vhodná iba vtedy, ak izbová teplota neklesne pod nulu.Spodok nádoby je naplnený hrubou vrstvou vlhkého piesku.Sú tiež pokryté cibuľou.
 2. Balkón.Z praktických dôvodov je teplomer nainštalovaný v škatuli, v ktorej sú uložené žiarovky, čo vám umožňuje sledovať teplotu.Metóda je vhodná pre situácie, keď mrazy mimo okna nie sú príliš silné.Inak môže koreňový systém ľalie zamrznúť a odumrieť.
 3. Chladnička.Alternatívne zimovisko pre záhradné rastliny.Nádoba s hľúzami je umiestnená v samostatnom oddelení chladničky.Ľalie nie je povolené súčasné skladovanie v ovocnej komore.Etylén uvoľňovaný počas tohto procesu je pre rastlinu škodlivý.

Chybynováčikovia kvetinári

Najčastejšie chyby začínajúcich záhradníkov pri starostlivosti o ľalie na jeseň sú:

 • ignorovanie hnojíva obväzy;
 • 81) predčasné prerezávanie rastliny alebo jej úplná neprítomnosť; 82) nevykopanie cibule jemných odrôd ľalie;
 • Nesprávna alebo predčasná izolácia;
 • predčasné odstránenie izolácie.

Nákup žiaroviek v zime

Ak v priebehu zimného obdobia spadli do rúk ľalia, nie je potrebné ich uvádzať do domu.Optimálnym úložným priestorom bude pivnica, garáž alebo kôlňa.Hlavné je, že teplota vzduchu v miestnosti neklesne pod nulu.Kultúra odolná proti mrazu je lepšie pristáť ihneď po zemi.Môžete ich zahriať rašelinou, pilinami alebo suchou lepenkou.

Je dôležité starať sa o ochranu pred hlodavcami, ktorí môžu napadnúť hľuzy s nástupom pružiny.

Lily sa považuje za jednu z najkrajších rastlín.Počas kvitnutia je nenáročný a môže ozdobiť aj najnepracovanejší roh záhrady.Ale po vegetačnom období si krása záhrady vyžaduje osobitnú starostlivosť.Jeho hlavným aspektom je prispôsobenie rastliny chladnému obdobiu.Za predpokladu, že sú dodržané všetky pravidlá, ľalie niekoľko rokov poteší oko svojím očarujúcim vzhľadom a voňavou arómou.