Ako si vyrobiť skleník vlastnými rukami z polypropylénových trubíc

Každá hosteska by chcela mať na letnej chate pohodlný a funkčný skleník.Jeho existencia by mohla uľahčiť pestovanie termofilnej zeleniny, melónov.Pre možnosť rozpočtu je dokonalý skleník vyrobený z polypropylénových rúr.Čas na jeho výstavbu nebude trvať dlhšie ako hodinu, ale získate jednoduchý a spoľahlivý, skladací, prenosný a veľmi reprezentatívny skleník.

Výhody polypropylénu

Najdôležitejšou výhodou skleníkov vyrobených z polypropylénu je ich nízka cena.Môžete tiež prísť s akoukoľvek konfiguráciou a ľahko umiestniť svoje dieťa na ktorúkoľvek časť stránky.Pohodlie a ľahkosť demontáže vám umožní odstrániť skleník na zimu alebo budúci rok a presťahovať sa do inej chaty.

Použitím polypropylénových rúrok získate odolný, tepelne odolný a ekologický materiál.A nakoniec, chcete si vyrobiť skleník vlastnými rukami - potom vám polypropylénové rúrky umožňujú ukázať všetku svoju tvorivú fantáziu.Fakty hovoria samy za seba:

 • polypropylén je odolný voči vysokým teplotám (do 85 ° C) a tlaku 25 atmosfér;
 • nevystavenéhrdza, hnis, vápencové usadeniny, korózia, baktérie, ľahko čistiteľné;
 • Okrem toho sa na prepravu pitnej vody používajú polypropylénové rúry, čo naznačuje, že jej chemické a fyzikálne vlastnosti sú v súlade s nevyhnutnými požiadavkami.

Výkresy a schémy

Z polypropylénu je možné vyrobiť rám na klenutie aj na štítový skleník.Zásady zhromažďovania týchto dvoch rámcov sú odlišné.Oblúkový skleník sa ľahšie vyrába, takže ak chcete robiť všetko sami, odporúčame vám začať tam (pozri obrázok na obrázku 1).

Obr.1 Výkres oblúkového skleníka

Pri inštalácii polykarbonátu do skleníka by sa mali dodržiavať niektoré pravidlá:

 • nie je potrebné pevne uzavrieť spodný okraj polykarbonátovej fólie, napríklad škótskou páskou, pretožeotvory pozdĺž okraja zabezpečujú správnu cirkuláciu vzduchu vo vnútri listu;
 • nezabudnite, že polykarbonát je citlivý na otrasy, počas inštalácie musíte použiť špeciálne podložky;
 • horná hrana plachty musí byť uzavretá profilom, aby sa zabránilo prehltnutiu, prachu a vlhkosti vo vnútri;
 • polykarbonátové fólie môžu v skladovacej miestnosti čerpať vlhkosť, uistite sa, že je váš sklad suchý;
 • ochranný film sa dá odstrániť až po všetkých inštalačných prácach;
 • , aby sa fólia z celulárneho polykarbonátu ohýbala, musí byť namontovaná do zveráka a ruky musia byť ťahané pozdĺž listových buniek.

Preskúmajte dokumenty, na ktorých stezakúpený polykarbonát, pretože plechy je možné ukladať na oblúky polypropylénových rúrok iba s určitým polomerom. Ak plánujete umiestniť zvislé priečky do skleníka vlastnými rukami, bunky by mali byť umiestnené vo zvislej polohe.

Proces vytvárania štítového skleníka z polypropylénových rúr nie je oveľa zložitejší ako klenba, ktorá sa do istej miery podobá konštruktoru hry pre dospelých. Problémom však zostáva dokovanie plastových častí. Budete potrebovať špeciálnu spájkovačku na vysoké teploty.

Video „Rúry z polypropylénu počas výstavby skleníka“

Nadácia

Na vytvorenie polykarbonátového skleníka vlastnými rukami sa odporúča zriadiť pásový základ. Potom sú do nej vyvŕtané diery a upevnené polypropylénové rúry.

