Popol z dreva ako hnojivo: ako sa používa v záhrade

Popol z dreva ako hnojivo bol medzi záhradníkmi a záhradníkmi vždy veľmi populárny.Táto organická hmota je zvyškovým produktom spaľovania dreva a obsahuje minerálne zvyšky najpriaznivejších prvkov pre rastliny: draslík, vápnik, fosfor, horčík, ktoré podporujú aktívny rast ovocia, zeleniny a kvetov.Popol možno právom považovať za komplexné hnojivo, pretože sám o sebe môže nahradiť akúkoľvek zmes minerálnych komplexov svojimi vlastnosťami a obsahom látky.
Obsah
 1. Zloženie
 2. Video „Wood Ash, Usepre pôdu "
 3. Ak je to možné a nedá sa použiť
 4. Ako používať
 5. Video" Funkcie aplikácie "popol “
Zloženie

Je veľmi ťažké presne určiť zloženie popola, pretože to závisí od typu spáleného materiálu.Ak sa hnojivo získava počas spaľovania zvyškov stromov a rastlín, chemické zloženie bude závisieť od typu a veku rastliny.Ak sa uhoľný popol získava pri spaľovaní uhlia, jeho zloženie závisí od druhu uhlia.Spálením takých organických materiálov, ako je rašelina a bridlica, sa dá získať aj veľmi cenné hnojivo.

Je potrebné uviesť, že rašelina, bridlica a najmä uhoľný popol sa na hnojenie rastlín používa zriedka.Uhoľný popol obsahuje veľmi málo živín, takže jeho použitie má iba dve možnosti - vďaka veľkým granulám sa často používa ako drenážna kvety, ako aj na zvýšenie kyslosti alkalických pôd.A keďže popol získaný spaľovaním dreva sa považuje za najúčinnejšie hnojivo, jeho zloženie bude uvedené nižšie.

Vzorec popola z dreva je približný a môže sa mierne líšiť v závislosti od typu spaľovaného dreva. 100 g popola obsahuje tieto látky:

 • vápnik (uhličitan vápenatý - 17 g, kremičitan - 16,5, síran - 14 g a chlorid 12 g);
 • ortofosforečnan draselný (soli draslíka a kyseliny ortofosforečnej) - 13 g;
 • horčík (uhličitan horečnatý, 4 g; kremičitan, 4 g, síran, 4 g);
 • ortofosforečnan sodný - 15 g;
 • chlorid sodný - 0,5 g;
 • fosfor - 4-6 g;
 • Mangán, železo, molybdén, bór, síra sú tiež prítomné v zanedbateľných množstvách.

Aj keď popol patrí k potašovým hnojivám, zo vzorca vyplýva, že vápnik v ňom stále prevažuje, a to vo forme štyroch zlúčenín naraz.Toto hnojivo je užitočné pre záhradné rastliny, najmä sadenice v počiatočnej fáze rastu, počas tvorby zelenej hmoty.

V popole dreva sa nenachádza dusík - pri spaľovaní uniká.Ak však porovnáte popol s minerálnymi zmesami, jeho nespornou výhodou je neprítomnosť chlóru, čo nie je najlepší spôsob, ako ovplyvniť rast rastlín.Pokiaľ ide o izbové rastliny, rastlinný popol je pre ne najlepším hnojivom.Ukázalo sa, že toto hnojivo sa spaľuje suchou trávou, senom, vrcholmi záhradných plodín.Rastlinný popol obsahuje viacdraslík (až 30%), vápnik 15% a tiež fosfor (asi 8%).

Video „Popol z dreva, využitie v pôde“

Ilustratívne video s množstvom užitočných informácií o popole.

Ak sa môže a nemôže použiť

Popol z dreva ako hnojivo je vhodný pre takmer každú pôdu.Okrem toho je schopný neutralizovať pôdu so strednou a vysokou kyslosťou a neutralizuje pôdu vápnikom, draslíkom, fosforom a mnohými ďalšími užitočnými prvkami.Prostriedok sa používa na hnojenie akýchkoľvek kvetín, ako aj nasledujúcich záhradných plodín:

 • cuketa, tekvica, tekvica, uhorka - táto zelenina sa kŕmi trikrát za sezónu: pri vykopávaní pozemku 1 šálka /štvorcový.m, pred výsadbou sadeníc - 1-2 šálky /studňa, v polovici vegetačného obdobia s polievaním - 1 šálka /sq.m ,;
 • baklažány, paradajky, paprika sa kŕmia dvakrát: počas kopania 3 šálok /štvorcový.ma 0,5 šálky na jamku pri výsadbe sadeníc;

