Pestovanie a aplikácia veľkolepej pivonky Bartsell v záhradnom dizajne

Napriek existujúcemu množstvu kvetinových rastlín pestovatelia naďalej radujú záhradkárov novými odrodami.Bartzellova pivonka sa v Číne chovala relatívne nedávno, takže sa s ním veľa záhradkárov ešte nestretlo.V tejto eseji sú popísané zaujímavé črty novej kultúry, možnosť jej pestovania v našej ťažkej klíme.

História pivonky Bartsella

Pivonky- jedna z najobľúbenejších kvetín v Číne, ktorá zodpovedá jej starodávnej histórii.Miestni obyvatelia ich idolizujú, používajú ako dekorácie a pripravujú elixíry.Číňania veria, že kultúra má mystické vlastnosti a chráni ju pred temnými silami.

Väčšina odrôd pivonky je farebná biela alebo ružová.Úlohu získať žltý kvet stanovil japonský pestovateľ kvetín Toichi Ito (Itoh) v roku 1948.Progenitormi nováčika boli:

 • japonská odroda stromov Kinko (otcovská línia);
 • hybrid polokruhu Kakoden (materský začiatok).
Bartzella Peony sa chovala v Číne

V dôsledku toho bolo chovaných 6 dedičov a ich tvorca nežil, aby videl, ktoré kvety. Po smrti vedca pokračovali v jeho práci učeníci. Výsledkom bolo viac ako 1 000 rôznych úprav. Aktuálny výsledok bol predstavený širokej verejnosti v roku 1974. Novinka sa volala pivoňka Itoha Bartzella (Itoh Bartzella) - prvá časť mena na počesť stvoriteľa, druhá - znamenie úcty k rodine šľachtiteľa (odvodené od mena Bart).

Celosvetové uznanie kvetu sa stalo v roku 2002 po získaní hlavnej ceny na medzinárodnej výstave.

Opis ITO-hybrid Bartsella

Uvádzame botanický opis kvetu:

 1. Kríky sú zaoblené, výhonky sú stromovité, husto posiate veľkými tmavozelenými listami vyrezávaného tvaru. Stonky dorastajú až do 1 m. S nástupom chladného počasia, lístie padá, zalesnená časť zostáva.
 2. Kvety sú žlté, stredná časť je oranžová. Masívne (priemer pukov asi 25 cm), pokryté strapcami.
 3. Kvetenstvo sa vyskytuje na začiatku leta, trvá mesiac. Kvety vyžarujú príjemnú vôňu.
 4. V priemere môže dospelá kríka pojať až 60 pukov, mladé kríky - menej.
 5. Odoláva teplotám pod –30 ° C. Zmrazené oblasti s príchodom tepla sa obnovili.
 6. Nenáročný, odolný voči vírusovým chorobám. Ľahko znáša sucho. V období aktívneho rastu a tvorby púčikov je potrebné bohaté zalievanie.
 7. Rezaný kyticanestráca zrak asi 2 týždne.
Kvety sú žlté, stredná časť je oranžová

Hybrid je v celej našej krajine dobre aklimatizovaný. V oblasti Moskvy ľahko toleruje zimné chlad, av južných oblastiach rastie 10 a viac rokov. Piony ITO od spoločnosti BARTZELL sú elitnými odrodami, a preto je výsadbový materiál drahý.

Video „Pestujúci Bartsell pion“

V tomto videu odborníci zdieľajú tajomstvá výsadby a starostlivosti o záhradné plodiny.

Jemnosti vykládky Bartzella

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá poľnohospodárskej technológie, bude vysadená kultúra schopná pohodlne rásť na zvolenom mieste. Pozrime sa na nuansy výsadby mladých rastlín.

Výber pôdy a pozemku

Vo vybranej oblasti musí byť veľa slnka a tepla. Niektoré poludňajšie tiene neubližujú, lístky budú na slnku menej blednúť. Po zrážkach v tomto mieste by nemala stagnovať voda - zvodnené kvety sa nepáčia. V okolí je lepšie pestovať viacročné kvety, ktoré môžu prijímať živiny.

