Ako pokryť korunu a korene thujy na zimu

Tui je záhradný cyprus pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Rôznorodosť farieb a foriem predstaviteľov rodu priťahuje mnoho záhradníkov. Pokiaľ ide o starostlivosť o zariadenie, je to veľmi jednoduché. Či je potrebné chrániť zimu tuja - otázka, ktorá majiteľov tejto rastliny dosť často vzrušuje.

Kedy a prečo je potrebné prístrešie

Thuja je rastlina odolná proti mrazu, vo väčšine prípadov si nevyžaduje ďalšie otepľovanie. Existujú však rôzne druhy kríkov, ktoré bez prístrešia neprežijú silné mrazy. Tiež potrebujú ochranu mladých stromov, ktorých vek nedosiahol 2 roky. Ohrozenie efedry však nie je len mráz. Spaľovacie lúče slnka sú tiež deštruktívne, pretože môžu jednoducho spáliť rastlinu.

Príprava ihličnanov na zimu by sa mala začať začiatkom jesene. Počas tohto obdobia sa zníži dávka výživy rastlín, v opačnom prípade bude pokračovať v aktívnej činnosti a nebude sa „hibernalovať“ v čase. Ochranný postup sa vykonáva pri nástupe stabilného chladu. Je však potrebné si uvedomiť, že teplota vzduchu by nemala byť nižšia ako +4 ° C. Inak je rastlina zabalená izoláciouhmota môže hniť.

Pred izoláciou sa koruna očistí od poškodených, zhnitých a sušených ihličia. Potom sa odpad spaľuje, pretože to môžu byť škodcovia a plesňové choroby.

Video „Útulok pre thuya na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pokryť svoju thuju počas zimného obdobia.

Ochrana koreňov

Starostlivosť o thuju na jeseň zahŕňa prípravu koreňov rastliny na zimu. Stopka sa vyznačuje povrchným koreňovým systémom, preto by sa táto oblasť mala na zimu veľmi starostlivo pripravovať. Prvou fázou izolácie podzemkov je zber buriny v koreňovej zóne. Ďalej je táto oblasť dobre vykopaná a vytvára zavlažovanie zavážajúce vodu, ktoré prestupuje tekutinu z hlinenej zrazeniny. Potom hnojte hnojením s obsahom fosforu a draslíka.

Pri kŕmení rastlín je dôležité dodržiavať proporcie uvedené v návode. Nadmerné kŕmenie aktivuje rast thuja.

Na priame zahrievanie blízkej lesnej zóny sa používajú suché listy, ihly, rašelina, hnoj, kompost, slama a smrek. Organické materiály dobre zadržiavajú vlhkosť v pôde a chránia korene tuja pred chladom vetra a mrazu.

Bezpečné zimovanie závodu

Na tom, ako sa pripraviť na zimu, závisí jej vzhľad v teplom období. Správne zvolený prístrešok, správna starostlivosť a technické prevedenie obalu ihličnanu ho ochráni pred najťažšími mrazmi.

​​

Ukryvnyemateriály

Pred výstavbou prístrešku je prístav špirálovo viazaný povrazom. Zabráni sa tým poškodeniu vetvy v dôsledku silného vetra. Malá thuja môže byť zakrytá bežnou plastovou fľašou. Majitelia vysokých ihličnanov by sa mali odvolávať na špeciálne krycie materiály. Najpopulárnejšie sú:

    60) agrospan; 61) lutrasil; 62) Spunbond; 63. agrofibre;
  • pytlovina;
  • gáza;
  • sulfátový papier.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre izolačný materiál, je dôležité pamätať na to, že na to, aby mohol vzduch dobre prechádzať, musí byť hmota tenká. Polyetylén ako krycí materiál je prísne zakázaný, pretože je vzduchotesný a hromadí nadmernú vlhkosť. Dobrými možnosťami sú vyhodenie a gáza. Zachovávajú teplo a súčasne zabezpečujú cirkuláciu vzduchu.

Domáce obaly sú vyrobené z pytloviny. Z tohto dôvodu je rastlina zabalená do materiálu a pripevnená zošívačkou. Ochranná gáza sa vyrába vo viacerých vrstvách, pretože hmota je oveľa tenšia ako pytlovina. Zabaľte thuju od hora ku koreňom. Kraft papier nie je o nič menej populárny medzi letnými obyvateľmi. Princíp otepľovania s pomocou je rovnaký: thuja je zabalená do papiera a utesnená zošívačkou.

Vytvorenie rámca

Dospelý mrazuvzdorný tuyam pre bezpečnú zimu bude dosť tenký poťahový materiál. Mladé kríky si vyžadujú výraznejšie otepľovanie. Preto veľa záhradkárov pripravuje rámy.

Na ich výstavbu sú potrebné:

  • kovové rohy;
  • pruhy;
  • plastové rúrky;
  • drôt;
  • tyče.

Na úkryt nízkej hodnoty bude stačiť rám s tromi podperami, v prípade vysokých podstavcov so štyrmi. Podpera by mala byť ⅔ dĺžky stromu a 25 cm, aby sa zatĺkala do zeme. Na hotovom ráme napnite kryt a pripevnite ho k základni konštrukcie. Tento spôsob úkrytu má jednu nevýhodu - potrebu pravidelného čistenia skleníkového povrchu od snehu. Inteligentní záhradníci však našli v tejto situácii východisko - dávajú rámu guľový tvar. Z tohto dôvodu sa samotný sneh valí z vrchu konštrukcie.

Dodatočná starostlivosť

Zimná starostlivosť o thuju sa neobmedzuje iba na útočisko. Po vykonaní prípravných a otepľovacích postupov musí letný obyvateľ systematicky zbaviť snehu, ktorý sa hromadí na „streche“ stavby. Odporúča sa vyčistiť snehovú zónu od snehu.

Útulok je možné odstrániť až po zistení teplého počasia. Tiež dôležité pritenyat hjoyniki chrániť svoje listy pred horiacimi slnečnými lúčmi.

Príprava na mráz podľa regiónu

Klimatické vlastnosti konkrétneho regiónu zohrávajú pri výbere spôsobu útočiska takmer hlavnú úlohu. V závislosti od počasia je stupeň zahrievania tui odlišný. Na predmestiach je teda mulč bazálnej pôdy a samotný strom je pokrytý hmotou. Pre regióny s relatívne teplými zimami je takéto otepľovanie viac ako dostatočné. Izolácia Tui v oblasti Volhy je rovnaká ako v izoláciistredný pruh.Jediným rozdielom vo vrstve mulča je, že by mala byť o 10 cm hrubšia.V Urale nestačí iba hmota.Pre kríky postavte rám, ktorý chráni nielen pred mrazom a studeným vetrom, ale aj pred ťažkými snehmi.

V závislosti od odrody môže byť túdža buď ker alebo strom.Rastliny sa často používajú v krajinnej architektúre a vytvárajú z nich živé ploty.Rastie Tui pod silou, dokonca aj začínajúci záhradník.Starostlivosť o ňu nevyžaduje nadmerné úsilie a hotovostné náklady.Hlavná vec je pozorný a starostlivý prístup k vášmu záhradnému miláčikovi.