Viacfarebný svet záhradníctva: druhy a odrody ľalií s popismi a fotografiami

Lily je vytrvalý kvet rodiny Lily. Rastlina zosobňuje čistotu a nevinnosť. Rôzne odrody ľalií presvedčia aj najskúsenejšieho záhradníka o univerzálnosti tejto rastliny.

Botanický portrét záhradného kvetu

Lily sa vzťahuje na cibuľové plodiny. Žiarovka je malý kmeň s mnohými váhami. V priebehu času, namiesto starých stupníc, ktoré sú upravenélisty sa objavujú nové.Hlavnou funkciou tejto časti rastliny je akumulácia užitočných látok.Veľkosť šupín závisí od odrodovej odrody: jedna je veľkosť zrna, iné dosahujú priemer 10 cm a počet šupín sa tiež líši - 80 - 120 ks.

Lilia je trváca kvetina rodiny Lily

Žiarovky sa podľa štruktúry delia na niekoľko druhov:

 • stolonny;
 • pseudo-kolóna;
 • koncentrický;
 • rizoto.

Farba je často biela, žltá alebo fialová.

Korene vyrastajú zo základne cibule, ktorá živí a fixuje rastlinu v pôde.Niektoré druhy ľalií sa vyznačujú supralucickými alebo kmeňovými koreňmi.Sú tvorené z kmeňa a slúžia tiež ako západka.

Stonka rastliny, zvyčajne hladká, dosahuje dĺžku od 15 cm do 3 m. Stonky sú husto pokryté listami.Ich tvar a veľkosť závisia od kultivaru.Zvyčajne majú listy lineárny tvar s mnohými žilami.Šírka je 3 - 7 cm a dĺžka je 3 - 22 cm. Na dne sa listy zväčšujú a sú hustejšie.

Hlavnou druhovou charakteristikou ľalie sú jej kvety.Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 2 - 30 cm, lokalizované sú kvety na vrchu stonky.Ich počet sa pohybuje od 5 do 40 ks.Kvetenstvo sa delí na:

 • paniculate;
 • racémy;
 • dáždnik;
 • sú biliárne.

Tvar kvetín je:

 • plochý;
 • zvonovitého tvaru;
 • stelát;
 • ;
 • rúrkové;
 • prilby;
 • v tvare lievika.

Chovné hybridné odrody sa chovajú tak, že kombinujú niekoľko kvetinových foriem.

Farba kvetov je rôznorodá, takže lekno pestovateľ tak vysoko oceňuje.Paleta má asi 20 odtieňov a odtieňov a farebný rozsah hybridov je ešte väčší.

Aróma väčšiny kvetín je ľahká a príjemná, ostatné majú silnú vôňu.Existujú však aj osoby, ktoré nemajú zápach (napríklad ázijský).

Video „Výsadba a starostlivosť o ľalie“

Z tohto videa sa dozviete, ako pestovať ľalie a starať sa o ne na záhrade.

Medzinárodná klasifikácia

Existuje viac ako 10 000 odrôd ľalie.Líšia sa vzhľadom, požiadavkami na starostlivosť.Preto bola v roku 1964 schválená medzinárodná klasifikácia týchto kvetín, ktorú formuloval kvetinár Jan de Graaf.Podľa tejto klasifikácie sú zástupcovia Lileínov rozdelení do skupín:

 • tubulárne a Orleans;
 • Ázijský;
 • Kinky;
 • dlho kvitnúce;
 • východná;
 • snehobiela;
 • sú Američania;
 • interšpecifické hybridy;
 • odrody rastúce vo voľnej prírode.
Existuje 9 skupín ľalií

ázijské hybridy

Najväčšia skupina, ktorá obsahuje asi 5 000 odrôd.Na výšku môžu ázijské ľalie dosahovať od 50 cm do 2 m. Rastlina je pomerne odolná, ľahko znáša chlad, odoláva hmyzím škodcom a hubovým chorobám, nenáročnú starostlivosť.

Lionheart

Kvety sú veľmi svetlé, spájajú čiernu a fialovú so žltými špičkami.Priemer dosahuje 20 cm. Na výšku rastie Lionheart na 80 cm. Rastlina kvitne v polovici leta.

Lilia the Lionheart

Marlene

Kvetiny s priemerom 15 cm majú dosť zaujímavú farbu: od bielej po ružovú.Marlene sa vyznačuje mnohými kvetmi, na stonke môže byť až 100 kvetináčov.

Marlene sa vyznačuje viacfarebnými

lízatko

Na stonku sa spravidla tvorí 5 cibulovitých kvetov.Farba je biela a karmínovo hnedá.Vôňa je neutrálna.

