Sprievodca rastom modrých kobercov pre začiatočníkov

Mnoho majiteľov domov rád záhradu zdobí vždyzelenými stromami. Takáto vegetácia poskytuje úhľadný pohľad na územie, rovnako ako nasýtenie vzduchu užitočnými fytoncidmi. Medzi vegetácie patrí jalovec modrý koberec, ktorý je populárnou rastlinou s majiteľmi domov. Táto odroda je krásna, nenáročná na údržbu, má pôvodnú modro-zelenú farbu. Preto sa často používa v krajinnom dizajne.

Opis borievky s modrým kobercom

Táto odroda borievky je u majiteľov obľúbená, pretože je dobre zavedená a dobre rastie v kvetinových záhonoch, záhradách a parkoch.

Vzhľad kríka

Táto rastlina má vnútornú modrú farbu tvrdých stoniek a mäkkého šupinatého ihličnatého krytu. Na konáre rastú malé hrbole pripomínajúce modré bobule. Spodné vetvy kríka začínajú rásť hneď od koreňov, takže v priebehu rokovVývoj borievky tvorí krásny horizontálny zelený koberec. Z tohto dôvodu sa borievka nebojí mrazu.

Juniperský modrý koberec je šupinatý druh

Squamata modrého koberca vyžaruje príjemnú špecifickú arómu, ktorú môžete počuť aj v značnej vzdialenosti.Keďže rastlina produkuje fytocídy, tento zápach je schopný ničiť baktérie a pozitívne ovplyvňuje stav horných dýchacích ciest. Vďaka takým vlastnostiam arómy borievky sa vždy vysadzuje v sanatóriách, kde sa liečia choroby pľúc.

Miera rastu

Tento krásny ker má vysokú mieru rastu. Do jedného roka sa rastlina môže zväčšiť o takmer 80 - 100 mm. Priemerná výška puzdra môže byť asi pol metra.

Vytrvalosť v zime a odolnosť voči suchu

Koberec Juniperus Squamata Blue (v preklade z modrého koberca Latinskej - borievky borievky) dobre znáša studené zimy, ale silné zimné vetry a mrazy môžu čiastočne poškodiť jeho ihly. Preto sa pri nízkych teplotách odporúča rastlina pokryť. Sucho tiež nie je hrozné pre tieto kríky, ale v extrémnom horúčave by ste sa mali starať o mierne zalievanie.

Modrý koberec sa nebojí sucha a námrazy

Výhody a nevýhody odrody

Táto odroda vždyzelených kríkov má množstvo pozitívnych a negatívnych vlastností.

Výhody:
 • borievka rýchlo rastie;
 • odolné voči mrazu asucho;
 • nevyžaduje osobitnú starostlivosť;
 • fytoncidy vylučované rastlinou dezinfikujú vzduch.
Nevýhody:
  65. krík vyžadujúci výber miesta rastu;
 • silne soľuje okolitú pôdu;
 • 67) rastlina je citlivá na burinu.

Video „Stručný popis borievky s modrými kobercami“

Toto video obsahuje stručný opis ihličnatej kultúry.

Nuansy výsadby a náležitá starostlivosť o modrý koberec borievky

Aby sa modrý koberec úspešne aklimatizoval a dlho vás potešil svojím vzhľadom a vôňou, musíte vziať do úvahy niektoré nuansy starostlivosti o tento ker.

Príprava pôdy a pôdy

Táto rastlina uprednostňuje dobre osvetlené oblasti - pod jasným lúčom slnka sa rýchlo vyvíja a neochorie. V tieni Bush začína strácať čisté formy a stáva sa drobivým. Preto pri výbere miesta na pestovanie rastlín sa pozrite na oblasti, ktoré sú najlepšie osvetlené počas dňa, kde nie je odtieň budov a stromov.

Táto odroda borievky rastie dobre na akejkoľvek pôde, je však vhodné ju zasadiť do úrodnej nesolnej pôdy s nízkou úrovňou podzemnej vody.

