Čierne kvety v záhrade a prírode: 30 druhov a odrôd s názvami a fotografiami

Elegantné, tajomné čierne kvety vo floristike sa stali populárnymi ešte nedávno.Farebná paleta záhradných rastlín tento hlboký a nezvyčajný odtieň narastá.O odrodách, charakteristikách a význame tmavých farieb popisujeme v našom článku.

Špeciálna mágia čiernych rastlín

Pred mnohými storočiami symbolizovala čierna kvetina plodnosť, duchovnú harmóniuyu, snaha o poznanie seba samého.Naši predkovia to považovali za symbol zimy,ktorý určite nahrádza kvitnúcu jar. O niečo neskôr sa tmavé rastliny začali spájať s smútkom, stratou a smútkom. Boli tiež spájaní s čarodejníkmi, magickými tajomstvami alebo dokonca s iným svetom. Časy a názory sa však menia, pretože čierne kvety získali iný význam. Teraz symbolizujú začiatok novej cesty, vyslobodenie zo starých zvykov, duchovné a telesné oživenie.

Čierne kvety sa používajú v krajinnom dizajne

Krajinní dizajnéri radia pestovaniu kultúr tmavých farieb do určitej miery a pri skupinovej výsadbe vytvárajú malé akcenty. Pretože ich farba nie je v skutočnosti čierna, najlepší odtieň bude hrať v penumbre.V dobre osvetlenej oblasti prevezmú základné odtiene a pod tieňom iných rastlín takéto kvety jednoducho nebudú rásť.

Elegantné a dôsledné kultivary sa dobre kombinujú s takmer všetkými záhradníckymi plodinami. Najvýhodnejšie vyzerajú so svetlou paletou (biele, ružové, žlté odtiene). Harmonicky kontrastuje so striebornou farbou. Perfektne dopĺňajú svetlé, bohaté farby (vínová, karmínová, oranžová).

Video „Čierne kvety v prírode“

Toto video predstavuje hlavné typy a odrody okrasných kvetinových kultúr čiernej farby.

Populárne druhy a odrody čiernych kvetov s fotografiami

Vo voľnej prírode rastúce tmavé rastliny sú zriedkavé. Mnoho kultivarov získalo vďaka úsiliu chovateľov hlboký, hustý tmavý odtieň. Opis najkrajších odrôd aodrody uvádzame nižšie.

Viola Molly Sanderson

Fialová rohovka s čierno-fialovými kvetenicami s veľkosťou približne 50 mm a citrónovožltým, svetlým „okom“.Výška kompaktného puzdra je od 10 do 25 cm a kvitne v máji až septembri.Kvet môže byť pestovaný ako miestnosť alebo zasadený na záhrade.

odrody Viola Molly Sanderson

Karafiát kráľovná rýčov

Jednoročná rastlina, ktorá kvitne od polovice leta do prvého mrazu a má neobvyklúklinčeková vôňa.Pochádza vzpriamene, zeleno-šedá farba.Kráľovná rýč dorastie do pol metra a vyhodí polodvojité púčiky s priemerom 5 až 7 cm v tmavej farbe baklažánu.

Dahlia Arabian Night

Luxusné vysoké kvety kvitnúce bližšie ku koncu leta - začiatkom jesene.Vertikálne silné stonky vytvárajú krík vysoký asi jeden meter.Sférické kvetenstvo je plné, zamatovo veľké, má veľkosť takmer 25 cm. Okvetné lístky sú čierne a vínové, na špičkách sa mierne rozjasňujú a podobajú sa uhliam.

Veronne's Obsidian Dahlias

Stredne veľké dahlia podobné hviezdam, ktoré sú relatívne nové (2007).Dorastá do 0,3 m, kvitne od druhej polovice leta do neskorej jesene.Púčiky s priemerom 5 až 10 cm sa skladajú z jedného radu trstinových kvetov usporiadaných do kruhu a rúrkovitého tvaru zozbieraného v strede.Okvetné lístky sú bledohnedé, srdce je zlatožltej.

