Ako spracovať skleník po zime pred výsadbou

Skleník umožňuje pestovať teplomilné rastliny alebo jednoducho zbierať zeleninu oveľa skôr, ako to poveternostné a klimatické podmienky umožňujú. Teplo však spolu s vlhkosťou prispieva k rozmnožovaniu škodcov a patogénov, ktoré môžu prezimovať a ohroziť úrodu na budúci rok. Preto sa na jeseň, po skončení sezóny a na jar, pred výsadbou skleník nielen čistí, ale tiež podrobuje ošetreniu špeciálnymi prostriedkami.

Prečo spracovávať

Príprava skleníka sa začína skoro na jar, dlho predtým, ako sa v ňom vysadia rastliny, zatiaľ čo na záhrade dominuje sneh a sadenice sa iba zvyšujú na parapetoch. Hlavný zber sa uskutočňuje na jeseň, keď sa po zbere odstránia všetky zvyšky rastlín. Ak rastliny trpia nejakými chorobami alebo pozornosťou škodlivého hmyzu, je možné, že larvy týchto škodcov, rastlín rastlín alebo spór zostanú prezimované v horných vrstvách pôdy, na stenách, stropoch, policiach, súpise, podperách a podväzkoch. Pri vytváraní priaznivých podmienok budú určite aktívni, čo znamená, že úroda nasledujúceho roku bude ohrozená.

Z tohto dôvodu bude skleník po rokuZimy sa nielen opravujú a čistia, ale vykonávajú aj niekoľko dezinfekčných opatrení.Okrem toho sa musíte starať o zlepšenie úrodnosti pôdy, je ťažké ju nechať niekoľko rokov pod parou a z roka na rok sú vyčerpané živiny.

Zelenina, kvetinové stonky - akékoľvek zelené rastliny pestované v skleníkoch by nemali zostať v nádeji, že sa stanú hnojivami, najmä ak rastliny trpia chorobami.Takéto zvyšky rastlín môžu spôsobiť viac škody ako úžitku, je potrebné ich odstrániť a lepšie zničiť.Plesňové spóry, škodlivé baktérie, larvy a vajíčka škodcov sú veľmi malé, môžu sa schovávať na podperách kolíkov, podväzkoch, v najmenšom lúhu na križovatke stien a stropov.Z nich sa zbaviť, dodržiavať pravidlá striedania plodín alebo výsadby sideratov pred výsadbou hlavných plodín.Tieto činnosti by sa mali kombinovať s chemickým ošetrením celého skleníka na jar spôsobeného infekciami a škodcami, ktoré boli pozorované na rastlinách počas vegetačného obdobia.

Výmena hornej úrodnej vrstvy Zeme tiež pomôže zbaviť sa škodlivých mikroorganizmov a zvýši výnos.Ak to nie je možné, môžete zhromaždiť vrstvu pôdy s hrúbkou 10–15 cm, zahriať ju na oheň a potom ju zmiešať s komplexnými hnojivami.Je potrebné pamätať na to, že pôdu je možné ošetrovať chemickými látkami iba na jeseň, ale nie na jar pred výsadbou.Na jar môžete použiťiba roztok síranu meďnatého alebo zmesi Bordeaux.

Video „Príprava pôdy v skleníku po zime“

V tomto videu je opísané, ako pripraviť pôdu na výsadbu po zime a ako ju odmasťovať pomocou Fitosporínu.

Čistenie

Najskôr by sa mal dôkladne preskúmať skleník po zime. V tomto procese určite zistíte, že niekde niečo zhnilo alebo zlomilo. Preto je potrebné opraviť a vymeniť všetky poškodené alebo chybné položky. Poličky, police, priečky sú správne, vymeňte, natrite. Všetky sklenené tabule by sa mali na obidvoch stranách dôkladne umyť akýmkoľvek produktom vytvoreným na tento účel, umytím silným prúdom vody, aby sa umožnilo maximálne možné slnečné svetlo. Filmové alebo polykarbonátové nátery, ktoré neboli odstránené počas zimy, starostlivo skontrolujte a umyte mydlovou vodou. Na niektorých miestach môže byť potrebné film vymeniť.

Je pravdepodobné, že pôda v skleníku je stále pokrytá snehom. Niektorí majitelia po jesennej ťažbe vykopávajú zem a potom ju hádzajú čistým snehom, ktorý tam leží celú zimu. Na začiatku jari, pri čistení, musíte urýchliť proces topenia, pretože tento sneh je pokrytý niečoho čierneho, môže to byť iba zem, humus, kompost alebo popol. Stačí rozptýliť tenkú vrstvu, aby biely sneh neodrážal slnečné svetlo. Ak používate ohrievače, proces pôjde rýchlejšie.

Keď sa zem zahreje dosť na to, aby sa mohla vykopať, je čas prejsť nadekontaminácia, tj ošetrenie samotného skleníka a pôdy pomocou látok, ktoré budú chrániť budúce rastliny pred chorobami a škodcami.