Nahradením tohto typu nadácie budú segmenty výstuže, ktoré by mali byť zapustené 50 - 60 cm do zeme. Ak segment nad 30 - 40 cm zostane nad zemou, bude to stačiť na udržanie štruktúry pohromade. Potrubia by mali byť umiestnené na výstuž, ak nie, váš skleník bude fúkaný susedmi.

Existuje iný spôsob: poháňať kovové rúry pozdĺž rohov a po celej dĺžke rámu. Tiež je potrebné ich spojiť zváraním na základni. Na svorky sú k nim priskrutkované oblúky z plastových rúrok. Na výpočet počtu plastových rúr pre rám je potrebné určiť počet listov polykarbonátu. Výkres ukazuje schematickú dĺžku štruktúry, násobok počtu 4 listov.

Obr. 2 4-listový skleníkový výkrespolykarbonát

Skleník bude mať štandardnú šírku 3 metre. Výška skleníka sa vyberá podľa dĺžky polykarbonátovej fólie, maximálnej možnej dĺžky 12 metrov.

Inštalačné práce

Na úspešné založenie skleníka pomocou polypropylénových rúrok a polykarbonátu je potrebné pripraviť povrch. Na pozemku určenom pre skleník oddeľte kolíky do hĺbky 25 cm. Toto je hlavný stav, ktorý nepomáha uvoľniť potrubia. Môžete tiež postaviť základ drevených tyčí, dlát rám. Ak je rám, ktorý ste zostavili, pravouhlý - uhlopriečky budú rovnaké. Na upevnenie rámu sú zvnútra vtiahnuté výstužné tyče do rohov.

Po prečítaní výkresov a postupovaní podľa pokynov zostavíme rám. Bude potrebné brúsiť podložky tak, aby potrubie prešlo nimi. Upevňovacie podložky sa upevňujú skrutkami - to nám dáva príležitosť rozobrať štruktúru na zimu vlastnými rukami. Kvôli pevnosti skleníka a jeho väčšej stabilite odporúčame na lepidlo nalepiť všetky podložky. V tomto prípade sa však skleník nerozloží. Položíme oblúky a spoje, pripravíme dvere a okná do skleníka a zostavíme ich podľa našich nákresov.

Posledným krokom pri výstavbe skleníka bude inštalácia celulárneho polykarbonátu vlastnými rukami. Jeho životnosť je 12-15 rokov. Hlavná inštalácia musí zodpovedať stavu umiestnenia buniek kolmých na zem. Vlhkosť vo vnútri teda voľne steká a v zime nezmrzne. Povinná fixáciapolykarbonátové tepelné podložky.

Uvedenie do prevádzky

Samozrejme pre úspešný skleník nestačí stavaťa nainštalovať.Vo vnútri skleníku je potrebné pripraviť pôdu a hnojivá, naplánovať diery, premyslieť osvetlenie av prípade potreby vykurovať miestnosť.

Pôdu je možné pripraviť niekoľkými spôsobmi:

 • zmiešať rašelinu, piliny a kombinovaný roztok Kemira;
 • pripravuje zmes obyčajnej pôdy s rašelinou a pieskom.Pridajte hnojivo pred výsadbou sadeníc;
 • zmes trávnatej pôdy, humusu, pilín.Pred výsadbou sadeníc musí byť pripravená zmes dezinfikovaná.

Kvôli nedostatočnému slnečnému žiareniu, zatiaľ čo rastliny niekedy potrebujú na vegetatívny rast až 14 hodín špeciálneho svetla, v skleníkoch je bežné inštalovať špeciálne svetlá, iba modré alebo červené spektrum.Existuje veľa lámp, pre lepšie osvetlenie použite aj reflektory.

Preto je skleník využívajúci polypropylénové potrubia dobrou alternatívou pre letné chaty s obmedzeným priestorom.Skleníky sú dostatočne ľahké, spoľahlivé a vydrží vám tucet rokov.

Video „Vytvorenie skleníka vlastnými rukami“

Vo videu sa dozviete, čo robiť, aby ste získali vysoko kvalitný a spoľahlivý skleník.Načrtáva základné tipy a užitočné odporúčania.