Miniatúrne ruže - malý poklad

Miniatúrne ruže sú samostatnou záhradnou skupinou s viac ako piatimi tisíc odrôd.Líšia sa od ostatných ruží iba svojou veľkosťou, často presahujúcou ich dekoratívny účinok, hojnosť kvetov a trvanie kvetu.Medzi nimi sú Bush a lezenie, jednoduché alebo dvojité kvety len korunované kvetinové stonky a zhromažďujú sa v malom kvetenstve.Malé ruže ohromia rafinovanou krásou a rozmanitosťou zafarbení, zjemnením arómy alebo jej neprítomnosťou.Pestujú sa na parcele, v miestnosti, na balkóne alebo na verande, cítia sa rovnako dobre na otvorenom poli aj v kvetináči.

Príbeh vystúpenia

Rovnako ako mnoho úžasných vecí sa do nich dostali aj ružeEurópa z východu.Už v roku 1810 boli z Číny privezené stále zelené ruže, písali o nich noviny.Prvá štvrtina XIX. Storočia bola pre nich poznačená módou, ktorá postupne mizla.Až po takmer sto rokoch sa záujem objavil vďaka objavu Dr. Roulette.Objavil kvitnúce krík a začal pestovať bezprecedentne malé ruže.Pred vojnouEurópski pestovatelia kvetov nepoznali viac ako 20 odrôd, ale od roku 1940 ich holandskí a španielski chovatelia začali krížiť so zakrpatenými zástupcami rôznych druhov ruží.

Od tej doby miniatúrne ruže nielen stratili svoju popularitu, ale zvýšili svoju rozmanitosť v dôsledku interšpecifickej hybridizácie.Dnes nájdete ružu pre každý vkus medzi piatimi tisíckami existujúcich odrôd.Svieže kríky s malými jasnými listami rastú od 10 do 30, niekedy až 40 cm vysoké, početné kvety majú priemer až 3 cm, líšia sa sviežou a dlhou kvetinou - niektoré odrody kvitnú nepretržite od mája do októbra.každé dva mesiace.Okrem klasického kríka majú ruže veľmi odlišný tvar: pôdny pokryv, mreže, lezenie, dokonca štandard.Pre rôzne farby nie sú horšie ako ich veľké náprotivky.

Američania sa domnievajú, miniatúrne ruže črepníkové kvety, a môžeme nájsť na horskej dráhe v chodníku, na rabatkah často sa pestuje vo všetkých druhoch a vázy zdobenie lodenici, balkón a byt a vždy ich obdiv a radosť z ich názorov.

Video „Skupinové funkcie“

Z videa sa dozviete viac o vlastnostiach týchto farieb.

Zásluhy

Miniatúrne ruže majú okrem bezpodmienečných ozdôb mnoho predností.Nie sú rozmarní a húževnatí, dokonca aj ružica zamrznutá v zime určite prinesie nové výhonky, zriedka sa stanú obeťami chorôb,vydržať chladné počasie a teplo, môže len urobiť malú prestávku v bujnom kvete.Dobre tolerovaná zima v útulku, v južných oblastiach nemusí hádzať lístie, zohriate zemou, po určitom čase odpočinku jednoducho obnovte svoj rast.Veľmi ľahko sa množia odrezky.

Kvitnutie na ulici pokračuje od konca mája do októbra a v byte, ak je vybavené denným svetlom, môže začať v marci a končí v novembri.Niektorí milenci nevyhovujú ružiciam odpočinku, ale zvyšujú denné svetlo tak, aby neustále kvitli.

Vlastné korene pestované z odrezkov ruží, dokonca naštepených na dogrose, nedávajú koreňové výhonky, čo veľmi uľahčuje ich starostlivosť;Existujú pichľavé odrody, ale absolútne nie sú tŕne.Kvety sú jednoduché a froté rôznych farieb: od tradičnej ružovej, červenej, bielej, rôznych odtieňov, po zelenú, fialovú a modrú.Výhonky sú vždy husto pokryté jasnými, najčastejšie tmavozelenými lesklými listami.Odrody klasických tvarov kríkov vytvárajú krásne husté kríky s rovnými výhonkami, ktoré, hoci sú veľmi tenké, hrdo držia jednotlivé kvety aj malé kvetenstvo, bez toho, aby sa pod svojou hmotnosťou ohýbali alebo krútili.

