Mal by som pridať piliny pod stromy alebo pod kríky

Piliny - je organická hmota, ktorá sa úspešne používa na zvýšenie výnosov v vidieckych domoch. Na záhrade a na záhrade môžu byť piliny použité na hnojenie pôdy, buriny a škodcov. Ak je správne mulčovať stromy a kríky, je možné zlepšiť kvalitu a predĺžiť čas úrody.

Užitočnosť pilín

Piliny pozostávajú z vlákien, rôznych mikroelementov, živíc, éterických olejov, a preto sa stávajú vynikajúcim hnojivom pre všetky rastliny. Obohatia pôdu uhlíkom, vďaka čomu zvyšuje prospešnú mikroflóru. Robia pôdu voľnejšou, ľahšou a priedušnejšou, čo jednoducho šetrí ťažké hlinité pôdy.

Schopnosť pilín zadržiavať vlhkosť sa môže veľmi výhodne použiť v suchých oblastiach a na nížinách, ktoré sú postihnuté povodňami alebo silnými dažďami. Na odstránenie prebytočnej vody z rastlín vytvárajú malé zákopy (šírka 30 - 40 cm, hĺbka 20 - 25 cm), ktoré sa plnia pilinami. A aby sa udržala vlhkosť v pôde, vytvorte mulčovanie. Mulčovanie čerstvých pilín neodparuje vlhkosť, odráža slnečné žiarenie kvôli svojej farbe, a preto neumožňuje prehriatiu pôdy v najteplejších letách. Správne usporiadanéMulčovanie vylučuje letných obyvateľov z potreby častého uvoľňovania pôdy, odstraňovania burín, pretože zabraňuje tvorbe kôry po daždi.A ak nejaká burina klíčí, je veľmi ľahké ju odstrániť z voľnej vzdušnej pôdy.

Korene mnohých kríkov sa nachádzajú v plytkých hĺbkach a backwood roztrúsený okolo stoniek im pomôže zaistiť správne množstvo vlhkosti.

Ktoré dreviny si musíte vybrať z pilín

V prípade hnojív môžete použiť drvené časti všetkých stromov.aby neboli ošetrené chemikáliami.Piliny ihličnaté však obsahujú veľa živice, ktorá spomaľuje hnitie, takže sa nepoužívajú na kompost a ako súčasť komplexného hnojenia.Dokonale však odvádzajú zemiakov chrobákov, weevilov a ostatných škodcov - je užitočné posypať ich do radov zemiakov v posteliach, aby na zimu pokryli jahody, ruže alebo iné rastliny.Piliny na zemiakovej posteli nemajú radi zemiakového chrobáka v Colorade, ale počas leta je vhodné ich zmeniť najmenej trikrát - potom bude skutočne výsledkom.Môžete im mulčovať postele s baklažánom a paprikou, ktoré tento škodca často napadá.

Ľudia najčastejšie používajú najrôznejšie smreky a nestarajú sa o odrody stromov.Pravdepodobne stromy, ktoré používame v stavebníctve a nábytkárstve, iba tie, ktoré nepoškodzujú rastliny v krajine.Hlavnou vecou je správne použitie pilín s vedomím, že ich nadmerný obsah môže veľmi silno okysľovať pôdu a instiláciučerstvé môžu pripraviť zeminu o dusík. Vápno, drevný popol, močovina alebo hnoj môžu obohatiť pôdu užitočnými prvkami bez narušenia kyslej rovnováhy a zníženia množstva dusíka.

Video „Všetko o mulčovaní pôdy“

Ako najlepšie mulčovať pôdu a prečo je to potrebné.

Ako používať

Pravidelné zavádzanie shnilých pilín s hnojom a popolom (alebo vápnom) do piesočnatej pôdy ju samozrejme nezmení na čiernu pôdu, ale významne zvýši úrodné príležitosti, zvýši úroda doslova všetkých plodín. Je potrebné si uvedomiť, že čerstvé piliny sa miešajú s čerstvým hnojom a hnijú - iba s hnilobou. Ak pôda nie je príliš zásaditá, môžete vždy pridať vápenný prášok alebo popol, aby ste predišli nadmernému okysleniu.

Zeleninové postele sa môžu mulčovať tenkou vrstvou pilín (nie nevyhnutne zmiešaných s hnojom) okamžite po presadení. Pomôže to udržať vlhkosť, starať sa o rastliny menej bolestivé - menej často je potrebné uvoľňovať a burinu. Do konca leta sa Tyrsa zmieša s hornou vrstvou Zeme a stane sa voľnejšou a vzdušnejšou. Takže môžete zorganizovať nenápadný, ale stále dodávku do koreňového systému rastlín potrebné kŕmenie.

Užitočnosť pre stromy a kríky

Odpad z dreva je možné použiť na mulčovanie nielen v záhonoch zeleniny. Je veľmi užitočné posypať silnú vrstvu pilín na zem v malinách. Robia to takto: hrubá vrstva kôp (20 cm) je posypaná vápnom,horná polievaná zriedenou močovinou.Ukazuje sa teda, že Zem neustále prijíma organické hnojivo, udržuje vlhkosť, konštantnú teplotu - aj najteplejší daždivý letný malina má dostatok vlhkosti a silná vrstva mulča chráni pôdu pred prehriatím.Majiteľ nemusí často uvoľňovať pôdu, burina bude tiež oveľa menšia.Výsledkom takejto starostlivosti bude zvýšenie úrody, a to aj predĺženie obdobia plodenia.

Korene ríbezlí sa nachádzajú v hĺbke 10 cm od povrchu, veľmi často v lete vyschne alebo v zime do tejto hĺbky zamrzne.Niektorí obyvatelia leta využívajú drevný odpad na vytvorenie pohodlnejších podmienok pre túto rastlinu. Testované na základe skúseností: ak mulčujete zem okolo kríka, ríbezle rastú lepšie, plody sú väčšie, sladšie. Na veľkých posteliach sa odporúča vyplniť pôdu pilinami, a to aj medzi radmi kríkov.To isté platí pre ostatné kríky v krajine.

Často sa mulčuje aj pôda pod ovocnými stromami s cieľom udržať vlhkosť, vylúčiť burinu alebo prehriať sa.Všimnite si, že sa objaví viac vedľajších výhonkov.Okrem toho sú mladé stromy pokryté drevným odpadom, ktorý chráni korene pred zamrznutím.Je však dôležité to urobiť priamo pred mrazom, aby sa myši v teplých organických mulčoch sami nestvorili.Pokrytie pôdy pod stromom na jar je lepšie s hrotmi čerstvého hnoja - pomalé pereprevanie poskytuje ďalšie kŕmenie počas celého vegetačného obdobia.Ak existuje nebezpečenstvo nadmerného okysľovania, stojí za topridajte vápno alebo popol.

Piliny a kríky z pilín môžu byť v záhradných záhonoch rovnako prínosné ako zelenina.Hlavná vec tu nie je preháňať, inak budete musieť vyčistiť popraskané, ale nie prehnité zvyšky, aby na jar nezdržovali rozmrazovanie zeme. Niektorí letní obyvatelia, ktorí sa obávajú jarných mrazov (vytvárajúc hustú vrstvu pilín a snehu okolo kmeňa) sa preto snažia odložiť kvitnutie. Kompetentní botanici to však neschvaľujú - nie všetky stromy môžu mať úžitok.

Video „Ako mulčovať stromy“

Toto video hovorí o mulčovaní stromov pilinami a štiepkami.