Vyrastáme nenáročný panikulujúci hortenzie "Phantom" v krajine

Hydrangea paniculata Phantom je považovaná medzi najkrajšie a dekoratívne odrody predstaviteľov tohto druhu.Pre nádherné kvetenstvo, ktoré vyžaruje jemnú vôňu, ju milujú záhradníci aj odborníci v oblasti floristiky.Okrem toho je Bush pomerne nenáročný, čo mu umožňuje rast aj v nepriaznivých klimatických podmienkach.

Opis a špecifikácieodrody

Biologický názov tejto hortenzie je Hydrangea paniculata Phantom.Rastlina sa líši vo významnej veľkosti kríkov, môže dosiahnuť výšku 2 m, rastie v šírke o 2 - 2,5 m. Tvar závisí od prerezávania, môžete vytvoriť stonku alebo vypestovať krík.Vetvy sú silné, ľahko zadržiavajú početné kvetenstvo, čo dáva kríku veľmi živý opis.

Hortensia paniculata Phantom - nenáročná v kultúre starostlivosti

Hydrangea panikulátu začína kvitnúť vo veku 4-5 rokov.Kvitnutie je hojné a veľkolepé, od konca júna do polovice októbra.Kvetenstvo je ťažké, pyramidálne, 25 - 30 cm dlhé, zaujímavé, pretože počas sezóny menia farbu.Najskôr sú kvety biele so zelenkavým vrchom, potom krémové a na konci kvitnutia ružovkasté.

Video „Funkcie pestovateľskej hortenzie Phantom“

Toto video hovorí o výskyte výsadby a starostlivosti o okrasné kríky.

Podmienky a postup výsadby

Na účely pestovania hortenzie na mieste je potrebné zohľadniť vlastnosti výsadby a požiadavky rastliny na pôdu.

Kedy pristáť

Obdobia výsadby závisia od klímy konkrétneho regiónu.Na juhu, kde nie je v zime silný mráz, je možné na jeseň vysadiť kríky.V miernom a chladnom podnebí je lepšie zasadiť jar, keď sa zem dobre zohreje, okolo apríla alebo mája.

Príprava pôdy a sadivového materiálu

Kľúčovým bodom výsadby sadeníc je výber umiestnenia.Hydrangea milujú svetlo, ale nie jasné a pálivé, ale rozptýlené.Silné vetry sú pre nich tiež škodlivé, takže si musíte zvoliť mierne zatienenú oblasť, ktorá je slnkom osvetlená až ráno.Dobre vysadené kríky pozdĺž plotov alebo stien - budú chránené pred vetrom.

Hydrangea, ako je rozptýlené svetlo

Pôda potrebuje úrodnú a určitú kyslosť, aby pH bolo asi 5. V neutrálnych pôdnych hydrantoch tiež porastie, ale ich kvitnutie nebude také jasné.,Pokiaľ ide o zloženie, akákoľvek pôda sa priblíži, okrem piesočnatej.

Rastliny na výsadbu sa pripravujú vopred, malé otvory sa vykopávajú - v priemere 30 - 40 cm a rovnaké do hĺbky.Aby sa zvýšila plodnosť, je zem zmiešaná s humusom, listovou zeminou a malým množstvom superfosfátu (40–50 g /jamka).

Aby boli kvetenstvo hortenzie svetlé, odporúča sa počas výsadby do jám pridať piliny, ihličie a dokonca aj rašelinu.Rezané kvety si zachovajú sviežosť a jas dlhšie, ak je voda okyslená citrónovou šťavou.
Rada autora

Technika výsadby

Pri výsadbe viacerých samostatných kríkov by vzdialenosť medzi nimi mala byťnie menej ako 2,5 m. Ak je vysadený živý plot, môžu byť rastliny umiestnené vo vzdialenosti 1 - 1,5 m, ale musíte byť pripravení na skutočnosť, že za pár rokov budete potrebovať časté riedenie.

Z technického hľadiska sa výsadba hortenzií nelíši od výsadby ostatných okrasných kríkov:

  • sa musí vysekať stromok s hríbom zeme a prípadné odrezané korene by sa mali odrezať;
  • v strede pristávacej jamy vytvoril malý kopec;
  • Semenáčik umiestnite tak, aby korene „pozerali“ dolu a koreňový krk bol na úrovni povrchu pôdy alebo mierne vyššie;
  • 69) zakrývajú pôdu jemným pretrepaním rastliny tak, aby sa nevytvorili dutiny;
  • zabrúsil pôdu okolo sadenice, hojne ju zalial a podľa potreby zakryl mulčovaním.
Vzor výsadby sadenice okrasných kríkov

Pravidlá starostlivosti a pestovania v záhrade

Ak sa staráte o kríky,môže rásť a kvitnúť až 40 rokov.PoďmeZvážte, čo zahŕňa starostlivosť o rastlinu.