Malé rozmery, veľmi krásny tvar a rôzne farby vám umožňujú používať ruže v krajinářskom dizajne s úžasnými výhodami pre lokalitu.

Pestovanie

Pre pestovateľov kvetín, ktorí už pestovali ruže na svojom pozemku, sa miniatúrne ruže nezdajú byť zložité alebo rozmarné.Najlepšie je zasadiť ich do postele na jar, potom bude mať koreňový systém čas, aby sa v sezóne pohodlne rozvinul na novom mieste, aby sa zima nestala problémom.Miesto by malo byť vybrané, rovnako ako všetky ruže, slnečné, ale chránené pred prievanom a severným vetrom, stačí, keď slnko ráno vyschne nočnú vlhkosť na listoch a po obede môže byť svetlý odtieň.

Trpaslicové ružice dobre rastú na ľahkých, priedušných mierne okyslených pôdach bez stagnácie vody.Pred výsadbou uprednostňujú vyvýšeniny: pred výsadbou rastlín je vhodné hnojivo hnojiť kompostom, zhnitým hnojom, pridať do neho kostnú múčku a drevný popol, prípadne zredukovať vápno.Pred výsadbou je potrebné upraviť štruktúru Zeme - príliš ľahké vyžaduje pridanie ílu a rašeliny a príliš ťažké - piesok, rašelinu a hnojivo.

Kríky sa pestujú vo vzdialenosti 20 - 25 cm od seba.Ak sa sadenice kupujú v nádobe, potom sa musia umiestniť do diery s rovnakou hrudkou zeme, čím sa prežitie na novom mieste urýchli.

Pri výsadbe kríka je koreňový krk zakopaný o 3–5 cm, potom obkolesujú zem okolo kríka a vylejú ju teplou usadenou vodou.Prvé dva týždne sa ružica postupne učí na slnku - najskôr je úplne uzavretá počas dňa a otvára sa iba ráno a večer, potom sa čas „prechádzok“ predlžuje až do úplného odstránenia celého čísla.

Vodapokiaľ možno nie príliš, aby sa nadmerná vlhkosť nezhromažďovala v blízkosti koreňov a je potrebné použiť oddelenú teplú vodu. Po zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu okolo puzdra, aby nevznikla kôra.

Celé leto sú postele buriny, kvitnúce kvetiny sa odrežú, poškodené listy a výhonky sa odstránia, krík nezhustne, inak začne strácať listy a môže dokonca ochorieť, ak slnečné svetlo nespadne do jeho hĺbky.

Neustále kvitnutie si vyžaduje veľa sily, preto sa zvyčajne odporúča vyrábať štyri obväzy. Na začiatku jari sa po prebudení pridá dusičnan amónny, neskôr, keď výhonky aktívne rastú, pomáha im močovina, objavujú sa púčiky, rastliny sa kŕmia roztokom plného minerálneho hnojiva, v auguste nie je možné vyrobiť dusík, ktorý sa obmedzuje na zlúčeniny fosforu draselného. Všetky obväzy prispievajú po zalievaní.

Z parazitov sa oplatí báť sa vošky, ružovej pílky, s nedostatkom vlhkosti a roztočov. Preto sa pri pestovaní domu kvetináče často kladú na podnos s vlhkými kamienkami alebo nastriekajú rastliny prevarenou vodou. Ruža sa môže nakaziť múčnatkou alebo listovou škvrnou. Na prevenciu rastlín ošetrených tekutinou Bordeaux, roztokom popola alebo infúziou bylín. Postihnuté časti sú odrezané a zničené.

