Rysy odrôd ruží Floribunda

Ruža Floribunda je celá skupina odrôd vrátane medziproduktov medzi hybridným čajom a ružami polyantónov.Tieto formy sú také rozmanité, že nevedia, ako vyzerá ruža navonok, možno ju ľahko zameniť za čajovú ružu, pretože je tiež elegantná.Skúsení pestovatelia však dokážu odrody Floribunda ľahko odlíšiť jasnými sviežimi kveteninami, ktoré sa skladajú z niekoľkých tuctov púčikov.Takéto vysoké dekoračné vlastnosti prispievajú k tomu, že ružičky Floribunda, ktorých opis bude uvedený ďalej, sa dnes používajú častejšie ako iné na navrhovanie pozemkov pre usadlosti.

.)Hlavné charakteristiky

Existuje niekoľko názorov na to, čo Floribunda vzrástla, a na autorstvo tohto výberu.Predpokladá sa, že prvé odrody získal na začiatku 20. storočia Peter Lambert z kríženia polyanthových ruží s čajovými.Podľa iných zdrojov dánsky chovateľ Poulsen v rovnakom čase krížil polyanthusové ruže s čajovo-hybridnými ružami, v dôsledku čoho sa objavili odrody hybrid-polyanth, ktoré sa potom použili na kríženie s inými hybridnými formami, najmä pižmovými ružami.Ako sme však dnes videli ruží Floribunda, priniesli toAmerický chovateľ Jevgenij Berner pred viac ako 40 rokmi, za ktorý mu bol neoficiálne udelený titul „Otec Floribunda“.

V súčasnosti sa skupina Floribunda odhaduje na stovky odrôd, medzi ktorými sú nízko rastúce obrubníky (do 40 cm), priemerná výška (do 80 cm) a tiež vysoké záhradné hybridy nad 1 meter. Všetky ruže sa líšia výškou, obdobím kvitnutia, tvarom a farbou pukov. Charakteristické vlastnosti sú však iba ružiam Floribunda - jedná sa o elegantný púčik ako čajová ruža a svieža kvetenstvo doslova zakrývajúce kríky zdedené z odrôd polyanthy.

Ružičky Floribunda sa prakticky nebojí mrazu, a ak v drsnej zime mierne zamrznú, rýchlo sa zotavia a obnovia kvitnutie. Starostlivosť o ne sa zjednodušuje tým, že kríky sa nemusia ničoho ošetrovať, pretože zdedili vynikajúcu imunitu proti chorobám od „rodičov“ - polyanthusových ruží. Hlavnou výhodou ruží je však vysoká dekoratívnosť kvetov a kríkov všeobecne.

Ruže kvitnú vo vlnách niekoľkokrát za sezónu. V závislosti od odrodových charakteristík púčikov majú rôzne veľkosti (priemer 4 až 8 cm). Kvety sú v tvare šálky alebo pohárika, môžu byť dvojité, husto dvojité alebo jednoduché. Farba pukov má širokú paletu farieb a dokonca existuje niekoľko druhov pruhovaných farieb (Purple Tiger, Tiger Tail).

Ružičky Floribunda sa vyznačujú mnohonásobným kvetenstvom, ktoré niekedy spôsobuje pochybnosti o tom, čo to je, polyanthusové ruže alebo napriek tomuFloribunda?

Tieto a iné kvitnú v púčikoch, ale v ružiach Floribunda vyzerajú púčiky skôr ako čajové ruže. Veľké množstvo odrôd vám umožňuje používať ruže na ozdobenie akéhokoľvek územia a priestoru. Vyzerajú skvele pozdĺž ciest, stien, plotov, uprostred kvetinovej záhony, v krásnom kvetináči a ako jediný krík.

Video „Kráľovná záhonu - Floribunda“

Z videa sa dozviete veľa o tomto ružovom kríku.

Pristátie

Pestovanie ružice Floribunda nie je vôbec ťažké. Jej chov je jednoduchý a ruže samotné sú nenáročné a húževnaté. Hlavnou vecou je výber kvalitného sadivového materiálu a správne sadenie sadeníc do pôdy. Floribunda sa dobre množila odrezkami a štepením do zásoby. Štepené sadenice sa ponúkajú v škôlkach a špecializovaných predajniach. Pri ich nákupe dávajte prednosť inštanciám s uzavretým koreňovým systémom (v kvetináčoch) - korene ľahšie a rýchlejšie. Ekonomickejšia možnosť - samokultivácia s rezaním. Výrezy pre tieto ruže sú vhodné v tom, že odrezky môžu byť rezané z tuhých výhonkov a okamžite zasadené na trvalé miesto.

