Ako propagovať kriminálnici: 5 jednoduchých možností krok za krokom

Medzi záhradníkmi a krajinármi sa vyžaduje stálezelené ihličnaté plodiny. Bohužiaľ však často existujú ťažkosti s získavaním vysokokvalitného sadivového materiálu. Aby ste nestrácali čas hľadaním sadeníc, musíte byť schopní rozmnožovať rastliny sami. Z nášho článku sa dozviete, ako propagovať rezne doma.

Podmienky reprodukcie odrezkov z thuja

Úspešnosť chovu efedry závisí od správnosti načasovania postupu. Mnohí záhradníci tvrdia, že rezanie na ďalšie zakorenenie možno vykonať kedykoľvek v priebehu roka.

Najjednoduchším spôsobom chovu tui je zakorenenie odrezkov

Najlepšie je však vykonávať odrezky na jar alebo v lete, takže rastlina bude mať viac času na prispôsobenie sa a prispôsobenie sa novým podmienkam pestovania. ,Na jar sa rezanie odrezkov vykonáva až do začiatku aktívneho toku miazgy pozdĺž kmeňa a konárov. Letná procedúra sa najlepšie vykonáva v poslednej dekáde júna, keď sa začína druhá fáza rastu rastlín.

Výhody reprodukcie odrezkami

Smetóda reprodukcie semien thuja môže pestovať odolnejšie a životaschopnejšie rastliny. Metóda rezania má však svoje výhody:

  1. Efedra si zachováva takmer všetky odrodové charakteristiky získané z materskej rastliny.
  2. Konanie nezaberie príliš veľa času. Zdravé a pripravené na presádzanie na trvalé miesto rastu thuja je možné dosiahnuť po 2 až 3 rokoch od okamihu zberu odrezkov.
  3. Rezanie je jednoduchý a ľahký spôsob množenia pestovaných rastlín.

Video „Ako množiť odrezky?“

Toto video hovorí o tom, ako rezať ihličnaté plodiny doma.

Proces rezania

Chov odrezkov thuja si nevyžaduje veľa času a úsilia. Dodržiavanie určitých pravidiel a odporúčaní vám pomôže rýchlo a ľahko zakoreniť pobočku thuja. Upozorňujeme preto na podrobné pokyny na rozmnožovanie thuja a iných ihličnatých rastlín odrezkami.

Príprava výhonkov

Po stanovení podmienok rozmnožovania prejdite na odrezky. Príprava sadivového materiálu sa uskutočňuje v zamračenom alebo daždivom dni.

Mladé plemená sa vyberajú na chov. Vek rastlín by mal byť v rozmedzí 4 až 9 rokov. Vetva je odrezaná alebo strhnutá ostrým pohybom nadol. Hlavná vec je, že drevo a lignified kôra materského ihličnanu zostávajú na vetvičke. Čím je päta dlhšia, tým rýchlejšie sa zakorenenie uskutočňuje.

Na množenie pyramídovej thujaOdporúčame rezať odrezky z postranných výhonkov, guľového tvaru - zo strany alebo z vrcholu.
Rada autorov

Zberné vetvy na zakorenenie sa vyrábajú zo silných a zdravo vyzerajúcich výhonkov. Optimálna dĺžka stonky je 10 - 15 cm Po oddelení od materského výhonku sa vetvy zbavia odlupovanej kôry. Zo spodnej časti odstráňte všetky greeny, zostávajúce ihly sa skrátia na tretinu dĺžky.

Strihané konáre lepšie na jar alebo v lete

Metódy zakorenenia

Zozbierané odrezky sa umiestnia na 10 - 12 hodín do pripraveného biostimulačného roztoku pripraveného podľa pokynov. Odporúčajú používať „Kornevin“, „Epin“, „Zirkón“, „Heteroauxín“ atď.

Zvážte najbežnejšie a najúčinnejšie metódy šľachtenia ihličnatých kultúr.

Vo vode

Najjednoduchším a najjednoduchším spôsobom je jarné zakorenenie odrezkov vo vode. Na postup budete potrebovať priehľadnú nádobu s objemom 500 ml a oddelenú vodu pri izbovej teplote.

Vetvy thujy sú ponorené do vody, takže päta stromu je pokrytá tekutinou 1,5–2 cm. V jednej nádobe nesmie byť viac ako 5 odrezkov. Potom sa nádoba s výsadbovým materiálom presunie na chladné jasné miesto. Výmena vody ako zákal. Aby sa zabránilo rozvoju infekcií pomocou konvenčného manganistanu draselného.

V substráte

Na chov thuja v substráte budete potrebovať:

  • mini skleníky, malé plastové nádoby alebo škôlky;
  • 68) výživná pôdna zmes,pozostávajúce z rašeliny, listovej pôdy a riečneho piesku (2: 2: 1);
  • usadzovala alebo filtrovala vodu na zavlažovanie.

Pred výsadbou sa na nádoby pôsobí dezinfekčným prostriedkom a pôda sa kalcinuje v peci alebo mikrovlnnej rúre.Spodná časť plastovej nádrže rozprestrela jemný odtok, na ktorý sa naleje pôda.Výsadky odrezkov fungujú na dobre navlhčenom substráte.Vrchná časť rastliny je pokrytá priehľadným priedušným materiálom.

