Ako bezpečne pokryť chryzantému na zimu bez drahých prípravkov

Chryzantéma, ktorá sa často nazýva kráľovnou jesennej záhrady, priťahuje pozornosť záhradníkov s rôznymi tvarmi a farbami kvetov.Životaschopnosť svojich obľúbených rastlín môžete zvýšiť zabezpečením náležitej starostlivosti a vhodných podmienok pestovania.Dnes sa podelíme o odporúčania a tipy, ako pokryť chryzantémy na zimu.

Klasifikácia podľa zimovej odolnosti

Chrysanthemum -jeden z najjasnejšícha krásne záhradné plodiny, ktoré sa pestujú vo všetkých regiónoch Ruska.K dnešnému dňu chovali domáci a zahraniční chovatelia viac ako sto druhov a odrôd tejto úžasne krásnej kvetiny.Odrody domáceho chovu sú zimná vytrvalosť a vytrvalosť, ale zahraničné kultúry - krehkosť a nežnosť.

Drobné kórejské chryzantémy, ktoré sú známe ako dub, sú zimy veľmi dobre.Počas ľahkých a tvrdých zimných období môže dôjsť k zamrznutiu výhonkov.Pre chladné oblasti výsadba odrôd Ryzhik, Umka aMládež. Veľkokveté kytice chryzantém často zamrznú a neobjavia sa s príchodom jari. Avšak s dobre organizovanými prístreškami sú také odrody Flamingo, Gazelle, Sonechko a Anna Yaroslavna dobre zime. Chryzantéma je považovaná za najslabší a nestabilný voči zimným mrazom. Medzi ruských záhradníkov patria obľúbené odrody Ares, Trike White a Natalie.

Video: „Príprava a ochrana chryzantém na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne zakryť záhradné kvety v predvečer studenej snímky.

Jesenné dielo prác

Útočisko chryzantém začína prípravou kvitnúcich plodín na chlad a mráz. Po odstránení záhrady z burín, vrcholov, opálových listov a inej vegetácie môžete pokračovať v prehliadke rastlín, či neobsahujú príznaky škodcov a chorôb. Väčšina škodlivého hmyzu a patogénov plesňových a bakteriálnych infekcií sa úspešne prepadla záhradníckymi plodinami. S príchodom jari sa aktivita škodcov zvyšuje. Z tohto dôvodu sa odporúča vykonávať jesenné preventívne ošetrenie záhrad pomocou špeciálnych mikrobiologických prípravkov, ktoré chránia pred šírením hmyzu a chorôb.

Jeseň je čas na zalievanie a kŕmenie vegetácie v záhrade. Na kvitnúce plodiny do zimy potrebujú vlhkosť a rôzne výživné a užitočné stopové prvky. Ak bola jeseň lakomá na zrážky, je potrebné pôdu dôkladne navlhčiť. Zároveň sa snažte vyhnúť nadmernej vlhkosti vo vnútripôda, pretože niektoré odrody chryzantémy tolerujú sucho ľahšie ako zamokrenie.

Po zalievaní sa do každého kríka chryzantémy pridávajú minerálne hnojivá.Na jesenné obdobie by ste mali zvoliť komplexné doplnky potaš-fosfor, ktoré zvyšujú životaschopnosť rastlín a udržiavajú ich zdravý a robustný vzhľad.

Príprava chryzantém na zimu zahŕňa prerezávanie kríkov.Jesenné prerezávanie chryzantém sa vykonáva s nástupom prvého chladného počasia.Hlavné stonky sa odrežú vo výške 10 - 15 cm od zemského povrchu, krátke mladé výhonky zostanú nedotknuté.Je potrebné odrezať nielen kríky zimujúce na ulici, ale aj chryzantémy, ktoré sa odstraňujú v skleníku, suteréne alebo pivnici.

​​

Čo robiť pre zachovanie

Neponáhľajte sa s ďalším prístreškom chryzantém, mali by ste sa zamerať na predpoveď počasia.Príliš predčasné otepľovanie môže viesť k rozkvetu kvitnúcich plodín.

Mulčovanie

Najjednoduchším spôsobom, ako sa v zime chrániť rastliny, je mulčovanie.Ako mulč, drevná kôra a piliny, seno a slama sa používajú lístie a smrekové konáre, kúsky hrubej lepenky a zvyšky krycieho materiálu.Vrstva mulča by mala byť vysoká 12 - 17 cm.

Tento spôsob zimovania je vhodný pre južné oblasti.Ak je zima v Moskovskom regióne a ďalších centrálnych regiónoch teplá a zasnežená, kríky chryzantém nepotrebujú ďalšie otepľovanie.

Skladovanie pod zemou

Metóda známa medzizáhradníci pod názvom „skladovanie pod zemou“ sa používajú na malý sneh a chladné zimy.Po odkvitnutí sa odrežú len stonky kvetov a sušené stonky, zvyšné vetvy sa zhromaždia do zväzku.Zväzok zviazaný motúzom sa jemne ohýba k zemi, pudruje sa suchým pieskom a opálovými listami a zahrieva zhora akýmkoľvek netkaným krycím materiálom.Na pokrytie kvitnúcich plodín sa môžu použiť vrecia, agrofibre, geofabric, biele polypropylénové vrecká alebo lutrasil.

