Tajomstvo úspešnej kultivácie japonských sasanky v otvorenom poli

Jemná, elegantná japonská sasanka sa stala miláčikom európskych pestovateľov kvetín v 19. storočí.Kultúra nemá pestrú paletu, je však schopná ozdobiť aj najvzdialenejší roh záhrady.Ako pestovať okrasnú rastlinu v otvorenom poli, sa dozviete z nášho článku.
Obsah
 1. Opis japonských sasanky
 2. Populárne odrody jesennej sasanky.s fotografiou
 3. Crispa
 4. Pretty Lady Julia
 5. Whirlwind
 6. Honorine Jobert
 7. Robustissima
 8. Video „Výsadba a pestovanie sasanky v záhrade“
 9. Pestovanie a starostlivosť o sasanky v záhrade
 10. Čas výsadby
 11. Výber miesta a pôdy
 12. Výsadba hľúz a semien sasanky
 13. Sezónna starostlivosť
 14. Metódy rozmnožovania
 15. Zimnice
 16. Ochrana pred chorobami a škodcami
 17. Yaponskie sasanky v krajinnom dizajne
Opis japonských sasanky

Bylinkový trvalka patrí do čeľade rodu Buttercup a nachádza sa v miernom podnebnom pásme.Za neskoré kvitnutie, ktoré trvá od júla do októbra, sa japonská sasanka nazýva aj jeseň.Vďaka plazivému koreňovému systému rastlina rastie veľmi rýchlo a vytvára jasne kvitnúci kryt.

V závislosti od odrody sasanka dorastá do jedného a pol metra a vytvára malé kríky so vzpriamenými výhonkami stredných listov.Doskové dosky sú oválne, spevnené, rozrezané,smaragdovo zelená farba.Kvetenstvo je dáždnik, drobivý, s priemerom do 9 cm, zvonku pripomínajúci harmanček.Štruktúra košov je jednoduchá, polodvojitá alebo froté.Farba sa líšila, ale vždy so zlatým alebo žltým svetlom zeleným jadrom.

Japonská sasanka - bylinkový trvalka z rodiny blatouchy

Populárne jesenné odrody sasanky s fotografiami

Z dôvodu veľkého počtu umelo chovaných zvierathybridy sú niekedy veľmi ťažko pochopiteľné, do ktorých druhov kultivar patrí.Niektorí biológovia veria, že veterné mlyny Hubei (Anemone hupehensis), Japonec (japonica) a hybrida (hybrida) sú jedným a tým istým druhom.Ak chcete trochu porozumieť rozdielom, zvážte niektoré z najslávnejších odrôd.

​​

Crispa

Hubeiho anemón, vysoký 0,6 - 0 m, kvitne od augusta do októbra.Koše jednoduchej konštrukcie, pozostávajúce z jedného radu mierne vlnitých lístkov.Na rozdiel od hybridu Praecox (Precox), ktorý má sýtejšiu farbu, je v Crispah svetloružová s perleťovým leskom a žlto-zeleným jadrom.

Pretty Lady Julia

Táto sasanka s polodvojitým kvetenstvom vyzerá ako odrody Prinz Heinrich alebo Pamina.Dorastá do 0,5 - 0,6 m a vytvára kompaktné voľné kríky.Okvetné lístky, rovnako ako okvetné lístky princa Heinricha alebo Paminy, sú zafarbené v monochromatickom ružovom a karmínovom odtieni.Kvitnutie trvá od druhej polovice leta do prvého mrazu.

Whirlwind

Kultúra so sviežou bielou kvetenstvom, ktorá sa skladá z 10-15 polodvojitých kvetov.Výška Bush nepresahuje jeden meter, listytmavozelená s modrastým odtieňom. Farba lístkov je jednotná, bez inklúzií, srdce je žiarivo žlté. Odroda má zimnú vytrvalosť, najlepšie rastie v čiastočnom tieni.

Honorine Jobert

Neobvykle jemná sasanka do 0, 8 m. Listy sú tmavé, so sivastým odtieňom. Koše jednoduchej konštrukcie, pozostávajúce z jedného radu mierne zvlnených lístkov. Farba je hladká, snehobiela, jadro žltooranžové. Kultivar rastie dobre na slnku, ale viac preferuje tieňované oblasti.