Pestovanie zo semien

Pestovanie zo semien je pracný spôsob, ktorým nie je vždy možné zachovať vlastnosti odrody. Ale ak sa rozhodnete takto rozmnožiť borievku, musíte urobiť toto:

 1. Zbierajte borievky a umiestnite ich na teplé miestomiesto.
 2. Po otvorení semená jemne odstráňte z plodov kríkov, pričom dbajte na to, aby sa nepoškodili.
 3. Zničte plášť osiva.To sa dá dosiahnuť ich umiestnením do slabého roztoku kyseliny octovej a ponechaním tam pol hodiny.Alebo odstráňte šupku mechanicky semenami pereterev medzi listami brúsneho papiera.
 4. Na jeseň vložte semená do krabíc piesku a rašeliny a vyberte ich von, aby sa zlepšilo klíčenie.
 5. Na jar hnojte pôdu humusom, urobte dve drážky a pestujte semená rozvrstvené do škatúľ.
 6. Na výsadbu pomocou rašeliny alebo pilín s hrúbkou 1 cm92]

  Vysadené začiatkom jesene.Ak chcete získať sadenice borievky, použije sa na to metóda rezania.Na získanie zdravého sadivového materiálu je potrebné urobiť toto:

  1. Z dospelej rastliny vo veku 8 - 10 rokov je potrebné odrezať malé jednoročné výhonky a odstrániť z nich spodné vetvy.
  2. Výsledné odrezky sa umiestnia do zmesi rašeliny a piesku, pokryjú fóliou a umiestnia na miesto s miernym osvetlením.Výsledné výhonky pravidelne zalejte vodou.
  3. Stopka sa považuje za pripravenú na výsadbu, keď sa v nej po 1, 5 až 2 mesiacoch objavia korene.
  4. Po 2, 5 až 3 mesiacoch sa môžu sadenice vysádzať na otvorenom priestranstve.
  Ak uprednostňujete nákup sadeníc, vyberte exempláre s uzavretými koreňmi, pretože rastlinys otvoreným koreňovým systémom je možné pestovať iba na jar.
  Rada autorov
  Sadenice s uzavretým koreňovým systémom rýchlo zakorenia

  Funkcie starostlivosti

  Starostlivosť o rastliny nie je náročná. Kríky by sa mali pravidelne zavlažovať studenou vodou (je lepšie to urobiť do konca dňa alebo ráno).

  Rastlina potrebuje kŕmenie. Použite na to nitrofosfátové hnojivá, ktoré sa dajú ľahko kúpiť v obchode pre záhradkárov. Buriny, ktoré môžu ovplyvniť rast rastlín, musia byť pravidelne buriny, čo poskytne Bushu lepší vývoj.

  S nástupom chladného počasia možno koreňový systém Blue Carpet mulčovať rašelinou alebo pilinami. Počas zimy to neumožní zamrznúť. V období silného sucha a jasného slnka môžete pokryť šupinatú korunu rastliny tmavým polyetylénom, aby ste zabránili spáleniu ihiel.

  Choroby a škodlivý hmyz

  Najbežnejšou chorobou, ktorá môže postihnúť rastlinu, je hrdza. V rovnakom čase na konáre Bush sa objaví jasne červené výrastky, ktoré vedú k smrti rastliny. Na boj s touto chorobou je potrebné vetvy postriekať roztokom „Arcerid“ štyrikrát, priebeh liečby je 8 až 10 dní.

  Môže dôjsť aj k vysušeniu konárov, pričom na kôre sa objavia čierne a hnedé výrastky. Vetvy začínajú vysychať a odpadávať. Aby sa predišlo takémuto problému, rastlina sa postrieka 1% roztokom síranu meďnatého.

  Škodcovia, ktorí môžu ovplyvniť kríky, súroztoče, vošky a kosy.Na boj proti nim sa borievka lieči s Fitovermom, Karate a Karbofosom.

  Juniperský modrý koberec v krajine

  Krík zdobí kvetinové záhony na pozemkoch, v záhradách a parkoch vyzerá harmonicky, používa sa pri navrhovaní štvorcov.Jediné pristátie borievky na pozadí zeleného trávnika vyzerá krásne.Modrý koberec je možné zariadiť spolu s ďalšími borievkami, ako aj s listnatými rastlinami.Kultúra je vysadená na svahoch a vysokohorských kopcoch, pretože sa plazí dobre.

  Zmiešané kvetinové záhony
  Kompozitné uloženie
  Jehličnaté miešačky

  Pristávacie plošiny
  Návrh záhradných chodníkov
  Pestovanie v blízkosti vodných útvarov

  Jalovcové kríky môžete bezpečne vysadiť naplot, pretože to zakorenuje bez problémov a nevytvára ťažkosti v starostlivosti.Táto oblasť bude čistá a uprataná a vzduch bude naplnený vôňou borievky.