Druhy kvetinových záhonov: čo sú a ako to urobiť sami

Farebné a voňavé kvetinové záhrady sú neoddeliteľnou ozdobnou súčasťou krajiny v krajine alebo na záhrade.Existuje niekoľko desiatok možností, ako vytvoriť kvetinové záhony, a mnohé z nich možno právom nazvať pravými umeleckými dielami - originálne tvary, kombinácia farieb a odtieňov vytvárajú dojem obrazu maľovaného farbami.Pri pohľade na takúto krásu sa zdá, že nie je možné obnoviť niektoré typy záhonov sami.Ale v skutočnosti je to celkom jednoduché.Hlavnou vecou je rozhodnúť sa, aký kvetinový záhon chcete, a zistiť, čo je potrebné, aby ste si ho urobili sami.

Pravidelné kvetinové záhony

Pravidelné kvetinové záhony sa často vyskytujú v mestských parkoch, na územiach úradov a inštitúcií.Hlavným rozdielom medzi takýmito kompozíciami sú prísne geometrické tvary, symetrický vzor kvetov, kde je definovaná jasná hranica medzi rastlinami a ich farebným rozsahom.Pri tomto type kvetinových záhonov je dôležité, aby všetky kvety prítomné v zmesi kvitli súčasne.Mimoriadny význam má osvetlenie pravidelných kvetinových záhrad.Mali by byť umiestnené tak, aby na rastliny nepadol žiadny tieň - iba za týchto podmienok je to možnérovnomerné kvitnutie kvetinových aranžmánov.

Usporiadanie pravidelného kvetinového záhonu v záhrade dacha sa často nevykonáva, pretože jej vytvorenie si vyžaduje veľkú plochu, kde nie je odtieň stromov.Ale ak to oblasť umožní, usporiadanie takejto kvetinovej záhrady vlastnými rukami nebude ľahké.Musíte však pochopiť, že na udržanie estetického vzhľadu kompozície bude potrebné veľa času, ako aj finančné náklady, pretože rastliny sa budú musieť pravidelne zalievať a kŕmiť.Získaný výsledok však kompenzuje všetky náklady - s náležitou starostlivosťou vyzerá pravidelný kvetinový záhon skutočne luxusne.

Video „Podrobné pokyny, ako pripraviť kvetinovú záhradu“

Podrobné pokyny pre video s užitočnými tipmi a trikmi.

Nepravidelné kvetinové záhony

Tento typ kvetinových záhonov sa vyznačuje chaotickým pestovaním kvetov v malých skupinách, čo robí kvetinovú záhradu prirodzenejšou.Ani jeden pozemok v vidieckom dome sa nezaobíde bez takého kvetinového záhonu, pretože nie je ťažké sa oňho starať, nevyžaduje veľké finančné investície a teplú sezónu poteší rozkvet.

Osobitnou črtou nepravidelných kvetinových záhonov je absencia striktných kvetinových vzorov - zóny pristátia kvetov sa môžu prekrývať a prelínať sa.Kompozícia môže mať akúkoľvek veľkosť a tvar.Tiež tu nie je zabezpečené súčasné kvitnutie rastlín.Kvety sa zvyčajne vyberajú tak, aby kompozícia kvitla vlnovitou a dlhou cestou - niektoré kvitnú a kvitnú, aby nahradili.iní. Usporiadanie nepravidelných kvetinových záhonov vlastnými rukami má niektoré vlastnosti:

 • kvetinové záhrady si tiež vyžadujú dobré osvetlenie, a preto by sa malo dbať na to, aby vyššie rastliny nezosvetľovali nízke rastliny;

 • výsadba kvetov je nevyhnutná s ohľadom na boky sveta - všetky rastliny sú otočené smerom k slnku a ak musíte obdivovať kvetinovú záhradu zo severnej strany, potom sa hlavičky väčšiny kvetín obrátia na druhú stranu;
 • Mali by ste brať do úvahy aj usporiadanie kvetinových aranžmán vzhľadom na chodníky, vyhliadkové plošiny: v popredí by mali rásť nízko rastúce kvety, ďaleké kvety;
 • ak je kvetinový záhon pozorovaný zo všetkých strán, potom sa v strede vysadia vysoké rastliny a rastliny nižšie sa umiestnia bližšie k okraju;
 • Pri výsadbe kvetín nie je dôležité brať do úvahy obdobie ich kvitnutia - ak zasadíte kvety rovnakého typu, potom keď kvitnú, kvetinový záhon bude prázdny a nevzhľadný, preto sa odporúča pestovať mnoho rôznych rastlín, ročných aj trvalých;

Neexistujú žiadne jasné pravidlá a obmedzenia pri vytváraní nepravidelných kvetinových záhonov vašimi vlastnými rukami - fantazírujte, experimentujte s farebným gamutom. Z tohto zloženia bude prirodzenejšie a harmonickejšie.

Koberec

Koberecové postele sa používajú hlavne v záhradníctve mestskej krajiny, ale v krajine je vytvorenie takéhoto zloženia vlastnými rukami úplne v právomoci každého vlastníka nehnuteľnosti. Tento typ kvetinovej záhrady je živý koberec s jasným vzorom, zloženýz poddimenzovaných kvetov s farebnými listami a súčasným obdobím kvitnutia.Keď kvetinový záhon kvitne, zdá sa, že ide o skutočný chlpatý koberec s pôvodnou ozdobou.

