Jemnosti úspešná kultivácia tunbergu zo semien doma

Tropické rastliny nie sú neobvyklé na záhrade mnohých záhradníkov.Aby bola kultivácia tunbergu zo semena úspešná, stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel.O nuansách rozmnožovania tejto exotickej rastliny a povedzte náš článok.
3]
 • Ochrana pred chorobami a škodcami
 • Tunbergia v krajinnej tvorbe
 • Botanický opis Tuniska

  Tunisko je tropická kultúra rodu lianas.Pestuje sa na záhrade alebo ako izbová rastlina.Výhonky dlhé až 2,5 m sú husto pokryté tmavozelenými fuzzy listami tvaru srdca.V období kvitnutia, ktoré sa začína v polovici leta, je vinič pokrytý mnohými kvetmi rôznych odtieňov, maximálny priemer je 4 cm. Niektoré odrody majú jemnú vôňu.Semená dozrievajú bližšie k zime a sú to malé hrubé škatule tmavohnedej farby a veľkosti 4 mm.

  Tunbergia je tropická kultúra z rodu lianas

  Video "Funkcie pestovania hľuzy"

  Z tohto videa sa dozviete, ako správne pestovať tunbergiu, pestovať rastliny a starať sa o ne.od neho.

  Druhy kvetov a odrody populárne v záhradníctve

  Tunbergia má vo voľnej prírode viac ako 200 druhov.Nie je veľa kultivovaných odrôd a všetky sú rozdelené do niekoľkých druhov.

  ​​

  Mnohonásobné kvety alebo grandiflora

  Tunisko veľkokveté z Indie.Kvet s veľmi dlhými lezeckými klíčkami (do 8 m) a silným koreňovým systémom.Ohybné konáre sú husto vysadené širokými laločnatými listami, ktoré sú dlhé 17 až 20 cm, veľké kvety s priemerom 7 až 9 cm sa zbierajú v malých kvetenstvách.Vysoko dekoratívna odroda má bledomodrý alebo levanduľový odtieň so svetlým srdcom.

  )

  Voňavé

  Tento druh je domovom Austrálie.Výrazne rozvetvená vinič dorastá do 6 m na dĺžku a kvitnúca je pokrytá jednotlivými snehovobielymi kvetmi s priemerom 3 až 5 cm. Listové doštičky sú podlhovasté oválne, tmavo zelené a mierne svetlejšie, s bielymi žilami.Celkovo existujú dve odrody voňavej tunbergie:

  1. Smooth.Je bez zápachu a dorastá do 2 m. Pestuje sa ako izbová rastlina.Rozdiely hojné kvitnutia.
  2. Oblečené.Biele kvety tejto odrody majú sotva viditeľnú zelenkavý odtieň, pokrytý malými dnami.
  TriedaVoňavý Turbenhia

  Mysore alebo Mizorin

  Najvzácnejšia odroda, ktorá k nám prišla z Indie.Navonok sa rastlina podobá na orchidea.Kruhové kvety, maľované žltými, oranžovými a tmavočervenými odtieňmi, tvoria kefu visiacu na 0,5 - 1 m. Veľkosť liána môže dosiahnuť 6 m. Tmavo zelené listy sú lesklé, pretiahnuté, so špičatými špičkami.

  Tunisko Mysore je najvzácnejší druh

  okrídlený

  Najbežnejším druhom, ktorého domovskou krajinou je Madagaskar.Maximálna dĺžka viniča nie je väčšia ako 2 m. Listové doštičky sú v tvare srdca, s vyrezávanými okrajmi, na vrchu hladké a na dne pokryté krátkou hromádkou.Kvety s priemerom 4 cm tvoria malé kvetenstvo rôznych odtieňov.

  Najobľúbenejšie odrody okrídlených tunbergov:

  1. Suzanne s černými očami.Kvety sú bohaté oranžové alebo žlté s čiernym jadrom.
  2. Africký západ slnka.Terakota alebo hnedo-oranžové kvetenstvo.
  3. Expres.Svetložlté kvety v tvare lievika s fialovým srdcom.
  4. Minstrel.Snehobiely tuniak s čiernym „okom“.
  Krídlové Tunbergia - najbežnejší druh

  Pestovanie Tunbergu zo semien

  Doma sa vinič chová ako ročnýrastlina.Niektorí pestovatelia pestujú kvety zo semien.Zjednodušte to, ak budete dodržiavať niekoľko agronomických pravidiel.

  Pri výsadbe sadeníc

  Sadivový materiál na sadenice sa vysieva od konca zimy do polovice jari.Čím skôr sú semená vysadené, tým silnejšia bude mladá rastlina. „máj“ stromček vysadený na otvorenom priestranstve za mesiac vyprodukuje množstvo výhonkov a začiatkom augusta začne hojne kvitnúť.

  Semená je možné zasiať aj koncom leta.V zime poskytujú tunely pohodlné podmienky a ďalšie osvetlenie a sú zasadené na jar na trvalom mieste.

  Príprava pôdy a sadivového materiálu

  Osivá určené na pestovanie musia byť čerstvé.Aby sa rýchlo vyšplhali, liečili sa stimulátorom rastu.Rastlinný materiál sa spravidla najskôr vyklíči.Natiera sa na vlhkú papierovú servítku a umiestni sa do nádoby s pevne priliehajúcim vekom.Vylodenie sa môže vykonať, keď sa vytrhnú malé korene.Na rýchle natáčanie sa viniču hodí zmes pôdy z listovej pôdy, jemného piesku a humusu.