Ak boli črepníkové rastliny pestované vonku, potom sa s nástupom chladného počasia privádzajú do miestnosti. Zima vonku môžu tráviť iba rastliny, ktoré vyrastali na otvorenom priestranstve.sezóna. Mrazy až do -7 stupňov neprinášajú problémy, ale keď prídu, je čas pripraviť ruže na zimu. Na jeseň by nemali byť rezané príliš tvrdo, môžete odstrániť len púčiky a kvetinové stonky, dokonca aj listy, ak sa sami nespadnú, nedotýkajte sa ich. Bush švihol vysoko nad zemou, pokrytý suchými listami, pokrytý smrekovými konármi. Potom je nad ňou usporiadaná kostra, ktorá je pokrytá lutrasilom alebo pradeným materiálom a navrch polyetylénovou fóliou. Najskôr nechajte vetranie, potom pevne zatvorte kryt a rozdrvte krycí materiál po obvode kameňmi alebo doskami. Počas rozmrazovania a skoro na jar sa znovu otvárajú na vetranie. Keď je už teplo, úkryt odstraňujte postupne. Preskúmajte ruže a orežte ich na jar pred prebudením obličiek.

Miniatúrne ruže v kvetináčoch môžu byť v zime prenesené do suterénu alebo do inej miestnosti s teplotou vzduchu +1 až +5 stupňov. Na jar bude tiež potrebné ich odrezať a presadiť. Domy si nemôžu zariadiť dlhý čas odpočinku, ak chcete kvety skoro na jar alebo v zime. Aby sa však vegetačné obdobie mohlo začať, rastliny budú potrebovať dlhšiu dennú dĺžku, takže si budú musieť zariadiť žiarivkové osvetlenie. Rastliny sa premiestnia do teplej miestnosti, nastrihajú sa, presadia sa, začnú sa zaliať vodou a potom sa živia.

Ruže sa množia odrezkami, ktoré je možné rezať z výhonkov s hrúbkou 2–3 mm. Každý stonok by mal mať 3 - 4 púčiky, pod spodným rezom by mal byť šikmý a nad horným okrajom by mal byť rovný rez 0,5 cm nad púčikom.Dolné listy čisté a nechajte polovicu vrchu.Odrezky môžete dať do vody pred tvorbou koreňov (dokonca pridajte stimulátor rastu koreňov), iba sa nezmení, ale jednoducho pridajte podľa potreby.A potom sa odrezky vysádzajú malými a stále slabými koreňmi do zeme.

Na niekoľko hodín môžete namočiť spodnú tretinu stimulátora rastu odrezkov a okamžite ich umiestniť na zem na zakorenenie.Ak to chcete urobiť, zoberte hlboký tank (kvetináč alebo box), najskôr zalejte drenážnu vrstvu, potom pôdu a potom na vrch 2 cm čistého piesku.

Odrezky sa ukladajú na okraj piesku a okraj pôdy, pritlačený prstami, napojený, na vrchu z nich je usporiadaný prístrešok na zachytávanie vlhkosti.Rezne sú napojené, niekedy vetrané, tvorba koreňov bude hlásená vznikom nových klíčkov, najskôr červeného a malého, potom sa zmení na skutočné vetvičky a získajú normálnu zelenú farbu.Ak sa plánuje vysadenie nových rastlín vonku, mali by byť udržiavané v pivnici alebo na balkóne s teplotou od + 1 do + 5 do jari, aby zastavili svoj rast.

Najlepšie odrody

Dnes existuje toľko odrôd malých ruží, z ktorých niektoré sa pestujú lepšie vonku, iné doma, ale všetky môžu rásť na otvorenom poli a v kvetináčoch, všetkysú veľmi dekoratívne a svojím vzhľadom môžu estetom priniesť skutočné potešenie.Na výber z tejto odrody je potrebné sa aspoň trochu naučiť o najbežnejších odrodách.

„Kolibríky“

Túto odrodu vytvorili francúzski chovatelia.v roku 1958.Na kvetinových záhonoch v skupinových výsadbách av samostatnom kvetináči vyzerá pomerne hustý šíriaci sa krík s lesklými tmavými listami. Jeho froté kvety s príjemnou arómou sa zhromažďujú v malých púčikoch po 3 až 5 kusoch, priemer otvoreného kvetu je 4 cm, farba je svetlá, marhuľovo žltá.Kvitnutie je dlhé a bohaté.