Pôda sa odoberá ľahká a zabezpečuje dobré vetranie koreňov. Pôda potrebuje úrodné a bohaté živiny. Neutrálne a mierne zásadité pôdy sa považujú za ideálne pre kultiváciu. Ak neexistujú žiadne, je žiaduce hnojiť pôdu tak, že sa každý štvorcový meter budúcich plodín kŕmi zmesou humusu a hnoja, pričom sa tu uvádza:

  73. jeden a pol šálky dvojitého superfosfátu; 74) dve poháre drevného popola;
 • 150 - 400 g dolomitovej múky (presná hodnota)množstvo je vybrané na základe stupňa kyslosti pôdy);
 • 2 šálky kostnej múčky.

Príprava sadeníc

Získané sadenice sa pred výsadbou dezinfikujú.Za týmto účelom sa korene namočia pol hodiny do roztoku manganistanu draselného.

Namiesto mangánu je lepšie používať fungicídne liečivo „Maxim“.Tým sa zníži riziko plesní a hniloby.
Autorská rada

Je dobré nasiaknuť semeno v roztoku biostimulantov, napríklad „Epin-extra“ alebo „Zircon“.Podporujú aktívnejší rast a súčasne posilňujú imunitný systém.

Korene sadenice sa dezinfikujú roztokom manganistanu draselného

Proces načasovania a výsadby

Je vhodné pestovať pivonky koncom augusta alebo v septembri.Pre regióny s miernou klímou sa termíny predlžujú do konca októbra.

Výsadbový postup je nasledujúci:

 1. Organická zmes pripravená vopred na vybranom mieste sa zmieša so záhradnou pôdou.Do hliníka sa pridáva viac piesku, čím sa štruktúra stáva drobivejšou.Odporúčané pH: 6,5 - 7,5.
 2. Vykopávajúce diery s rozmermi 80:80 alebo 100: 100 cm. Dno je odkvapkávané jemne rozdrveným kameňom, expandovanou hlinkou alebo úlomkami tehly.Na 2/3 vyplňte úrodnú pôdu, dajte čas trochu usadiť.
 3. Zem je navlhčená, koreň je položený v strede, s miernym stúpaním a je práškom so zemou.Je dôležité, aby sa existujúce obličky prehĺbili nie viac ako 3–5 cm od povrchu.
 4. Krk koreňa je obklopený zmesou piesku a popola v rovnakých pomeroch.Tým sa zníži riziko rozpadu.korene.

Rastlina kvitne o 2 až 3 roky. Prvé púčiky nevyzerajú krásne - tvar je nepravidelný, lístky sú pokrivené. Ale po ďalšom roku sa ich vzhľad vrátil k normálu.

Funkcie starostlivosti o hybridy ITO

Starostlivosť o elitnú kultúru nie je zložitejšia ako pre klasické trávové pythony. Odroda sa nebojí chorôb a normálne vydrží suché obdobie, ak dodržujete agrotechnické normy.

Pravidlá zalievania a hnojenia

Hybrid je hygrofilný, a preto je potrebné závod pravidelne a hojne zalievať. Po dokončení skontrolujte vlhkosť na jednom mieste. Množstvo vody závisí od počasia. V lete v horúcich dňoch počítejte s rýchlosťou 2 - 3 vedier za kríkom. Za oblačného počasia sa zalievanie výrazne zníži. Uskutočňuje sa až po vyschnutí horného bazálneho kruhu, zvyčajne sa to stane 7. deň.

Kvetina sa zalieva okolo okraja stonky

Kultúra potrebuje počas sezóny ďalšie kŕmenie:

 • dusíkaté hnojivá sa používajú pred začiatkom vegetačného obdobia;
 • superfosfáty draselné - po dokončení.

Mladé kríky sa živia listom, pretože korene ešte nie sú vyvinuté. Kŕmenie je vysoko riedené, aby nedošlo k spáleniu listov.

Uvoľnenie a mulčovanie

Po silnom zavlažovaní alebo po silnom daždi by sa pôda mala uvoľniť a zabezpečiť prístup k vzduchu. Mulčovanie nie je potrebné, tento postup sa vykonáva ako príprava na prezimovanie.

