Podrobný popis, užitočné vlastnosti a použitie papraďov

Najstarší predstaviteľ flóry, ktorý zostal v súčasnosti takmer nezmenený, sa objavil na Zemi pred 400 miliónmi rokov. V našom článku vám predstavíme nielen popis paprade ako liečivej rastliny, ale tiež vám povieme o poľnohospodárskych postupoch pestovania tejto zelenej plodiny.

Opis a vlastnosti štruktúry papradia

Ferns (Polypodiophyta) - toto je celé oddelenie vrátane asi tristo rodov trvalých byliniek a stromov. Vzhľad všetkých sa môže veľmi líšiť, majú však všeobecný krátky botanický opis. Všetky kapradiny sa skladajú z troch hlavných častí:

  52) podzemok; 53) uniknúť;
 • lístkové listy - listy.
Budovarastliny viacročných paprade

Koreň je tmavohnedý, zahustený, pokrytý tenkými vláknitými príveskami.Ferns nemajú viditeľné stonkové listy, ktoré rastú priamo z oddenku.Každý list sedí na stonke, ktorá sa nazýva rachis. List paprade je systém plochých výhonkov. Prvé výhonky sa objavujú v máji a vyzerajú ako zelené slimáky. Ako rastú, postupne sa vyvíjajú a získavajú normálny vzhľad.

Keďže kultúra sa pestuje výlučne spórami alebo anténami, nezbavuje kvetenstvo. Sporangia sa tvorí na spodnej časti lístka, ktorý má šupinatú, pevne zložitú štruktúru. Na jeseň z nich prebudia malé semená.

Distribučná oblasť

Ferns sú neuveriteľne flexibilné pre podmienky prostredia, a preto rastú po celom svete. Najčastejšie sa však vyskytujú v tropických alebo subtropických zónach, kde prevláda vysoká vlhkosť a teplé podnebie. Všadeprítomná kultúra obývajú lesy, močiare, horské svahy, brehy nádrží, cesty a niekedy dokonca rastie na vetvách stromov alebo stenách domov.

Kapradiny rastú po celom svete

Biochemické zloženie

Nízkokalorická papraď sa zbytočne nepoužíva v autentickej kuchyni obyvateľov východných krajín. Takáto láska k tomuto produktu je spôsobená jeho komplexným chemickým zložením:

 • vitamíny B;
 • tokoferol;
 • karotén;
 • riboflavín;
 • taníny;
 • éterické oleje;
 • škrob;
 • flavonoidy;
 • organické kyseliny;
 • floroglucín;
 • alkaloidy.

Liečebné a prospešné vlastnosti

paprade má liečivý účinok na organizmus a pomáha v boji proti mnohým problémom:

 • zrýchľuje metabolizmus;
 • stabilizuje centrálny nervový systém;
 • pozitívny vplyv na vývoj kostného skeletu;
 • zlepšuje tón;
 • odstraňuje toxíny;
 • normalizuje fungovanie endokrinného systému;
 • pomáha zbaviť sa dermatologických problémov;
 • urýchľuje hojenie rán;
 • zmierňujú syndrómy bolesti;
 • posilňuje srdcový sval a cievy;
 • bojujúce s chorobami kĺbov;
 • eliminuje červy.

Video „Fern v krajine“

Toto video hovorí o zvláštnostiach pestovania trvácnych rastlín.

Populárne druhy s fotografiami

Na svete existuje viac ako desaťtisíc druhov Fern.Ďalej uvádzame stručne najznámejšie rastliny pestované našimi pestovateľmi.

Miestnosť

Je to malá svieža krava s výškou maximálne pol metra.Najznámejšími predstaviteľmi sú nephrolepis, adiantum, davallia, pelleya.Pre izbové kapradiny sa vyznačujú silne pernatými vyrezávanými listovými doskami rôznych odtieňov zelenej farebnej schémy.Kultúra uprednostňuje zatienené miesta, neustále rastievlhká pôda potrebuje pravidelné zavlažovanie.

thajčinatipy.Vďaka vzhľadu lístia sa papradie nazýva pterygoid.Rastlina má rada teplé vodné prostredie (nie nižšie ako +24 ° C) s neutrálnou úrovňou kyslosti, dobrým osvetlením a pravidelným kŕmením.

