Aké je prerezávanie na jeseň

Orezávanie ovocných stromov na jeseň je jedným z povinných opatrení pre záhradníctvo. Tento postup má veľký význam pre pokojné zimovanie stromov. Tu je však potrebné poznať dôležité nuansy, aby sa správne vykonali požadované manipulácie a aby sa zabránilo usmrteniu rastlín. O vlastnostiach jesenného prerezávania sa dozviete z nášho článku.

Keď prerezávame

Najskôr treba poznamenať, že jesenné prerezávanie ovocných stromov sa vyskytuje iba v tých regiónoch, ktoré majú mierne klimatické podmienky. Ale pre severné regióny našej krajiny sa takéto manipulácie neodporúčajú. Dôvodom je skutočnosť, že rastliny sa nebudú môcť včas zotaviť, kým nezmrznú, čo povedie k zamrznutiu porcií. Výsledkom bude, že kôra rezov vyschne, čo znemožňuje jarnému rastu nových výhonkov.

Okrem toho jeseň ako čas na prerezávanie nie je vhodná pre mladé stromčeky, ktoré majú iba niekoľko rokov. Podľa nich načasovanie prerezávania spadá iba na jarné obdobie.

Na otázku, kedy je lepšie vykonať jesenné prerezávanie, odpovie veľa záhradníkov - september a október. Niektorí odborníci však poukazujú na to, že najlepší čas na rezanie vetiev v záhrade je koniec októbra - začiatok novembra. V tomtočas vo vnútri rastliny spomaľuje tok miazgy.

Odpoveď na otázku „Kedy by sa malo vykonať orezávanie?“ Sa môže v závislosti od regiónu líšiť v malom rozsahu.Všetko záleží na klimatických vlastnostiach miesta rastu rastlín a na tom, kedy sa tu vyskytnú prvé mrazy.

Osobitne stojí za zmienku, že ak bolo obdobie prerezávania pár dní pred úplňkom, záhrada sa obnovila oveľa rýchlejšie.

Staré stromy

Keď záhradníci preberajú záhradu na jeseň, mali by sa viesť nielen podľa času takejto manipulácie, ale aj prostredníctvomvek samotných stromov.Zvážte situáciu odstránenia nepotrebných vetiev zo starých stromov.Tu ostáva čas orezania rovnaký (september, október alebo začiatok novembra), ale frekvencia akcií sa mení.Obrezanie nie je potrebné každý rok.Stačí to urobiť raz za dva alebo tri roky.

Táto frekvencia súvisí so skutočnosťou, že keď stromy starnú, plodnice sa stanú neplodnými.

V prípade starej záhrady na jeseň by malo byť omladzujúce prerezávanie.Omladenie prerezávania takýchto stromov sa vykonáva odstránením vetiev, ktoré majú štyri alebo viac rokov.V takom prípade by ste mali vetvy nechať nižšie, ktoré budú o niečo hrubšie ako horná časť.Okrem toho, omladzovacie prerezávanie zahŕňa odstránenie nadbytočných výhonkov z vnútra koruny, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú alebo majú čas na ich prepletenie.V tomto prípade odstránenie suchých, chorýcha rozbité vetvy, ako aj tie, ktoré majú lišajníky.

Vykonávanie takýchto manipulácií vám umožní získať lepšiu a bohatú úrodu zo starých stromov a chrániť ich pred rôznymi chorobami a škodlivým hmyzom. Správna príprava závodu na zimu bez toho by sa nestalo.

V situácii, keď sa jesenné prerezávanie neuskutoční, nadobudne vaša záhrada zanedbávanejšiu podobu a každý rok bude mať menší a menší výnos.

Video „Správne prerezávanie stromov na jeseň“

Mladé stromy

Ako správne zastaviť vetvy stromu

V prípade mladých záhradných stromov sa jesenné prerezávanie trochu líši od starých rastlín. Vyžadujú správnu tvorbu koruny, nie jej omladenie. Pre každý druh ovocných stromov existuje vlastný systém prerezávania. Na vytvorenie koruny sa však používajú tieto metódy:

  • riedenie. V tomto prípade sa predpokladá úplné rezanie konárov. Takéto manipulácie umožňujú prenikaniu slnečného svetla hlboko do koruny, vďaka čomu je ovocie krajšie a šťavnatejšie;
  • skrátenie. Tu je potrebné odstrániť iba časť vetvy. Výsledkom je, že okolo strihu v novej sezóne sa objavia nové výhonky.

Po dokončení koruny by mala vyzerať priehľadná a ľahká. Zároveň by nemalo byť dovolené stmavovať.

Na prerezávanie na jeseň mladých stromov existuje jedna jediná podmienka - potreba dať semenáčikom čas, aby si zvykli na miesto svojho výsadby.konštantný rast. Zvyčajne to stačí niekoľko rokov.Ak ste počas týchto rokov, keď sa orezanie ešte neodporúča, našli ste vetvu, ktorá zreteľne zasahuje do susedných výhonkov, môžete ju opatrne odstrániť.

Režim postupného prerezávania hrozna

Dva roky po výsadbe sa rastliny môžu orezávať na jeseň a na jar. Odstrániť v tejto situácii, budete potrebovať všetky vetvy, ktoré zasahujú a prepletené so svojimi susedmi. To vám umožní vyhnúť sa zbytočnému stmavnutiu a vytvoriť korunu, ktorá sa dobre zahreje a bude vetraná. Okrem toho môže byť rast spodných vetiev nasmerovaný nadol. Za týmto účelom môžu zviazať malé bremeno, ktoré ich drží v spodnej polohe. Toto poskytne príležitosť na vytvorenie kostrových vetiev, ktoré v budúcnosti výrazne zvýšia plodnosť. Na nich sa objavia prvé plody.

V dôsledku toho okamžite dostanete aj od najmladšieho malého stromu slušnú plodinu s vynikajúcou chuťou.

Schéma orezávania

Vzorec používaný pri jesennom prerezávaní je celkom jednoduchý. Malo by sa však pamätať na to, že každý strom si v tejto veci vyžaduje individuálny prístup k sebe samému.

Postup orezávania zahŕňa tieto odporúčania:

  • dolné vetvy by mali byť vždy hrubšie ako horné. Týmto spôsobom sa vytvoria úrovne;
  • únik, ktorý zabraňuje susedným vetvám, sa v porovnaní so zvyškom môže skrátiť o 1/3;
  • je potrebné kývať vetvy, ktoré rastú v súvislosti s kmeňom mladším ako 90 rokovstupňov;
  • 64. prvá vrstva obsahuje vetvy umiestnené voči sebe navzájom pod uhlom 45 stupňov;
  • medzi prvou a druhou úrovňou by mala byť vzdialenosť 60 - 65 cm;
  • v ideálnom prípade by koruna mala obsahovať 3 až 4 úrovne.

Všetky miesta rozrábania by sa mali vždy ošetrovať osobitným riešením, aby sa zabránilo prenikaniu škodlivého hmyzu a mikroorganizmov.

Ako vidíte, táto schéma je skutočne celkom post. Tým, že sa budete držať a robiť potrebné opravy v závislosti od odrody, získate vynikajúcu úrodu zo svojej záhrady.

Video „Ako spracovať mladé stromy“

Z tejto lekcie videa sa naučíte, ako zaobchádzať s mladými stromami, aby v budúcnosti mohli šíriť mohutnú korunu a dať dobrú úrodu.