Ako pokryť yuccu na zimu a starať sa o kvety v chlade

Skúsení pestovatelia kvetín vedia, ako ozdobiť svoje zelené kráľovstvo, aby sa niektoré kvitnúce rastliny nahradili inými.A dokonca aj na jeseň sa záhradné a kvetinové záhony hrajú s farbami a voňavými farbami.Yucca je považovaná za jednu z perál rastlinnej krajiny.Z nášho článku sa dozviete o jesennej starostlivosti o kvetiny, ako aj o tom, ako správne pokryť juky v zime.
Obsah
  1. Druhy
  2. Video „Príprava yucky na zimovanie.»
  3. Pravidlá úspešného zimovania
  4. Útulky
  5. Vhodná teplota a vlhkosť
  6. Top dressing
Druh

Oblasť yucca je severovýchodné Spojené štáty americké.Rastlina sa cíti skvele na teplom pobreží Čierneho mora a v Strednej Ázii.Existuje viac ako 30 druhov tohto vždyzeleného kríka rodiny Agave.Kvet upúta pozornosť nielen jemných bielych alebo žltkastých púčikov, zvončekov, ale aj lesklých kopijovitých listov.

V strednej zóne, najmä v moskovskom regióne, sa pestuje vláknitá (záhradná) yuca a šedo šedá.Nájdete inú latinčinu, ktorá sa nazýva vláknitá - filamentóza.Niektorí botanici rozlišujú namodralú yuccu ako samostatný druh, iní ju považujú za druh záhrady.

Šedá yucca má listy dlhé asi meter a krátku stopku.Kvetenstvo rozvetvené a malé, so žltkastými alebo zelenkavými kvetmi.Znáša mrazy a sucho, ale zomiera počas zamokrovania.

Vláknité druhy zotročililisty dlhšie ako pol metra a veľké, asi 2 m, stopka so zvislými bledými béžovými alebo bielymi zvonmi.Listy lemujú vyčnievajúce vlákna, vďaka ktorým dostala rastlina svoje meno.V starostlivosti o kvet je nenáročný a celkom odolný proti mrazu.

Video „Príprava yucky na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť yuccu na zimné obdobie.

Pravidlá úspešného zimovania

Kľúčom k úspešnému zimovaniu kvetu je primeraná jesenná starostlivosť a príprava kvetu na chlad.Odporúčania, ako pripraviť záhradnú yuccu na zimu, sú jednoduché a dokonca aj pre začínajúcich kvetinárov.Teplý a vyberte si typ úkrytu pre kvet, v závislosti od klimatických podmienok a vlastností chladného obdobia v regióne.

Pripravte juku na zimu by malo byť toto:

  • odstráňte sušené puky a listy, poškodené časti rastliny;
  • kŕmiť rastlinu minerálnymi hnojivami;
  • zakryjú kvetinu hustou pokrývkou, ktorá udržiava optimálnu teplotu rastliny, nedovolí chladom a tvorbe vlhkosti.

Hlavná vec, na ktorú treba pamätať, je to, že záhradná yucca obvykle toleruje mráz až do -20 ° C. Preto, ak je zima v regióne oveľa teplejšia, nemali by ste byť zvlášť horliví - rastlina sa môže šmýkať a hniť pod krytom.Tiež nemusíte naliať yucca a urobiť veľké množstvo top dressingu.Kvet je odolný voči suchu a nepotrebuje veľké dávky hnojív.Je potrebné myslieť na budúce zimovanie aj pri pristátí a zvoliť slnečné, alechránené pred vetrom a prievanom.

prístrešok


Je dôležité vedieť nielen to, ako zohriať yucu na zimu, ale aj s čím. Ešte pred začiatkom prvého silného mrazu v suchom počasí sa odporúča, aby sa hlavná časť listov zviazala okolo kmeňa. Výsledný zväzok je pevne zabalený tak, aby nekvetol. Spodná vrstva listov je ponechaná na zemi, aby slúžila ako ochrana pre koreňový systém. Okrem toho môžu byť listy prikryté suchým listom a pritlačené niečím. Môžete zviazať všetky listy a zakoreniť korene ďalšou vrstvou zeminy a kompostu. Na miernu kontinentálnu zimu bude toto pokrytie stačiť. Mladé krehké rastliny môžu byť zakryté plastovými nádobami, ktoré by sa mali dobre zatlačiť do zeme.

V podmienkach silných zimných období sa odporúča, aby sa mladé aj staré rastliny doplnili o rámovú metódu. V tomto prípade sú postavené drevené štvorcové alebo kužeľovité rámy, ktoré sú navinuté agrofibrom alebo priadzou. Na Sibíri je yucca pokrytá drevenými škatuľami, ktoré sú izolované špeciálnym materiálom, a naviac naviac vrstvou snehu. Po odstránení úkrytu na jar neprerušujte okamžite zažltnuté a mrazené listy - rastlina potrebuje určité obdobie adaptácie. Len keď ju začne vyhodiť mladé listy, môžete pristúpiť k sanitárnemu prerezávaniu.

Vhodná teplota a vlhkosť

Yucca normálne toleruje sucho, ale príliš časté kanvystať sa pre ňu katastrofou. Dokonca aj v lete sa rastlina zavlažuje zriedka a na jeseň sa počet zavlažovaní zníži na minimum. Počas zimy dobre zvlhčujú koreňovú zónu a mulčujú ju, aby si zachovali vlhkosť po celú dobu úkrytu. Postupné znižovanie teploty je tiež bežné pre kvet. Po zvyšok obdobia závodu musí byť teplota v prístrešku o niekoľko stupňov vyššia ako teplota na ulici a nesmie stúpnuť nad 10 ° C, v opačnom prípade bude yucca unášať. Preto sa musí pri stanovenej minimálnej pozitívnej teplote prístrešok odstrániť.

Kŕmenie

Yucca nepotrebuje časté hnojivo. Kvetina sa zvyčajne kŕmi dvakrát ročne pred a po kvitnutí. Dusíkové hnojivá sa neodporúčajú vôbec. Minerálne hnojivá pre sukulenty, kompost alebo nariedené vodou humus sú optimálne na kŕmenie. Vrchný obväz môže byť list. Pre toto hnojivo nastriekali listy kvetu.

Napriek svojmu južnému pôvodu juka dobre znáša zimu.

Hlavnou vecou je poskytovať kvetu primeranú starostlivosť a starať sa o prístrešie. A potom poteší nielen krásne kvety, ale aj príjemnú vôňu.