Robustissima

Krásna sasanka sa vzťahuje na vysoké odrody. Výška puzdra pre dospelých môže dosiahnuť viac ako jeden meter. Listy sú tmavé smaragdy, dno pokryté malou hromádkou. Kvetenstvo sú jednoduché, malé, fialové a ružové, s tmavozeleným „okom“. Navonok Robustizim pripomína Dahlia Merry.

Whirlwind
Rrobustissima
Pretty Lady Julia

Honorine Jobert
Crispa

Video „Výsadba a pestovanie sasanky v záhrade“

Toto video pojednáva o základných pravidlách poľnohospodárskej kultúry.

Pestovanie a starostlivosť o sasanky v záhrade

Sasanka japonská - nenáročný kultúra. Dobre toleruje zimu, nevyžaduje starostlivosť a dobre sa prispôsobuje vonkajším podmienkam.Avšak, aby nedošlo k poškodeniu dekoratívnych vlastností rastlín a je potešený bohatým kvetom.pozorovať agrotechnické pestovanie na otvorenom priestranstve.

Podmienky výsadby

Najlepšie je pestovať rastliny, ktoré kvitnú neskôr, v druhej polovici jari alebo začiatkom leta.Kríky majú čas hádzať púčiky, ktoré kvitnú do konca augusta.Trvalka môže byť vysadená aj na jeseň.Malo by sa to však urobiť skoro, aby sa mladej rastline dokázalo prispôsobiť a nezmrznúť.

Výber miesta a pôdy

Jesenná sasanka sa v tienistých oblastiach cíti príjemne, nemá rada priame slnečné svetlo a prievan.Keďže kultúra plazivého koreňového systému by mala byť vzdialená od ostatných rastlín najmenej pol metra.Vybrané miesto nie je vystavené stojatej vlhkosti, ale kopec pre sasanky nebude fungovať.

Vytrvalá rastlina dobre rastie na výživných, odvodnených pôdach s dobrým pochopením.Pôdna reakcia môže byť neutrálna alebo mierne kyslá (prípustná hladina pH je od 5,5 do 7,5).

Sasanka jesenná sa cíti pohodlne v zatienených oblastiach

Sasanky s hľuzy a semenami

Miesto výsadby sa pripravuje vopred.Vykopávajú zem a potom odstraňujú burinu, odpad a kamene.Do pôdy pridajte humus, rašelinu, drevný popol, ak je to potrebné, pridajte minerálne hnojivá.Vykopajte diery veľkosti 15 x 30 cm s odstupom 0,5 m od seba.Počas výsadby sa hľuzy riadia týmto algoritmom:

 • sa sadivový materiál má štyri hodiny namáča v teplej vode;
 • plnenie hrncovpôdna zmes rašeliny a piesku, kde sú hľuzy umiestnené v hĺbke 50 mm;
 • keď sa objavia prvé výhonky sasanky, sú transplantované na trvalé miesto;
 • po výsadbe je pôda ľahko rozdrvená a dobre navlhčená.

Ďalším spôsobom, ako pestovať japonské sasanky, je osivo. Pozostáva z týchto etáp:

 • mesiac pred rozmrazením sa osivo umiestni na vlhký sypký piesok na niekoľko dní;
 • keď semená napučiavajú, zasejú sa do nádoby naplnenej rašelinou;
 • 120), až kým sa neobjavia prvé zárodky, sa nádoba udržuje pri izbovej teplote a potom sa vedie na ulicu pokrytú snehom a pilinami;
 • Pristátie na trvalom mieste sa vykonáva po vytvorení stabilného teplého počasia.
Výsev semien sadeníc japonských sasanky

Sezónna starostlivosť

Pretože systém povrchových koreňov sasanky nie je schopný získať vlhkosť z dolných vrstiev pôdy, musí byť pôda okolo rastliny neustále vlhká. Frekvencia polievania dospelých rastlín je raz týždenne. Pri dlhodobej absencii zrážok alebo intenzívneho tepla sa frekvencia zdvojnásobí. Aby vlhkosť nestagnovala a pôda zostala vlhká dlhšie, na vrch sa položí mulčovacia vrstva.