Obsidián Dahlia Veronne
Dahlia Arabian Night
Karafiát Piková kráľovná

Hyacint Dark Dimension

Nezvyčajný hybrid tmavo fialovej, takmer čiernej farby, ktorý sa vzťahuje na skoré odrody. Dĺžka kvetenstvo sviečok je 20 - 25 cm, veľkosť zvonovitých kvetov je 40 mm. Počas kvitnutia, ktoré trvá od marca do apríla, hyacint Dark Dimension vydáva výraznú nasladlú arómu.

Tmavá dimenzia hybridného hyacintu

Gladiolus čierna hviezda

Trvalý kultivar s veľkými kvetmi s výškou 0,9 - 1,1 m s dlhými stopkami. Kvetenstvo 60-70 cm sa skladá z 10-15 ľahko vlnitých pukov. Kvitnutie pokračuje od polovice leta do začiatku jesene. Základná farba lístkov je červená, sfarbená do čierneho a vínového odtieňa.

Trvalka Gladiolus Black Star

Iris Black Dragon

Vysoký hybrid (asi 0,9 m) s veľkými, vysoko vlnitými kvetmi s priemerom 10 - 15 cm. V sezóne odroda Black Dragon kvitne dvakrát - začiatkom leta a od augusta do septembra.

Iris odrody Black Dragon

Iris before Storm

Ďalšia bradavičnatá dúhovka do výšky 0,9 m. Vyznačuje sa silnými vzpriamenými stopkami, ktoré obsahujú 2 až 3 veľké pupene. Farba je veľmi sýta, takmer čierna, s tmavomodrým odtieňom. Počas kvitnutia, ktoré pripadá na júl až september, vydáva jemnú nenápadnú vôňu.

Iris Mellory Kay

Priemerný ročný hybridkvetu.Výška rastliny je jeden meter, stonky sú vertikálne, mäsité.Kvetenstvo je silne zvlnené, asi 15 cm veľké, okvetné lístky sú plyšové, farby burgundského vína s tmavým baklažánovým odtieňom.

Mellory Kay sa najlepšie kombinuje s bradavými dúhovkami bielej alebo citrónovej farby.

Calla Black Star

Elegantné veľké haly neobvyklého hnedého tieňa s fialovým odtieňom.Výška dospelej rastliny je iba 0,6 m. Stonky sú vzpriamené a majú rovnaký tmavý odtieň ako kvetenstvo.Listy sú zelené, so svetlými bodkami a tmavo červeným tenkým okrajom.Čierna hviezda kvitne od júna do augusta.

Calla Black Star
Iris Mellory Kay
Iris before Storm

Canna Tropicanna Black

Rastie na 0,6 - 0,7 m, vytvára malé kríky s priemerom 20 - 30 cm. Ohnivé kvetenstvo, niekedy s koralovým tieňom, silne zvlnené.Stonky sú silné, zvislé, takmer čierne.Listy sú veľké, reliéfne, tmavo hnedej farby.Kvitnutie trvá od konca jari do skorého jesene.

Odrody Canna Tropicanna Black

Lilia Landini

Hybrid odchovaný holandskými chovateľmi a pomenovaný po skladateľovi Francesca Landini.Výška kríka je 0,9 - 1,2 m. Púčiky sú stredne veľké, froté.Hnedohnedé s fialovými odtieňmi tmavých okvetných lístkov jasne oranžovej prašníky.Lily kvitnú v prvej polovici leta.

OdvodenéHolandskí chovatelia Lily Landini

Čierny sliez

Vysoká odroda s veľkosťou takmer dva metre.Pochádza vzpriamený, mäsitý, odolný.Výhonky sú vlnité, pokryté svetlozelenými listovými platničkami.Kvetenstvo s priemerom asi 10-12 cm, gaštanovo hnedé s čokoládovým odtieňom.Jadro je svetlo žlté.Kvitnutia je júl-august.