  Výsev semien

  Výsadbový materiál sa môže vysiať do nádob alebo malých šálok.Veľké semená sa umiestnia do hĺbky 1,5 cm vo vzdialenosti 5 cm od seba, kropia sa na povrch pôdy a potom sa pôda zvlhčí.Nádoba je pokrytá sklom alebo polyetylénom a umiestnená na osvetlené miesto pri teplote +20 ... + 22 ° C.Po 10 až 14 dňoch, keď sa objavia prvé výhonky, sa mladé sadenice otvoria.

  Výsev osiva doma

  Starostlivosť o sadenice

  Aby sa sadenice vyvíjali normálne, je potrebné ich pravidelne zalievať.Nedovoľte, aby pôda vyschla alebo stagnovala.Na urýchlenie rastu sa však môžu použiť dusíkaté hnojivákvet prichádza neskôr, ako sa očakávalo. Ak sú sadenice príliš blízko, nariedia sa. Po dosiahnutí „mladého rastu“ 15 cm pritlačia jeho vrchnú časť, aby stimulovali vznik vedľajších výhonkov.

  Pristátie na otvorenom teréne

  Výsadba na otvorenom priestranstve sa uskutočňuje najneskôr od mája do júna. Pohodlná tunbergia sa bude cítiť na dobre osvetlenom mieste bez prievanu. Rastlina miluje úrodnú pôdu s dobrou priepustnosťou.

  Úroveň kyslosti pôdy by mala byť pH 7. Ak je hodnota príliš vysoká, zníži sa pomocou vápna.
  Rada autora

  Pred nalodením sa pôda uvoľní, pristávacie otvory sa urobia v intervale 30 cm a zem sa vykope hneď vedľa nej. Umiestnenie sadeníc do jám, je hojne napojená a mulčovaná suchou trávou.

  Tunberská starostlivosť

  Tropická rastlina si napriek svojmu pôvodu nevyžaduje starostlivosť. Aby sa „mladí“ rýchlejšie aklimatizovali a rástli, sú preň vytvorené potrebné podmienky:

  1. Zavlažovanie. Pôda pod viničom by nemala úplne vyschnúť, takže tunbergia sa pravidelne zalievajú. Zvýšenie objemu iba počas kvitnutia. Na zníženie rizika hniloby koreňov sa pod rastlinu umiestni kokosový substrát.
  2. Vlhkosť. Pri vysokých teplotách alebo pri dlhšom období sucha vinič navlhčite listom. Urobte to večer po západe slnka.
  3. Kŕmenie. Pred pučaním je rastlina kŕmená raz mesačne. Pre hnojivá používajte komplexné zlúčeniny.Na začiatku kvitnutia sa frekvencia zdvojnásobí. Posledné kŕmenie sa uskutočňuje na začiatku jesene.
  4. Orezávanie. Liana pravidelne kontrolovala výskyt vyblednutých kvetov alebo suchých listov. Na to, aby hľuzy kvitli poriadne, musia byť všetky zaschnuté časti včas odstránené. Vystrihnú sa aj slabé bočné výhonky a štípnu mladé, aby vytvorili silnejšiu korunu.

  Na zimu sa kvetiny pestované v kvetináčoch alebo kvetináčoch orežú a pri každom výhonku zostane 5 pukov. Na plátky sa pôsobí antiseptickým účinkom. Rastlina sa udržiava pri teplote nie vyššej ako +15 ° C, pričom sa pôda pravidelne navlhčuje postrekovačom. Vinice pestované na otvorenom teréne sa vykopávajú a zimujú.

  Pred začatím pučania je rastlina kŕmená raz mesačne

  Ochrana pred chorobami a škodcami

  Tunisko je najčastejšie vystavené útokom hmyzu. Môže žiť roztoče, vošky, shchitovki alebo molice. Kvetinárstva odporúčajú na boj proti parazitom použiť Actellic alebo Fitoverm. Výrobky môžete používať najviac 3-4 krát s intervalom 1,5 týždňa.

  Ak rastlina trpí hubovou infekciou, po odstránení postihnutých oblastí sa ošetrí fungicídom so smerovým pôsobením.

  Na listových doskách sa občas môžu objaviť plesnivé usadeniny. Takýto jav je dôsledkom príliš veľkého zalievania. A ak sú listy veľmi zriedkavé, znamená to, že tunel nemá dostatok svetla.

  Tunisko v krajinnom plánovaní

  Silne zvlnený kvet je dobrýaby mohol mať akýkoľvek tvar. Hodí sa to zimolez, brečtan, Kóbe. Rastlina je tiež ideálna na zatienenie tŕňov alebo skleníkov. Môžete si vytvoriť živý plot z kvitnúceho liána alebo ozdobiť oblúk.

  Odrody Ampel sa používajú na zdobenie terás, kvetinových záhonov a balkónov. Vedľa nich sa najčastejšie vysádzajú fuchsie a špargľa. Môžu tiež vytvárať hranice alebo vytvárať originálne kvetinové aranžmány.

  Nebojte sa začať túto exotickú rastlinu. Pestovanie tuniaka je k dispozícii každému kvetinárovi. S náležitou starostlivosťou, kvety vás poteší bohatým a jasným kvetom.