Rozmanitosť ľalií Lízatko

Tribal Dens

Tento hybrid rastie do 120 cm. Kvety majú jedinečnú farbu - žlto-oranžovús jasným fialovým postriekaním.Doba kvitnutia klesá v polovici alebo na konci leta.

Variety Tribal Dens

Terry odrody

Vyrábané na základe ázijských hybridov, pokiaľ ide o starostlivosť a odolnosť proti chladu, ktoré sú im veľmi podobné.,Zvyknite si na takmer akýkoľvek región Ruska.

Afrodita

Priemer mäkkých ružových kvetov dosahuje 10 cm. Výška stoniek je približne 130 cm a šírka zarasteného kríka je 50 cm.

Terry odroda Afrodita
Aaron

Vo výške asi 85 cm sú stonky zdobené niekoľkými veľkými kvetmi s frotémi.Farba biela, doba kvitnutia - jún - júl.

Terry odroda Aaron
Sfinga

Farbakvetenstvo ohnivo červené, veľkosť je dosť veľká - až do priemeru 20 cm.


Fata Morgana

Priemerný rast kultúry je až jeden meter. Kvety sú bohaté na žlté, nezvyčajne svetlé. Doba kvitnutia - koniec júla - august.

Odroda Fata Morgana
​​

Double Sensation

Kvety majú stredný priemer a dvojitý odtieň - žltkasto-karmínový. Lily kvitne v júli.

Kvety s dvojitým zmyslom v júli

Elodie

Nízko rastúca kultúra, vysoká asi pol metra. Kvety svetloružové, na koncoch froté. Kvetenstvo silné.

Stupeň Elodie dorastá do výšky pol metra

Mystery Dream

Terry sa tento závod stane druhým rokom po výsadbe. Kvety sú neobvyklého tvaru, pripomínajú kapustu. Majú svetlozelený odtieň.

Mystery Dream Lilia

Black Lilies

Čierne sa nazývajú podmienečne. V skutočnosti sa farba kvetov líši od tmavofialovej po tmavú vínovú.

Landini

Je správne sa považovať za najtmavšiu odrodu ľalií. Farba je takmer tmavo šedá s vínovým odtieňom.

čierne ľalia Landini

Mapira

Kvitne v ktoromkoľvek z letných mesiacov. Stonka dosahuje výšku 1,5 m. Farba je tiež čierna.

Mapira kvitne v lete

Nightrider

Patrí do skupiny hybridov AT, pretože ide o zmestubulárna a ázijská ľalia.

Nightrider je kríž medzi trubicovou a ázijskou ľalií

Black Out

Najjasnejšia odroda tejto kategórie. Má červenú farbu s tmavými škvrnami.

Black Out má červenú farbu s tmavými škvrnami

Ľalia s nízkym rastom

Výška väčšiny týchto farieb nepresahuje pol metra. Kvitnutie netrvá dlhšie ako pár týždňov, ale vegetačné obdobie prechádza dosť rýchlo. Medzi podrozmerné odrody patrí Bazzer, Curitiba, Spider, Ivory Pixie.


Chrumky

Docela nenáročný. Hlavnými požiadavkami na starostlivosť sú zriedkavé transplantácie (raz za 10 rokov) a obsah v čiastočnom tieni. Priame lúče slnka zničia jemnú rastlinu.

Kvety červov rastú až do priemeru 5 cm a vyznačujú sa jemnou vôňou.

Bežné odrody sú Claude Schride, Arabská noc, Ruské ráno, Slnečné ráno.

Lily Sunny Morning

Biele hybridy

Ďalší názov je európsky kvôli domovskej krajine rastu. Šetrné rastliny vystavené troskám a chorobám. Vyžadovať náležitú starostlivosť. Stonky dorastajú do výšky 2 m a na vrchole je niekoľko voňavých kvetov.

Najobľúbenejšie odrody: Testacium a Apollo.

Apollo, hybrid snehobielej odrody

americké hybridy

Na území Ruska nie je príliš bežné. Kvety sú veľké, majú tvarzvonu.Vyžaduje starostlivú údržbu a izoláciu v zime.Populárne odrody: Afterglow, Shaksan, Cherry wood.

Americká hybridná odroda Shaksan

Ľalia s dlhými kvetmi

Vytvorené z tropických bratov.V Rusku sa pestuje výlučne v skleníkoch.Kvety pretiahnuté, majú príjemnú vôňu.Odrody ako White Heaven, White Elegance sú bežné.