 • na kŕmenie kapusty, repy, hnojiva sa používa dvakrát: hrsť /diera pri výsadbe a na postrekovanie po dosiahnutí rastlín 34 listy;
 • v zime zimné cesnak a cibuľa, popol sa zavádza na jeseň pri príprave lokality na 2 šálky /štvorcový.m;
 • pred výsadbou strukovín a zelenín sa hnojivo aplikuje na pôdu, keď sa vykopáva rýchlosťou 1 šálka /štvorcový.m;
 • v prípade koreňových plodín (zeler, repa, mrkva) sa vrchný dresing vykonáva raz pri vykopávaní 1 šálky /štvorcový.m;
 • zemiaky sa hnojia trikrát počas celého obdobia: 1 šálka /m2.m pri príprave miesta na siatie, 3 lyžice.lyžice /jamka počasvýsadba hľúz a pri zalievaní polievaním 1-2 šálky /kríky;
 • na záhradné kvety sa hnojivo aplikuje pri 1 šálke /m2. m pri príprave miesta a 1 šálka na jamku pri výsadbe rastlín;
 • pre izbové rastliny - pravidelne sa vyrábajú pri zalievaní rýchlosťou 3 lyžice. lyžice /pohár vody.

Popol je tiež dobrým krmivom pre ovocie a bobuľoviny. Pri výsadbe mladých sadeníc sa hnojivo vyrába v výsadbe a zmiešava sa s pôdou. Pre bobuľové kríky užitočné zalievanie roztokom popola v množstve 200 g /vedro vody.

Na dospelé ovocné stromy (hrušky, jablká, čerešne, slivky) sa vrchný dresing aplikuje raz za 3 roky v tekutej forme na blízke stonky kruhov. Popol je vynikajúci spôsob kontroly škodcov v pôde a záhradných plodinách. Nemá rád slimáky, slimáky, mravce a iné živé tvory obývajúce pôdu. Aby ste sa zbavili škodcov, popol rozptýlený po rastlinách, ktoré si vybrali. Okrem neoceniteľných prínosov môže popol v niektorých prípadoch spôsobiť škodu:

 • oplodnenie kvetov, ako sú azalky, rododendrony, kamélie, sa neodporúča - rastliny zastavia svoj rast a kvitnutie;
 • by nemali popol vysádzať pod čučoriedkami, brusnicami, brusnicami brusnicami - tieto bobule ako kyslá pôda a popol neutralizuje kyslosť pôdy;
 • reďkovky, reďkovky, repy reagujú zle na obväzy - rastliny rýchlo uvoľňujú šípku a podzemná časť prestane rásť;

 • nie je možné pridať popol v prípade nadmerného množstva vápnika v pôde - nadbytočný prvok môžeuveďte tieto príznaky: smrť výhonkov zeleninových plodín (paradajky, uhorky), zvýšený rast listov hrozna, belavé škvrny a zmena farby listov záhradných ruží;
 • Hnojivo by sa nemalo používať ani v prípade nadmerného množstva draslíka - o čom svedčí horká chuť a nerovný povrch ovocia, pokles listov izbových rastlín.

Ako používať

Popol sa používa ako vrchný obväz týmito spôsobmi:

Suché. Táto metóda sa používa pri vykopávaní plochy pre výsadbu rastlín a priamo počas výsadby. Pri plnení popola do pôdy je potrebné postupovať opatrne: na to, aby ste nespálili korene mladých sadeníc, je lepšie zmiešať hnojivo s pôdou. Nepoužívajte suchý produkt pre rastliny, ktoré nedosahujú 3-4 pravých listov. Dospelé ovocné stromy sa môžu bez strachu oplodniť suchým popolom. Po obvode koruny je pokrytá špeciálne vyhĺbenými priehlbinami a pokrytá zemou. Na kŕmenie jedného stromu potrebujete asi 2 kg suchého hnojiva.

Vo forme vodného roztoku. Táto metóda sa používa na zalievanie plodín počas vegetačného obdobia. Roztok sa pripraví v množstve 150 až 200 g popola /vedro vody. Náradie musí byť trochu naliehavé a bezprostredne pred zalievaním dobre premiešať, kým sa nerozpustí. Kvapalný roztok je najvhodnejší na zalievanie kvetín, kríkov bobule a záhradnej zeleniny. Kvapalné kŕmenie sa uskutočňuje 1krát /14 dní.

Na zvýšenie účinnosti riešenia môžete pridať rašelinu alebo humus v pomere 1: 4.DôležitéMajte na pamäti, že vtáčie trus, hnoj a hnojivo obsahujúce minerálny dusík sa nemôžu používať súčasne s popolom. Dôvodom je skutočnosť, že vápnik vo veľkých množstvách obsiahnutých v popole absorbuje dusík uvoľňovaný z vyššie uvedených krmív. Ak potrebujete použiť obidva typy hnojív, je lepšie na jeseň hnojivo obsahujúce dusík (hnoj, podstielku, soľničku) vyrobiť na jeseň a popol - na jar. Na zalievanie kvetov sa neodporúča používať roztoky obsahujúce humus - vnútorné a záhradné kvety lepšie reagujú na minerálne zmesi a organické hnojivo je vhodnejšie pre záhradné a záhradné plodiny.

Video " Vlastnosti použitia popola "

Informačné video s odporúčaniami na používanie hnojív.