Indická

Ďalší zástupca vodnej flóry pestovanej v rybníkoch alebo akváriách.Na rozdiel od predchádzajúcej odrody má malé, vyrezávané, silne rozvetvené výhonky tmavozelenej farby.Koreňový systém je dobre vyvinutý, ale skôr krehký.Výška dospelej rastliny dosahuje 0,5 - 0,6 m.

Kultúra netoleruje priame slnečné svetlo a cíti sa pohodlnejšie v čiastočnom tieni.

Tropické

Poddimenzovaná odroda, ktorá rastie na 0,2 m a vyznačuje sa relatívnym typom oddenku.Doskové dosky majú prelamovanú štruktúru, ktorá dáva wyamu podobnosť s čipkou.Niektoré druhy tropických paprade milujú slnko, takže lezú na kmene stromov bližšie k svetelnému zdroju, ako je liana.Existujú však aj druhy machov, ktoré žijú v tienistých oblastiach v blízkosti zdroja vlhkosti.

Izba
Thajsko
Indiáni
Tropické

Červené

Ide o krátke, pomaly rastúce rozprestierajúce sa kríky s výškou asi pol metra.Tento typ sa vyznačuje bledo-fialovým odtieňom, ktorý sa nachádza v hlavnej zelenej farbe.Najznámejšie odrody sú Red Beauty a Lady in Red.Majú svieže, členité listy s hnedou repou, ako aj tmavo červené stopky.Rastliny tolerujú zimu, nevyžadujú komplexnú starostlivosť.

Muž

Jasne zelená trávnatá trvalka s neobvyklými vlnitými listami.Známy pre liečivé vlastnosti koreňa, ktorý je často používaný ľudovými liečiteľmi.Kultúra dostala svoj názov pre štruktúru Vayeus, ktoré sa zdajú byť hrubšie ako u iných druhov.Tiež pre samčiu kapradinu je charakteristický skorší vývoj sporangie (júl - august).Kríky rastú krásne v polostrove vedľa iných rastlín.

Treelike

Vysoká skupina, vyznačujúca sa tvrdými výhonkami, na ktorých sú veľké, vysoko členité wajá s rôznymi odtieňmi zelenej farby.Tento druh sa najčastejšie vyskytuje v subtropickej zóne, vo vlhkých lesoch, v blízkosti riek alebo jazier a na močiaroch.Reprodukuje, rovnako ako iné odrody kapradín, výtrusy.Rastlina je nenáročná na podmienky prostredia, ľahko sa prispôsobuje zmene klímy.

Lesnoy

Táto odroda je známa aj pod inými názvami: kapradina kapradinová, bardard, viacradý,pštros alebo listovik.Vyrastajú, môžu dosahovať výšku asi meter a tvoriť nálevku s rozprestierajúcim sa kríkom.Listové doštičky sú veľké, sfarbené do trávy, sperené alebo rozrezané.Kultúra je mrazuvzdorná, v oblastiach stredného pásma sa cíti dobre, má dezinfekčné vlastnosti.

Červená
Muž
Strom
Lesnoy

Zvláštnosti pestovania paprade

Pestovanie vytrvalých rastlín doma alebo na súkromných pozemkochvyžaduje opatrný prístup.O zvláštnostiach agrotechniky pre paprade pestované ďalej.

Poloha a pôda

Aby sa zabránilo vypadávaniu lístkov a bohatej trávnatej farbe, trvalka by sa mala pestovať v severných alebo západných oblastiach, kde prevláda rozptýlené osvetlenie.Kultúra tiež dobre reaguje na umelé svetlo.Ak hovoríme o vnútorných odrodách, miestnosť, v ktorej sa konajú kvety, by mala byť dobre vetraná.

