Odroda trvalých kvetov

Žiadny kvetinový záhon sa nezaobíde bez zakrpatených rastlín.Miniatúrne kvety, ktorých výška nepresahuje 30 cm, slúžia ako popredie a pozadie kompozície, oddeľujúce prvok medzi väčšími rastlinami, ako aj základ hraníc.Medzi rôznymi farebnými odtieňmi s nízkou farbou sa najčastejšie používajú krajinné vzory s veľkými rozmermi.

Nenáročný

Podľa záhradkárov sú tieto kvety najúspešnejšou a nákladovo najefektívnejšou možnosťou dizajnu kvetinových záhonov, pretože trvalky sú nenáročné na starostlivosť, kvitnú po celú sezónu a čo je najdôležitejšie, po vysadení takýchto rastlín sa už nemusíte obávať.kvetinové záhony.Pri výbere trvalých kvetov na dekoráciu záhrady a kvetinových záhonov musíme brať do úvahy klimatické vlastnosti lokality.Nie všetky trvalky sú schopné vydržať nízke teploty v severných zemepisných šírkach alebo horúce leto stredného pásu.

Nemenej dôležité pre rastliny a pôdu - takmer všetky dachy sa nachádzajú na piesočnatých alebo ílových pôdach, ktoré nie sú ani zďaleka vhodné pre všetky plodiny. Tieto okolnosti nútia záhradníkov hľadať nenáročné kvetinové rastliny, ktoré môžu rásť v zložitých environmentálnych podmienkach.Výber nenáročných rastlín je mimoriadne rozmanitý,ale najobľúbenejšie sú:

 1. Astrantia. Nízko rastúce druhy tejto kultúry nepresahujú 40 cm. Astrantia kvitne celé leto, a ak je jeseň teplá, obdobie kvitnutia sa predlžuje do októbra. Stopky sú veľké, majú farbu od bielej po červenú a vínovú farbu (v závislosti od odrody). Preferuje slnečné oblasti, ale môže rásť kdekoľvek: v tieni záhrady, na skalách, v piesočnatej pôde.
 2. Armeria. Výška týchto kvetov nepresahuje 15 cm. Kultúra je úplne nenáročná, mrazuvzdorná, nevyžaduje časté zalievanie, dobre rastie na ílovitých a piesčitých pôdach. V záhrade sa používa na registráciu hraníc, ktoré sa nachádzajú na alpských kopcoch medzi kameňmi. Medzi záhradníkmi je veľmi populárny kvôli jasným kvetenstvám, ktoré umožňujú vytvárať v skladbách akcenty.
 3. Súvisí s vysočinou. Nízka bylina (20 - 25 cm) s dlhými bielymi alebo červenými kvetenstvami. Rastie dobre v akomkoľvek svetle, vyzerá skvele ako pri skupinových výsadbách, tak aj jednotlivo. Horolezec je mrazuvzdorný, ľahko znáša sucho, vďaka ktorému často pristáva na skalnatých kvetinových záhonoch, ale často tiež vyplní rezervné priestory rastlinami.

 1. Gypsophir. Nízko rastúce druhy tejto rastliny kvitnú úžasné dvojité kvety, pre ktoré slúžia nielen ako ozdoba záhrady a kvetinových záhonov, ale používajú sa aj na výrobu kytíc. Zastreľuje gypsophirus takmer bez listov, zároveň však hojne pokrytý malými kvetmi. Kultúra sa v záhradníctve široko používa ako kvetinová záhrada na pozadí,a jeho obrubník tvorí pevne kvitnúce biele gule.
 2. Arenaria (gerbil). Nízko rastúca (do 15 cm) trvalka s malými bielymi alebo ružovými kvetmi. Farba stoniek sa líši od zelenej po šarlátovú. Rastlina je odolná voči suchu, celkom dekoratívna, ideálna pre skalky, hranice, dekorácie skalnatých plôch záhrady alebo záhrady.
 3. Chrysanthemum. Zakrpatené okrasné druhy neprekračujú 20 cm. Kultúra kvitne bližšie k jeseni, ale svojimi jasnými kvetenstvami zdobí územie dachy až do úplného mrazu. Vďaka veľkému výberu odrôd a farieb sú tieto krásne kvety všestranné - môžu byť zasadené ako hranice, vytvárať pestré kvetinové kompozície, zdobiť záhradné chodníky.

zemný kryt

Prírodné nízko rastúce trvalky sú v záhradnom dizajne veľmi populárne, pretože s ich pomocou je možné vytvárať husté kvetinové krytiny v krátkom čase, a tým diverzifikovať a revitalizovať územie záhrady. Medzi najznámejšie trvalky prízemia patrí:

 • Obriet - prekvapujúco krásne a kompaktné kvety modrej a fialovej farby, ktoré patria k vždyzeleným rastlinám, majú vysoký dekoratívny účinok, často vysadené v kamenitých kvetinových záhradách, ktoré sa používajú ako obrubníky;
 • periwinkle - vzťahuje sa na vždyzelené plodiny, kvety s bielymi alebo jemne modrými kvetmi dvakrát ročne: v máji a na jeseň dobre rastie v tieni záhrady, rýchlo rastie;
 • Falcon cítil - vždyzelená kultúra sjemné biele kvety, rýchlo rastie a tvorí hustý klobúk vysadený na vysokohorských kopcoch, pretože obrubníky môžu rásť na suchej skalnatej pôde;
 • alissum - tieto svetlé plazivé kvety sa môžu stať skutočnou ozdobou dacha, kvety alissum od skorého leta do veľmi mrazu, nebojí sa zima a sucha, majú vysoký dekoratívny účinok - sú zdobené záhradnými chodníkmi, vyplňujú obrubníky, pozemky na kameňoch;

