Pestovanie Jaz na záhrade: Sprievodca pre začiatočníkov

Rose Jazz je jednou z najslávnejších rastlín na kvitnúcich pôdach, ktoré majú radi najmä ruskí záhradníci. Ako pestovať kultúru a čo je pozoruhodné, sa dozvieme v článku.

História vzniku odrody

Rose Jazz bola chovaná v roku 2003 v nemeckej škôlke v Tantau. Celé meno odrody znie ako jazz. Napriek krátkej dobe existencie táto lezecká rastlina získala srdce stoviek záhradníkov. Okrem toho sa pozemná ruža Jazz stala víťazom mnohých kvetinových festivalov a súťaží.

Rosa Jazz - jedna z najslávnejších podzemných kvetín

Opis a charakteristika ruže Jazz

Úroda je ker pokrytý mnohými malými kvetmi. Výška kríka spravidla nepresahuje 70 cm a priemer je 50 cm. Rastlina kvitne veľmi dlho, prakticky bez prerušenia. Počet kvetov je obrovský: na jednom stonku sa vytvára až 10 pukov, ktorých priemer dosahuje 4 cm. Kvety ruže Groundcover sú čiastočne zdvojené.V čase kvitnutia majú kvetyoranžová farba, ale keď sa púčiky otvoria, získajú jemný broskyňový odtieň.

Napriek vysokým dekoratívnym hodnotám sa kultúra vyznačuje vynikajúcou odolnosťou proti mrazu.Rastlina ľahko toleruje dlhodobé zrážky a rýchlo sa zotavuje po mrazu.Okrem toho je ružový jazz odolný voči všetkým druhom plesňových chorôb.

Po otvorení púčiky nadobúdajú mäkký broskyňový odtieň

Výhody a nevýhody odrody

Na základeZ opisu odrody je možné vyvodiť tieto závery o výhodách odrody:
 • dlhá doba kvitnutia;
 • odolnosť voči škodcom a hubovým chorobám;
 • zimná odolnosť a odolnosť proti nadmernej vlhkosti pôdy;
 • porovnateľná nenáročnosť v starostlivosti;
 • nie je potrebné pravidelné prerezávanie;
 • schopnosť samovybudenia z vyblednutých pukov;
 • široko používaný v krajinnom dizajne.
 • ​​
Táto rozmanitosť ruží však má aj svoje nevýhody.Medzi hlavné patria:
 • citlivosť na plesňové choroby v prípade nedodržania režimu zavlažovania;
 • prítomnosť ostrých hrotov, ktoré komplikujú proces viazania a orezávania;
 • pomalý rast kultúry v tienistom teréne.

Video „Prehľad ružovej džezu“

Toto video vyzdvihuje hlavné odrodové kvality záhradníckej plodiny.

Znaky agrotechnického pokrytia pôdy vzrástli Jazz

Jednou z hlavných výhodDruh jazzu je dlhé obdobie kvitnutia.Prvé kvety sa objavia na kríkoch v júni a kultúra bude slabnúť v polovici októbra.Aby sme si však užili voňavé kvitnutie kríka tak dlho, je potrebné dodržiavať určité normy poľnohospodárskej technológie.

Ako a kde vysadiť

Na určenie najvhodnejšieho miesta pristátia je dôležité zohľadniť tieto pravidlá:

 1. Podzemné vody.Mali by byť v hĺbke najmenej 100 cm od koreňov kríka.Inak môže koreňový systém jednoducho hniť.
 2. Cirkulácia vzduchu.Pre rastúcu pôdu je veľmi dôležitá voľná cirkulácia vzduchu.Zabraňuje stojatej tekutine v pôde.

Nížiny alebo bažinaté oblasti nie sú vhodné na výsadbu.Tu môže rastlina hniť.

Uprostred jari sa pestuje ruža.Na jeseň by sa výsadba mala vykonávať v krátkom čase, pretože existuje veľké riziko, že rastlina nebude zakorenená.Pokiaľ ide o zloženie pôdy, oplatí sa uprednostniť hlinité alebo chernozemové varianty - ruža Jazz miluje pôdu s nízkou úrovňou kyslosti.