Tlmené sadenice sa vysádzajú do pôdy koncom mája, odrezky - v júni. Pre južné regióny je možné jesennú výsadbu od polovice septembra do konca októbra, ale v oblastiach s miernym a severným podnebím je výsadba na jeseň zriedka úspešná, takže nie je potrebné riskovať ju.

Sadenice v kontajneroch sa môžu pestovať počas leta. Rovnako ako všetky ruže, Floribundspreferujú solárne miesta bez vetra a prievanu. Pokiaľ ide o pôdu, neexistujú žiadne špeciálne požiadavky, pokiaľ pôda nie je ťažká a bažinatá.

Všetky hnojivá a zložky pôdy sa môžu aplikovať priamo na výsadbu. Substrát, v ktorom sa ruža bude cítiť dokonale, sa pripravuje nasledovne: rašelina, humus a piesok (každý po 1 vedre), jemná hlina (0,5 vedra), kostná múčka a superfosfát (hrsť) sa zmiešajú s polovicou zeme vyňatou z jamy. , po ktorom sa používa na výsadbu sadeníc.

Samotné pristátie je takéto:

 • je vykopaná priepasť s hĺbkou 40 x 40 cm a pol metra;
 • 52) dno jamy sa hojne naleje vodou; 53) pôdna zmes sa naleje do jamy na tretinu; 54) sadenice sú umiestnené vertikálne v strede výsadbovej jamy;
 • ak sú korene otvorené, je potrebné ich narovnať - rastliny vyťaženej z kvetináča by sa nemali dotýkať;
 • 56. sadivo naplňte rovnomerne zeminou, pravidelne zhutňujte, uistite sa, že koreňový krk (miesto vrúbľovania) je v zemi zasypaný 3-4 cm; 57) zalievanie rastliny okolo kríka (nie pod koreňom);
 • ihneď po absorpcii vody zakryte kruh stromu kmeňa mulčom (rašelina, piliny, jemne rozdrvený kameň, expandovaná hlina).

Pri skupinovom výsadbe by sa sadenice mali vysádzať v nasledujúcej vzájomnej vzdialenosti: krátke rastúce ruže - 50 cm, stredná výška - 70 - 80 cm, vysoké - vo vzdialenosti 1-1,2 m.

Orezávanie

Formovanie prerezávania ruží Floribunda má určité zvláštnosti. Pretože všetky odrody sú veľmi odlišné, jednotnéNeexistujú žiadne odporúčania pre prerezávanie - všetko záleží na stave rastliny, jej tvare, výške a ďalších charakteristikách.Je dôležité pochopiť, že silné prerezávanie môže oslabiť kríky a oneskoriť kvitnutie na dlhú dobu, zatiaľ čo svetlo vedie k vzniku nadmerných výhonkov, takže vo všetkom musíte postupovať podľa tohto opatrenia.

Pre kríky sú povinné dve hlavné odrezky: na jar a na jeseň, ale keďže väčšina odrôd Floribunda kvitne vo vlnách 3 až 3-krát za sezónu, má zmysel vykonávať aj letné prerezávanie.Hlavným bodom pre tieto ruže je jarné prerezávanie, pretože ovplyvňuje tvorbu kríkov a tvorbu pukov.Malo by sa vykonať okamžite po odstránení krytu, až kým sa obličky nerozpustia.Jarné prerezávanie je troch druhov: silné (zostávajúce 1 - 2 púčiky), stredné (4 - 5 púčikov) a slabé (až 8 púčikov).

Pri prerezávaní na jar sa musí dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • všetky výhonky zmrazené a poškodené pod krytom sa odstránia;
 • na úspešné kvitnutie stačí nechať v kríku 3-5 najsilnejších a najväčších výhonkov;
 • všetky zdravé konáre sa orezávajú v závislosti od výšky kríka (v priemere 20 - 30 cm), ale ružové terasy je možné rezať blízko zeme - veľmi rýchlo dorastajú;
 • sú odstránené výhonky smerujúce dovnútra - púčiky umiestnené mimo kríka poskytujú krásnu korunu.
  )

Pri rozhodovaní o intenzite prerezávania nezabudnite, že slabé prerezávanie poskytuje skoršie kvitnutie (v júni), pričomSilné prerezávanie kvetov bude musieť počkať do augusta alebo dokonca do septembra, a aby sa dosiahlo viacnásobné kvitnutie kríkov, vrchy sa orežú v lete v intervaloch medzi kvetmi len niekoľko centimetrov.

