Ako sa starať o begóniu v kvetináči: tipy kvetinárov

Mnohé okrasné izbové rastliny k nám prišli z horúcich tropických krajín. Pestovanie exotických kvetov na parapetoch sa stalo pre pestovateľov na celom svete samozrejmosťou. Ako sa starať o begóniu v kvetináči a ako ju pestovať, sa dozviete z nášho článku.

Druhy a odrody begónií na domáce šľachtenie

Vlasť „mladej krásy“, ako ju nazývajú begónia, je subtropická, ale už dlho zdobí záhrady a parapety pestovateľov kvetín vo všetkých krajinách sveta. Botanická príručka obsahuje takmer 800 druhov, z ktorých chovatelia odvodili asi 2000 odrôd. Všetky z nich sú rozdelené do troch kategórií:

 1. Večné. Líšia sa v pestrej palete odtieňov. Najslávnejšie odrody: Volumiya, Senator, Olomouc.
 2. Dekoratívne listové listy. VizitkaKartou tejto skupiny sú veľké listy neobvyklého tvaru s originálnym sfarbením.Populárne medzi odrodami záhradníkov: Royal, Mason, Bauer.
 3. Hľuzy.V lete sú begónie pokryté viacfarebnými veľkými kvetmi s priemerom do 15 cm. Najúspešnejšie odrody sú: Marmorata, Pikoti, Fimbriata.
Pestovanie exotických kvetov v kvetináčoch je bežné pre záhradkárov

Prispôsobenie rastliny po zakúpení

Takže po zakúpeníBegonia nezaschla na novom mieste, malo by sa postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Vyhnite sa ťažko osvetleným miestam.V teplej sezóne bude kvetina vyhovovať severnej strane a na jeseň av zime je lepšie položiť kvetináč na západné alebo východné parapety.
 2. Vyhnite sa prievanu.
 3. Prvých päť dní nezvlhčuje pôdu.Je lepšie umiestniť misku s vodou vedľa hrnca, aby begónia netrpela nedostatkom vlhkosti.
 4. Nové „domáce zviera“ nenasadzujte ihneď po zakúpení, najmä ak už začalo kvitnúť.
 5. Prvých 14 dní udržujte kvet mimo dosahu ostatných izbových rastlín.Karanténa je potrebná na zníženie rizika infekcie hmyzom a infekciami.

Video „Starostlivosť o begóniu doma“

Toto video hovorí o vlastnostiach starostlivosti o kvetinu miestnosti.

Optimálne podmienky pre domácu kultiváciu

Chov „dievčenskej krásy“ je jednoduchý proces, vyžaduje si však určité podmienky.

Osvetlenie

Svetlý deň pre izbový kvet by mal trvať 12 - 14 hodínza deň.Pri umiestnení kvetináča na svetlé okno sa zaslepujú žalúzie alebo noviny.V zime, keď denné svetlo nestačí, nainštalujte špeciálne fitolampy, ktoré dávajú okolité svetlo.

Interiérová begónia miluje rozptýlené svetlo

Teplota

Begonia nemá rada náhlé zmeny teploty.V teplom období sa begónia cíti pohodlne pri teplote +20 ... + 22 ° C.Na jeseň av zime je lepšie znížiť stupeň na + 15 ... + 19 ° С.Ak je indikátor menší alebo viac, kvet začne zvädnúť, spadnúť listy, môže dokonca zomrieť.

Vlhkosť

Pestovanie „dievčenskej krásy“ znamená tiež vysokú úroveň vlhkosti (60–80%). Na to, aby rastlina milujúca vlhkosť dobre rástla, kvetináč sa umiestni na mokrý jemný štrk alebo expandovanú hlinku. V blízkosti je umiestnená vodná miska, akvárium alebo zvlhčovač.

Kvetináč a pôda

Begonias rastú najlepšie v okrúhlych keramických vázach s drenážnymi otvormi.Nie je možné pestovať kvetinu spočiatku vo veľkom hrnci, pretože existuje riziko hniloby koreňov.Keď sa pestujú, veľkosť nádob sa musí nevyhnutne zmeniť:

 • na mladé sadenice stačí priemer 5–6 cm;
 • o šesť mesiacov neskôr sa vyzretá rastlina presadí do väčšieho kvetináča (8–10 cm);
 • o rok neskôr sa objem zvýši o tretinu oproti predchádzajúcemu.

Izbový kvet uprednostňuje výživnú, ľahkú pôdu s dobrou priepustnosťou.Kyslosť by mala byť pri pH 5,5.Pred použitím sa substrát kalcinuje v peci,zabíjať patogény.

Pravidlá starostlivosti o begóniu doma

Aj nováčik v kvetinárstve sa bude môcť starať o „dievčenskú krásu“.Postupujte podľa jednoduchých pravidiel.

Polievanie a kŕmenie

Tropický kvet potrebuje dostatok a pravidelnú zálievku.Od skorej jari do neskorej jesene sa zvlhčuje každé tri dni, čím sa zabráni vyschnutiu substrátu na viac ako 1,5 cm. Pri silnom horúčave sa postup vykonáva každý deň.V zime sa zavlažovanie zníži na 1krát týždenne.Na zavlažovanie použite mäkkú čistenú vodu pri izbovej teplote.

