Kvetinový záhon na obálke: zamietnuté nechtíky na výzdobu prednej záhrady

Odmietnuté nechtíky - populárne rastliny na celom svete, ktoré zdobia kvetinové záhony a domáce kvetinové záhony. Na ich sfarbení sa podieľajú iba tri farby - oranžová, žltá a červená, ale každá odroda predstavuje svoju nezvyčajnú kombináciu.

Funkcie formulára

Nechtíka lekárska má rozvinutý vláknitý koreňový systém, stonky sú vzpriamené, obvykle tmavozelenej farby. Listy môžu meniť svoj vzhľad v závislosti od odrody rastliny: celé, drsné alebo pitvané. Kvety sú obyčajne jednoduché alebo majú tvar gule s priemerom 2 až 10 cm.

Video „Štítky: kultivácia a starostlivosť“

V tomto videu vám odborník povie, ako sa starať o nechtíka lekárske v záhrade.

Odrody

Druhy nechtíka lekárskeho možno rozdeliť do troch skupín podľa výšky: trpaslík (20–25 cm), stredne veľký (30–40 cm), vysoký a gigantický (45–60 cm).

Trpaslíci

Trpaslicovú variantu nechtíka lekárskeho nechali rozmnožiť kvetinári ešte nedávno, ale už si získal celosvetové uznanie. Z toho sú kytice a kvetinové „koberce“ v kvetinových záhonoch.

Najobľúbenejšie odrody trpaslíkov:

 1. Baby. Úplne zdôvodnite svoje meno: zamietnuténechtíky tejto odrody nerastú nad 20 cm a priemer kvetov trstiny s dvojitým jazykom je 5 cm. Séria odrôd Dieťa sa prezentuje v rôznych farbách - od žltej po vínovú.
 2. Čerešňový náramok. Kvety majú dvojfarebnú farbu, nerozpadajú sa od dlhého kvetu.
 3. Zlatá hlava. Okamžite vyniká medzi ostatnými rastlinami nezvyčajný kontrast: zdola sú gaštanové veľké lístky, a navrch - hustá jasne žltá hlava.
 4. Ružový chameleón. Tieto odmietnuté nechtíky majú zaujímavú vlastnosť: na jednom kríku nájdete kvety rôznych odtieňov. To sa deje v dôsledku skutočnosti, že keď kvitnú, menia svoju farbu - zo žltej na čerešňu.
 5. Red Brocade alebo Red Devil - jednoročné nechtíky zafarbenia krvi.
 6. Bonanza. Kompaktné kvety dorastajúce do výšky 20 cm Na francúzskom trhu zaujímajú vedúce pozície, pretože tieto rastliny kvitnú skoro, majú veľkú dvojitú hlavu a tolerujú rôzne poveternostné podmienky.
 7. Rustie ed. Nízke vetvenie odmietnutých nechtíka tmavej farby.
 8. Spray petit. Už z názvu je zrejmé, že tieto rastliny majú nízku výšku až 25 cm. Jedná sa o rastliny chryzantémy odolné voči suchu.

Sredneroslye

Medzi stredne pestovanými rastlinami možno rozlíšiť:

 1. Carmen. Obvykle nepresahuje 30 cm, ale niekedy sa vyskytujú väčšie vzorky. Táto odroda toleruje presádzanie,kvôli tomu, čo sa pri predaji často vyskytuje vo forme kvetu. Medvedíky v strede sú žlté a na okrajoch farba jemne premení na vínovú.
 2. Queen Sophia. Husté kríky týchto nechtíčkovitých rastlín majú nezvyčajné kvety - červené so žltým okrajom.
 3. Scarlet Sophia. Nezamieňajte si ich s kráľovnou Sofiou - odroda opísaná vyššie. Hlavy nechtíka lekárskeho sú maľované vínovou farbou s oranžovým stredom. Láska mierne zatemnenie.
 4. Oranžový plameň. Externe pripomínajú chryzantémy. Bush je veľmi hustý, kvety sú jasne oranžové.
 5. Bonita bolero. Napriek malej veľkosti kvetenstvo vyzerajú tieto nechtíky priaznivo z dôvodu froté rozprestretých lístkov, ktoré sú natreté žltou a červenou farbou.
 6. Durango Mandarin. Tieto rastliny sú druhom sasanky. Sú odvodené od odmietnutých, ale majú stred tubulárnych kvetov, orámované okvetnými lístkami. Rastú až do výšky 30–35 cm a majú jasne nasýtenú mandarínkovú farbu.
 7. Red Cherry. Kompaktná rastlina, krík, ktorý je plný kvetov červeno-hnedej farby. V strede - žltá tubulárna kvetenstvo.
 8. Blonde jahoda. V ruštine, preložené ako Strawberry Blond. Na obrázku kvitnutia sú tieto nechtíky podobné odrode Pink Chameleon - s časom sa mení farba hlavy. Toto je viditeľné najmä v chladnom počasí, keď kvety kvitnú pomalšie a jeden krík je plný zmesi niekoľkých kvetov. Avšak, kvetenstvo sú malé - 2-3 cm v priemere.
 9. Hravá Marietta - rastie v elegantných širokých kríkoch s výškou 30–40 cm. Kvetiny sú dvojité, ploché,bicolor - zlatá s červeným stredom.
]

Vysokí a obri

Jasní predstavitelia tohto typusú:

 1. Fireball.Nachádza sa tiež v ruskej verzii Fireball.Táto odroda môže dosiahnuť dĺžku až 70 cm, vďaka čomu sú tieto značky okrem iných kvetov skutočnými gigantmi.Ich kvetenstvo je však malé - v priemere 4–5 cm.Zvyčajne sú tieto nechtíky bohaté na červeno s belavou patinou.
 2. Veselý klaun.Rastlina má pruhovanú žlto-červenú farbu a vyzerá krásne v kyticiach.

Pestovanie a pravidlá starostlivosti

Nechtíčky - nenáročné rastliny, kvôli čomu vysádzaťich semená môžu byť skoro na jar.

Pred výsadbou sa semená namočia do vody na 10 minút a potom sa umiestnia do pôdy akejkoľvek kvality v hĺbke 25–30 mm, od seba vzdialenej 50–70 mm.Začiatkom jari je možné zasadiť nechtíčky na otvorenom priestranstve s príchodom tepla.Rast sa začne o týždeň.

Ak žijete v chladnom prostredí, odporúčame vyrážať kvety doma alebo v skleníku a premiestniť sa na ulicu až po zahriatí zeme.

Pokúste sa umiestniť postele s nechtíčkami na slnečnú alebo mierne zatemnenú stranu, pretože tieto rastliny milujú slnko.Polievanie kvetín by malo byť často a hojné, ale nemalo by sa nechať pretekať, pretože nechtík začne hniť.

Horná pôda by sa mala raz týždenne starostlivo uvoľňovať.

Akopoužíva sa v krajine

Nechtíka lekárska sú skvelé na vytváranie kvetinových záhonov.Vďaka teplým a jasným farbám sa často kombinujú s modrými alebo fialovými rastlinami, čo vytvára vynikajúci kontrast.Je potrebné vziať do úvahy veľkosť rastlín a vybrať ich na výšku, aby vysoké nezakrývali poddimenzované rastliny.

Recenzia

Ak prechádzate rôznymi fórami milovníkov kvetín, nájdete mnoho zaujímavých pozitívnych názorov na zamietnuté nechtíky:

Nastya, 31 rokov (Yaroslavl): „Zbožňujem červenú farbu, kvôli ktorej balkón sedí s odrodou Red Devil!Veľmi nenáročné a krásne kríky, aj keď zabudnem na vodu, nerozpadnú sa a kvitnú. “

Oksana, 24 rokov (mesto Pumice): „Ako dieťa som rád pomáhal svojej matke v záhrade, teraz učím aj svoju dcéru.Veľmi sa nám páči odroda Strawberry Blonde: je zaujímavé sledovať kvitnutie.Podľa popisu sa mi tiež páčil Merry Clown, budeme sa snažiť. “

Čas na pestovanie nechtíka lekárskeho si vyžaduje čas a poteší vás od skorej jari do jesene.