Vytvorenie kupoly

Najúčinnejšou metódou ochrany chryzantém pred mrazom je návrh kupoly alebo tunela.Vetvy okrasných kríkov sú zviazané vo zväzku a ohýbané k zemi, zhora sa nalieva vrstva opálového lístia, rašeliny, pilín a piesku alebo pokrytá borovicovými konármi.Dizajn vo forme kupoly alebo podlhovastého tunela sa umiestni na vrchol chránených rastlín a na stranách sa pripevní drevenými tyčami, kameňmi alebo tehlami.

Kopula a tunel na uchovávanie kvetín sú rámovou konštrukciou zakrivených kovových lamiel a krycieho materiálu roztiahnutého zhora.Úložný priestor pod kupolou /tunelom často využívajú záhradkári zo Sibír a Uralu.

Zimné skladovanie

Pri výbere spôsobu skladovania kvetinových záhradníckych plodín sa odporúča zohľadniť odrodové charakteristiky rastlín a charakteristiky klimatickej zóny rastu.Tento problém je mimoriadne naliehavý v severných a východných regiónoch, kde sa zimy vyznačujú závažnosťou a trvaním.

Mostzáhradníci na Sibíri a Uralu radšej nenechávajú chryzantémy na zimu na otvorenom poli.Pozrime sa, kam sa majú vykopať kvety vykopané zo zeme.

V priekope

Pripravte jamu na predbežné skladovanie kvitnúcich plodín.Optimálnym miestom na kopanie priekopy je kopec chránený pred vetrom a chladom.Nežiaduce umiestnenie podzemnej vody.Najskôr je vykopaný priekop s hĺbkou 0,5 - 1 m, ktorého dno a steny sú izolované expandovanou hlinkou, doskami alebo tehlami.

Po výkopu zo zeme sa sadenice chryzantémy odosielajú na zimovanie do predtým pripravených zákopov.Rastliny sa položia priamo na podlahu a pokryjú sa výživnou zeminou.Priekopa je uzavretá doskami, penou, bridlicou a inými krycími materiálmi.

V pivnici

Dekoratívne plodiny pestované na otvorenom priestranstve sa vykopávajú takým spôsobom, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.Chryzantémy spolu so zvyškami pôdy sa prenesú do pivnice a umiestnia sa na drevené police alebo priamo na podlahu.Nad rastlinami prikryte krycím materiálom.Nezabudnite monitorovať mikroklímu v pivnici: nedostatok čerstvého vzduchu môže viesť k vzniku plesní.

V nádobe

Na skladovanie kvitujúcich sadeníc sa používajú plastové boxy, vedrá a iné nežiaduce nádoby.Rašelinový a hrubozrnný riečny piesok v pomere 1: 1 zaspáva vo vnútri nádrže s chryzantémou.Kvety je možné skladovať v suterénoch, prístreškoch, zahrievaných balkónoch a pivniciach, kde sa teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí + 1 ... + 5 ° C.

Hlavnou podmienkou skladovania chryzantém je stabilita mikroklímy. Ak nie je možné vytvoriť priaznivé podmienky pre zimovanie na otvorenom poli, je lepšie vykopať kvety a presunúť ich na odľahlejšie miesto.

Starostlivosť o trpasličí a sférické odrody

Popularita chryzantém rastie z roka na rok, chovatelia neustále pracujú na vývoji nových odrôd a odrôd tejto ozdobnej kultúry. Nedávno sa objavili trpasličí a sférické chryzantémy.Sférické chryzantémy pestované na otvorenom teréne sa vykopávajú, mierne sušia v tieni, čistia sa od suchej pôdy a v zimnom období sa skladujú slamou a pilinami. Zima v otvorenom teréne je povolená iba v južných oblastiach, kde teplota vzduchu zriedka klesne pod nulu. Aby však okrasné kríky úspešne prešli zimou, je potrebné ich mulčovať a pokryť smrekovými konármi.

Pokiaľ ide o trpasličie chryzantémy, tieto okrasné plodiny sú určené na pestovanie rastlín v interiéroch. V regiónoch stredného Ruska sa tento druh chryzantémy pestuje hlavne na balkónoch a zasklených lodžiách. Na konci obdobia kvitnutia sú kríky orezané, pričom stonky nie sú dlhšie ako 8 - 10 cm. Odporúčaná teplota vzduchu pre „zvyšok“ je +8 ° C. Frekvencia zavlažovania je určená vlhkosťou a teplotou.

Chyby začiatočníkov

Starostlivosť o chryzantémy na jeseň a príprava kvitnúcich plodín na prezimovanie netrvá dlho skúsenému záhradníkovi, čo neplatí pre začiatočníkov. Hlavnou príčinou smrti kvetov je ignorácia alebo porušenie technológie prípravy a ochrany okrasných rastlín.

Najbežnejšou chybou je zavedenie prípravkov obsahujúcich dusík do pôdy. Rastlina vrhá všetku silu na vybudovanie vegetatívnej hmoty, zatiaľ čo klesá vytrvalosť a zimná odolnosť.

Neskoré prerezávanie nepriaznivo ovplyvňuje aj odrodové charakteristiky pestovaných plodín. Vezmite prosím na vedomie, že neexistuje žiadny vzor pre správne prezimovanie chryzantém. Niektoré odrody môžu v zime na ulici, iné musia byť starostlivo izolované, iné - kopať a skladovať v pivniciach.

Aby sa kvety mohli úspešne prezimovať, odporúča sa vybrať sadivový materiál v súlade s klimatickou zónou rastu a starostlivo študovať odrodové charakteristiky rastlín pestovaných na záhrade.