Vyrábame krásne ihličnany

Efedra sa často používa v krajinnom dizajne kvetinových záhonov.A to nie je prekvapujúce, pretože ihličnaté rastliny majú oproti bežným kvetinám veľa výhod: zachovávajú svoju atraktivitu bez ohľadu na ročné obdobie, nie sú to náročné podmienky a nemusia sa každoročne vysádzať.Okrem toho vytvorenie lôžka ihličnanov na mieste vlastnými rukami nie je zložitejšie ako usporiadanie kvetinovej záhrady - stačí si vybrať miesto a rozmanitosť rastlín, urobiť plán výsadby a zasadiť niekoľko druhov okrasných ihličnanov do postele.

Schéma a rastliny

Kvetinový záhon pozostávajúci z niekoľkých druhov ihličnatých plodín sa považuje za zložité krajinné zloženie, preto ho vytvorte pomocou vlastnejruky v akomkoľvek štýle bez predbežnej prípravy a plánu je dosť ťažké.Je potrebné začať vytvárať kvetinové záhony s ihličnanmi s vypracovaním schémy, na ktorej sa podrobne umiestni umiestnenie každej rastliny.Správne navrhnutý kvetinový záhon by mal zohľadniť tieto body:

 • územie, na ktorom sa bude kvetinový záhon s ihličnanmi nachádzať, by malo byť na otvorenom slnečnom mieste;

 • , aby sa ihličnaté zloženie nezlučovalo, rastliny by mali mať kontrast, farbu, tvar a veľkosť;
 • priorita pred dátumomposteľ by sa mala dať kompaktným a poddimenzovaným odrodám - vzhľadom na svoje pozadie vyzerajú výhodnejšie jednotlivé ihličnaté stromy;
 • vo fáze plánovania je potrebné rozhodnúť o konečných materiáloch používaných na zarámovanie a zdobenie kvetinových záhonov - homochniki vyzerajú efektívnejšie v ráme z kameňa;
 • v pláne by mali byť všetky ihličnaté rastliny, kamene, čo najpresnejšie zobrazené ďalšie ozdobné prvky a poradie ich vylodenia je uvedené číslami.

Ďalej by ste sa mali rozhodnúť, ako navrhnúť kvetinový záhon s ihličnatými plantážami. Možnosti zloženia môžu byť rôzne:

 1. Kompaktné. Kvetinový záhon zaberá malú plochu, na ktorej sú spojené hvojniki, ktoré sú vysadené spolu: horská borovica v strede alebo na pozadí, niekoľko hájov a borieviek pozdĺž okrajov.
 2. Bunk. Ihličnatá kompozícia sa skladá z dvoch vrstiev rastlín, ktoré sú udržiavané v rovnakom štýle a kombinované z hľadiska veľkosti a štýlu: jalovcový prízemný terén - prvá vrstva, skalný borievka v kombinácii s borovicou trpaslíkovou alebo smrekom - druhá úroveň.
 3. Horizontálne. Táto ihličnatá kompozícia sa nachádza na miernom povrchu, kde sú všetky ihličnany vysadené na rovnakej úrovni. V návrhu sa najčastejšie používa niekoľko druhov borievok borievky s poddimenzovanou veľkosťou.
 4. Veľké. Nachádza sa hlavne pozdĺž plotov, plotov a obsahuje ihličnaté rastliny niekoľkých druhov nachádzajúce sa v 3 až 4 radoch.
 5. Kvetinový záhon napodobňujúci les. Táto ihličnatá kompozícia pozostáva zniekoľko okrasných stromov (smrek, jedľa, borovica horská, borievka) a pripomína lesnú krajinu.
 6. Kamenný kvetinový záhon s ihličnanmi. Jedná sa o imitáciu horskej krajiny s ihličnatými poddimenzovanými stromami a pôdnym borievkom na kameňoch.
 7. Mixborder s ihličnanmi. Zloženie pozostávajúce z trvalých kvetov (kosatcov, ľalií, ruží) a kameňov, kde ihličnaté kultúry sú umiestnené v strede a pozdĺž okrajov.

