Ako správne pripraviť klematis na zimu

Luxusne kvitnúca plaménka namontovaná na mreží sa stáva nádhernou ozdobou akéhokoľvek dvora.Ak chcete, aby kvet potešil oči každý rok, musíte vedieť, ako pripraviť klematis na zimu.Správne prístrešie a ľahké zimovanie poskytnú začiatok na jar budúceho roka.
Obsah
  1. Jesenná starostlivosť
  2. Pravidlá orezávania
  3. Dodatočné kŕmenie
  4. Video „Príprava klematis na zimu“
  5. Rôzne úkryty
  6. Orientačný bod v zemepisných oblastiach
Jesenná starostlivosť

Väčšina trvaliek na jeseň potrebuje množstvo činností, ktoré dotvárajú vegetáciu.obdobie a začať sa pripravovať na zimu.Počnúc augustom je dusík vylúčený z obväzu, inak rastliny namiesto starnutia existujúcich výhonkov začnú rásť nové.

Na jeseň sú rastliny hojne napojené, a nie je tam žiadny dážď, dokonca dvakrát.Clematis sa potom živí, vyberie z podpery, odreže a izoluje.Pred zimou ošetrujú kmene stromov fungicídmi, aby zabránili hubovým chorobám v budúcom roku.

V pôde pod kríkmi sa larvy parazitov a škodcov zvyčajne snažia premôcť pôvodcov najrôznejších druhov chorôb.Aby sa im neponechala šanca, je vhodné ošetriť pôdu a spodnú časť výhonkov pomocou síranu železnatého (2%) alebo likéru Bordeaux (1%).

Pravidlá prerezávania

Existuje niekoľko druhov prerezávania: formatívne, omladzujúce a sanitárne.Kombinuje sa jesenné orezávanievšetci pomáhajú chrániť rastliny pred zimou.Najlepší čas na to príde 2-3 týždne pred mrazom.V rôznych oblastiach sa vykonáva od konca októbra do polovice novembra.

Mladé rastliny prvého roku života sa vysekávajú vo výške 20–30 cm a zanechávajú iba tri zdravé púčiky bez ohľadu na druh alebo odrodu.To umožňuje nielen starostlivo zakryť slabú rastlinu, ale stimuluje aj rast bočných výhonkov, takže budúci rok rastie sviežej kefa.

Dospelé klematisy sú rezané v závislosti od výhonkov, ktoré tvoria kvety. Podľa tohto znaku sa všetky odrody tradične delia na 3 skupiny:

  1. Prvá skupina obsahuje odrody, ktoré na minuloročných klíčkoch tvoria kvety, napríklad Biryuzinka, hybrid Hegli, kardinál Rouge a ďalšie.poškodené, choré alebo veľmi slabé výhonky a zvyšok sa skracuje na 1,5 m.
  2. Kvetinové balóny, minister, prezident, Dawn, Fair Rosamund kvitne dvakrát - od začiatku leta na výhonkoch minulého roka a od júla -na výhonky bežného roka.Takéto odrody patria do druhej skupiny, preto sa odporúča rezať vo výške 1 - 1,3 m nad zemou.Skúsení pestovatelia však radia, aby sa všetky zdravé výhonky orezali po jednom: jeden by sa mal skrátiť na 1,2 ma druhý na 20 - 30 cm, aby na ňom zostali 2-3 púčiky.Po takomto prerezávaní nastane rozkvet prvej a druhej vlny približne v rovnakej výške, čo umožní vytvorenie krásneho elegantného kríka.
  3. Tretia skupina spojila klematis, ktorý kvitne iba na výhonkoch bežného roka.Toto sú skupiny Jacqumann, Integrifolia,Vititsella.V závislosti od odrody sú rezané dvoma spôsobmi - vo výške 20 - 30 cm, pričom zanechávajú až 4 páry púčikov alebo takmer blízko zeme a zanechávajú iba 2 púčiky.

Následné kŕmenie

Dobrou prípravou na chlad je hnojenie minerálnymi hnojivami obsahujúcimi draslík.a fosfor.Hnojivá sú rozmiestnené po celej ploche kruhu kmeňa, mierne zahrabané do zeme alebo rozpustené vo vode a vyliaty do drážky vytvorenej pozdĺž obvodu kruhu kmeňa.Dobre sa osvedčil drevný popol rozptýlený pod rastlinami, ktorý súčasne hnojuje a odpudzuje škodcov.

Clematis nemá rád kyslú pôdu, a preto musia byť na jar, keď nastane čas na rozobratie krytu, odstránené ihličie a piliny ihličnatých stromov, ktoré sa používajú na zahrievanie (súčasne s jazvením hlodavcov).