Tropický kvet potrebuje dostatok a pravidelné zalievanie
Pestovatelia kvetov prísne zakazujú postrek rastlín na list, pretože zelená časťZačína byť pokrytá červeno-hnedými škvrnami.
Rada autora

Oplodnite begóniu každých 15 dní, počínajúc pučiacou periódou po koniec kvitnutia.Stále kvitnúce odrody sa kŕmia zlúčeninami fosforečnanu draselného a ozdobné lístie uprednostňuje prípravky obsahujúce dusík.

Orezávanie

Skúsení pestovatelia odporúčajú orezávanie v dvoch fázach:

 1. Keď mladé výhonky rastlín dosiahnu 6-7 cm.
 2. ]
 3. Po dosiahnutí laterálnych procesov s dĺžkou 10 cm sa odrežú na horný púčik a odstránia sa tiež zbytočné výhonky, aby sa vytvorila správna koruna.
Prerezávanie je jedným z krokov pri starostlivosti o kvetiny pestované v interiéroch

Zimná starostlivosť

Starostlivosť o vždyzelené rastliny aozdobné listové begónie v zime sú takmer rovnaké ako v lete. Poskytnite kvetu ďalšie svetlo, znížte teplotu, znížte zalievanie a vyberte z batérií. Vo vzorkách, ktoré kvitnú po celý rok, stlačte špičky výhonkov.

Hľuzy sa vykopávajú pred zimovaním. Cibule dobre zaschnú a potom zaspia pieskom alebo rašelinou. Najlepšie je nechať ich na balkóne alebo v suteréne a pravidelne kontrolovať prítomnosť negatívnych javov.

Funkcie transplantácie a reprodukcie

Niektorí pestovatelia kvetín radšej propagujú „mladú krásu“. Pestujú izbovú kvetinu zo semien, odrezkov alebo oddelených od darcovskej rastliny.

Osivá

Výsadbový materiál na sadenice sa začína siať od konca februára do začiatku marca. Je rozptýlená na povrchu substrátu a nespiňa na povrchu zeme. Nádoby sú pokryté polyetylénom alebo sklom a umiestnené na osvetlené miesto v teplej miestnosti. Keď pôda zaschne, navlhčí sa striekacou pištoľou.

Prvý zber sa vykonáva po objavení sa 2-3 listov. Postup sa opakuje znova po 2 mesiacoch, po ktorých sa sadenice vysadí do samostatných kvetináčov.

Shanks

Z dospelej rastliny sa odreže vetvička dlhá 7 až 8 cm. Dolné listy sa odstránia a zostanú len 2-3 horné listy, ktoré sú mierne prerezané. Posekané miesta posypte antiseptikom a vložte postup do pôdy. Horná stromčeková vrstva potiahnutá plastovou fľašou alebo nádobou. Begonia začne kvitnúť o 2 mesiacepo pristátí.

Aby rezanie nebolo udusené, musí sa pravidelne vetrať.

Rozdelenie hľúz a kríkov

Táto metóda je dobrá iba pre odrody kríkov. Bush darca jemne vykopal, namočený podzemok a nakrájame na kúsky. Z výhonkov sa odstránia sušené listy, časť, ktorá vybledla, poškodené oblasti. Vložte plátky posypané aktívnym uhlím a potom usaďte v samostatných vázach.

Osivá
odrezky
Rozdelením plachty

Nebezpeční škodcovia, choroby a iné problémy

Aby sa udržala zdravá begónia, je potrebné pravidelne kontrolovať prítomnosť kvetu alebo výskytu škodcov. Z časového hľadiska sa pozorované príznaky omnoho ľahšie odstránia ako liečiť bežiacu formu. Rastlina najčastejšie podlieha:

 • hniloba (šedá, čierna, hnedá);
 • Botrytisu;
 • múčnatka.

Zacielenie na fungicídy alebo zmesi bordeaux môže pomôcť vyrovnať sa s patogénnymi hubami.

Rastliny postihnuté bakteriálnou infekciou sa vykopávajú a ničia.

Nesprávna starostlivosť vedie k chorobám izbových rastlín

Na begóniách sa často objavuje aj hmyz:

 • vošiek;
 • kliešť;
 • nematód.

Škodcov sa môžete zbaviť pomocou „Aktellika“ alebo „Karbofos“.

Ak sa nezistia žiadne príznaky infekcie alebo parazity a kvet vysychá a klesálisty, dôvodom môže byť príliš suchý vzduch alebo nedostatočné zalievanie.Ak je teplota príliš nízka a vlhkosť stagnuje, môžu sa na listových doskách objaviť žlté škvrny.

Niekedy sa stáva, že „dievčenská krása“ prestane kvitnúť.Dôvodov môže byť niekoľko:

 • slabé osvetlenie;
 • stagnácia vlhkosti;
 • vysušenie pôdy;
 • extrémne teploty;
 • nepravidelné kŕmenie;
 • hmyzí škodcovia;
 • predchádzajúce kvitnutie;
 • nesprávna veľkosť nádoby;
 • prievan;
 • časté zmeny miest.

Ak po odstránení problémov kvet neprichádza, môže byť kvetina prinútený „zobudiť sa“.Za týmto účelom:

 • je rastlina pripnutá;
 • redukujú denné svetlo na 9 hodín, kým sa nezačnú tvoriť púčiky;
 • sa kŕmia komplexnými zlúčeninami;
 • zvyšuje denné svetlo na 18 hodín.

Nebojte sa doma pestovať begóniu.Stačí postarať sa o rastlinu potrebnú na to, aby vás opätovala.