Ako ohnúť profilovú rúrku pre skleník: hlavné spôsoby

Ak je rám skleníka vyrobený z valcovania rúrok so štvorcovým alebo pravouhlým prierezom, je veľmi spoľahlivý a jeho životnosť je pomerne dlhá. Tento článok bude diskutovať o tom, ako ohnúť profilovú rúrku tak, aby klenutá štruktúra pre váš skleník bola správna, spoľahlivá a lacná.

Ako pripraviť štvorcový oblúk

Vzhľadom na to, že kovová štruktúra je oveľa tenšia ako drevo, v skleníku je prirodzenejšie svetlo. Aj tento materiál je technologickejší. Pri výstavbe oblúkového skleníka musí byť profil ohnutý. Ohyb sa pre oblúk zdvíha vertikálnym smerom od základne smerom hore a uprostred oblúkovitým spôsobom. Napríklad, ak vyberiete skleník Mitlider, pevnosť rámu sa zabezpečí spojením stĺpikov a trámov. V skleníkoch v tvare kupoly pozostávajú štruktúry z polygonálnych rámov (hliník /kov), je však dosť zložité ich zostaviť sami.

Rovnaký materiál rámu sa vyberá „vo výstavbe“ celej konštrukcie a jej rozmerov. Ak sa chystáte stavať klenutý skleník, ktorého rám je vyrobený z kovu a nie zo sadrokartónovej dosky,pripraviť:

 • ohybné tyče (do polovičných polí) - dlhé jeden a pol metra, v množstve 12 kusov;
 • v prípade budovy s výškou 1,8 metra - 10 kusov prútov, ktorých dĺžka je 2 metre a priemer je 30 milimetrov;
 • Na vytvorenie rámu je potrebné začať s určovaním otvorov pre prúty, niekedy musíte ohnúť štvorcovú rúru, v ktorej je prierez 20 až 20 a priemer bude tri metre.

Budete potrebovať nasledujúce nástroje:

 • ohýbačka;
 • tvarované rúry;
 • meracie pásky, jednoduché ceruzky;
 • bulharčina;
 • zváranie.

Ohýbačku môžete vyrobiť sami, na nej musíte ohnúť profilovú rúrku. Prejdite s úchopom.Bude si to vyžadovať veľa úsilia, aj keď je hrúbka steny materiálu asi dva milimetre, pretože to nie je niečo, čo je sadrokartón zložený!Ak nemáte stroj, môžete ho ohnúť rukami.Rúry utesnite paralelne.Nakreslite požadovaný polomer oblúka priamo na zem, pripevnite výrobok a zložte ho tak, aby bol úplne rovnaký ako na obrázku.Nasledujúci oblúk musí byť ohnutý podľa vzoru prvého.

Potrubie sa musí rozrezať na rovnaké časti pomocou bulharského jazyka a potom sa vzorka musí ohnúť.Na miestach, kde došlo k výrezom, spracujte pomocou bodového zvárania.Ľahký a silný profil sa dá ľahko spojiť s lietadlami.Okrem toho je schopný odolať dostatočne veľkému bočnému zaťaženiu.

Použitie stroja na ohýbanie rúrok

Každý, kto sa snažil ohýbaťprofil potrubia, vedomí skutočnosti, že je veľmi ťažké.S sadrokartónom je oveľa jednoduchšie a ľahšie pracovať, ale v tomto prípade to nie je!Tu o pomoc - špeciálny stroj na ohýbanie rúrok alebo jednoručný spôsob.Jedným zo spôsobov je aj oheň.Jedna časť potrubia je zahrievaná, potom pomocou páky v určitom uhle je ohnutá.Medzi nevýhody patrí vzhľad (po dokončení) - skôr neestetický a skutočnosť, že to bude vyžadovať veľa fyzickej námahy, pretože to nie je sadrokartón!

Samozrejme, pri použití stroja na ohýbanie rúrok môžete potrubie ohýbať oveľa presnejšie, rýchlejšie a ľahšie.Pri držaní držadla sa profil napína pozdĺž kladiek stroja, zatiaľ čo druhý pritláča materiál, čo ho deformuje.Ohýbanie produktu týmto spôsobom je oveľa „krajšie“, keď prechádza rúrkovým ohýbačom, premení sa v oblúk a polomer, ktorý mu bol položený.Pomocou manuálneho stroja sa výrobky môžu ohýbať, aby v chladnom období zohrievali skleník.