Všetky postupy s pôdou by sa mali vykonávať veľmi opatrne, aby sa nepoškodili korene, a to až po zalievaní.
Rada autora

Počas celej sezóny sa kultúra živí trikrát:

 • na jar, po objavení sa prvých listov, urobte humusalebo iných organických hnojív;
 • mineralizácia sa používa počas pučania;
 • v prvej polovici jesene sa hnojia komplexmi neobsahujúcimi dusík alebo drevným popolom.

Chovateľské metódy

Jesenné sasanky veľmi zle tolerujú transplantáciu a akékoľvek zásahy do koreňového systému. Trvalka sa môže pestovať zo semien, ale táto metóda nie je vhodná pre hybridné formy. Najčastejšie pestovatelia rozmnožujú kultúru vegetatívnym spôsobom rozdelením kríka. Robí sa to na jar, aby sa rastlina mohla prispôsobiť pred zimou. Materský krík sa vykopal úhľadne, snažil sa nepoškodiť korene a potom sa rozdelil na malé rozety. Rezané časti sa ošetria antiseptickým prostriedkom a potom sa uložia na trvalé miesto.

Bylinné trvalky sa množia delením kríkov

Zimovanie rastlín

V oblastiach s miernymi zasneženými zimami alebo na juhu sa japonská sasanka pokojne zimuje bez ďalšieho prístrešia. Príprava na chladné obdobie sa začína na konci kvitnutia, pričom všetky výhonky sa odrežú takmer na zem. Pôda okolo hnojiť humusom a zastaviť zalievanie.

V oblastiach s drsnými zimami sú orezané kríky pokryté suchými listami, rašelinou alebo humusom. Niektorí záhradníci odporúčajú prikryť rastlinu navrchu spunbondom.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Pri náležitej starostlivosti sa neskoré kvitnúce sasanky zriedka ochorie. Najčastejšie je kultúra ovplyvnená hubovými infekciami, ak rastú v skupinách. Už infikovaná bush je lepšia.kopať a horieť a postrekovať susedné rastliny roztokom „Fundazolu“ alebo „Fitosporínu“. Pre prevenciu stačí dodržiavať zavlažovaciu schému, burinu burín v čase a tiež spracovať fungicídy.

Na kvetinách sa niekedy objavujú slimáky alebo húsenice. Ak nie je príliš veľa škodcov, môžu byť odstránené mechanicky. Inak pomôže zavlažovanie insekticídmi, ako sú Aktara alebo Aktellik. Odporcovia chemikálií sa môžu rozkladať pod kríkami mletými vaječnými škrupinami, červenou paprikou alebo suchými ihlami.

Slimáky sú bežnými škodcami kultúry

Sasanky často trpia háďatkami. Liečba nematocidmi (napríklad nematódami) pomôže vyhladiť parazity. Môžete tiež zasadiť množstvo nechtíka alebo nasturtia, ktoré účinne odstrašuje škrkavky.

Stáva sa, že sasanky prestanú kvitnúť. Ak problém nespočíva v chorobe alebo škodcoch, kultúre s najväčšou pravdepodobnosťou chýba svetlo alebo nedostatok živín.

Japonská sasanka v krajinnom dizajne

Jesenné sasanky sú schopné ozdobiť akúkoľvek časť záhrady. Dekoratívne trvalky je možné pestovať v rôznych variantoch:

 • pásomnice;
 • 160. výsadba obrubníkov;
 • skupinové kompozície;
 • kombinované prášky;
 • na registráciu uličiek, chodníkov alebo tŕňov.

Napriek úzkej palete farieb sa japonská sasanka darí takmer všetkým záhradným rastlinám.

Použiť sasanky vkrajinná architektúra

Aby sa zdôraznila individualita každej kultúry, krajinní dizajnéri odporúčajú týchto susedov pre sasanky:

 • borievky, thujas alebo cyprusy;
 • paprade;
 • ruže;
 • okrasné kríky.

Jemné, orientálne ladné japonské sasanky sa objavili ešte nedávno na území Európy, ale už sa im podarilo obsadiť svoje miesto v miestnom záhradníctve. Napriek krehkému vzhľadu sú trvalky pomerne stabilné a nenáročné, čo z nich robí obľúbených pestovateľov kvetov v strednom pruhu.