Video „Príprava Clematis na zimu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne pripraviť Clematis na zimné obdobie.

Rôzne úkryty

Úkryty rôznych plamien pre zimu by sa mali líšiť v závislosti od ich mrazuvzdornosti, stupňa prerezávania a oblasti rastu.Existujú odrody odolné voči mrazu a existujú také druhy, ktoré sa obávajú dokonca desiatich stupňov mrazu.Ale horšie ako najsmrteľnejší mráz môže zničiť rastlinnú vodu: zaplavenie koreňov počas topenia prinesie nevyhnutnú smrť rastliny s návratom mrazu.Preto správne pripraviť krík na prezimovanie znamená liať kopec nie menší ako 30 cm, takže v žiadnom prípade neskončí v dutine.

​​

Bushes spud earth zmiešaný so suchou rašelinou, humusom, drevným popolom. Mladé klematis by mali prežiť svoju prvú zimu správne zabalenú bez ohľadu na stupeň odolnosti odrody proti mrazu.

Samozrejme je ľahšie zakryť krátke, silne orezané kríky. Sú veľmi špicové, obalené lutrasilom alebo iným netkaným materiálom, nad nimi stavajú kostru, zaspávajú spadnutými listami alebo prikrývajú lapnikom.


Na základe toho istého princípu sú pokryté rastliny s dlhými výhonkami, ktoré musia byť iba zhora uzavreté tvrdou strechou, aby silný prístrešok nekvalifikoval všetky prístrešky a zbavil ho vetrania. Po prerezaní v požadovanej výške opatrne rozviňte drôty a šnúry, pomocou ktorých boli výhonky priviazané k mreži, nožnicami odrežú listy, ktoré sú zaháknuté kvôli stabilite pomocou podpery.

Potom sa rastlina zabalí do lutrasilu, ktorý sa položí vodorovne (predtým, ako sa korene zakrývajú, pokrývajú kmeň stromu), ale nie na zemi, ale na vankúši, ktorého úlohu môže zohrávať doska, penový plast, lapnik, odrezaná časť toho istého kríka. Najlepšie je postaviť rám, zakryť ho izolačným materiálom, položiť tvrdú strechu na vrch a vyplniť priestor vnútri pilinami, pilinami alebo ihličiami.

Listy Clematis sa neodlupujú, ale na jar sa orežú. Zároveň vykonávajú hygienické prerezávanie, rozbíjajú výhonky, pripájajú ich k mrežiam iba na jednej strane, inak ich príliš prámia a na jeseňnemožné vzlietnuť. Je vhodné umiestniť pasce hlodavcov do blízkosti rastliny alebo ich odstrašiť, napríklad myši nemajú radi ostré borovice.

Orientačný bod v zemepisných oblastiach

Stupeň otepľovania by mal zodpovedať závažnosti zimy a podnebia. Preto v moskovskom regióne a počas celého zimného pásu nie je počasie príliš prudké, ale hrozí prudké kolísanie teploty, aby sa rastliny zničili, ak sa počas rozmrazovania alebo keď sa voda v prístrešku zhromažďuje. Pestovatelia kvetín preto musia prevzdušňovať plamienky a zakryť ich, aby ste ich mohli ľahko ľahko otvoriť alebo zabaliť.

Región Volga sa vyznačuje vysokou vlhkosťou. Tu je potrebné rastliny veľmi rozprestrieť a na kopcoch posypať celé kopce. Niektorí letní obyvatelia pokrývajú zem nad koreňmi polyetylénom a hrabú na nej zem, rašelinu, piliny.

Drsné podmienky Uralu a Sibír si vyžadujú dôkladnejšiu izoláciu. Množstvo snehu ochráni pred mrazom, ale je potrebné vytvoriť rám a tvrdú strechu, aby sa neohýba pod hmotnosťou snehu. Takéto podmienky si vyžadujú kultiváciu skorých odrôd, pretože zima prichádza rýchlo a výhonky kvitnúcich klematis nemajú čas dozrieť na mráz, čo znamená, že bez prepadu neprežijú.

Je veľmi dôležité nezabudnúť na zimnú starostlivosť: v chladnom počasí by mal byť zakrytý sneh, počas topenia je potrebné skontrolovať, či sa pod rastlinou hromadila voda.

Ak je pôda zvlnená pod výhonkami, položia sa na ňu dosky, bridlice, strešná plsť je akýkoľvek materiál, ktorý pomôže chrániť vetvy predvlhkosť.