Jednoduché tipy, ako zvoliť správnu hadicu na zalievanie záhrady

Umelé zavlažovanie je jedným z hlavných spôsobov zvyšovania výnosov záhrady. Ak má lokalita vodný zdroj alebo je nainštalovaná veľká nádrž na jej zber a skladovanie, je možné zorganizovať zavlažovací systém. Na to budete určite potrebovať hadicu alebo dokonca viac ako jednu hadicu. Ako to správne zvoliť, aby bolo vhodné ho zalievať, minúť trochu peňazí a mohlo by sa to využiť roky?

Vystužené alebo nie: ktoré zvoliť

Hadice sú nylonové, plastové, gumové, jednovrstvové a viacvrstvové. Ak sa chcete rozhodnúť, ktorú kópiu vyberiete pre zavlažovací systém, musíte sa pozrieť na svoje stránky.

Ak záhradná plocha nie je malá, zdroj vody je ďaleko, budete musieť dodávať vodu na veľkú vzdialenosť, v takom prípade sa použije čerpadlo. Tlak vody vytekajúcej z valca a voda privádzaná motorom je veľmi odlišná: v prvom prípade sa zmestí každá jednovrstvová hadica av druhom prípade budete potrebovať silnú hadicu, ktorá vydrží tlak najmenej 6 bar. Konvenčná jednovrstvová záhrada, ktorá sa používa na zalievanie stromov, vydrží 3-4 bary. Keď voda prechádza cez taký vodič s vysokým tlakom, je príliš rýchla.opotrebuje sa.

Gumová hadica je tradične spojená so záhradou alebo chalupou.Má veľa vlastností, vďaka ktorým je vybraný: dostatočne pevný, elastický, odolný voči nízkym teplotám a ultrafialovému žiareniu.Počas zavlažovania je však ťažké ho presunúť zo stromu na strom alebo z postele na trávnik.Okrem toho je zloženie gumy odlišné, najčastejšie kupujú hadice vyrobené z toxického kaučuku na zalievanie záhrady, rastliny nie sú poškodené, ale pri plánovaní použitia na pitnú vodu si musíte vybrať produkt so sanitárnym záverom o jeho neškodnosti.Môže to byť dôležité, pretože voda sa často dodáva do poľnohospodárskych budov pre zvieratá a ľudí.Pri výbere vzorky gumy nezabudnite, že hrúbka steny by mala byť 4 až 6 mm, nie menšia a čím mäkšia guma, tým dlhšie vám bude slúžiť.

Hadice z PVC nie sú také trvanlivé ako guma, ale majú aj svoje výhody.Jednovrstvový lacný, ale nemôže vydržať až do konca sezóny: skrútenie, žmýkanie, vyhorenie pod vplyvom slnka.Pre zavlažovací systém by sa mala zvoliť iba viacvrstvová vystužená hadica a výstuž je lepšia ako pletenina a nie krížovka.Táto možnosť je odolnejšia, nezlomí sa, vydrží aj veľké zaťaženie a vysokú teplotu vzduchu.Vonkajší cop je odolnejší, ak je vyrobený z nylonu a nie z rastlinného materiálu.Gumová verzia bude stále pracovať dlhšie kvôli ultrafialovému odporu.

Ak sa predpokladáPri použití zariadení, ktoré zvyšujú tlak, je lepšie použiť trojvrstvovú hadicu s vnútornou výstužnou vrstvou a vonkajšou ochranou polyvinylchloridu. Na zavlažovanie veľkých plôch (štadióny, golfové ihriská) sa používajú štvor- a päťvrstvové analógy so zvýšenou pevnosťou, ale je nepraktické zvoliť ich pre zavlažovacie systémy v zeleninovej záhrade alebo záhradných stromoch.

Vystužená hadica by bola najlepšou voľbou pre zavlažovacie systémy záhrad. Nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, je odolný proti mechanickému poškodeniu, možno ho intenzívne používať až 10 rokov. Ak je požadovaná sacia hadica (na čerpanie vody zo studne), používa sa iba zosilnená. Jedinou nevýhodou je hmotnosť, ale v takýchto prípadoch sú na kolesách cievky, takže je ľahšie manipulovať s nimi na záhrade a na záhrade.

Pozri „Zalievanie záhrady: hadice a rýchlo odpojiteľné spoje“

Video ukazuje širokú škálu hadíc a rýchlospojok pre každý vkus.

Priemer a dĺžka hadice

Je ľahké určiť dĺžku, je potrebné zistiť vzdialenosť od zdroja vody (vodovodný kohútik, studňa) k najvzdialenejšiemu stromu alebo keru, ktorý potrebuje zalievať. Obrázok je zaokrúhlený na tucet veľkým spôsobom - to je celá aritmetika.

