Ako budú stromy kŕmené a ako si zvoliť hnojivo

Včasné kŕmenie stromov je nesmierne dôležité pre ich správny rast, priateľské kvitnutie a bohaté plodenie. Záhradu môžete oplodniť na jar, keď sa sneh roztopí a podľa potreby zopakujte pridávanie užitočných látok aj v lete a na jeseň.

Ak sa vyžaduje kŕmenie

Hnojivá by sa mali na záhrade aplikovať v závislosti od typu pôdy a odrôd stromov a kríkov. Možno však identifikovať niekoľko všeobecných zásad. Najdôležitejšou pre stromy na jar je aktívny rast, ktorý môžu byť zabezpečené hnojivami s vysokým obsahom dusíka, napríklad hnojom. Avšak, v žiadnom prípade nemožno použiť čerstvé. Mŕtvy hnoj alebo kompost by sa mal používať na kruhy vozovky na kopanie.

Minerálne hnojivá, napríklad dusičnan amónny alebo močovina, môžu byť ďalšími zdrojmi dusíka. Tri až štyri týždne po hnojení dusíkom je možné do pôdy aplikovať minerálne hnojivá s vysokým obsahom draslíka. Malo by sa pamätať na to, že pridávanie ďalších živín do pôdy nie je také dôležité pre mladé stromy a kríky, ako pre ovocné dreviny. Aj keď títo a iní budú vďační za ďalšiejedlo po obzvlášť studenej zime.

Spôsoby kŕmenia

Kŕmenie stromov sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi: môžete hnojiť pôdu, zabezpečovať výživu koreňov a cez korunu môžete vytvárať mikroživiny. Druhá metóda sa často kombinuje s ošetrením proti škodcom.Prvé použitie hnojív nastáva pri pokládke záhrady.Humus (alebo kompost alebo hnitý hnoj), superfosfát, popol a minerálne zlúčeniny sa zavádzajú do jamy pre sadenice.V prvom roku po takomto kŕmení nie je možné pridávať ďalšie hnojivá.

V druhom roku rastu, ako aj pred začiatkom plodenia, sa strom môže kŕmiť hnojom.Rozvedený hnoj rozriedený vo vode je jedným z najlepších hnojív pre ovocnú záhradu.Zvyčajne sa neodporúča používať na hnojenie čerstvý hnoj - je vhodné ho na záhrade na jeseň rozhadzovať a potom v zime má dostatok času rozložiť sa, aby sa jeho užitočné látky preniesli do pôdy vo forme vhodnej na trávenie rastlinami.Je však celkom možné aplikovať čerstvý hnoj na tekuté obväzy.Aby sa to dosiahlo, rozpustí sa vo vode v pomere jedna ku piatim a ponechá sa týždeň pod pevným vekom.Toto hnojivo by sa malo aplikovať po zalievaní stromov.Toto kŕmenie sa môže opakovať v lete, najneskôr však v druhej polovici júla.

Video „Prehľad najobľúbenejšej vrchnej úpravy stromov“

Video prehľad najobľúbenejšej vrchnej úpravy ovocných stromov, ako aj užitočné tipy na ich použitie.

Prostredníctvom koreňov

Toto je tradičný spôsob nanášania akéhokoľvek hnojiva, minerálneho aj organického (hnoj, rašelina, kompost).Táto metóda je založená na prirodzenom životnom cykle ktorejkoľvek rastliny.Základné pravidlo koreňového kŕmenia záhrady - v daždivom počasí sa hnojivá používajú v suchej forme av suchom strome je potrebné najprv dobre zalievať a až potom krmivo.

Na jablone sa na jar môžu aplikovať kravy (asi 4 kg na strom) alebo vtáčí trus zriedený v pomere 1 až 15.Po zastavení výberu minerálnych hnojív je možné naplniť nedostatok dusíka v pôde pomocou dusičnanu amónneho - 30 gramov na meter štvorcový.O niečo neskôr budú jablone potrebovať draslík, ktorý je možné získať zo síranu draselného - 10 - 20 gramov na meter štvorcový.