Kobercové kvetinové záhony vyzerajú veľmi pekne, ale vyžadujú osobitnú starostlivosť. Pri aranžovaní kvetinových aranžmánov v krajine je potrebné vypočítať čas tak, aby aspoň raz týždenne kvetinový záhon dostal niekoľko hodín času na tieto činnosti:

 • je potrebné zabezpečiť, aby sa vzorec nenarušoval (rastliny nepresiahli hraničnú čiaru) - na tento účel je potrebné pravidelne odrezávať vypestované výhonky a kvety;
 • musia tiež včas odstrániť sušené kvetenstvo - inak bude kvetinový záhon vyzerať zanedbaný;

 • na udržanie správneho typu kvetinového záhonu je potrebné pravidelné zavlažovanie - ak bola kompozícia vytvorená pomocou kvetinových rastlín v kvetináčoch, malo by sa polievanie vykonávať častejšie, pretože pôda v kvetináčoch rýchlo zasychá.

Udržiavanie kobercovej postele v vidieckom dome je dosť problematické, avšak za trochu času dostanete na oplátku skutočne luxusnú kvetinovú záhradu, ktorú budú hostia a susedia obdivovať.

Zvýšené

V prípade vyvýšeného kvetinového záhonu je, ako napovedá názov, typické umiestnenie na určitom vyvýšení. V skutočnosti je to kontajner na kvety najčastejšie správneho tvaru v tvare štvorca, obdĺžnika, mnohostenu. Charakteristickým rysom kvetinových záhonov - pohotovostná výška 20 cm, vyrobená z rôznych materiálov: dosky, tehly, betón, kameň, akékoľvek dostupné prostriedky.

Takýto záhon sa zvyčajne nachádza na pevnom povrchu, pri hlavnom vchode, pozdĺž chodníka alebo chodníka. Na dache je možné nainštalovať zvýšenú stavbu na záhrade, v rekreačnej oblasti, pri vchode do domu - dvojica symetrických kvetinových záhonov umiestnených pred pozemkom vyzerá veľmi slávnostne. Usporiadanie vyvýšenej kvetinovej záhrady vlastnými rukami môžu vykonať aj neskúsení pestovatelia. Po vybudovaní plotu stačí vyplniť drenážnu vrstvu, na ktorú položíte zem. Ak je to potrebné, môžete do pôdy pridať univerzálne hnojivo. Ďalej zasadíme kvety - zvyčajne sa na také postele používajú jednoročné rastliny.

Vyvýšené postele sa môžu nachádzať v akomkoľvek kontajneri alebo nádrži. Niektorí vynaliezaví záhradníci zariadia kvetinové záhony v starom použitom nábytku. Z vyvýšených stavieb je možné zostaviť viacúrovňové a kaskádové kompozície. Je dôležité pochopiť, že pôda v takýchto nádobách rýchlo zasychá, takže rastliny potrebujú pravidelné zavlažovanie.

Klasické

Klasické kvetinové záhony sa častejšie používajú na dekoráciu krajinného priestoru v krajine. Pre tento typ kvetinových záhonov je charakteristická výsadba kvetov jedného konkrétneho typu a niekedy aj farieb. Takéto postele sú spravidla umiestnené pozdĺž ciest a používajú sa na vizuálne oddelenie zón.

Pri vytváraní klasických kvetinových záhonov vlastnými rukami musíte starostlivo pristupovať k výberu kvetinových rastlín -mali by byť jasné a dekoratívne. Z diaľky vyzerajú veľké kvety dokonale: Jiřiny, ruže, pivonky, tulipány. Dať kvetinovej záhrade určitú, lepšiu a správnu formu zbaví dojmu, že rastliny sú vysadené spontánne alebo náhodne.

vertikálne

Zvislé kvetinové záhony sú ideálne na úpravu malých plôch v krajine, ako aj na maskovanie akýchkoľvek nevzhľadných oblastí alebo štruktúr. Okrem toho je nepravdepodobné, že by kvitnúce živé ploty ako dekorácie pre steny, ploty, altány, záhradné oblúky ľahostajili. Vytvorenie vertikálneho kvetináča vlastnými rukami je pracný a zodpovedný proces. Pri organizovaní takýchto kvetinových aranžmánov sa skutočne musí zohľadniť mnoho dôležitých bodov:

 • zvoliť najvhodnejší dizajn pre kvetinovú záhradu s prihliadnutím na tvar, hmotnosť, materiál;

 • poskytujú bezpečné uchytenie pre budúci kvetinový záhon;
 • premyslieť av prípade potreby pripraviť systém zavlažovania;
 • 91) pripraviť pôdny základ a vyzdvihnúť rastliny.

Prútené rastliny sa používajú na vytváranie živých plotov alebo obrazoviek. Pre ich rast je potrebné nainštalovať podperu - rám vyrobený z dreva, drôtu alebo tenkého lana. Pre zariadenie viacvrstvových kvetinových aranžmánov musíte kúpiť špeciálne plastové alebo kovové mriežky, viacúrovňové boxy, materiál pre hydroponiu.

Curlingové alebo ampeliové kvety sa spravidla vysádzajú v kontajneroch na zvislé postele - pri kvitnutí visia a pri kvitnutí sú živé.múr.Ak chcete, môžete na webe nainštalovať plastiku sochy kvetov.A aby sa pôda vo zvislej polohe nevyliala, je lepšie použiť na sochárstvo hydroponiu (materiál, ktorý nahrádza pôdu).Takáto kompozícia samozrejme vyžaduje veľa fantázie a úsilia, ale výsledok stojí za to.

Video „Kvetinové záhony ako neoddeliteľná súčasť tvorby krajiny“

Ilustračné video s rôznymi nápadmi.