Opis a pestovanie ruží skupiny Grandiflora: 25 odrôd s fotografiami

Floribunda s veľkými kvetmi medzi záhradníkmi dostala názov ruža Grandiflora. Neprehliadnuteľný, stabilný hybrid sa ľahko pestuje, a preto ho nováčikovia v záhradníckom priemysle tak veľmi milujú. Z nášho článku sa dozviete viac o poľnohospodárskej technológii a rozmanitosti odrôd.

História a opis ruží skupiny Grandiflora

Prvý zástupca tejto skupiny bol chovaný v polovici dvadsiateho storočia americkým záhradníkom Walterom EdwardomLammertsem.Rodičovským párom sa stala floribunda Floradora a čajovo-hybridná odroda Charlotte Armstrong.Výsledný veľkokvetý hybrid zvaný Queen Elizabeth.Kvet vzal z Charlotte Armstrongovej formy pukov az Floradory - nepretržité hojné kvitnutie.Ruža tiež získala dobrú zimnú odolnosť a odolnosť voči chorobám.

Floribunda s veľkými kvetmi bola pomenovaná Grandiflora Rose

Podľa botanického opisu je Grandiflora mohutnou rozprestierajúcou sa ružovou kríkom s výškou 1,5–2 m. Výhonky sú vzpriamené, husto listnaté, pokrytéveľké hroty.Listové listy sú oválne, tmavé smaragdovo sfarbené, s jemne zúbkovanými okrajmi.Sypané kvetenstvo pozostáva z 3 - 3 dvojitých pukov po 40 plátoch.Kvety sú veľké, s priemerom 10 - 15 cm, takmer bez zápachu. Farba závisí od odrody a je biela, ružová alebo červená.

Výsadba a starostlivosť o ruže Grandiflora

Agrotechnológia umelo pestovaných veľkokvetých odrôd sa prakticky nelíši od bežných ruží.O základných pravidlách kultivácie budeme hovoriť ďalej.

Miesto pestovania

Grandiflora je kultivátor milujúci svetlo, ktorý uprednostňuje otvorené a dobre osvetlené priestory.Miesto by malo byť na kopci, kde nedochádza k stagnácii vlhkosti, a tiež chránené pred prievanom a silným vetrom.Hybridná ruža rastie na akejkoľvek pôde, ale ak hovoríme o najlepšej možnosti, jedná sa o výživné, vlhké hlinité pôdy.PH by malo byť neutrálne alebo mierne kyslé.

RužeSkupiny Grandiflora - rastliny milujúce svetlo

Podmienky a pravidlá výsadby

Grandiflora sa pestuje na jar, na jeseň sa však pripravuje miesto pestovania.Aby ste to dosiahli, vykopajte diery s rozmermi 40 x 40 cm v intervale 0,5 - 1 m. Na dne položte drenážnu vrstvu z expandovanej hliny alebo zlomenej tehly.Zhora je pokrytý substrát pozostávajúci z rašeliny, piesku, humusu a malého množstva superfosfátu.Pred výsadbou sadeníc sa ošetria síranom medi alebo „Fundazolom“.

Mladé ružové kríky sa môžu pestovať dvoma spôsobmi.Niektorí záhradníci praktizujú túto metódu:

 • je výsadbový otvor čiastočne vyplnený pôdnou zmesou;
 • umiestnia sadenice, jemne narovnajú podzemok a prehĺbia krk koreňa o 3-5 cm;
 • zaspávajú so zvyškami substrátu a mierne podbíjajú pôdu;
 • tvoria kruh blízko stonky, kde sa nalieva vedro s vodou.

Druhá metóda sa nazýva „mokrá“ a pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • naplní 10 litrov vody do nej zriedeným stimulátorom rastu koreňov;
 • , zatiaľ čo tekutina nemala čas absorbovať, umiestnite sadivový materiál;
 • sa nalejú na povrch pôdy, ktorý sa potom opatrne stlačí;
 • po jednom dni, keď sa zem usadí, sa zvyšky substrátu zaplnia a koreňový krk sa zdvihne niekoľko centimetrov.

Zvláštnosti starostlivosti

Na veľké kvitnutie vyžaduje Grandiflora pravidelné zvlhčenie.V lete je cena za jeden krík 10 litrov týždenne.Pri silnom horúčave alebo pri dlhodobej neprítomnosti zrážkovej vodyzdvojnásobil. Voda by sa mala nalievať iba pod kríkom a snažiť sa nespadnúť na zelenú časť rastliny. Po zákroku sa pôda okolo ruží uvoľní a klíčiace buriny sa odstránia.