 • rozchodník - kvitnúce kompaktné kríky s malými alebo sviežimi kvetmi (v závislosti od typu), ktoré vydávajú úžasnú vôňu medu, rastlina odolná voči suchu, dobre rastie na kameňoch pozdĺž chodníkov;
 • ostnatá štetina - veľmi krátka (do 10 cm) machovitá rastlina rôznych farieb, vysoko ozdobná v záhradnom dizajne - boršč sa často používa ako trávnatá pokrývka, vypĺňa aj obrubníky a praskliny v kameňoch.

Video „Pestovanie krátkej chryzantémy“

Video prehľad o starostlivosti a pestovaní jedného z najznámejších nízko rastúcich druhov rastlín - chryzantémy.

Čo si vybrať pre posteľ?

Pri výbere trvaliek pre záhradné a kvetinové záhony je potrebné vziať do úvahy také kritériá, ako je osvetlenie, zloženie a vlhkosť pôdy, farebný rozsah rastlín.Osvetlenie je pravdepodobne najdôležitejšou podmienkou intenzívneho rastu a hojného rozkvetu plodín, pretože kvety, ktoré uprednostňujú slnko, jednoducho v tieni nerastú. A naopaktiene milujúce plodiny stratia farbu a uschnú na slnečnom mieste.

Na otvorených priestranstvách s veľkým množstvom slnka sa cítia dobre poddimenzované dahlia, alissum, obriet, rozchodníky, Phlox, tymián, Edelweiss, iberis. Pre tieňované kvetinové záhony alebo nachádzajúce sa v prednej časti lebky to budú konvalinky, podhubia astilbea, hostitelia, zvony prízemnej pokrývky, pelargónie, balzam, borovica. Ak zbierate rastliny, aby ste vzali do úvahy vlhkosť, potom vo vlhkej pôde je to vhodné pre karamely, hostiteľov, dekoratívne kapusta a balzamik. V suchej, piesočnatej alebo kamenistej pôde dobre rastú rozchodníky, lomikalky, mladé, dláta a rozštepy.

Pri zakladaní kvetinových záhonov je rovnako dôležité vyberať rastliny podľa farebnej schémy. Kvitnúce kompozície môžu byť udržiavané v jednom tóne a môžu pozostávať z niekoľkých druhov rastlín, ktoré sú kontrastné, ale úspešne kombinované. Monofonické kompozície sa skladajú z rastlín rovnakej farby, ale rôznych odtieňov. Napríklad na modrom kvetinovom záhrade môžete zasadiť strih, tymián, fialové polystyrénové floxy, zvony.

Kvetinový záhon v ružových odtieňoch bude pochádzať z armád, flór, astranov, muškáty, karafiátov a tých istých floxov. Pestrofarebný kvetinový záhon Motley vyžaduje predbežné plánovanie. V ideálnom prípade, ak sú kompozície zložené z 3 - 3 primárnych farieb - viac môže spôsobiť, že kvetinový záhon bude chaotický a príliš farebný.

Kontrastné kombinácie modro-modrá a žlto-oranžová sa považujú za najokázalejšie. Červené odtiene dobre fungujú s bielou a zelenou. musí byťobjasniť, že všetky farby a odtiene sú harmonicky kombinované s bielou.

Pravidlá starostlivosti

Ak sú kvitnúce trvalky vysadené správne: do úvahy sa berú požiadavky rastlín na svetlo a vlhkosť, výsadba sa umiestni v dostatočnej vzdialenosti, potom starostlivosťou o tieto postele je iba udržanie dekoratívnosti a čistoty:

  76) uvoľňovanie pôdy sa vykonáva 2 - 3 krát za sezónu, ak nie je priestor medzi kvetmi vyplnený rastlinami prízemnej pokrývky;
 • Odstraňovanie buriny sa vykonáva podľa potreby, ale burina spravidla rastie len v pevne vysadených kvetinových záhonoch;
 • je potrebné monitorovať a systematicky odstraňovať sušené kvetenstvo, pretože kazia celkový vzhľad kvetinovej záhony;
 • zalievanie sa vykonáva podľa potreby v závislosti od počasia - väčšina trvaliek sa môže uspokojiť iba zavlažovaním dažďom;
 • Kvety by ste nemali často vysádzať - v prípade potreby je možné transplantáciu vykonať najskôr jeden rok po výsadbe.

Vytrvalé rastliny majú tendenciu pestovať a zaberať oblasti určené pre iné kvety. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné na jeseň rozdeliť a zasadiť veľké kríky. Môžete tiež obmedziť územie závodu obkľúčením kameňmi alebo špeciálnou deliacou hranicou.

Video „poddimenzovanékvitnúce trvalky

Video obsahuje ozdobné trvalky nízko rastúcich odrôd, ktoré kvitnú počas letného obdobia.