Na výrobu ohýbačky rúrok.Budete potrebovať:

 • 3 kusy valca;
 • špeciálna konzola s upínacou osou a vodiacou skrutkou;
 • kovový stôl;
 • šablóna a obrobok;
 • rúry vyrobené z ocele s priemerom 0,7 - 1,5 cm;
 • kanál a zváranie;
 • malta z betónu.

Metódy sú flexibilné

Rolovanie rúr pre skleník je možné ohýbať studeným alebo horúcim spôsobom.K dispozícii sú obidve možnosti.Ak je ohrievaná plynovým horákom, bude ťažnosť oveľa vyššia.Ale ak má rúra malý prierez, je to také ľahké.ohyb, bez vystavenia vysokým teplotám.Rúry tenkostenné sú plastové, ľahko sa ohýbajú.Neexistujú žiadne konkrétne odporúčania týkajúce sa zahrievania materiálov, s výnimkou rúr, ktorých priemer je viac ako sto milimetrov.Ale ak je potrubie štvorcové alebo obdĺžnikové, musíte s nimi pracovať trochu inak.

Ak je výška profilu menšia ako desať milimetrov, musí sa ohýbať za studena.Ak je výška štyridsať milimetrov, potom sa nemôžete obísť bez zahrievania.Pokiaľ ide o ohýbanie materiálu vo výške od desať do štyridsať milimetrov, každý sa sám rozhodne, komu a akým spôsobom je to vhodné, pretože to nie je sadrokartón, ktorý sa stále musíte ohýbať!Ak máte špeciálne zariadenie na ohýbanie potrubia, môžete to urobiť bez zahrievania.

Video „Ako vyrobiť ohýbačku rúr a ohnúť ju na profilovú rúrku“

Mnoho potrebných informácií o ohýbačke rúr na vytvorenie rámu pre skleník.

Metóda za studena

Ak je výška profilu až desať milimetrov, musí sa vyplniť.Môžete použiť piesok, kolofóniu alebo jar s pevným vinutím.Môžete to urobiť sami, pre ktoré budete potrebovať: ohýbaciu dosku, zverák a tŕň, profil ohybu (môžete to urobiť sami, alebo si kúpiť v obchode).

Pri zahrievaní

Materiál, ktorý nie je vhodný pre chladnú metódu, sa musí zohrievať na vysoké teploty.Predbežné potrubie naplnené pieskom pre rovnomerné ohyby a kvalitu práce.Pre vásNezabudnite použiť palčiaky z plachtoviny.Na pyramídovú zátku, ktorá je desaťkrát dlhšia ako základňa, budú potrebné orezy (polená).Samotná plocha dna skúmavky by mala byť dvojnásobkom veľkosti otvoru, ktorý sa uzavrie.Vyskúšajte, ako zátky sedí, potom na jednej strane vytvorte drážky pozdĺžneho tvaru na každej strane.Na budúcom zákrute je potrebné upiecť blank.

Pripravte si plnivo zo stavebného piesku so stredne zrnitým povrchom (musí byť dobre preosiate niekoľkokrát cez sito s bunkami rôznych priemerov, najskôr 2 mm, potom 0,7 mm).,Ďalej musí byť plnivo zohriate, keď je vystavené teplote 150 stupňov Celzia.Pohonte jeden koniec rúrky pomocou zátky, dajte lievik na druhý.Obrobok musí byť namontovaný kolmo na zem alebo pod uhlom, všetko záleží na veľkosti.A cez lievik naplňte pieskom.Aby sa zhutnila, poklepte kladivom na potrubie.Matný zvuk znamená plnosť.

Potom pomocou druhej zátky uzavrite koniec rúrky, cez ktorú sa nalial piesok.Upevnite výrobok do svorky pre rúry alebo do zveráka.Zvarový spoj by mal byť na boku.Požadovanú trubicu vytvarujte veľmi elegantne.Pri jednom zdvihu ju neohýbajte ostro, ale nevyhnutne vo zvislej polohe alebo iba v horizontálnej polohe.Všetko dopadlo.Zátky môžu byť vyradené (vyhorené) a je vyliaty piesok, materiál pre skleníkový rám je pripravený!

Video „Ako funguje ohýbačka rúrok“

V tomto videu vidítepostupnosť krokov, ktoré je potrebné vykonať, aby sa rúrka ohla.