Hnojenie kultivaru trikrát za sezónu:

 • začiatok leta (organické látky v spojení s superfosfátom a dusičnanom draselným);
 • v polovici júla (minerálny komplex);
 • prvá dekáda augusta (zloženie potaš-fosfor).

V snahe dať kríku správnu formu, zvýšiť objem kvetu a chrániť ho pred infekciami sa vykonáva formatívne a sanitárne prerezávanie. Urobte to tak, že budete dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • postup sa vykonáva pomocou ostrého, dobre naostreného nástroja;
 • urobí rez šikmým a ustúpi z obličky najmenej 50 mm;
 • prerezávanie vyprodukované na vonkajšej obličke;
 • suché výhonky, ako aj tie, na ktorých sa pupene nevytvorili, odrezané pod základňou;
 • miesta porastu sú upravené záhradným ihriskom.
Vyblednuté kvetenstvo by sa malo odstrániť
Po každom prerezaní by sa kríky mali postriekať síranom meďnatým (1%), pripraviť potrebné hnojivá a zvlhčiť pôdu.
Rada autora

Príprava na zimu

Hoci má Grandiflora odolnosť proti mrazu, je potrebné pokryť kultúru na zimu. Príprava sa začína na jeseň, 10 - 14 dní pred ustáleným chladom. Krík je orezávaný, odstraňuje takmer všetky listy a kvetenstvo a zem v kmeni kmeňa je mierne uvoľnená. Okolo kríkov tvoria rám, ktorý je pokrytý fóliou.Piliny, smrek alebo rašelina sa vyhodia na vrch a potom sa znova prikryjú polyetylénom.

Ruže skupiny Grandiflora v krajinnom dizajne

Luxusné veľkokveté ruže vyzerajú skvelo v podobe jednotlivých výsadieb.Krajinní dizajnéri ich však niekedy kombinujú s trávnatými trvalkami a vytvárajú originálne mixéry.Existuje niekoľko variantov použitia ružových kríkov:

 • obrubníky;
 • navrhovanie trás, uličiek alebo vchodov;
 • zabezpečenie;
 • monorosária;
 • Pozadie na pozadí.

Video „Grandiflora Roses in the Garden“

Toto video hovorí o zvláštnostiach pestovania plodín.

Odrody, ktoré sú populárne v záhradníctve s fotografiami

Skupina Grandiflora obsahuje niekoľko desiatok odrôd.Všetky majú vysokú dekoratívnu kvalitu a nenáročnú starostlivosť.Prečítajte si o najkrajších odrodách.

Elle

Ruža pomenovaná podľa populárneho časopisu toho istého mena narastie na 1,0 - 1,2 m a tvorí kríky s priemerom 80 cm. Púčiky sú husto veľké, približne12 cm, umiestnené 1-2 na jeden záber.Počas kvitnutia vyžarujte výraznú ružovú vôňu.Farba sa skladá z krémovej žltej, svetlooranžovej a svetloružovej odtiene.

Počas kvitnutia Elle vyžaruje zreteľnú ružovú vôňu

kráľovná Alžbeta

Predok skupiny Grandiflora s klasickými veľkými púčikmi, ktoré sa nachádzajú jednotlivona vysoko výkonných stopkách.Výška puzdra je viac ako dvemetre.Pohárkovité kvetenstvo je tvorené z 35 lístkov a má jemnú vôňu.Farba jednotná, ružová a karmínová.

Farba kráľovnej Alžbety je jednotná, ružovo-karmínová

Love

Stredne pestovaná odroda s výškou nie viac ako jeden meter.Misky v tvare misky s priemerom asi 11 cm sa skladajú z 35 lístkov ohnutých smerom von.Hybrid sa vyznačuje nezvyčajnou dvojfarebnou farbou.Vnútorná časť kvetu je maľovaná jasnou šarlátovou farbou a na zadnej strane dominuje biely odtieň so strieborným odtieňom.

Marcel Pagnol

Kultivátor bol šľachtený francúzskymi chovateľmi v roku 1994 a rýchlo získal popularitu vďaka zamatovo krvavočerveným kvetom so silnou sladkou arómou.Marcel Pagnol dorastá do výšky 1,0 - 1,2 m a vytvára široký krík asi meter.Púčiky sú veľké s priemerom 12 - 13 cm.

(Mount Mount Shasta)

Vysoká odroda s rozmermi 1,2 x 1,0 m.25, sú mierne zakrivené dozadu, krémovo-biela farebná schéma.Smerom do stredu púčika získa farba jemný marhuľový odtieň.

Mount Shasta je vhodný na rezanie a skvele vyzerá vo svadobných kyticiach.