„Daniela“

Pomerne nová, ale už dobre známa francúzska odroda, ktorá bola vytvorená v 90. rokoch minulého storočia, je odolná voči väčšine chorôb.Kompaktný ker rastie až do výšky 15 - 20 cm, froté kvety podobné frézam so špičatými okvetnými lístkami, ktoré majú od začiatku kvitnutia jemnú ružovobielu farbu a na konci sú takmer biele.Kvety kvitnú bujne a nepretržite, vyžadujú prístrešok na zimu.Cítim sa dobre v kvetináči.

„Debut“

Vytvorená v roku 1989 a získala veľkú popularitu v dôsledku netriviálneho sfarbenia froté kvetín a výhodnosti pestovania.Krík je dostatočne vysoký pre miniatúrne ruže, dorastá do výšky 35 - 38 cm, odolný proti chorobám a mrazu, aj keď naše podmienky si stále vyžadujú úkryt pred zimou, ale treba ho chrániť pred vlhkosťou ako pred chladom. Okvetné lístky na základni sú krémovo biele a sú bližšie k okrajom - tmavočervené, keď sa kvetina otvára, stmavuje.Na kríku je veľa kvetov súčasne otvorených a všetky majú mierne odlišnú farbu.Táto odroda vyzerá ako obrubník alebo živý plot.

Pixie

StupeňHolandský výber, malé kompaktné kríky (do 20 cm) po celé leto sú pokryté početnými frotémi kvetmi s dvoma hlavami bielej alebo bielej a ružovej farby.Kvety so špičatými okvetnými lístkami sú usporiadané jeden po druhom alebo sa zbierajú v malých pukoch po 2 až 3 veciach.Rastie krásne v byte a na ulici, vyznačuje sa neustálym kvetom.

„Los Angeles“

Klasický krík so vzpriamenými tvrdými výhonkami, s lesklými tmavozelenými listami vajcovitého tvaru, aj keď existujú možnosti s bronzovými alebo svetlozelenými listami,čo samo o sebe je veľmi nezvyčajné a krásne.Na každom výhonku sa vytvára až 80 jasne oranžových dvojitých kvetov s priemerom do 5 cm, ktoré kvitnú veľmi bujne a na dlhú dobu.

Clementín

Rastú pomerne veľké kríky (až do výšky 60 cm).kompaktný, vyznačujúci sa odolnosťou proti plesniam a škvrnám od listov.Je to úžasný prípad, keď sa ružica nebá tepla - keď je klíma mierneho pásma dlhá, kvety sa úplne neotvoria a zostanú vo forme polodisperzných vznešených veľkých kvetov;Kvitnutia sa opakuje celé leto, farba sviežich kvetov sa mení od ružovej po marhuľovú oranžovú.Rezané kvety vydržia až 9 dní.

„Levanduľa“

Levanduľovú farbu s odtieňmi fialovej a fialovej farby, kvet s priemerom 5 cmvznešené formy, nemôžu upútať pozornosť. Na každej stonke sa zdvíha jeden až tri púčiky. Bush dorastá až pol metra.

„Baby Baccarat“

Kvet tejto ruže sa vyznačuje úžasnou vznešenou šľachtou, ktorá je zvýraznená zamatovo tmavo červenou, takmer čiernou farbou. Jeden púčik vládne na každom stopke obklopenom tmavozelenými listami. Vyzerá prísne a luxusne.

„Madey“

V roku 1984 bola založená nemecká odroda nemrznúcej odrody odolná voči chorobám. Bush dorastá do 40 cm, pestuje sa na ulici av dome, zdobia ho kvetinové záhony, okná, balkóny, verandy. Kvety zozbierané v malých púčikoch vyžarujú príjemnú vôňu, ale ich hlavné čaro je sfarbenie. Vnútorná strana okvetných lístkov je krvavo červená a vonkajšia strana je strieborná biela.

Green Ays Min

Rozprestierajúce sa kríky so svetlozelenými listami sú odolné voči chorobám a mrazu. Malé froté kvety sa zbierajú kvetenstvom na dlhých (do 24 cm) silných stopkách, ich farba je biela s jemnou zelenou farbou. Kvitne dlho a hojne.

Video „Jarné prerezávanie“

Z tohto videa sa dozviete viac o jarnom prerezávaní miniatúrnych ruží.