Fungicíd DNUNG: návod na použitie, poradenstvo záhradníkom pri spracovaní

Majitelia pozemkov pre domácnosť každoročne bojujú proti škodcom a snažia sa nájsť univerzálny prostriedok proti chorobám a parazitom hmyzu.Návod na použitie „DNOC“, ktorý je podrobne opísaný v našom článku, preukáže, že takýto liek existuje!

Podrobný opis lieku

Liek „DNOC“ je insekticíd, fungicíd a herbicíd v jednej fľaši.Účinný prostriedok sa používa na mimoriadne zriedkavé (každé tri roky) priemyselné spracovanie a neodporúča sa na malé plochy.Záhradníci ju však stále používajú na svoje vlastné účely a pred spracovaním záhrady dávkovanie starostlivo odmerajú.

DNOC je insekticíd, fungicíd a herbicíd v jednej fľaši

Fungicíd je vhodný na spracovanie:

 • ovocné stromy (marhuľa).kdouľa, čerešňa, hruška, broskyňa, čerešňa, jabloň);
 • bobuľové kríky (egreše, ríbezle);
 • vinice.

Silné príčiny drogdvojitý úder na škodcov.Ako insekticíd ničí DNOC kliešte, škvrny, vošky, mory, popínavé rastliny, listové červy a iný parazitický hmyz.Ako fungicíd účinný proti plesniam, chrastom, hrdzaveniu, všetkým druhom hniloby, kučeravým, oidium.

Výrobok je dostupný vo forme žltého prášku s štipľavým zápachom.Výrobca poskytuje dva typy balenia: kartónové kontajnery (20 kg) a utesnené plastové vrecká (2 g).

Video „Droga„ DNOC “na ochranu rastlín“

Toto video hovorí o vlastnostiach použitia fungicídneho činidla proti hmyzu.

​​

Chemické zloženie

V DNOC existujú dve hlavné účinné látky: amónna soľ (60%) a dinitroorthozol (40%).Okrem nich prípravok obsahuje rôzne ďalšie zložky a katalyzátory.Plnivom je síran amónny. Granulovaný prášok je slabo rozpustný vo vode, takže sa na riedenie fungicídu často používajú organické rozpúšťadlá.

Účinná látka a mechanizmus účinku

Hlavnou účinnou látkou DNOC je 4,6-dinitro-o-kresol - látka odvodená od nitrofénu.Princíp jeho činnosti spočíva v zastavení počiatočného štádia choroby a rýchlom ničení hmyzích škodcov.Liek sa dostane do rastlinných buniek a dosiahne maximálnu koncentráciu 2 dni a účinok jeho použitia je zrejmý tretí deň a zostáva 1 mesiac po ošetrení.

Pri nízkych teplotách a vysokých teplotáchFungicíd proti vlhkosti je schopný preniknúť do pôdy do hĺbky 7 cm, pričom pôsobí ako pesticíd.Otepľovanie a sušenie pôdy prispieva k pohybu liečiva v horných vrstvách.

Načasovanie uplatňovania

Účinnosť DNOC závisí od včasného spracovania plodín ovocia a bobúľ.Skúsení záhradníci označujú iba dve obdobia, vhodné na postrek fungicídom.

Spracovanie na jar

Často sa rastliny ošetria fungicídom skoro na jar, predtým ako sa púčiky ešte nerozpustia.Mali by ste počkať do konca mrazu a teplota neklesne pod +4 ° C.Je dôležité liečiť pred pohybom štiav, potom účinok lieku bude efektívnejší.Okrem toho je počas tohto obdobia ľahšie ničiť hmyz, ktorý sa nevyskytol zo zimovania.Pred striekaním položte na zem krycí materiál, aby toxická látka neklesla na zem.

Rastliny sa na začiatku jari ošetrujú fungicídom

Spracovanie na jeseň

Na jeseň sa postup vykonáva menej často a až po poklese rastliny.list.Postup sa od prameňa líši niekoľkými nuansami:

 • nepokrývajú pôdu, pretože látka musí preniknúť do zeme, kde funguje ako pesticíd;
 • roztok musí byť slabo koncentrovaný;
 • Jesenné ošetrenie nie je škodlivé pre pôdu, pretože nemá vplyv na jeho úrodnosť v budúcom období;
 • Postrek rastlín pred hibernáciou ich na jar nepriaznivo neovplyvní.

Normy na pestovanie ovocia a bobúľ

Keďže je liečivo ťažko rozpustné vo vode, záhradníci odporúčajú pripraviť ošetrovací roztok takto: zmiešajte 50 g DNOC s 1 liter organického rozpúšťadla a výsledný koncentrát zriedite 10 I vody, dôkladne premiešajte.Postrekovanie sa vykonáva striekacou fľašou.Miera spotreby fungicídu pre rôzne plodiny je:

 • 8 kg na 1 ha - v prípade kríkov;
 • 10 kg na 1 ha ovocných stromov.
Tabuľka: Rýchlosti vypúšťania prípravku DNOC pre plodiny ovocia a bobule

Jablko, hruška, kdouľa

) Tieto ovocné plodiny vyžadujú najvyššiu koncentráciu drogy - 15 litrov na 0,1 ha.Pred postrekom je potrebné zakryť pôdu plachtou alebo polyetylénom, aby sa roztok nedostal do pôdy.Osobitná pozornosť by sa mala venovať postupu, ak sa koná v bezprostrednej blízkosti rastlinných alebo kvetinových plodín.