Polievanie a hnojenie

Kríky sú dostatočne vlhké, takže musíte zabezpečiť, aby pôda pod kríkmi nevyschla.Ak v vegetačnom období nedochádza k zrážkam, zálievka sa vykonáva raz týždenne v pomere 1,5–2 vedra na krík.Skúseným záhradkárom sa odporúča zavlažovať niekedy slabý roztok manganistanu draselného, ​​čo zvyšuje pevnosť výhonkov alebo do vody pridáva trochu kyseliny citrónovej na rozjasnenie kvetov.

Hydrangeasy veľmi dobre reagujú na vrchnú úpravu, dekoratívnosť závisí od ich množstva.Na jar, na začiatku vegetačného obdobia, musíte vytvoriť minerálny komplex s obsahom dusíka.Pri tvorbe púčikov odporúčame hnojenie fosforom a draslíkom.Ďalej v lete musíte kríky kŕmiť ďalšie 2-3 krát minerálnymi hnojivami s mikroelementmi.Posledné kŕmenie sa uskutočňuje najneskôr do konca augusta, takže rastliny majú čas pripraviť sa na prezimovanie.

Prerezávanie

Dospelé kríky by sa mali prerezávať každý rok.Tradične sa to deje na jeseň, po ukončení kvitnutia.Aby boli dekoratívne všetky vetvy na kríkoch, sú rezané o 3-4 púčiky.To odstraňuje poškodené a malé vetvy rastúce vo vnútri.Príliš staré rastliny vyseknuté v koreni - rastú späť a veľmi rýchlo sa obnovujú.Na jar sa odstránia iba zmrazené výhonky.Počas celej sezóny musíte odrezať kvetenstvo kvetov.

Rezané konáre sa môžu uchovávať v roztoku Korneviny a potom zasadiť do zeme.Sú rýchleroot a ako výsledok získate nové mladé kríky.

Všeobecné pravidlá orezávania panikulátu hortenzie

Uvoľnenie pôdy a mulčovanie

Počas leta je nevyhnutné vykonávať 2–3 buriny spolu s plytkým uvoľnením kmeňa kmeňa. Aby bola pôda vlhká dlhšie, neprehriala sa a tiež na dekoratívne účely, je oblasť okolo kríka mulčovaná. Piliny, štiepky sú vhodné ako mulč pre hortenzie - tento materiál vyzerá esteticky a zvyšuje kyslosť pôdy, čo priaznivo ovplyvňuje vývoj rastlín. Aktualizujte mulč každú jar.

Príprava na zimu

Kríky hortenzie sú dosť mrazuvzdorné v zimnom období av miernom podnebí nevyžadujú otepľovanie. Všetko, čo musíte urobiť pred hibernáciou, je odstrániť zvyšné kvetenstvo, zviazať vetvy, aby sa nerozpadlo pod hmotnosťou snehu, a vylejte koreňový golier so zemou.

V chladných oblastiach na ochranu koreňov pred zamrznutím sa odporúča mulčovať pôdu okolo kríka rašelinou alebo humusom. Suché listy sú vhodné aj na úkryt, ale najprv sa musíte uistiť, že nie sú napadnuté hubami. Rovnakým spôsobom pokrývajú mladé kríky v prvom roku, ak sú vysadené na jeseň.

Hortensia Phantom v krajinnom dizajne

Odroda Phantom sa vyznačuje neuveriteľnou krásou kvitnutia, preto sa často používa v krajinárskych lokalitách. Svieži kvitnúce kríky dokonale zapadajú do akejkoľvek kompozície, tvoria živý plot. Takéto kvety sú častonachádza sa v parkoch, mestských záhradách a rekreačných oblastiach.

Keďže rastliny sú ľahko prístupné pre vytváranie odrezkov, môžu sa tiež použiť v rôznych malých oblastiach dacha: na rámovanie ciest, ako prúžkové stojany na priestorové vymedzenie, v aranžmány kvetín a mixéry.Perfektne vyzerajú hortenzie ako pásomnice na pozadí trávnikov a dekoratívnej zelene.Hlavná vec - poskytnúť ker dostatok priestoru pre rast.

Skupinová vykládka
Push-fit pristátie
Hedge

Recenzie

„Nedávno som objavil túto hortenziu.Ukázalo sa, že nie je ťažké sa o ňu starať, kvitne veľmi nádherne a vonia božsky. “

Galina, Moskovská oblasť:

„Veľmi sa mi páči vôňa hortenzie.Už niekoľko rokov sedíme v vidieckom dome, teraz si užívame letné večery. “

Ivan Ilyich, región Volga:

„Táto odroda pre mňa v poslednej dobe rastie.Spočiatku sa krík zdal príliš vysoký, ale po prerezaní vyzerá v kvetinovom záhrade nádherne. “

Anna, Krasnodar:

Vďaka svojej charakteristike a vysokej dekoratívnosti získala táto odroda iba pozitívne recenzie.Záhradníci ho považujú za majstra v línii panikulujúcich hortenzií a na pozemkoch sa vysádzajú častejšie ako iní.Kríky sú veľmi mrazuvzdorné, nebojí sa mrazy, dobre sa kombinujú s ostatnými kvetmi a rozkvitajú naplno.jeseň, čo mení vzhľad stránky.