Dezinfekcia

Ak boli rastliny postihnuté niektorými chorobami, hlavný boj proti nim a ich distribútorom nastane na jeseň po zbere. Na jar sa vykonáva miernejšie preventívne ošetrenie. Takže ak bola v minulej sezóne zelenina chorá s neskorou plesňou, čiernou hnilobou, bielou hnilobou, kýlom, bola nájdená žlčová háďatka, potom sa použilo bielidlo. Aj keď pád bol vykonaný jej dobrým zaobchádzaním, na jar sa oplatí postrekovať všetok tekutý roztok. Najskôr v 10 litroch vody dôkladne premiešajte 400 g vápna a nechajte ho stáť najmenej 4 hodiny. Priehľadné steny a strechy sú ošetrené vodou, ktorá bola usadená na vrchu, a drevené konštrukcie - sediment.

Aspoň 1 mesiac pred tým, ako sa rastliny objavia v skleníku, sa môže ošetriť karbáciou. To sa deje v prípade, že boli pozorované kýly, koreňové hniloby, čierne nohy, fusárium alebo zvislé vädnutie. 2 litre karbatónu sa ošetria 1 štvorcový meter zeminy, potom sa vykope.

Ak je potrebné ovplyvniť roztoče, plesne, larvy molíc, použite roztok formalínu. Ošetrujú sa skleníkami pri teplote nie vyššej ako 10 - 12 stupňov, inak sa iba vyparí, ale je potrebné, aby bol nejaký čas vo vnútri. Formalín sa nalieva na celú oblasť 40% roztokom (človek by mal pracovať iba v plynovej maske) apotom by sa teplota v tesne uzatvorenom skleníku mala zvýšiť na +25 stupňov. Odporúča sa, aby bol skleník uzavretý najmenej 24 hodín, až potom bude dobre vetraný. Formalín sa môže používať iba mesiac pred usadením sa v sadeníc. Hovorí sa, že formalín je nejakým spôsobom konzervovaný (alebo dokonca koncentrovaný) v betóne, takže ak existuje takáto príležitosť, je lepšie ním nezaliať betónové prvky.

Prevencia proti takým chorobám, ako sú všetky druhy baktérií, múčnatka, rôzne hniloby a škvrny, neskorá pleseň, hrdza, kučeravé a chrasty, sa uskutočňuje pomocou síranu meďnatého. Na jeseň sa používa veľká dávka silnej koncentrácie a na jar stačí vziať desať percent roztok a sprejovať s ním celú vnútornú časť skleníka.

Chemický priemysel samozrejme vytvoril špeciálne prípravky na boj proti určitým baktériám, ktoré prenášajú a vyvolávajú choroby. Tento "Fitoflavin-300" - proti všetkým druhom hniloby, "Bayleton" - proti Alternaria, múčnatke, šedej hnilobe, "Acrobat MC" - proti plesniam a plesniam. Všetci sa osvedčili dobre, hlavnou vecou je dôkladné prečítanie pokynov pred použitím. Nie všetky lieky sa môžu používať na jar.

Najbežnejším jarným dezinfekčným prostriedkom je síra. Hrudky síry sú rozmiestnené na kovových doskách po celej dĺžke budovy, vylievané petrolejom (alebo uhlíky sú umiestnené blízko) a sú zapálené. Vezmite asi 50 - 80 g na 1 kubickýštvorcový meter, ak medzi podozrivými škodcami môže byť roztoč pavúk, zdvojnásobte dávku.Spracovanie sa vykonáva až po odstránení všetkých trhlín a štrbín, aby sa zabezpečila tesnosť.Nechajte miestnosť zatvorenú najmenej 3 dni.Osoba, ktorá to všetko robí, by samozrejme mala poskytnúť prostriedky na ochranu - respirátor, ochranné okuliare, rukavice (a pokiaľ možno ochranný odev a plynová maska), pretože dym je veľmi nebezpečný nielen pre škodcov.Existujú špeciálne bomby s obsahom síry, ktoré sa pohodlnejšie používajú.Síra alebo skôr jej dym má škodlivý účinok na kov, preto by sa s skleníkami s kovovým rámom nemalo zaobchádzať.

Je potrebné uviesť, že na jar by sa mala vykonať dezinfekcia skleníka, je však potrebné zamerať sa iba na tie choroby a na tých škodcov, ktorých výskyt bol presne zaznamenaný,neprimerané účinky jedov nebudú prínosom.

Všetky tie veci, ktoré budú v blízkosti rastlín, im môžu priniesť infekciu, takže stojí za to si pamätať a starostlivo spracovať všetky nástroje, riad a ďalšie vybavenie.Na tento účel je vhodný síran meďnatý (50%) alebo bielidlo (50 g - na 1 liter vody).

Drevené konštrukcie sa môžu upravovať síranom meďnatým a potom vápnom vápno a kov sa môže jednoducho opariť vriacou vodou.

Úplná výmena pôdy zachráni to najlepšie z rozšírenia chorôb, je to však zriedka možné.Zvyčajne sa po všetkých dezinfekčných opatreniach v skleníku preleje zem vriacou vodou a potom sa vykope,pridanie jarnej dávky hnojiva.

Video „Spracovanie skleníkových plynov z fytofthory“

Správnosť spracovania skleníkových plynov z fytoftorov je opísaná vo videu.