Tvorba malebnej ružovej záhrady vlastnými rukami

Je ťažké predstaviť si vidiecky dom alebo chalupu bez farebných voňavých kvetinových záhrad, pretože na mieste vytvárajú jedinečný komfort a sú jasným prízvukom záhradnej krajiny.Medzi rôznymi kvetmi je jadrom tohto kráľovstva samozrejme ruža.Každá hostiteľka sa snaží vytvoriť luxusnú ružovú záhradu s vlastnými rukami na pozemku neďaleko domu.A na rozdiel od názoru, že pestovanie ruží nie je ľahkou úlohou, pred každým domom nájdete veľkolepé kvetinové záhony s týmito nádhernými kvetmi.

Zobrazenie aštýly

Ruženec je trvalka kvetinová záhrada a pri náležitej starostlivosti môže potešiť majiteľov nehnuteľnosti a ich hostí na niekoľko rokov.Preto by sa k výberu postelí v štýle a dizajne malo pristupovať vážne a starostlivo.Modernému krajinnému dizajnu dominujú dva hlavné štýly usporiadania kvetináčov ruží:

 1. Pravidelný ruženec.Jedná sa o kvetinový záhon pravidelného geometrického tvaru s nízkym okrajom kameňa, tehál alebo orámovaných kamienkov, žulových triesok, farebného mulča.Ruže v nej sú vysadené v správnych radoch (kruhoch) v súlade s rovnakým rozsahom farieb.Kvetinový záhon v tomto štýle vyzerá veľkolepo uprostred smaragdového trávnika, pri hlavnom vchode do domucentrálna dráha.
 1. Krajina ružovej záhrady. Tento štýl sa vyznačuje neexistenciou prísneho poradia vykládkových rastlín. Kvetinový záhon môže mať akúkoľvek veľkosť a tvar, môže pozostávať z ruží rôznych odrôd a farieb. Táto ružová záhrada vyzerá veľkolepo v záhrade pri rybníku pred pozemkom.

Po rozhodnutí o štýle je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako bude kvetinová záhrada ruží vyzerať a v akej forme je lepšie ju zariadiť. Existuje niekoľko druhov ružencov:

 1. Romantické. Je vyrobená z klasických odrôd ruží s jemnou pastelovou farbou. Vyzerá veľmi výhodne na pozadí vysokých záhradných rastlín v hĺbke lokality alebo na záhrade. Vhodný pre rekreačnú oblasť, pretože dokonale vytvára atmosféru romantiky a mieru.
 2. Ceremoniál. Ako už názov napovedá, ide o svetlú slávnostnú kompozíciu s originálnymi sviežimi farbami kontrastných tónov. Táto ružová záhrada vyzerá výhodne na pozadí zelene. Nachádza sa v centrálnej časti areálu.
 3. Bordyurny. Tento druh ruženca znamená možnosť prezerať ho z jednej alebo viacerých strán, takže kvety sa vysádzajú s prihliadnutím na to, ktorá strana kvetinového záhonu bude viditeľná. Pre taký kvetinový záhon sa vyznačuje dlhodobým pestovaním kvetov. Na pozadí alebo v strede (ak sa kvetinový záhon sleduje zo všetkých strán) sa vysadzujú ruže vysokej kvality, potom klasické čajové hybridy a miniatúrne kríky alebo odrody prízemnej pokrývky pozdĺž okraja.
 4. Vertikálne. Vytvorené z tkaných a ampelous ruží, ktoré sú zasadené pozdĺž podpory. Toto je vynikajúce riešenie na zdobenie oblúkov, tŕňov, stien domov a plotov. Je dôležité vedieť, že ruže, na rozdiel od lian, nemôžu samostatne chodiť správnym smerom, preto je potrebné, aby boli vedené a pripevnené k podkladu ručne.
 5. Skalka.Pre tento druh kvetinového záhonu sa prevažne používajú odrody ruží s prízemným pokryvom.Vyrastajú a rýchlo vytvárajú kvitnúce koberce av kombinácii s kameňmi vyzerajú veľmi pôsobivo.Ako centrálny prvok kompozície sa však môžu použiť vyššie odrody ruží.
 6. Mobil (mobil) . Ako už názov napovedá, jedná sa o kvetinové záhony vysadené v nádobách a kvetináčoch.Často sa používajú na navrhovanie priestoru pred domom, pri hlavnom vchode.Výhodou takého mini ruženca je, že ho možno v zime prepravovať a čistiť do miestnosti.