Hĺbka jamy na výsadbu by mala byť asi 60 cm a jej priemer - 70 cm. Po umiestnení rastliny do výklenku je dôležité dôkladne narovnať korene.Hneď ako je výsadba ukončená, kultúra sa zalieva teplou vodou a muluje sa silnou vrstvou rašeliny.

Je potrebné zvážiť, že miesto pristátia by nemalo byť na otvorenom slnku celý deň.Za najlepšie miesto sa považujepolotieň. V opačnom prípade sa rastlina môže spáliť a zomrieť.

Jazzová varianta nemá rada aktívne solárne osvetlenie

Ako sa starať

Hlavnými postupmi starostlivosti o jazzovú ružu sú týždenné uvoľňovanie, zalievanie každé 2-3 dni a hnojenie. Zalievanie sa vykonáva až po úplnom vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. Jedna krík vyžaduje asi 15 litrov vody. Pred tým by malo byť vyhrievané na slnku. Bližšie na jeseň sa frekvencia zalievania postupne znižuje a s nástupom septembra sa úplne zastaví.

Kŕmenie sa vykonáva dvakrát za sezónu. Prvýkrát začiatkom jari sa zavádzajú zlúčeniny dusíka, ktoré stimulujú rast kultúry. Druhé obväzovanie sa vykonáva v lete s použitím potašových a fosfátových hnojív. Ovplyvňujú tvorbu púčikov, podporujú imunitu rastlín na vysokej úrovni.

Na stimuláciu pučania sa odporúča odstrániť prvé ružové kvety. Budúci rok bude teda ker hojne pokrytý kvetmi.
Rada autorov

Na jar by sa malo vykonať sanitárne prerezávanie, počas ktorého sa odstránia všetky poškodené suché výhonky. Na jeseň sa tento postup môže vykonať ešte raz, aby sa krík trochu zúžil.

Napriek odporu voči chladu sa odporúča prikryť rastlinu na zimu. Ako ohrievač sa používa ihličnatá vetvička, ktorá je umiestnená medzi vetvami a na vrchu puzdra. Záhradníci, ktorí žijú v chladných zime, to často robiašpeciálne rámce. Používajú plastové vaky, ktoré poskytujú spoľahlivú ochranu kultúry pred vetrom a mrazom.

Režim zavlažovania
Vrchná úprava s minerálnymi zlúčeninami
Jarné prerezávanie

Časté chyby rosovodov

Najpopulárnejšie chyby, ktoré záhradníci urobili pri pestovaní odrody Jazz, sú:

 1. Výsadba ružových kríkov v blízkosti veľkých rastlín. Celkovo plodiny doslova okrádajú živiny z kríkov, čo spôsobuje, že ruže sú náchylnejšie na choroby.
 2. Nadmerné zalievanie. Nadbytočná tekutina v pôde pomáha zvyšovať úroveň kyslosti pôdy. To zasa komplikuje proces kyslíka v zemi.

Gardenerova spätná väzba na Rose Jazz

Recenzie záhradníkov hovoria o nenáročnosti a vysokej miere dekoratívnosti odrody Jazz čo najlepšie.

„Milujem ruže, pestujem ich od mladosti. Pred niekoľkými rokmi sa zoznámil s jazzovou rozmanitosťou. Najprv som bol skeptický - existovali pochybnosti o odpore proti chladu. Ale po prvej zime, ktorú kríky prežili bez problémov, sa presvedčili o kvalite odrody. “

Victor, 67, Kaluga

„Pokiaľ ide o mňa, pre strednú skupinu je to veľká rozmanitosť. Statočne znáša mrazy a takmer nikdy ochorie. Zvyšok starostlivosti o jazzové ruže je veľmi jednoduchý. Preto je pre mňa obsah týchto ružových kríkov jedenpotešenie! “

Olga, 45, Bryansk

Dodržiavanie jednoduchých noriem poľnohospodárskeho inžinierstva zabezpečí nielen hojnosť, ale aj dlhé kvitnutie k radosti záhradníka a jeho rodiny!