Ako používať humínové hnojivá na dosiahnutie pozitívneho účinku

Na to, aby rastliny aktívne pestovali a poskytovali dobrý výnos, je veľmi dôležité vykonávať včasné a kvalitné hnojenie. Táto výživa je vybavená integrovaným prístupom, tj zavádzaním minerálnych, organických a bakteriálnych prísad. Aby takáto „pomoc“ pre ovocné a okrasné plodiny bola iba v prospech, je dôležité poznať dátumy a dávky aplikácie agrochemikálií. Tento článok sa bude zaoberať ekologickou výživou rastlín - humínovými hnojivami.

Odrody huminových hnojív

Humínové hnojivá patria k ekologickej výžive, pretože sú založené na hnoji, vtáčom truse, kompostoch, rašeline a zelenom liste. Takéto „dobré“ je takmer v každej domácnosti, preto sa považuje za miestne stravovanie. Úlohou organických kyselín je čo najviac hnojiť pôdu, aby sa poskytlo všetko potrebné pre vysoký výnos poľnohospodárskych a okrasných plodín. Spolu s nimi získava pôda všetky potrebné prvky na makro a mikroúrovni.

Humínové hnojivá majú svoju vlastnú klasifikáciu, sú však spojené prítomnosťou humínových kyselín na báze. Takéto hnojivá sa tvoria v komplexnom procesebiochemický rozklad rastlinných prvkov (listy, korene a vetvy) a zvyškov živočíšnych bielkovín.Kvapalné humínové hnojivá si každý rok získavajú čoraz väčšiu obľubu, pretože ich zloženie je veľmi podobné minerálnym doplnkom, ale po aplikácii zostáva v pôde rádovo menej dusičnanov.Takéto prísady sú dostupné v dvoch typoch:

 • kvapalné komplexné zmesi;
 • granulované formulácie.

Najbežnejšie spomedzi domácich poľnohospodárov dostali kvapalné látky.Aktívne sa používajú ako veľké agrokombinaty a farmy, ako aj majitelia malých osobných pozemkov.Najpopulárnejšie sú nasledujúce humínové zlúčeniny:

 1. Gumi 20 Universal - zloženie je univerzálna kvapalina na organické a minerálne hnojivá.Používa sa na spracovanie zemiakových hľúz pred výsadbou, zeleniny, bobúľ a ovocných stromov, kríkov, ako aj na vnútorné okrasné rastliny.Spotreba hotového zriedeného hnojiva (200 litrov) postačí na spracovanie 100 m2.area.
 2. Gumi 20 - Krmivo bohaté na zeleninu a bobule, ako aj na zeleninu.Trávniky a kvetinové záhony reagujú veľmi dobre na vstrekovanie kyseliny.Ochranné a stimulačné účinky majú draselné hnojivo, ako aj celý rad makroživín a mikroživín.
 3. Gumi 20 Bohatý dom je vrchný dres pre sadenice a kvetinové záhony, zeleninové plodiny a zelené rastliny, ktoré sa doma pestujú v malom množstve.
 4. Gumi 30 Universal, vyrábaný vo forme pasty, je koncentrátom s viac ako 80 prvkami akyseliny. Rozsah pôsobnosti: začínajúce obdobie; kvete; rodiacej.
 5. Gumi Omi Compostin je určený na zrýchlené zrenie kompostu. Fytobaktérie vo svojom zložení uvoľňujú kompost z húb a zlých baktérií a desaťnásobne sa zvyšuje množstvo živín a kyselín.
 6. Gumi 20 KorneSil Kuznetsova - liek obsahujúci iba organické kyseliny. Účinné na urýchlenie rastu sadeníc, odrezkov, sadeníc a rýchle zakorenenie. Môže sa použiť po vysadení a potápaní sadeníc.

Video „Potrebné informácie o kŕmení“

videoprevádzka huminových obväzov pre rastliny.

Relevantnosť použitia

Hnojivá aktívne ovplyvňujú rastliny, pretože:

 1. Draslík a komplexný súbor organických kyselín môžu radikálne ovplyvniť chemické a fyzikálne zloženie pôdy.
 2. Humáty sú spôsoby, ako ovplyvniť mikroorganizmy dosiahnutím vrcholu kultúry.
 3. Výmenné procesy v pôde sa výrazne zlepšili, čo znamená, že biologická aktivita rastlín ako celku sa zvyšuje.
 4. Humin - ako komplexná prísada môže zvýšiť výnosy a maximalizovať plodnosť ochudobnenej pôdy.

Možné riziká pre pôdu a plodiny

Napriek skutočnosti, že používanie humínových hnojív je vo väčšine prípadov požehnaním pre rastliny, riziká pre pôdu a plodiny stále pretrvávajú. Predovšetkým sú spojené s nesprávnym použitím humínových kyselín: príliš veľkéalebo naopak nedostatočné dávkovanie pre konkrétnu rastlinu.Aby sa predišlo negatívnemu dopadu, je dôležité v závislosti od jeho typu náležite pripraviť roztok a zavlažovať rastlinu pod koreňom alebo mimo neho.

Ako správne používať

Humínové doplnkové látky by sa mali používať dokonca aj v štádiu spracovania osiva: semená, hľuzy alebo odrezky.

Raz v živnom médiu sa semená, hľuzy a odrezky chránia pred negatívnymi environmentálnymi faktormi a mikróby a huby sa v najväčšej možnej miere zabíjajú.Ošetrenie hnojivami, v ktorých je veľa užitočných kyselín, pomáha zlepšovať klíčenie semien, ako aj ich ďalší rast.Použitie organických hnojív teda významne zvyšuje klíčivosť osiva aj v tých najnepriaznivejších podmienkach.

Ak používate sadenice, v tomto prípade získate rozvinutejší a silnejší koreňový systém.Spoločne v huminách môžete použiť dusík a ďalšie hnojivá s organickou bázou.Ak viete, že pôda je už bohatá, nemali by ste pridávať ďalšie humínové zložky, pretože to môže mať negatívne následky.Gumi sú schopné rýchlo a efektívne pôsobiť na pôdu, aby uvoľňovali živiny a prepravovali ich do rastlín vysokej kvality.

Humínové doplnky na báze rašeliny sa používajú na kŕmenie dospelých plodín.Najcitlivejšie na humínovú výživu sú paradajky a baklažány, reďkovky akapusta, repa a mrkva, paprika.Kyseliny humínové a ich soli zvyšujú rast rastlín, a tak prispievajú k rastu výnosov až do 50%. Keďže zloženie humínových hnojív nie je rovnaké, dávka na prípravu tekutej zálievky sa uvádza individuálne pre každý typ výrobku. Použitie organických hnojív je doplnkovou výživou pre pôdu, ako aj spoľahlivou ochranou sadeníc a dospelých rastlín prostredníctvom koreňového systému obohateného a obohateného o živiny.

Video „Kŕmenie uhoriek“

Informačné video o kŕmení uhoriek humínovými hnojivami.