Útulok

Napriek dobrej zimnej odolnosti ruží potrebujú v zime severných zemepisných šírkach a stredných pruhoch útulok na zimu.Pred zakrytím ruží je potrebné vykonať tieto prípravné činnosti:

 • úplne odstrániť všetky choré a poškodené vetvy z kríka;
 • zo zvyšných zdravých výhonkov na odstránenie uschnutých listov, pukov, zozbierania všetkého zo zeme a spálenia;
 • stonky odrezky do výšky 40 cm (odrody s nedostatočnou veľkosťou do polovice);
 • pretože pod prístreškom bude vlhké a teplé, na výhonkoch sa bude vyžadovať ochrana pred hubami a larvami škodcov, preto by sa na účely prevencie mali stonky ošetrovať 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo 3% roztokom síranu železnatého;
 • Každá zemina kríka sa rozprestiera 20 - 30 cm;
 • chráni korene - rašelinu položte pod kríky alebo ju zakryte lapnikovými vetvami.

V zasnežených a nie príliš mrazivých zime bude stačiť kopec a pokrytie organickou hmotou, ale ak nie je sneh a silný mráz, musí byť ruža dodatočne pokrytá netkaným materiálom.Pretože stonky väčšiny kultivarov Floribunda sú vzpriamené, mala by sa pre prístrešok skonštruovať rám, ktorý sa potom môže natiahnuť na krycí materiál.

Najslávnejšie odrody

Ružičky Floribunda sú u záhradníkov a záhradníkov už dlho veľmi obľúbené, preto už mnoho rokovBolo možné identifikovať niekoľko najslávnejších a často vysadených odrôd:

 1. Rumba. Úžasná ruža, ktorá v priebehu času mení svoju farbu: najprv sú lístky žlté s červeným okrajom a potom karmínovo červené. Kvitne nepretržite od konca júna do konca jesene. Kvety sú stredne veľké (5-7 cm), zoskupené do štetcov po 10 - 15 kusoch. Kríky sú kompaktné, listy sú veľmi silné, ozdobné.
 2. Leonardo da Vinci. Neustále kvitnúca odroda s jasnými listami a púčikmi jasne ružovej farby. Kríky strednej výšky (70 - 100 cm), kvety sú husto dvojité, veľmi voňavé, rastú samy alebo sa zbierajú do malých kvetov (3-5 kusov).
 3. Iceberg. Populárna odroda po celom svete s semi-dvojitými bielymi púčikmi. Nízke kríky (do 70 cm), počas kvitnutia (jún - september) vyzerajú veľmi dekoratívne, pretože sú husto pokryté kvetmi, zozbierané do kvetov 3 až 5 kusov.
 4. Nina Weibull. Stará, ale stále veľmi obľúbená odroda. Kvety sú tmavočervené, polodvojité, malé (do 6 cm), zozbierané v 3 až 10 kusoch kvetenstvo. Kríky sú kompaktné (do 70 cm), husto listnaté.
 5. Frézia. Nádherná ružová zlatožltá alebo citrónová farba. Púčiky sú veľké (do 8 cm), čiastočne zdvojené, krásne, jemné formy, zozbierané do 3-5 kusov. Odroda odolná voči poveternostným podmienkam, kvety nezmiznú a dlho si zachovajú svoj pôvodný vzhľad.

Nové odrody

Neignorujte nové hybridy, doslova v posledných rokoch, amerických chovateľov. Sú to úplne odlišné typy.formy, ktoré svojimi charakteristikami patria Floribundovi, ale líšia sa vzhľadom.Tieto hybridy sú Spray Roses, Flora Tea Roses, Mini Flora a Patio.

Striekacie ruže sú vysoko dekoratívne.Vyznačujú sa kvetinovým kvetenstvom - keď sa na jednom výhonku nachádza niekoľko pukov na dlhých stopkách.Tento typ sa vo svadobných kyticiach často používa na vytváranie originálnych kompozícií.Na záhrade vyzerajú skvele, pretože kríky sú kompaktné a nízke: odroda Tamango je 40 - 45 cm, mandarínky a Lydia do 60 cm.

Kvetiny čajovej flóry sú zvláštneskutočnosť, že kvetenstvo sa nevytvára na hlavných výhonkoch, ale na každom samostatnom výhonku, vďaka ktorému je krík úplne pokrytý púčikmi.Patio ruže sú obzvlášť originálne.Jedná sa o nízko rastúce rastliny s malými jasnými listami a pomerne veľkým mnohonásobným kvetenstvom.Maximálna výška týchto ruží je 50 cm, čo umožňuje ich použitie pri zarámovaní kompozícií a výsadbu v kvetináči ako darček.

Video „Orezávanie“

Z videa sa dozviete, ako správne orezať.