Lily White Elegance
Tubular and Orleans druh

Tento druh je dosť rezistentný, dobre odolný voči škodcom a chorobám.Nenáročná starostlivosť.Kvety majú najtrvalejšiu a najjasnejšiu vôňu všetkého druhu.Skupina má asi tisíc odrôd.Najznámejšie sú Afrika Quinn, Pink Makeup, Golden Splendor.

Trubicová odroda Golden Splendor
Orientálne hybridy

Sú považované za najkrajšie kvety medzi Liliaceae.Kvitne koncom leta - začiatkom jesene.Kvety sú obrovské a dosahujú priemer 40 cm.Charakteristickým rysom týchto rastlín je okraj na okraji kvetov alebo tmavý pásik v strede.Populárne odrody: Magni Kors, Mona Lisa, bavič.

Východná hybridná odroda bavič
Medzidruhové hybridy

Sú odolné proti chladu, preto sa aktívne pestujú aj v severných zemepisných šírkach.Najbežnejšie druhy interšpecifických ľalií: Double Whiskey, Glow, Algarve, Coral Fashion.

Lilia Coral Fashion
LA hybridy

Tieto rastliny môžu zimovať vna otvorenej pôde tolerujú chlad. Hybridy LA sú tiež rezistentné na rôzne hmyzie škodce a plesňové infekcie. Pre túto kategóriu je charakteristická široká paleta odtieňov kvetov a rýchle dozrievanie. Slávne odrody: Bestseller, Samur, Indian Diamond, Keb Dazzle.

Lilia Indian Diamond

Z hybridov

Odroda chovaná krížením východnej a tubulárnej ľalie. Tieto kultúry sa považujú za najväčšie. Výška stonky takejto ľalie môže dosiahnuť 3 m. Najbežnejšie odrody hybridov: Anastasia, Donato, Hannimun, Double Yellow, Perple Prince.

Variety Purple Prince

Divoké druhy ľalií

Divo rastúce odrody sa nazývajú aj druhy. Sú odvodené od samotnej prírody, takže ich prispôsobenie rastu záhradného pozemku je dosť ťažké. Skúsení pestovatelia však vedia, aké podmienky obklopujú divoká ľalia v prírode, a tak si ich vytvárajú aj na svojej letnej chate.

Je známych asi sto divých odrôd, z ktorých iba 15 sa môže pestovať v Rusku.

Vzhíadom na to divé ľalie nie sú niżśie ako kultúrne. Divoké ľalie rastie hlavne v krajinách severnej pologule s miernym typom podnebia. Medzi populárne odrody: Dahur, Henry, Leopard, Krásne, Biele, Zlaté, Kráľovské, Saranka, Kandidum, Regal.

voľne rastúca ľalie kráľovská
druhy tigrov

Iný názov pre tigrie ľalia je kopijovitý. Kvety majúdivooranžový tvar a jasne oranžová farba.Pre kvetenstvo charakterizované prítomnosťou tmavých škvŕn.Na stonku sa spravidla tvorí asi 10 - 25 púčikov.Vzhľad je nenáročný a ľahko prenáša mrazy a zimuje na otvorenom priestranstve.

Najobľúbenejšie odrody tigrích kvetov sú: Flore Pleno, Fluffy Leopard, Citronella.

Tiger odroda Citronella

Odrody nesúce cibuľu

Cibuľaté alebo cibuľovité rastliny majú farbu podobnú druhu tigra, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou škvŕn.,Tvar kvetov tohto druhu sa však líši od predchádzajúceho - je to rúrkovitý.Názov kultúry je spojený s osobitosťou kvetu, aby sa v osách listov vytvorila cibuľovitá žiarovka.Z tohto dôvodu sa rastlina reprodukuje pomerne ľahko.Populárne odrody: Bylina, Virinea.

Je pozoruhodné, že niektoré odrody ázijských a tigrích ľalie sa vyznačujú prítomnosťou zvláštnych brošní.

odroda moruše Virinea
Blue Lilies

Bohužiaľ, druh modrej ľalie ešte nebol vyšľachtený.A početné fotografie s obrázkom takýchto farieb nie sú ničím iným ako obrázkom dobre upraveným v grafickom editore.Chovatelia z Japonska však predpovedajú vznik takejto kvetiny do roku 2020.V každom prípade sa vzhľad modrej ľalia stane skutočným pocitom, o ktorom bude každý kvetinár vedieť.

Rôznorodosť farieb, veľkostí a vôní robí z ľalia takmer najobľúbenejšiu a najžiadanejšiu rastlinu v záhrade.Mnoho milencovvegetácia dokonca prispôsobuje kultúru vnútorným životným podmienkam. Každý, kto rokoval s najjasnejším predstaviteľom rodiny Lileinyh, však vie, že za krásu počas kvitnutia sa musí venovať náležitá starostlivosť.