Ako zorganizovať zavlažovanie v polykarbonátovom skleníku

Každý záhradník sa snaží rôznymi spôsobmi zlepšiť kvalitu starostlivosti o svoje rastliny v skleníku.Jedna z týchto progresívnych metód sa môže považovať za zavlažovanie alebo zavlažovanie.Odkvapkávacie zariadenie je možné vyrobiť aj vlastnými rukami zakúpením špeciálnej sady.

Zavlažovanie a jeho vlastnosti

Tento spôsob zavlažovania sa spočiatku používal iba vo veľkých odvetviach.Po tom, čo sa táto metóda preukázala vo veľkom zavlažovaní, sa rýchlo rozšírila a bežní poľnohospodári ju začali používať.Teraz je táto jedinečná metóda dostupná nielen na veľkých farmách, ale aj medzi bežnými záhradníkmi, ktorí pestujú produkty v skleníku nie na komerčnom základe.

Aké sú hlavné výhody

Na zavlažovanie kvapkami môžete kúpiť hotovú súpravu na zavlažovanie chrobákov alebo cicle.a navlhčite pôdu priamo v blízkosti koreňa rastliny.Rastlina tak dostáva požadované množstvo vlhkosti a zem okolo nej zostáva pomerne suchá.Takáto distribúcia vody vylučuje možnosť močenia na pozemku.Môže to ovplyvniť jedinečný systém chrobákovnielen na rastlinách, ale aj na udržiavanej záhrade, pretože buriny so zavlažovaním nedostávajú veľa vody.

Systém zavlažovania kvapiek typu chrobáka na rozdiel od tradičných zavlažovacích systémov značne uľahčuje prácu poľnohospodárov, pretože po takomto zavlažovaní nie je potrebné uvoľňovať pôdu z kôry.Tento systém je vhodný pre tých, ktorí sa zaujímajú o ekonomickú spotrebu vody, pretože jeho náklady sa znížia o 20 - 80%.Závisí to od typu pôdy, podnebia, rastlinných druhov a ďalších faktorov.Počas zavlažovacieho procesu dostávajú všetky rastliny rovnaké množstvo vody, pretože je automaticky rovnomerne rozdelené medzi všetky riadky.

Je potrebné poznamenať, že súbor hnojív získaný týmito rastlinami sa nimi lepšie absorbuje a rýchlejšie vstrebáva.Okrem toho hospodárne používate hnojivo a distribuujete ho iba do potrebných rastlín a nie do burín, ktoré rastú vedľa nich.

Odtoková čiara v schematickom znázornení

Takéto zavlažovacie zariadenie môže rozvíjať koreňový systém rastliny a listy naopak opúšťajú.malé, čím sa zabráni vysychaniu a rôznym chorobám.

Automatický zavlažovací systém v skleníku chrobákovi alebo cikule výrazne znižuje množstvo práce vynaloženej na starostlivosť o rastliny.Zavlažovanie je teraz možné vykonávať kedykoľvek počas dňa.Už nebudete musieť bežať s hadicami, znečistiť si ruky a sledovať množstvo vody v drážkach.Filtre musíte čistiť každý deňzariadenie. Máte jedinečnú príležitosť vlastnými rukami zefektívniť starostlivosť o rastliny v skleníku.

Ako si sami zorganizovať zavlažovanie kvapkami

Niektorí neskúsení záhradníci sa domnievajú, že výroba zavlažovacej súpravy ako je chyba alebo cicle vlastnými rukami je jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Vezmite hadicu, urobte do nej diery a nechajte ju pretekať vodou. To je všetko. S týmto prístupom sa však okamžite zistí, že voda nie je vôbec rovnomerne rozložená, na začiatku hadice vytvára silný tlak silné prúdy vody a nakoniec voda steká v kvapkách. To sa dá na diaľku podobať zavlažovaniu. Pri správnej organizácii zavlažovacieho systému bude voda prúdiť rovnomerne do každej rastliny. Získaním sady „chrobákov“ do skleníka máte preto zaručené kvalitné zavlažovanie.

Na zavlažovanie kvapkami do skleníka vlastnými rukami budete najskôr potrebovať zdroj vody. Na tento účel je vhodná studňa, vodovodný systém alebo veľká nádrž, zdvihnutá do výšky asi jeden a pol metra. Na tento účel je lepšie nepoužívať otvorený rybník, pretože riasy a odpadky zachytené v ňom môžu upchať kvapkadlá vody.