Mallow je čierny na dache

Frostberry Onyx Odyssey

Hybrid bol vyvinutý na základe bylinného trvalka z čeľade Buttercup.Kvet rastie nie viac ako 0,4 - 0,5 m. Kvetenstvo je ploché, do 10 cm, pozostáva z niekoľkých radov okvetných lístkov čiernej repy.Stred je svetlo žltý, skôr veľký.Rastlina obdobie skorého kvitnutia, ktoré pripadá na prvú polovicu jari.

Efektná Onyx Odyssey hellebore

Petunia Black Cat

Pôvodná rastlina, ktorá kvitne od konca mája do začiatku jesene.Pestuje sa ako guľový ker s výškou 0,2 - 0,3 ma priemerom približne 30 cm. Púčiky sú malé, iba 60 - 80 mm, so zamatovo textúrou.Farba je tmavá, čierna, s karmínovo hnedým trblietavým svetlom a bledožltým malým „okom“.

Pôvodná čierna mačka Petunia
​​

Pivoňka Hatsugarasu Chu Wu

Japonská pivonka podobná stromu s výškou dva metre.Husté listové stonky tvoria svieže kríky s priemerom 1,5 - 2 m. Púčiky sú otvorené a svieže, veľkosť 20 - 25 cm. Okvetné lístky sú zamatovo fialovej repy tmavej farby.Jadro je žltooranžové.Kvetenstvo sa vyskytuje v máji až júni.

Strieborná čipka čierna Primula

Motýľové kríky vysoké 15–20 cm. Kvetenstvo má tvar dáždnika, ktorý sa skladá z niekoľkých malých kvetín.Farba striebornej čipky čiernej je dosť nezvyčajná: jasne žltá „kukátka“, okvetné lístky ružovej čokolády a snehobiely kontrastný okraj.Petrklíč kvitne v druhej polovici jari.

Diablovská kolíska

Rozprestierajúci sa krík so zavislými konármi veľkosti 3x3 m. Pružné tmavé výhonky sú husto pokryté tromi alebo piatimi listami listov fialovej vínovej farby.Kvitne začiatkom leta a hodí krémovo-biele kvetenstvo, sviečky.

Aby diablo bublinkový klub nestratil svoju nezvyčajnú farbu, potrebuje dostatočné množstvo svetla.V opačnom prípade jeho listy začnú získavať nazelenalý odtieň.
Rada autora
Diablo []205]
Primula Strieborná čipka čierna
]
Pivoňka Hatsugarasu Chu Wu

Rose Black Baccara

Luxusná francúzska ruža vyšľachtená v roku 2004.Výška puzdra je 0,8 - 1 m, priemer kvetov je 70 - 80 mm.Púčiky sú husté, zamatovo zamatové textúry.Farba okvetných lístkov je bledočervená, takmer čierna.Celé letné kvety vyžarujú jemnú jemnú ružovú vôňu.

Francúzska ružová čierna Baccara

Rose Black Magic

Vysoký hybrid chovaný nemeckými chovateľmi.Dĺžka výhonkov je asi jeden a pol metra, šírka kríka je 1 m. Svieža kvetenstvo, veľkosť 80 - 90 mm,maľovaná béžovo-čierna hrubá farba s malinovým odtieňom.Doba kvitnutia trvá od júna do augusta.

Vysoko čierna kúzelná ruža
Ružový čierny princ

Veľké ruže odrody Čierny princ sú záhradníkom známe už od konca 19. storočia.Vysoké kríky s veľkosťou 1,5 x 0,9 m počas kvitnutia sú pokryté veľkými (10-12 cm) sviežimi púčikmi bledočervenej farby.Za jasného slnečného svetla sa farba stáva nasýteným karmínovým odtieňom.

Tulipán čierny

Nezvyčajný hybrid 0,4 - 0,6 m. Počas kvitnutia, ktoré trvá od neskorej jari do prvých letných hodín, hádže froté púčiky.priemer asi 80 mm.Okvetné lístky sú lesklé, husto vysadené, v tmavej repe hrubé sfarbenie s fialovým odtieňom.Na rozdiel od iných odrôd Black Hero nemá žiadny zápach.