Na pestovanie hrušiek je vhodné používať organické hnojivo každé dva až tri roky, v závislosti od stavu pôdy.Jarná ponuka hrušiek je podobná jabloňom - ​​do pôdy sa musia zabudovať 4 kilogramy zhnitého hnoja alebo kompostu a sto gramov superfosfátu.Kôstkové ovocie (čerešne, slivky) by sa malo každé dva až tri roky správne kŕmiť organickými hnojivami s jesenným výkopom.Na jar je pre nich možné pripraviť živný roztok so zlúčeninami obsahujúcimi dusík.

Cez korunu

Túto metódu hnojenia možno porovnať s ambulanciou.Ak potrebujete urýchlene vyplniť nedostatok živín, môže byť dôležitá výživa listov.Kŕmenie listov by malo byť pokoniec kvitnutia. Môžu sa opakovať niekoľkokrát - jeden týždeň po skončení kvitnutia, jeden mesiac po prvýkrát a v lete, ale nie neskôr ako tri týždne pred zberom, takže sa všetky užitočné látky vstrebávajú, ale nepresiahnu.

Na kŕmenie listov je potrebné používať hnojivo v suchom, ale oblačnom a chladnom počasí, aby sa to správne vykonávalo ráno alebo večer, takže je možné zaručiť neprítomnosť popálenín na listoch. Na jablone môžete použiť roztok močoviny (2 polievkové lyžice na 10 litrov vody) - nastriekané na listy, ako aj na konáre a kmeň. Stromy môžete postriekať aj roztokom popola, ktorý je dobrým zdrojom vápnika, fosforu a draslíka. Na varenie musíte trvať na pohári popola v 2 litroch horúcej vody a výslednú suspenziu rozriediť v 10 litroch vody. Na kŕmenie listami môžete použiť tekutý hnoj - rozriediť pol litra do vedra s vodou a potom pretiahnuť.

Hruška je jemnejší strom ako jabloň. Môže byť tiež napájaná močovinou, ale bude správne znížiť koncentráciu - 1 polievková lyžica na 10 litrov vody. Kostochkovym pre optimálny rast potrebujú trochu viac dusíkatých hnojív. Preto by mala byť koncentrácia močoviny na kŕmenie listami vyššia - 3 - 3,5 lyžice na desať litrov vody. Tiež pre rast všetkých ovocných stromov a bobúľ sú potrebné hnojenie stopovými prvkami. Na tento účel môžete použiť roztok zložitých minerálnych hnojív.

Ako pochopiť, že rastlina niečo chýba

Ak strom nerastie dobre, je pokrytý malými listami, plody nie sú priviazané alebo dozreté - potom je čas na hnojenie. Vzhľad rastlín je niekedy možné určiť, ktoré prvky v strave chýbajú.

Bledozelené, žltkasté alebo biele listy vykazujú nedostatok dusíka, najmä na piesčitých pôdach. Ak rastlina súčasne rastie zle, kvitnutie je oneskorené - je potrebné aplikovať hnoj alebo kompost. S nedostatkom fosforu listy môžu mať tmavo zelený, modrastý alebo fialový odtieň. Po zistení takéhoto problému je potrebné použiť superfosfát, nitroamofosku alebo fosfátovú horninu. Keď rastline chýba draslík, listy sa zamračia, kučerajú, kvety sa rozpadnú, dokonca aj z mladých stromov. Tento problém sa dá vyriešiť použitím chloridu draselného, ​​síranu draselného alebo dusičnanu draselného. Dobre nasýtené stromy vytvoria dobre udržiavanú záhradu, ktorá poteší v zime aj v lete.

Video „Ako nakŕmiť stromy v jarnej sezóne“

Ilustratívne video o tom, ako nakŕmiť stromy na jar.