Rozdeľovacie potrubie musí mať priemer najmenej 3,2 m. Na jednoduchú konštrukciu skleníkového zavlažovania je tiež vhodná obyčajná hadica. Jedinými požiadavkami na to bude nepružnosť. Odolná hadica sa v najslnečnejších dňoch nedeformuje zohrievaním. Ďalší dôležitý prvok zahrnutý v systémovej súpravekvapkové zavlažovanie urobte to sami. Nemá zmysel to šetriť, aby sa predišlo výmene všetkých hadíc za pár rokov. Existuje niekoľko typov filtrov.

Najväčší rozpočet sa považuje za sitko. Môžu ľahko urobiť pre jednoduché kvapkové zavlažovanie vlastnými rukami. Pri nákupe tohto filtra musíte najprv venovať pozornosť mriežke. Bunky, ako sú komíny, musia mať veľkosť najmenej 130 mikrónov. Do zavlažovacieho systému sa nebudú môcť dostať veľké nečistoty. Aby ste si zorganizovali zavlažovanie vlastnými rukami, potrebujete tiež odkvapkávacie pásky na pripevnenie kvapkadiel do nich, ako aj príslušenstvo, ktoré tieto pásky spojí s oddeľovacou trubicou. Tieto zariadenia môžu byť vybavené vodovodnými batériami, pomocou ktorých je ľahké a pohodlné nastavenie množstva vlhkosti. Pri nákupe súpravy komponentov odkvapového zavlažovacieho systému nezabudnite tiež na špeciálne zátky, spojky, podložky a ďalšie.

Doteraz sa na zabezpečenie vysokokvalitného zavlažovania vlastnými rukami a rovnomerného rozdelenia vlhkosti vyvinuli dva typy kvapkadiel: vonkajšie a vstavané.

Vstavané kvapkadlá sa nachádzajú vo vnútri samotnej hadice. Vyrábajú sa v továrňach a majú oválny alebo valcový tvar. Výkon tohto zariadenia je od 0,5 do 6 litrov za hodinu. Takéto kvapkadlá sú na dlhých raadách a nerovných reliéfoch nenahraditeľné. Existuje tiež niekoľko druhov vonkajších kvapkadiel. Sú k dispozícii s nastaviteľnými a neregulovanými objemami vody. Tieto kvapkadláschopné naliať až sedemdesiat litrov vody za hodinu. Bez ohľadu na rozmanitosť vonkajších kvapkadiel sa tieto namontujú do potrubia rovnakým spôsobom.

Pre automatický zavlažovací systém v skleníku možno budete potrebovať špeciálne senzory, regulátory a ventily. Súbor týchto prvkov bude schopný zalievať čo najvyššie a hospodárne. Odporúčame tiež pred inštaláciou zavlažovacieho systému do skleníka vytvoriť projekt a vykonať potrebné výpočty spotreby vody.

Video „Systém na zavlažovanie kvapkami“

Systém následnej starostlivosti

Ak vyzeráte, že vo svojom skleníku vytvoríte systém zavlažovania kvapiek s plnou zodpovednosťou a potom s náležitou starostlivosťou, toto zariadenie vám môže slúžiť po dlhú dobu. Hlavným negatívnym faktorom, ktorý môže prípadne deaktivovať systém, je jeho znečistenie. Poľnohospodár, ktorý používa túto zavlažovaciu metódu, by preto mal na konci každej sezóny prijať potrebné čistiace opatrenia. Tiež je potrebné dbať na to, aby bol zdroj vody čo najčistejší.

Nezabudnite, že systém možno upchať nielen baktériami, ale aj zooplanktónom - jednobunkové organizmy, červy, hmyz a iné veci. To môže spôsobiť upchatie potrubí, ktoré tvoria zavlažovací systém. Na zavlažovanie pravidelne aplikujte chemické a mechanické čistenie. Zariadenie na zavlažovanie vlastnými rukami vám teda bude môcť slúžiť dlhšie.

Video „Ako nastaviť systém“

Zavlažovanie pomocou odkvapkávacieho systému je veľmi komplikovaný proces, a preto by sa s cieľom jeho čo najúčinnejšieho a najbezpečnejšieho prispôsobenia mal oboznámiť so všetkými možnými nuanciami. Môžete to urobiť sledovaním videa.