Transplantácia a reprodukcia

Raz ročne po odkvitnutípivonky robia sanitárne prerezávanie.Zahŕňa to odstránenie sušených kvetov a výhonkov, ako aj zozbieranie listov a kvetov.

Na reprodukciu krovia je lepšie použiť spôsob rozdelenia podzemka.Tento postup sa uskutočňuje s rastlinou staršou ako 3 roky.Budeme sa musieť pohladiť spodnou časťou - je to stromovité, tvrdé pivo v Bartsell.Možno bude musieť rezať.Je potrebné zapojiť sa do rozdelenia záhradníkov s dostatočnými skúsenosťami, pretože pri nesprávnom konaní môžete kultúru zničiť.

Metóda rozdelenia podzemka sa používa na šľachtenie kríkov

Vykonávajú postup začiatkom jesene, ak sa má rastlina neskôr ošetriť biostimulátorom.Uskutočňuje sa v niekoľkých etapách:

 1. Vodná radikálna pôda, potom sa vykope celý koreň.Nebojte sa poškodiť korene - sú silné.
 2. Odrežte kúsok zeme, krík rozrežte na 2 až 3 kúsky, pričom na každom nechajte niekoľko pukov.
 3. Miesta rezu sa posypú aktívnym uhlím a potom sa fragmenty uložia na tmavé miesto, čím sa uhli poskytne čas na vyschnutie.
 4. Uvádzajú sa nové miesta podľa pravidiel.

Iný spôsob rozmnožovania - odrezky - sa používa zriedka, pretože postup si vyžaduje rozsiahle skúsenosti.

Liečba chorôb a škodcov

Odroda nie je náchylná na inváziu hmyzu, ktorá je imúnna voči väčšine ochorení.Pri správnom dodržiavaní noriem agrotechnológie postačujú také ochranné opatrenia:

 • ošetrenie sadeníc fungicídom proti hnilobe;
 • použitie biostimulantov na posilnenie imunitného systému.

Zimovanie rastlín

Začiatkom októbra je krík pokrytý vrstvou rašeliny, kompostu alebo sena, vážnejšia ochrana sa nevyžaduje.Keď sa na jar topí sneh, mulč je rozptýlený a dáva obličkám príležitosť znovu rásť.

Použitie Bartsellovho piona v záhradnom dizajne

Ito-pivónie v krajinnom dizajne vyzerajú nádherne samostatne (s pásomnicami) a v skupine.Vhodné sú akékoľvek konštrukčné možnosti výsadby:

 • jednotlivé kvetinové záhony - zelený trávnik a jeden krík uprostred;
 • rámovacie stupne a lavice;
 • navrhovanie záhradných chodníkov alebo obvodu pozemku spôsobom zabezpečenia;
 • dekorácia mixérov, vysokohorských sklíčok atď.

Pri skupinovej výsadbe by sa jasne žlté púčiky mali riediť bielymi alebo červenými odrodami.

Nízke zabezpečenie
Návrh záhradnej cesty
Kompozitné uloženie

)
Kvetinový záhon
Kvetinová záhrada
Záhlavie kvetov pionierov

Recenzie záhradkárov ]

„Prečítal som si recenzie a odvážil som sa minúť pomerne veľkú sumu na nákup.Prekvapené kvitnutie - veľké klobúky sa začali objavovať v druhom roku.Teraz sa šíria nielen po vidieckom dome, ale tiež zdobia miestnu oblasť pri vchode.Rastú výborne. “

Margarita, Nikolaev

​​

„ Vybral som odrodu za nenáročný - časčasto sa nachádzať v krajine č. Rastú výborne, absolútne ma nepotrebujú. Nie je potrebné vykopávať a presádzať - budú stáť na jednom mieste po dobu 10 rokov. “

Galina, Samara

Pivonka odrody ITO-Bartzella je malebná a vyzerá pôsobivo v záhrade alebo na mestskom kvetinovom záhrade. Kultúra nevyžaduje osobitnú starostlivosť, dokonca aj amatér môže pestovať kríky. Mať aspoň jeden krík tejto nezvyčajnej odrody v záhrade by mal mať každý nerešpektujúci letný obyvateľ.