Mount Shasta
Marcel Pagnol
Láska

]

Vynikajúci

​​

Hybrid bol chovaný nemeckými chovateľmi v roku 1971.Dominantný je luxusný ker s výškou dva metre a šírkou 1,0 - 1,2 m. Púčiky sú v tvare šálky,okvetné lístky silne ohnuté smerom von, nasýtené koralové farby, mierne otvorené zlaté jadro.

Okvetné lístky prominentnej strany sú silne ohnuté

Samourai

Priemerný kultivar je vysoký 0,8 - 0,9 m. Krík je kompaktný, nerastie širšie ako 60 cm. Kvetenstvo je jednoduché alebo trojité, pozostáva z pukov s priemerom asi 12 cm. Farba je ohnivá, červenohnedá, jednotná. Okvetné lístky majú zamatovú textúru, mierne zaoblenú späť. Kvetinová vôňa, nenápadná.

Samourai - stredne rastúci kultivar vysoký 0,8 - 0,9 m

White Pearl

Hybrid bol chovaný domácimi chovateľmi Klimenka v roku 1965. Vysoký krík so silnými zvislými stonkami dlhými asi jeden meter. Púčiky sú veľké, veľkosti 10-12 cm, usporiadané do troch alebo piatich kusov na jeden výstrel. Farba snehobiely, s perleťovým odtieňom.

Farba bielej perly je snehovo biela s perleťovým odtieňom

Valentina Tereshkova

Kultivátor pomenovaný po slávnej ženskej kozmonaute otvoril Z. N. Klimenko len pred desiatimi rokmi. Ruža rastie na 1,0 - 1,5 m, odhodí kvetenstvo 1-3 hustých pukov, ktoré sa skladajú zo stoviek lístkov. Má dvojfarebnú farbu: vo vnútri je svetlá karmínová, zvonka zlatá smotana.

Gurzuf

Nezvyčajne jemné, silne zapáchajúce ruže sú ďalším hlavnou myšlienkou chovateľov Klimenka. Výška kríka je 0,8 - 1,0 m, veľkosť pukov je asi 12 cm. Na jednu stonku je možné umiestniť 1 až 3 kvety. Okvetné lístky sú zakrivené smerom vonžlto-ružová farebná schéma so zlatavým krémom dozadu. Pre Gurzuf je charakteristická silná sladká aróma.

Dina

Vysoká odroda so stopkami dlhými 0,9 - 1,1 m. Kríky sú svieže, silne rozľahlé. Na každom stonku sa nachádza 5 až 10 pohárikov pohárika gustomahrovyy s priemerom asi 11 cm, ktoré sa skladajú zo 40 lístkov. Farba je nasýtená karmínovou, strieborno-biela na zadnej strane, srdce je zlaté.

Dinah
Gurzuf
Valentina Tereshková

Irina

Kultivárske nemecké šľachtenie 2007. Je to vysoký kompaktný ker s výškou 0,8 - 1,2 ma priemerom 80 cm. Púčiky sú jednoduché, husté a dvojité, pozostávajúce z mnohých okvetných lístkov. Farba je snehovo biela, jednotná, bez vonkajších vtrúsenín. Počas kvetu vytvára Irina príjemnú ružovú vôňu.

Cultivar Irina nemecký výber z roku 2007

Komsomolsk svetlo

Hybrid strednej veľkosti chovaný domácimi chovateľmi. Dorastá do 0,9 m a vytvára strednú hustotu kríka. Na jednej stonke sú 1 až 3 púčiky s veľkosťou asi 12 cm, okvetné lístky 20, z ktorých všetky sú mierne ohnuté dozadu, svetlá šarlátová nasýtená farba. Pre odrodu Komsomolsky Light je charakteristická jemná kvetinová vôňa.

Ruža odrody Komsomolsk

Coral Surprise

Ruža s podlhovastými pupenkami svetlého koralového tieňa. Bol stiahnutý v roku 1966Ukrajinský chovateľ Z. K. Klimenko.Je to stredne veľký ker s veľkosťou 0,8 x 0,6 m. Kvetenstvo je veľké, asi 11 cm veľké, skladajúce sa z 3 až 3 slabých kvetov.

Coral Surprise - stredné kríky

Lezginka

Relatívne mladý hybrid z roku 2005 šľachtenia.Dospelá rastlina dosahuje jeden a pol metra a vytvára husté kríky so silnými stopkami.Kvetenstvo je svieža, s priemerom 10-11 cm, s okvetnými lístkami ohnutými dozadu.Sfarbenie je ružovo-šarlá, bližšie k jadru s odtieňom lososa.