Tulip Cafe Noir

Neskorý hybrid, ktorý chovatelia chovali na konci dvadsiateho storočia.Tulipán dorastá do 0,6 - 0,7 m. Púčiky sú jednoduchou štruktúrou so širokými okrúhlymi okvetnými lístkami.Farba čierna a vínová s čokoládovým nádychom.Kvety v druhej dekáde mája.Počas kvitnutia vytvára jemnú jemnú arómu.

Tulip Cafe Noir
]
Tulipánový čierny hrdina
Ružový čierny princ

Tulipán Vincent van Gogh

Krásny tmavý tulipán s strapcami.Pochádza vzpriamene, asi pol metra dlhá, mäsitá.Kvetenstvo jednoduchej štruktúry, s priemerom 5-10 cm, s malým okrajom pozdĺž okrajov.Okvetné lístky klaretovo červené, takmer čierne, shnedý trblietavý. Kvetenstvo sa vyskytuje na konci jari - začiatkom leta.

Tulip Vincent van Gogh

Tulipán kráľovnej noci

Hybridný produkt holandského pôvodu sa týka jednoduchých odrôd. Výška zvislých výhonkov je 0,4 - 0,6 m. Púčiky s veľkosťou 5 až 10 cm pozostávajú z monotónnych, tupých, lesklých okvetných lístkov čokoládovo-vínovej farebnej schémy. Tulipán kvitne koncom jari a vyžaruje príjemnú kvetinovú vôňu.

Holandská tulipánová kráľovná noci

Violet Halloween II

Druhým kvetom tejto kvetiny sú záhradné macešky. Kompaktná dvojročná rastlina rastie nie viac ako 0,2 m. Doba kvitnutia je na začiatku jari - prvých júnových dní. Kvety sú malé, len 50-70 mm, lícne fialové, takmer čierne, s jasne žltým „okom“.

Exotická fialová odrody Halloween II
Čierna staršia Gerda

Okrasný ker s listnatými listami o veľkosti 3x3 m. Stonky sú vzpriamené, husto pokryté úzkymi podlhovastými listami s zubatými okrajmi. Výhonky spolu s listovými doštičkami sú natreté na gaštanovo-fialovej nasýtenej farbe. Bezfarebné kvety s pupočníkovými kvetenstvami krémovo žltého alebo ružovkastého odtieňa.

čierna chrpa

Veľmi krásny hybrid 0,6-0,8 m s rovnými, mierne puberťovými stonkami. Listy kopijovité, špicaté. Odroda je rôzne kvetenstvo typu koša, s priemerom 30-40 mm, gaštanovo-červené, takmer čierne sfarbenie. Chrpa sa vyznačuje dlhým kvitnutím - od začiatku leta do začiatkumráz.

Čierny mak

Luxusný froté kvitnúce kvitnúce od júna do konca jesene.Dĺžka tenkých vzpriamených stoniek je 0,8 až 0,9 m. Kvetenstvo je husté, husté, má veľkosť asi 12 cm. Farba je bohatá čierna s vínovým alebo fialovým odtieňom.

Čierne maky vyzerajú skvele v blízkosti žltooranžových nechtičiek.

Black Mac
Čierna chrpa
Čierna staršia Gerda

Čierna orchidea

Interiérová dekoratívna phalaenopsis s výškou mierne nad pol metra.V závislosti od hybridnej formy má farba čiernej orchidey rôzne odtiene - vínovú, vínovú, čokoládovú, fialovú alebo červenú.Počas dlhého kvitnutia rastlina vydáva jedinečnú vanilkovú arómu.

Čierna orchidea - nezvyčajná farba kvetu indoor

Fascinujúcu krásu čiernych púčikov možno obdivovať donekonečna.Koniec koncov, čím dlhšie sa pozriete do hĺbky tmavej farby, tým sa našim očiam zjavia neobvyklejšie odtiene a odtiene.