Pôda pre rastlinu je vyberaná ľahká, s dobrým pochopením.Môže to byť skladovací substrát alebo sa môže variť ručne (mletá z ihličnatých plodín, rašelina, piesok, suché ihly) a tepelne upravená.

Ferns sa používajú v krajinnom dizajne

Jemnosti starostlivosti

Ferns needpravidelné zalievanie.Zvlhčovanie sa vykonáva každé dva až tri dni, pričom sa uistite, že vrchná vrstva Zeme nevyschne.Použitou vodou sa pri izbovej teplote oddelí dážď.Pretože rastlina miluje vysokú vlhkosť, zavlažuje sa dvakrát týždenne listami a je udržiavaná mimo dosahu vykurovacích zariadení (ak ide o izbový kvet).

​​
Na aktívny rast zelenej časti sa odporúča pridávať minerálne komplexy draslíka a fosforu každé tri týždne.
Autorská rada
Na zimu sa kultúra spí.Od jesene postupne zalievajte, zastavte hnojenie.Ak papraď rastie na parapete, teplota okolia sa zníži na +18 ° C.Odolné druhy, vysadené vo dvore, nevyžadujú ďalšie prístrešie.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Trvalky podobné kapradinám sú veľmi zriedkavo postihnuté hubovými alebo vírusovými infekciami.Všetky problémy, ktorým pestovatelia niekedy čelia, pochádzajú z nesprávnej starostlivosti.Ak vlhkosť v pôde stagnuje, podzemok sa môže začať hniť.Uložte zariadenie vykopaním zo zeme, odstránením postihnutej časti a presadením na nové miesto.Na prevenciu môžete použiť roztok fungicídu (napríklad „Fundazol“).V prípade vošiek, roztočov alebo škvŕn pomôže striekanie kríkov drogami ako Aktara alebo Aktellik.

Nákup liečivých surovín

Na prípravu liekov používajú ľudoví liečitelia korene.papraď. Zberá sa v prvej polovici jesene, pred prvým mrazom. Po vykopaní je podzemok očistený od zeme, odreže vláknité výhonky a šupinaté listy. Potom suroviny rozložte do sucha (môže ísť o rúru alebo dobre vetrané podkrovie). Rok výroby je pripravený na korene, ktorý sa šíri na sklenených obaloch s pevnými viečkami.

Sušenie kapradiny doma

Varianty použitia paprade

Najčastejšie sa na základe koreňov trvalky pripravuje liečivý vývar. Aby ste to dosiahli, rozdrvte na práškový stav 2 lyžičky. suchú surovinu a potom ju naparujte pohárom vriacej vody. Polen sa varí, až kým sa objem kvapaliny neodparí na polovicu. Hotový liek sa vyberie 1 lyžička, mierne zriedená medom.

Na vonkajšie použitie použite iný jednoduchý recept - 70 g suchých koreňov sa naleje do litra vriacej vody a varí sa na miernom ohni najmenej dve hodiny. Ochladený bujón sa filtruje a výsledná tekutina sa maže boľavými bodmi alebo sa pridá do kúpeľa.

Použitie rastliny v tradičnej medicíne

Škody a kontraindikácie pri používaní

Fern obsahuje veľké množstvo kyseliny prusovej a alkaloidov, a preto je najsilnejšou jedovatou látkou. Lieky užívať na základe trvalých potrieb iba pod dohľadom lekára alebo bylinkára. Prísne kontraindikované pripúšťajú tieto skupiny ľudí:

 • tehotné ženy a ženy počas laktácie;
 • deti do troch rokov;
 • u pacientov s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov;
 • pacienti s anémiou alebo tuberkulózou.
  • Počas predávkovania sa pozoruje nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a kŕče.Po zistení týchto príznakov je potrebné vyčistiť žalúdok, vypiť sorbent a okamžite vyhľadať lekára.

   Trvalky obyčajné - najstaršie rastliny, ktoré existujú viac ako milión rokov.Ich užitočné vlastnosti boli známe našim vzdialeným predkom a recepty niektorých liekov prežili dodnes.