Ako diverzifikovať záhon s pomocou čínskych astry

Čínska aster sa na prvý pohľad prakticky nelíši od obyčajných astry. Charakteristickým rysom rastliny je neuveriteľná krása kvitnutia, ktorá trvá do polovice zimy.

Opis a variácie

Čínska aster má široký koreňový systém a rovný kmeň zeleno-červeného odtieňa. Výška dosahuje 90 cm, listy sú oválneho tvaru, majú klinčeky. Kôš v tvare koša má žlté jadro a kvetenstvo zasahuje rôznymi odtieňmi. Aster kvitne v polovici leta a končí príchodom silných mrazov.

Čínska aster má viac ako 40 druhov, ale najobľúbenejšie sú tieto:

  • Drak - skrútil plátky, nezmizol dlho po rezaní;
  • Balun - líši sa v púčiku v tvare gule, rastie v kríkoch;
  • Princezná - má froté lístky, ktorých priemer presahuje 10 cm;
  • Pompony - malé puky (do priemeru 5 cm) umiestnené po kríkoch;
  • Don Quixote - líši sa vzácnou modrou farbou.

Video „Pestovanie astry zo semien“

V tomto videu vám odborník povie, ako správne pestovať astry zo semien.

Kde pestovať

Na pestovanie kvetov je potrebnénájdite miesto, ktoré je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Astra sa neodporúča pestovať v pôde, ktorá hromadí vlhkosť. To je plné vytvorenia veľkého množstva rosy na kvetine alebo jej smrti. Vezmite prosím na vedomie, že aster nemá rád silný vietor.Pestovateľské pravidlá

Existujú dva spôsoby, ako pestovať astry: bezsemenné a sadenice.

Pre bezsemenný spôsob zvoľte miesto, ktoré je dobre osvetlené slnkom. Vyhnite sa nížinám, pretože korene tejto rastliny nemajú radi vlhkosť. Ako vrchný obväz používajte hnojivá s vysokým obsahom dusíka, ako je popol a humus.

Aby sa predišlo problémom s pôdou, upravte ju pred výsadbou osiva vriacou horúcou vodou manganistanom draselným. Na zvýšenie odtoku pôdy použite piesok a nadbytočná kyselina sa môže uhasiť popolom. Aby sa predišlo chorobám, nemali by sa záhony vysádzať do pôdy, kde sa pestovali paradajky.

Pokiaľ ide o metódu sadenia, je potrebné začať siatím semien v nádržiach na rašelinu. Takáto kapacita je výhodná, pretože sa v nej začínajú objavovať sadenice. Po výsadbe korene rastliny v pôde bude ľahšie zvyknúť si na nové podmienky, najmä ak kvalita pôdy necháva veľa byť požadovaný.

Keď sa v nádržiach objavia prvé sadenice, mali by sa umiestniť pod slnko. Keď mráz ustúpi, je možné rastliny vysadiť. Nezabudnite na podporu preveľké odrody rastlín.

Starostlivosť

Vytrvalá aster bude potešená sviežim rozkvetom záhradníkov, ktorým sa bude venovať náležitá pozornosť.Táto kvetina naliehavo potrebuje zalievať počas letných horúčav, takže záhradník musí zabezpečiť správne množstvo vody.

Niekoľko dní po transplantácii poskytnite potrebné minerálny komplex.Počas rozkvetu sa vykonáva nasledujúci postup hnojenia.Získajte špeciálne komplexy, ktoré majú priaznivý vplyv na farbu a rast astíc.

Ak sa kríky zväčšili, je potrebné ich zviazať.Podpera by mala byť vysoká a stabilná, aby držala ťažké kríky.

Škodcovia a choroby

Hlavnými škodcami čínskych asters sú slimáci a vošky obličiek.Slimáky môžu byť potláčané metaldehydom.Pokiaľ ide o vošky, tento škodca napadne rastlinu v jej skorých štádiách rastu.Odporúča sa postrekovať aster „Chlorofos“, až kým nezačne produkovať letáky.

Čínske astry často trpia plesňovými infekciami.Ak rastlina uschne a zožltne, ochorie fusárium.Zvládnuť túto chorobu nie je možné.Aby sa zabránilo infekcii iných kvetov, je chorá rastlina vykopaná a spálená.

Ak sa na zadnej strane listu objaví hrdza, musí sa aster ošetriť Bordeauxovou tekutinou.Od hniloby a sčernenie rastlín pomáha fungicíd.Vyhnite sa žltačke s insekticídmi.Choré rastliny sa vykopali a spálili."Fundazol" pomôže zbaviť sa astry z hniloby alebo verticilie.