Výber priemeru závisí od celkovej dĺžky hadice a očakávaného tlaku vody. Ak budete mať veľmi malý priemer, potom sa objaví úzka tryska, čo znamená, že voda bude dodávaná viac času. Ak je priemer príliš veľký a systém tlaku vody je slabý,potom sa toto zalievanie nezrýchli. Zvyčajne pri nákupe musíte zvoliť medzi hodnotami: 13, 15 25 mm.

Je potrebné presne vedieť, na aký tlak je vaše čerpadlo navrhnuté, aby ste zistili, kedy sa kupuje počet vrstiev v hadici. Každá vrstva dodáva silu, aby vydržala ďalšie 4 bary, takže je ľahké vypočítať, ktorý z nich je potrebný. Viacvrstvové vystužené hadice vydržia tlak až 40 barov, ale na zalievanie stromov je v záhrade len ťažko potrebné, preto je lepšie nepoužívať peniaze navyše za mimoriadne silný produkt.

Vybrať podľa dohody

Prečo potrebujete hadice na záhrade? S ich pomocou je možné vodu čerpať zo studne alebo zo studne, z vody do domu alebo farmy, manuálne alebo automatické zavlažovanie záhradných stromov a záhradných plodín.

Na prívod vody jednoznačne vyberáme vystuženú hadicu s bezpečným vnútorným poťahom (máme záujem o sanitárny záver). Pre prívod pitnej vody je nutné zvoliť neškodnú hadicu. Pre zavlažovacie systémy to nie je také dôležité, tu musíte venovať pozornosť tomu, akú teplotu je schopná vydržať a aký tlak.

Existujú hadice (Sardínia, Víťaz, Tricolux), ktoré sú vo vnútri pokryté špeciálnou zmesou vytvorenou na základe dnešných biotechnológií, ktoré zabezpečujú šetrnosť voči životnému prostrediu a neškodnosť pre ľudí. Dvojitá zosilnená štruktúra zaisťuje vysokotlakovú prevádzku. Tieto hadice sa dajú použiť pre akékoľvek potreby domácnosti - na dodávku vody do obytného domu (studeného aj studeného)horúce) alebo zalejte stromy a kvety.

​​

Presto-PS z Talianska ponúka špeciálnu hadicovú hadicu na zavlažovanie.Jeho mikroporézny povrch pomaly prepúšťa vodu po celej dĺžke, je pochovaný do požadovanej hĺbky blízko koreňov rastlinných plodín.Poskytuje ekonomické, ale dostatočné zavlažovanie priamo do koreňového systému rastlín.A sú tu hadice, po celej dĺžke ktorých sú 3 rady malých dier, sú umiestnené v určitej výške na zavlažovanie rastlín.Výrobky tohto typu sú veľmi vhodné na použitie v automatických zavlažovacích systémoch.

Osobitne by som sa chcel zamerať na priehľadné hadice, sú o nich dobré recenzie, ale taký prípad bez špeciálnej reflexnej vrstvy môže z vnútornej strany kvitnúť.Pod vplyvom slnečného tepla a svetla vo vnútri rias plemena, z ktorého je veľmi ťažké (takmer nemožné) sa zbaviť.Po použití hadice je v nej vždy trochu vlhkosti, je to ona, ktorá začína produkovať nepríjemný zápach, baktérie sú v nej chované pod vplyvom slnka.Je lepšie zvoliť nepriehľadné možnosti.

Ako uchovávať

Dĺžka používania manuálnych a automatických zavlažovacích systémov často závisí od spôsobu skladovania hadíc.Hadicu je najlepšie uchovávať v pôvodnom obale.Ak nie je k dispozícii špeciálny bubon na uskladnenie, môžete to urobiť sami, po použití naň navinúť hadicu, vylúčite tým možnosť zalomenia, pokrčenia, mechanického poškodeniapoškodenie, ušetrí sa aj priestor.

Zariadenie na zavlažovanie udržiavajte lepšie na suchom mieste pri pozitívnej teplote, pokiaľ možno mimo hlodavcov a na priamom slnečnom svetle.

Pri použití hadice musíte starostlivo monitorovať zmenu tlaku vody, aby nepresiahla povolené limity.Snažte sa na hadicu položiť ťažké alebo ostré predmety, aby ste predišli mechanickému poškodeniu, udržiavajte ju v čistote a po použití ju nenechajte pod stromom.

Video „Skladovanie záhradnej hadice“

Video popisuje zariadenie na navíjanie a ukladanie záhradnej hadice.