Louis de Funes

Kultivátor pomenovaný po slávnom francúzskom hercovi bol vo Francúzsku vyšľachtený pred viac ako tromi desaťročiami.Vysoká rastlina s výškou 1,0 - 1,2 a šírkou 80 cm. Jednotlivé kvetenstvo, froté, s priemerom asi 13 cm. Okvetné lístky silno zakrivené von, žltooranžová farebná schéma.

Major Gagarin

Prvý sovietsky kozmonaut dal tejto triede meno.Neuveriteľne krásna ruža s hustými púčikmi dvojitého pohára mramorovo-ružovej farby.Krík dorastá do jedného metra so šírkou iba 60 cm. Kvetenstvo je jednoduché alebo trojité, meria 8 - 10 cm. Počas kvitnutia major Gagarin vydáva silnú sladkú arómu.

Major Gagarin
Louis de Funes
Lezginka

Marina Steven

Ďalší hybrid autorstva Z. Klimenka, chovaný v roku 2006 (Ukrajina).Táto rastlina je asi meter vysoká s veľkými hustými púčikovými kvetenstvami.veľkosť 10-12 cm, pozostávajúce zo 60 okvetných lístkov. Farba je krémovo ružová, v strede je tmavší marhuľový odtieň.

Počas kvitnutia zverejňuje Marina Steven výraznú šípkovú aróma.

Marina Steven vydáva výraznú šípkovú arómu

Jemný karamel

Vysoká odroda, ktorú predstavujú rozľahlé kríky s množstvom sviežich pukov. Kvetenstvo je husto dvojité, pozostáva zo stoviek okvetných lístkov s mierne zakrivenými okrajmi. Priemer kvetov je asi 13 cm, farba je jednotná, krémovo-marhuľová. Vôňa strednej intenzity, sladkastá.

Jemný karamel vysokej odrody

profesor Viktor Ivanov

Ozdobný kultivar so strednou výškou 0,8 - 0,9 m. Ružičku chovali v roku 2008 krymskí chovatelia. Púčiky froté s priemerom do 11 cm sa skladajú zo 40 silne ohnutých zadných plátkov. Farba je svetloružová, jednotná, bez vtrúsenín. Počas kvitnutia vytvára jemnú vôňu.

Ruža veľkolepého profesora Viktora Ivanova

Sonia

Nízko rastúca odroda, ktorá rastie nie viac ako pol metra. Líši sa v hustých malých kvetenstvách s priemerom 3 až 4 cm, počas kvitnutia Sonya vydáva výraznú vôňu a pripomína ročnú ružu. Okvetné lístky husto vysadené, zakrivené smerom von, svetloružový odtieň s tmavšou základňou.

Stella

Ďalší miniatúrny hybrid o výške 0,5 - 0,6 m. Rozpúšťa sa v malých kvetinách len 60 - 70 mm. kvetenstvoumiestnené 2-3 na jednej stonke, froté, pozostávajúce zo 40 lístkov zamatovej textúry.Farebná gaštanová čokoláda, bohatá, so zlatožltým srdcom.

War Dance

Luxusný stredne rast vzrástol s nezvyčajnými jasnými farbami.Púčiky sú múčnaté, froté, pozostávajú zo 40 okvetných lístkov s mierne zakrivenými zadnými okrajmi.Farba je žltooranžová a mení sa na bohatý koralový okraj.Počas kvitnutia vytvára War Dance silnú, sladkú arómu.

Vojnový tanec
Stella
Sonia

Theodosia Beauty

kultivar strednej veľkosti krymských chovateľov.Výška dospelej rastliny je 0,9 - 1,0 m so šírkou asi 60 cm. Krása Theodosia kvitne s veľkými hustými púčikmi s priemerom 12 - 14 cm. Farba je svetloružová, jednotná, bez akýchkoľvek inklúzií.

Krása Feodosie je kultivar strednej veľkosti
Cherry Glow

Vysoký hybrid predstavujúci šíriaci sa silný ker.Odroda bola vyšľachtená v roku 1959.Rozptýli svetlé froté kvetenstvo pozostávajúce z 30 okvetných lístkov.Púčiky sú krvavé, s mierne zakrivenými zadnými okrajmi, merajúcimi 9–10 cm, s bohatým odtieňom červenej čerešne.

Vysoký hybrid Cherry Glow

Ruže skupiny Grandflora sú také sebestačné, že nevyžadujú iných pomocníkov na dekoráciu záhrady.Aby bola záhrada jedinečná,len zopár odrôd, ktoré sa vám páčia.