Včasné spracovanie neumožňuje rozvoj strupovitosti, hniloby a maniliózy na stromoch.Insektofungicíd tiež ničí vošky, červy, chlopne, kliešte, cicavce, mory, škrupiny listov a mory.

Broskyňa, marhuľa, čerešňa, slivka

Roztok na ošetrenie by mal byť menej nasýtený ako na jablkách, hruškách, dule.Na zničenie kliešťov, vložiek štítu, listnatých červov, meďov, vošiek a molov stačí na 10 hektárov 10 l „DNOC“.Droga účinne bojuje proti krúteniu, monilióze, kleasterospióze.Jeho použitie tiež zabraňuje ďalšiemu rozvoju chorôb.

Egreše, ríbezle

Spolu s bobuľami jabĺk, hrušiek a kdouleKríky tiež vyžadujú zvýšenú dávku fungicídu (15 litrov na 0,1 hektára). Spracovaním egrešov, červeného a čierneho ríbezle zachránite rastlinu od vošiek, kliešťov, listových červov, motýľov, vločiek. Droga zabráni rozvoju hrdze, listových škvŕn, múčnatky, antracnózy a septorií.

Hrozno

Používanie DNOC vo vinohradníctve poskytuje niekoľko funkcií. Pred zákrokom musí rastlina nevyhnutne stenčiť a odrezať zbytočné výhonky. Pomáha zastaviť množenie patogénnych mikroorganizmov a lariev hmyzu. Hrozno je potrebné ošetriť fungicídom skoro na jar, skôr ako sa šťavy začnú pohybovať, v množstve 8 litrov prípravku na 0,1 ha. Takto bude kultúra chránená počas celej sezóny pred oidiom, špinením, chalkosporózou, antracózou a nekrózou. Roztoče, vošky a šarláty nebudú tolerovať liečbu.

Insektokrakakarid DNOC sa používa vo vinohradníctve

Toxicita a preventívne opatrenia

Insektofungicíd "DNOC" sa vzťahuje na lieky vysokej triedy toxicity. Je potrebné veľmi opatrne pracovať so suchým práškom, ako aj s roztokom, pričom sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Výbušná zmes je dinitroorthozol v kombinácii s organickými rozpúšťadlami. Z pokynov na obale vyplýva, že nástroj nie je určený pre súkromné ​​záhradné oblasti, ale mnohí záhradníci tento zákaz ignorujú.

Bezpečnostné opatrenia pri práci s DNOC zabezpečujú tieto činnosti:

 1. Postrek by sa mal vykonávať v roku 2006špeciálne ochranné pomôcky (ochranný odev, respirátor, gumové čižmy, rukavice, okuliare).Pri práci s nebezpečným fungicídom je najlepšie použiť plynovú masku.
 2. Zabráňte iným ľuďom alebo domácim zvieratám, aby sa nachádzali v blízkosti obrábanej plochy.Susedia v tejto oblasti je lepšie vopred upozorniť na plánovaný postup.
 3. Po dokončení spracovania sa nedotýkajte špinavých odevov rukami.Chemikália má silný dráždivý účinok na exponovanú pokožku a sliznice.
 4. Sprej by sa mal dôkladne umyť a sami by ste sa mali osprchovať.

DNOC je pre človeka veľmi nebezpečný.Akonáhle je vo vnútri tela cez dýchacie cesty, môže narušiť metabolizmus a viesť k vážnym chorobám.

Koncentrácia 70–80 µg jedovatej látky na 1 ml krvi je smrteľná.

V prípade náhodného požitia lieku by sa nemali konzumovať horúce nápoje, alkohol, tuky, ani obklady.

)

Podmienky a skladovacie podmienky

Insektofungicíd „DNOC“ je vhodný3 roky od dátumu výroby uvedeného na obale.Udržujte liek by mal byť mimo potravín, riadu a liekov.Miesto by malo byť tmavé, suché, neprístupné pre deti a domáce zvieratá.Je prísne zakázané uchovávať chemikáliu v blízkosti palív a mazív alebo v miestnosti s benzínovými výparmi.

Vyhodiťchemikálie s domovým odpadom nemôžu byť.Nie je tiež predmetom spaľovania alebo pochovávania.Jeho spracovanie sa zaoberá iba špeciálnou službou na zneškodňovanie vysoko toxického odpadu.

Recenzie DNOC sú dosť protichodné.Skúsení záhradníci to však napriek všetkým upozorneniam považujú za jeden z účinných prostriedkov a použitia na svojich záhradných pozemkoch.Insektofungicíd nie je zakázaným liekom, ale mal by sa používať veľmi opatrne.