Ruženec v krajine môže byť vysadený v slobodnom poradí - zdôrazňuje iba prirodzenosť záhradného priestoru.Bolo by tiež pekné pozrieť sa na jediný ružový krík, ak je svieža a bohato kvitnúca a odtieň jeho kvetov je kombinovaný s celkovým štýlom krajiny.

Video „Praktické tipy na vytvorenie“

Ilustračné video s príkladmi a praktickými tipmi na vytvorenie záhonu.

Vypracovanie schémy

Vytvorenie ruženca sa začína vypracovaním vizuálnej schémy, ktorá podrobne popisuje umiestnenie každého kríka.Ak chcete vytvoriť takýto plán, musíte najprv preskúmať územie webu a vybrať si miesto na usporiadanie kvetinovej záhony.

​​

Ruže -rastliny milujúce svetlo, a to sa musí zohľadniť pri príprave schematického plánu. Pod ružovou záhradou by mal zvoliť otvorené priestranstvo s dostatkom slnečného žiarenia, ale chránené pred prievanom a vetrom. Ideálnou možnosťou by bolo miesto, kde slnko svieti v prvej polovici dňa a neskoro popoludní sú rastliny čiastočne v tieni.

Po určení umiestnenia systému. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je na papieri a potom ho preniesť na skutočný pozemok. Pred vytvorením plánu by ste si mali vybrať odrody ruží, ktoré sa vám páčia, a vyznačiť ich na hárku kruhmi číslami, čím sa označí miesto pre krátke a vysoké druhy, aby sa navzájom neosvetľovali. Ak je kvetinový záhon doplnený inými kvetmi, malo by sa to uviesť aj v pláne.

Pri zostavovaní schematického plánu nezabudnite, že svetlé odtiene sa musia striedať s bielou a pastelovou - táto technika vám umožňuje vytvoriť harmonické zloženie. Ruže sú priaznivejšie osvetlené jasnými zelenými listami, takže na okraji ružovej záhrady môžete zasadiť vždyzelené mini kríky, kapradiny alebo okrasné nízko rastúce ihličnany. Po vydaní na papier môžete začať realizovať svoje sny v reálnom priestore. Najprv je potrebné určiť hranice ružovej záhrady a vytvoriť hranicu, po ktorej by sa malo vyznačiť umiestnenie každého kríka. Ďalej, na správnom mieste, vykopané diery, do ktorých sa pestujú ruže.

Výber odrôd

Pri výbere odrody je potrebné zohľadniť nielen krásu ruží, ale aj vonkajšie faktory: klimatické podmienky,vlastnosti pôdy, veľkosť kvetinového záhonu.Existuje pomerne málo odrôd ruží, ale s cieľom vybaviť ružovú záhradu v krajine vlastnými rukami je potrebné zvoliť také druhy, ktoré môžu rásť v určitých klimatických zemepisných šírkach:

 • čajové hybridy - majú najdokonalejšie a najkrajšie kvety., sú však veľmi termofilné a často zamrznú, napriek nízkemu prerezávaniu a zakrytiu;

 • floribunda ruže - vyznačujú sa mnohými sviežimi kvetenstvami, sú dosť odolné proti chladu, kvitnú dlho a nepretržite, ale kvitnú v rôznom čase., kvôli ktorej je potrebné odstrániť vyblednuté kvetenstvo, ktoré kazí estetický vzhľad ruženca;
 • pletenie - v závislosti od odrody môžu mať tieto ruže veľké alebo veľmi malé kvetenstvo, ale malé ruže sa častejšie používajú na ozdobu oblúkov, pretože majú pružnejšie stonky a kvety vyzerajú viac.jemne;
 • Ružové „lupiny“ - nízke, hojne rozkvetlé kríky sú úplne nepružné - je ťažké ich otáčať okolo podpery, okrem toho ich musíte neustále monitorovať a poslať vetvy vodorovne, pretože iba v tejto polohe je krík.dobre produkuje ďalšie výhonky a kvety;
 • štandard - tieto ruže vo forme malého stromu sa často používajú ako pásomnice kvôli svojej veľkosti a svetlým veľkým kvetom - rastliny, ktoré vytvárajú prízvuk v zložení, sa môžu vysádzať aj samostatne na trávnikoch;
 • pokrytie pôdy - vysoké ozdobné vlastnosti tejto odrody (môžumať vzhľad gule, alebo zakryť pôdu vo forme koberca) umožňujú používať ruže na ozdobu rôznych kvetinových záhonov, navyše ich možno ľahko pokryť aj v zimnom období.
 • Pôda a výsadba

