Čo je to zrazenina a ako ju aplikovať v poľnohospodárstve

Nie každý záhradník vie, čo je to zrazenina.Táto látka je známa v kruhoch agronómov, ako aj u ľudí, ktorí sa zaoberajú poľnohospodárstvom v priemyselnom meradle.
Obsah
 1. Všeobecné vlastnosti zrazeniny
 2. Vzorec a chemické zloženielátky
 3. Princíp fungovania fosfátových hnojív
 4. Výhody pre rastliny
 5. Video „Výhody fosfátových hnojív prerastliny “
 6. Výhody zrazeniny v porovnaní s inými zlúčeninami obsahujúcimi fosfor
 7. Ako používať zrazeninu
 8. Záhradníci
Všeobecné vlastnosti zrazeniny

Vysoko kvalitná a bohatá úroda priamo závisí od výživovej hodnoty pôdy.To je dôvod, prečo vrchná úprava je neoddeliteľnou súčasťou pestovania ovocných plodín.Zrazenina je jedným z najvyhľadávanejších hnojív obsahujúcich fosfor.Vrchný obväz je biely alebo sivastý prášok, ktorý sa nerozpúšťa vo vode.

Zrazenina je biely alebo sivastý prášok

Vzorec a chemické zloženie látky

Zrazenina je koncentrovaná zlúčenina fosforu, ktorá je aktívnepoužíva sa na kŕmenie všetkých ovocných rastlín.Chemický vzorec je nasledujúci: СНРО4 · 2Н2О.Tento prvok sa vytvára v dôsledku interakcie kriedy alebo vápna s kyselinou fosforečnou.

Chemické zloženie látky je prítomné vo forme dvojmocného hydrogenfosforečnanu vápenatého.Obsah fluóru vzlúčenina je asi 50%.

Zásada fungovania fosforečných hnojív

Pri použití zrazeniny vo vašej letnej chalupe je potrebné pripomenúť, že sa zlúčenina nerozpúšťa vo vode.Kvôli väčšej účinnosti sa odporúča používať zloženie fosforu v kombinácii s inými minerálnymi hnojivami.

Vrchné obväzy je možné použiť na všetky typy pôdy. Maximálny účinok sa však pozoruje v prípade kyslej pôdy.
Rada autorov

V kyslej pôde sa zlúčenina veľmi rýchlo rozpadá, a tým intenzívnejšie saturuje Zem fosforom. Okrem toho látka prispieva k absorpcii mierne rozpustných solí rastlín, ktoré sú obsiahnuté v pôde, rastlinou.

Mechanizmus účinku zrazeniny je veľmi podobný superfosfátu. Ale v prvom prípade sa kompozícia rozkladá pomalšie ako superfosfát, a preto je rastlina lepšie nasýtená užitočnými minerálmi.

Vzorec koncentrovaného fosfátového hnojiva

Je potrebné poznamenať, že bezpečnosť krmiva je porovnateľná s inými prípravkami obsahujúcimi fosfor. Pôda a samotná rastlina dostávajú maximum potrebných a, čo je najdôležitejšie, prírodných látok, čo je dané relatívne organickým zložením hnojiva.

Výhody pre rastliny

Účinnosť hnojív ovplyvňuje predovšetkým koreňový systém rastliny. Stáva sa oveľa silnejšou a odolnejšou voči všetkým druhom plesňových chorôb. Okrem toho sa výrazne zvyšuje výťažok. Ovocie obsahuje viac cukru a ich trvanlivosťvýrazne rozšírené.

Vzhľadom na to, že látka obsahuje vápno, je logické používať vrchný obväz na zníženie úrovne kyslosti pôdy.

Mimochodom, v latinčine slovo „precipitát“ znamená „rýchly pokles“.

Využitie tejto zlúčeniny fosforu je potrebné v týchto prípadoch:

 1. Zmeny vo farbe listov. Spodné listy rastlín, ktoré majú nedostatok fosforu, sa stanú vínovými alebo fialovými.
 2. Znateľné deformácie krídla.
 3. Spomalenie alebo zastavenie rastu kultúry, ktoré je spojené s oslabením koreňového systému.
Pri zmene farby lístia
Po deformácii listovej platne
S pomalším rastom kultúry

Video „Výhody fosfátových hnojív pre rastliny“

V tomto videu odborníci hovoria, prečo kŕmiť rastliny fosfátovými hnojivami.

Výhody zrazeniny oproti iným zlúčeninám obsahujúcim fosfor

Obzvlášť nevyhnutná je zrazenina rastlín, ktoré sa pestujú na kyslých pôdach. Ako už bolo uvedené, hnojivo s obsahom fosforu sa vo vode nerozpúšťa, ale v pôde s vysokou kyslosťou sa celkom aktívne rozpadá. V dôsledku toho pôda látku absorbuje intenzívne.

Hlavné výhody látky v porovnaní s inými zlúčeninami fosforu sú:

 1. Účinnosť. Zlúčenina sa aktívne vstrebávakaždá pôda, jej účinok je však maximálne aktívny.
 2. Trvanie procesu rozkladu. Látka sa rozpadá pomerne rýchlo, ale tentoraz stačí na to, aby pôda získala dostatok potrebných prvkov. Čo sa nedá povedať o iných fosfátových zlúčeninách, ako je superfosfát. V tomto prípade sa vrchný obväz rozpadá tak rýchlo, že nie všetky rastliny dostávajú potrebnú časť živín.
 3. Neškodnosť. Vzhľadom na to, že zloženie zlúčeniny je relatívne prirodzené, je absolútne bezpečné pre pôdu a samotné rastlinné plodiny. V tomto kritériu hnojenie prevyšuje iné hnojivá, pri ktorých je potrebné dodržiavať množstvo preventívnych opatrení.
Hodnota fosforu v živote rastlín

Ako použiť zrazeninu

Keďže hnojivo je nerozpustné vo vode, ale je vysoko rozpustné v organických kyselinách, odporúča sa ho používať v kombinácii s inými minerálnymi zlúčeninami. Látka sa zmieša s hlavným hnojivom. Výsledná kompozícia postriekala záhradné rastliny.

Odporúčaná dávka je 10 g prášku na 10 m2. m.

Recenzie záhradníci

Účinnosť hnojenia plodín s použitím zrazeniny potvrdzujú početné recenzie záhradníkov.

„Zrazenina bola mojim spoľahlivým pomocníkom za posledných osem rokov. Akonáhle som sa zoznámil s týmto kŕmením, používam ho každý rok. Mimochodom, hnojím nielen rastliny, ale aj samotnú pôduvýsadba plodín.Takéto obliekanie trávim na jeseň počas obdobia kopania záhrady.Je lepšie kopať látku, pretože je absorbovaná dosť dlho. “

Michail, Bryansk:

„Naša pôda nie je veľmi úrodná.Rastliny často ochorejú, umierajú.Ak „žijú“ do okamihu plodenia, dávajú zlú úrodu.A to nezávisí od starostlivosti.Sused odporúčané precipitát - fosfátové hnojivo.Účinok netrval dlho.Rastliny silné, choré oveľa menej.A čo je najdôležitejšie, úroda je vynikajúca! “.

Nikolay, Čeľabinsk:

Účinnosť zrazeniny je nepochybná, pretože fosfor je hlavnou zložkou zlúčeniny.Pozitívny vplyv prvku na rast a vývoj rastlín potvrdzujú početné recenzie spokojných záhradníkov.