Zakorenenie v „plienke“

Spôsob zakorenenia v „plienke“ je podobný ako v predchádzajúcej verzii.Hlavný rozdiel spočíva v zabalení odrezkov do machu položeného na látku.Algoritmus akcie je nasledujúci:

  1. Nasaďte kus látky na rovný vodorovný povrch.Optimálna dĺžka je 50 cm, šírka je 20 - 30 cm.
  2. Zvlhčený mach rozprestierajte po celej dĺžke látky a ustupujte dozadu od horného okraja 10–15 cm.sú od seba vzdialené 2–3 cm a zabezpečte, aby sa zelená časť rastlín nedostala do kontaktu s mokrým machom.
  3. Zakryte mach a vetvy tuja spodnou časťou textílie.Naviňte látku do zvitku a zabalte ho do plastového obalu.
  4. Presuňte štruktúru na chladné a svetlé miesto.
Pripravte strih látky
)
Navlhčený mach majte rovnomerne
Položte vetvy túdžu na vrch machu
Preložte kokon

„Knotové zakorenenie“

Ďalšou možnosťou je „knôtovité zakorenenie“,pre ktoré potrebujete vziať sklenenú nádobu s objemom 500 ml, dve plastové šálky, malý kúsok látky, úrodnú zmes pôdy a vodu.

Na spodku jedného z plastových pohárikov sa vytvorí malý otvor, v ktorom sa vytiahne jedna tretina látky.Potom je hmota rovnomerne rozložená na dne nádoby.Najvyššie naliaty výživný substrát.Výsadba odrezkov vykonávaná vo vlhkom prostredí.

Sklenenú nádobu naplňte vodou.Vnútri bánk dal pohár s odrezkami.Nezabudnite, že zostávajúca tkanina by mala byť ponorená do vody.Druhá šálka pokrývala nadzemnú časť vetiev Thuja.

Zakorenenie vetiev Thuja „zlým“

V zemiakoch

Niektorí záhradníci používajú neštandardnú metódu zakorenenia - v zemiakoch.Existuje názor, že škrob a ďalšie živiny v koreňoch prispievajú k rýchlej tvorbe koreňov na thuji.

Zemiaky sa dôkladne umyjú, pričom sa odstránia oči.V koreňovej zelenine sa vyrábajú 4–5 cm dlhé diery, v každej diere sa umiestni „päta“ a drevená stonka rezu.Zemiaky usporiadané do drevených škatúľ s úrodným substrátom.Každá koreňová plodina je pokrytá plastovou fľašou, z ktorej je dno vopred narezané.

Zalievanie rastlín sa uskutočňuje prostredníctvom hrdla fľaše.Kryt sa dá odstrániť, aby umožnil vstup čerstvého vzduchu do skleníka.

Ihličnaté plodiny môžu byť zakorenené v zemiakových hľúzach

Starostlivosť počas zakorenenia

Počas zakorenenia je dôležité dodržiavaťvlhkosť a teplota vzduchu v miestnosti.Vlhkosť vzduchu by sa preto mala pohybovať v rozmedzí 70 - 75% a teplota by mala byť od +18 do +23 ° C.Rastliny potrebujú rozptýlené svetlo.Priame slnečné svetlo je nebezpečné, pretože môže spôsobiť popáleniny v nadzemnej časti túdžu.

Polievanie sa vykonáva z rozprašovacej fľaše, pričom sa zabráni vlhkosti na ihličkách a drevených pätách.Rastliny je potrebné navlhčiť, pretože horná vrstva substrátu je úplne suchá, ak hovoríme o zakorenení v pôdnej zmesi.Odporúča sa pravidelne odstraňovať vrchný kryt, aby rastliny dostali časť čerstvého vzduchu.

Pestovanie odrezkov

Domáce odrezky sa vyznačujú slabou adaptívnou schopnosťou a nízkym prežitím.Z tohto dôvodu si rastliny vyžadujú chov.

Odrezky z Thuja sa presádzajú na kvetináče a umiestňujú na čerstvý vzduch.Efedra by mala rásť v čiastočnom tieni.Rastliny sa pravidelne zavlažujú a kŕmia.Uistite sa, že ste odstránili trávu buriny a uvoľnite pôdu.V zime sú mladé stromy izolované.Po 2–3 rokoch je možné transplantovať na trvalé miesto rastu.

Transplantácie rastlín na trvalé miesto rastu po 2–3 rokoch

Starostlivosť po zakorenení

Na jar je lepšie zakoreniť jesenné konáre.a jar - na jeseň.Pre výsadbu sadeníc na otvorenom priestranstve vyberte slnečné miesto so svetlou popoludňajšou polohou.Pre pestovanie ihličnatých plodín vhodné úrodné miesto, ktoré predtým ekologickyhnojivá. Napríklad na 1 m² pozemku vezmite 1 vedro rašeliny.

Výsadba v sadbe na otvorenom teréne si vyžaduje určitú starostlivosť. Hlavnými opatreniami starostlivosti sú zalievanie, uvoľňovanie a mulčovanie pôdy, hnojenie, prerezávanie a zimovanie. Režim zavlažovania, plán zálievky, schéma prerezávania a vlastnosti prípravy na zimovanie sa vyberajú s prihliadnutím na odrodové charakteristiky pestovanej thujy.

Thuja je jednou z najpopulárnejších dekoratívnych ihličnatých plodín. Možnosti šľachtenia popísané v našom článku môžu byť užitočné pre skúsených aj začínajúcich záhradníkov.