Pri vytváraní kompozície s ihlovými konármi vlastnými rukami často vyvstáva otázka: aké ďalšie rastliny sa môžu pestovať tak, že sa kombinujú s ihličnatými plantážami?Najobľúbenejšie ihličnaté druhy sú: smrek, zakrpatená horská borovica, jedľa, thuja, borievka rôznych odrôd.Okrem toho môže byť ihličnanová kompozícia doplnená akýmikoľvek kvitnúcimi trvalkami.

Z mnohých rastlín, ktoré sa najokázalejšie kombinujú s ihličnatými ružami, je to zelená farba, ktorá vytvára jasný kontrast a priaznivo zatemňuje ruže. Ihličnatá kompozícia, v ktorej sú ruže, sa vyznačuje osobitnou eleganciou a kultiváciou. Ruže v mixéri môžu byť zasadené do rôznych odrôd, zatiaľ čo na okraji je lepšie zasadiť nízko rastúce a prízemné ruže, av strede, na pozadí vysokých stromov (thujs, jedľa) - ker, štandardné ruže. Biele ľalie a modré dúhovky sa tiež dobre kombinujú so zeleňou, ale stále svetlé viacfarebné ruže v kombinácii s ihličnanmi vytvárajú osobitný dôraz na takéto kvetinové záhony.

Video „Všetko o ihličnatých kompozíciách v záhrade“

Orientačné video s odbornými odporúčaniamio registrácii ihličnatých kompozícií v záhrade alebo na území súkromného domu.

​​

Podrobné pokyny na vytvorenie

Usporiadanie kvetinových záhonov vlastnými rukami sa začína prípravou pôdy.A v prípade ihličnatých stromov by sa pôda mala pripraviť zvlášť opatrne, pretože raz pristávajú mnoho rokov.Najprv musíte stránku hlboko vykopať, pretože korene väčšiny ihličnanov sú dosť dlhé.Pôda pod efedrou by mala byť sypká, s dobrými drenážnymi vlastnosťami, najlepšie pieskovým pieskom s neutrálnou kyslosťou.

Po vykopaní z pôdy je potrebné odstrániť všetky hrudky, korene, buriny a pripraviť minerálne hnojivá tak, aby boli vhodné pre konkrétny typ ihličnatých lesov, ktoré sa budú vysádzať na kvetinové podložie.Rašelina a piesok by sa mali pridávať do ťažkej ílovitej pôdy a do piesočnatej pôdy by sa malo pridať trochu drsnej pôdy.Ak je kvetinový záhon malý, môžete si ho kúpiť v kvetinárstve - pre každý jednotlivý druh ihličnatých stromov a kríkov sa predávajú hotové pôdne zmesi.

Po príprave pôdy na kvetinovom záhrade môžete pristúpiť k návrhu zloženia ihličnanov.Tu je dôležité preniesť schematický plán postele čo najpresnejšie na skutočný pozemok.

Tento postup je nasledujúci:

 1. Načrtnite hranice kvetinového záhonu podľa plánu.
 2. Navrhnite kontúry pomocou vopred zvolených materiálov: kameň, obrubník, suť.
 3. Ďalej pomocou kolíka označte výsadbu ihličnanov.Je to potrebnésprávne vypočítajte vzdialenosť medzi ihličnanmi, aby sa v budúcnosti nestínali a nevylučovali.
 4. Výkopové jamy (dierky) pre rastliny s prihliadnutím na dĺžku podzemkov: pre ihličnaté stromy 60–70 cm, pre nízko rastúce kríky - 40–50 cm.
 5. Na dno každého otvoru nalejte vrstvu sutiny a piesku, aby v pôde mohol cirkulovať vzduch a vlhkosť.
 6. Potom do každej jamky pridajte hnojivo vhodné pre tento druh ihličnatých rastlín.
 7. Sadenice umiestnite vertikálne do diery.
 8. Pôdu vylejte do polovice jamy a potom ju jemne utlačte.
 9. Ďalej nalejte zvyšnú pôdu a povrch znovu zhutnite.
 10. Teraz dôkladne prelejte efed.
 11. Vlhkú pôdu prikryte zvyškovou zeminou a povrch dobre vyhlaďte.