  Je vhodné zasadiť ruže na jeseň a pripraviť pôdu na ružovú záhradu v polovici leta.Pod jarnou pristávacou plochou sa pripravuje na jeseň.Ak to chcete urobiť, musíte kopať pôdu hlboko, pridať drenážnu zložku (piesok, rašelinu) a aplikovať hnojivo (humus, kompost).Ruže ako voľná dobre odvodnená pôda.Ideálnou možnosťou by bola piesčitá pôda s úrovňou kyslosti 5 - 6 pH.

  Ďalej musíte pripraviť všetko, čo potrebujete pre výsadbu: lopata, rašelina, expandovaná hlina, voda, sadenice ruží.Teraz sa akcie vykonávajú podľa nasledujúceho algoritmu:

  • na začiatku musíte urobiť diery do hĺbky, ktorá je o 10 cm dlhšia ako je dĺžka koreňov ruží (približne 50 - 60 cm);
  • Ak je podzemná voda blízko povrchu pôdy, musí sa na dno studní položiť drenážna vrstva (expandovaná hlina) a kropiť sa zemou;
  • teraz navlhčíme korene sadeníc a extrahujeme ich spolu so zeminou z nádoby (črepníka);
  • odporúča sa rezať príliš dlhé korene na dĺžku 30 cm, z listov musíte tiež úplne odstrániť listy;
  • potom sadenice umiestnite do otvoru presne zvisle a začnite zaspávať so zemou, pravidelne pretrepte, aby bola pôda rovnomerne rozložená a korene neboli ohnuté;
  • po zakorenení koreňov by sa mala pôda mierne zalievať, zalievať, po čom by sa horná vrstva znovauvoľniť;
  • Nakoniec okolo kríka musíte urobiť hromadu pilín alebo rašeliny s výškou 15 - 20 cm.

  ) Starostlivosť o ružovú záhradu

  Starostlivosť o ruže v teplom období neprináša žiadne ťažkosti a pozostáva z:

  • včasného zalievania - aby pôda dlhšie zadržiavala vlhkosť, je kompostovaná akýmikoľvek organickými materiálmi;
  • odstraňovanie buriny, uvoľňovanie pôdy a kríky podľa potreby;
  • prerezávanie prebytočných výhonkov - orezávanie sa vykonáva na jar av lete na konci kvitnutia;
  • v bežných obväzoch - organická hmota (humus, kompost, rašelina) v množstve 10 kg /m2.m predstavil na jar, a draslík 20 g /sq.ma fosfor 70 g /m2.mv auguste - septembri.

  Je oveľa ťažšie zachovať výsadbu ruží v zime, pretože kvety sú veľmi termofilné a často choré.Hlavnou udalosťou v príprave na zimu je prístrešok ruží.Aby sa to dosiahlo, kríky musia byť rozrezané, zrolované a pokryté akýmikoľvek krycími organickými látkami (piliny, lístie, slama).A na vrchu dodatočného krytu s materiálom odolným voči mrazu: film, strešná krytina, priadza.

  Je tiež dôležité nezmrazovať kríky na jar.Indikátor toho, že ruže môžu byť uvoľnené z úkrytu, je úplné rozmrazenie pôdy.Je lepšie otvoriť kríky v zamračený deň alebo večer, pretože počas zimnej sezóny stratili svetlo dňa a jasné slnko pre nich bude ďalším stresom.

  Video „Ako vytvoriť jedinečný ruženec“

  Informačné video s príkladmi, odpoveďami na mnohé otázky a odporúčania prezáhradníci.