Piesok ako hnojivo: ako sa používa a v akých zmesiach

Štruktúra a vlastnosti pôdy pre poľnohospodárstvo závisia od správneho pomeru zložiek prítomných v jej zložení.Štrukturálna pôda lepšie prechádza vzduchom, zadržiava vlhkosť, teplo, živiny dlhšie, a preto je úrodnejšia.Bohužiaľ, nie každá pôda má dobrú štruktúru a zloženie, a preto je použitie organických hnojív vrátane piesku základnou podmienkou zvyšovania plodnosti.Pri správnej aplikácii môže piesok výrazne zlepšiť fyziologické vlastnosti pôdy.

užitočné vlastnosti piesku

Prítomnosť pieskuzložka v pôde pomáha zlepšovať jej vlastnosti vďaka týmto vlastnostiam:

  1. Drenáž.Piesok sa často pridáva do ílových a ílovitých pôd, ktoré sa vyznačujú veľmi hustou štruktúrou, nízkou priepustnosťou vlhkosti a vzduchu.Ako hnojivo v takejto pôde poskytuje dobré odvodnenie, čím je štruktúra drobivejšia a vhodnejšia pre rast rastlín.
  2. Schopnosť akumulovať a udržať si teplo na dlhú dobu.Pôda s pieskom sa ako hnojivo zahrieva skôr na jar, chladí dlhšie v noci.Vďaka teplu rastliny sa vyvíja rýchlejšie a je možné ich vysádzať skôr,ako na iných druhoch pôdy.
  3. V pôde s pieskovým hnojivom sa rastliny cítia slobodnejšie, rýchlejšie sa zakorenia a ich koreňový systém sa vyvíja lepšie. Pri presádzaní z takejto pôdy sú korene sadeníc menej poškodené.
  4. Piesok si dlho udržuje vlhkosť v pôde. Dokonca aj v horúcom dni zostávajú spodné vrstvy pôdy vlhké, čo zabraňuje vysychaniu rastlín v neprítomnosti zalievania.
  5. Pôda obohatená sedimentárnymi horninami sa ľahšie vykopáva počas suchého počasia alebo po daždi.

Čo pestovať

Ihličnaté stromy a okrasné kríky rastú dobre v zemi hnojením z voľných organických hornín: strieborná, borievka, orech. Milujú toto kríky hnojív a bobule: čučoriedky, hloh, egreše, černice, rôzne druhy ríbezlí. Tieto rastliny majú veľmi rozvinutý koreňový systém, ktorý tiež posilňuje pôdu.

Na pozemkoch s miernym obsahom plemena sú niektoré ovocné a bobuľové stromy dobre upravené: jablko, hruška, slivka, čerešňa.Piesočnato-kamenitá pôda je ideálna na pestovanie hrozna - vinič na takomto pôdnom základe nie je prakticky chorý.Pieskové hnojivo sa široko používa pre alpské sklíčka. Viacvrstvové usporiadanie rastlín vyžaduje neustály prístup koreňov k vlhkosti a piesok v zložení pôdy ho môže dlho udržať. Môžete pestovať astry, karafiáty, chrpy, mak, ako aj rastliny s hlbokými koreňmi: zvončeky, kosatce,Plesnivec.Z pestovaných rastlín hnojivo dobre rastie všetky druhy strukovín a melónov.Ak chcete pestovať melóny a melóny, mali by sa zmiešať s čiernou pôdou.

Video „Ako pripraviť pôdu na výsadbu“

Ako účinne pripraviť pôdu na výsadbu pomocou pôdy, piesku a sypkých zmesí.

Použitie ako hnojivo

Na vrchnú úpravu pôdy sa používa hlavne riečny piesok, ktorý je väčší a drobivý.Samotná sedimentárna hornina nie je čistým hnojivom, ale ako súčasť organického pôvodu je základom akejkoľvek zmesi pôdy.

Pôdy obohatené pieskom sú ľahké a porézne, kyslík preniká rýchlejšie do nich a minerálne a organické látky sa absorbujú intenzívnejšie.Hnojivo je možné aplikovať na jar aj na jeseň, zvyčajne sa to však vykonáva pri obrábaní pôdy.Hlavnou podmienkou pre výrobu - neprekročiť množstvo zložky.Jeho obsah by mal byť asi 20% v prípade pôdy so strednou plodnosťou.Ak je percentuálny podiel vyšší, živiny sa rýchlo vymývajú a pôda sa vyčerpá.Intenzívne hnojivo je prípustné iba na ílovitých pôdach.V závislosti od stavu pôdneho krytu odborníci odporúčajú vyrábať piesok v množstve 20 - 30 kg /1 meter.

Na vytvorenie normálneho biologického prostredia v ílovitej pôde sa musí hnojivá doplniť hnojom alebo kompostom.Normálny riečny piesok preto často obsahuje častice kalu pred vstupom do zeme akohnojivo, je potrebné ho umyť.Z tohto dôvodu sa zložka naleje do nádoby, naplní sa vodou, dôkladne sa premieša a potom sa voda vypustí.Ak je voda veľmi zakalená, postup zopakujte.

Pôdne zmesi s pieskom

Hlavným účelom piesku v pôde je preto drenážna funkcia, pretoževstupuje takmer do každej zmesi pôdy.Existujú tri hlavné typy zmesí:

  • ťažké - pozostáva z týchto zložiek: 3 diely nasekanej drinky, 1 diel piesku, 1 diel humusu;
  • stredné - pozostáva z 2 častí trávnika, 1 dielu drobivej hmoty, 1 dielu humusu;
  • Svetlo - zahŕňa: 1 diel Zeme, 1 diel piesku, 3 diely kompostu alebo rašeliny.

Mladé rastliny s nedostatočne rozvinutým koreňovým systémom potrebujú ľahkú dobre odvodnenú pôdu s vysokým obsahom uvoľnených hornín a hnojív organického kompostu.Veľké stromy, kríky s mohutnými kmeňmi a stonkami by sa mali vysádzať na ťažších pôdach.Priemerná zemitá zmes má univerzálne vlastnosti - je vhodná na pestovanie všetkých druhov kvetín, okrasných a exotických rastlín.

Video „Hromadné zmesi hnojív“

Ako ovplyvňuje rozptyl hromadných hnojív vrátane piesku.