Po vysadení ihličnatého zloženia by sa mala pôda mulčovať na kvetinovom podloží. Pri výbere materiálu je potrebné brať do úvahy nielen dekoratívne vlastnosti materiálu, ale aj jeho praktické využitie pre rastliny - organický mulč: jemne rozdrvený kameň, žula, triesky a piliny, okrem funkcie mulčovania, zlepšujú aj vlastnosti pôdy.

Ako sa starať

Vo všeobecnosti sú ihličnany nenáročné, ale to platí iba pre zakorenené a dospelé ihličnany. Po výsadbe na kvetinový záhon môžu mladé sadenice rýchlo uschnúť a najčastejšie sú spojené so zmenou pôdy - dočasným substrátom obsahujúcim špeciálnuprísady. A po výsadbe sa rastliny dostanú do úplne iného prostredia, a to je pre nich skutočný stres. Ak sadenice mladých ihličnanov začnú umierať, je potrebné do pôdy pridať špeciálny obväz alebo pridať pôdu prinesenú z lesa.

V budúcnosti sa starostlivosť o ihličnaté plodiny skladá z dlhého zoznamu opatrení, ale mali by sa vykonávať iba podľa potreby:

 1. Zavlažovanie. V prvom roku výsadby sa mladé hvoyniki napájajú v intervaloch 1-krát týždenne. Väčšina ihličnanov nepotrebuje zavlažovanie vôbec, s výnimkou abnormálneho tepla alebo dlhodobého sucha.
 2. Postrekovanie. Tento postup sa vykonáva iba pri dlhej neprítomnosti dažďa. Ak je to však žiaduce, zavlažovanie koruny sa môže vykonávať častejšie - z týchto ihličnatých plantáží sa stane atraktívnejšou.
 3. Plevelenie. Aby sa odstránili buriny, je potrebné, aby kvetinový záhon spravidla v prvých rokoch, keď ihličnatá kompozícia nerástla dostatočne. V budúcnosti výsadba vytvorí tieň a burina prestane rásť. Ak kvetinový záhon pozostáva z krátkych, kompaktných kríkov alebo trpasličích odrôd ihličnanov - buriny sa vykonávajú častejšie, pretože buriny vytvárajú tieň a bránia rastu.
 4. Mulčovanie. Úkryt vyrobený z organického materiálu sa môže vyrábať ako v kmeňových kruhoch, tak po celej ploche v kvetinovej záhrade. Mulčovač má pre rastliny mnoho užitočných funkcií: zabraňuje rastu burín, zachováva vlhkosť a znižuje zamrznutie pôdy. Na posteli ihličnanov viac akoBolo by vhodné pozerať sa na kompost zo zvyškov ihličia - ihličiek, šišiek, borovicovej kôry, pilín.
 5. Uvoľnenie.V prvých 3 rokoch by sa mala pôda medzi ihličnatými plantážami pravidelne uvoľňovať do hĺbky 7-10 cm po každom zalievaní.Potom sa pôda jednoducho mulčuje.
 6. Kŕmenie.Ihličnaté plodiny nevyžadujú časté kŕmenie.Minerálne zmesi s humátmi, špeciálne navrhnuté pre hvoyniki, sa vyrábajú raz na jar alebo začiatkom leta.
 7. Orezávanie.Plánované prerezávanie ihličnatých plodín sa uskutočňuje koncom augusta - septembra, aby kompozícia získala dekoratívny tvar.
 8. Boj proti vysúšaniu ihiel.Vďaka silnému teplu a nedostatku vlhkosti môžu byť konáre žlté a drobivé.V tomto prípade sú potrebné terapeutické opatrenia pri striekaní koruny špeciálnymi roztokmi: Gimisol, Imunocyteitída.

V zime potrebuje lúka s ihličnatými plantážami osobitnú ochranu.Pôda medzi ihličnanmi mulčovaná hustou vrstvou rašeliny, kompostu, suchého lístia a ihličnatých ihličiek a samotné ihličnany sú zviazané silným lanom, aby sa zabránilo poškodeniu koruny tlakom snehu.Nízko rastúce odrody sa dajú úplne pokryť - ochráni sa tak nielen pred snehom, ale aj pred náhlym jarným slnkom.

Video „Výber variantov kvetinových záhrad“

Video výber rôznych variantov kvetinových záhrad pre záhradu a pozemok.