Ako rezať ruže na zimu na Sibíri?

Luxusná ružová záhrada alebo len malý kvetinový záhon s rozkvitnutými ružami je nádherným pohľadom a zdrojom pýchy pre každého pestovateľa.Možno práve preto sa ruže pestujú takmer vo všetkých regiónoch, a to napriek problémom so zimou.Áno, na pestovanie ruží na Sibíri alebo v iných severných oblastiach musíte vynaložiť veľké úsilie.S touto úlohou sa však pestovatelia sibírskeho kvetu úspešne vyrovnajú, pretože vedia, ako správne pripraviť kríky tak, aby tieto krehké a teplomilné kvety prežili zimu aj v tých najťažších podmienkach.

Zvláštnosti zimovania

Ako je známe, sibírske podnebie sa vyznačuje dlhými chladnými zimami, z ktorých veľa snehu prichádza neskoro.Čo však môže otepľovať rastliny lepšie ako sneh?Sneh skutočne dokonale zahreje korene a zemnú časť pred zamrznutím.Ak porovnáme teplotu vzduchu a snehu v zime, ukázalo sa, že pri vonkajšej teplote -20 ° C je teplota snehovej pokrývky iba -2-3 ° C, čo umožňuje ružiam stráviť zimu pod snehom celkom pohodlne.

Nie všetko je však také jednoduché a zimovanie ruží na Sibíri má svoje vlastné vlastnosti.Miestni pestovatelia kvetov si už dávno všimli, že pod hustou snehovou pokrývkou sú ruže často vyhodené a nezmrazené.A kompost (smrekové konáre, konáre, listy, humus), ktorý má pokryť ruže,Prispieva k prehrievaniu a prehrievaniu rastlín, čo vedie k takým smutným následkom.V tomto ohľade nemá zakrytie ruží organickou hmotou v týchto oblastiach zmysel, pretože je dosť snehu.

Samotná ruža je kvetinou odolnou voči chladu.Bezpečne prenáša jesenné mrazy a dokonca mrazy na -10 ° C. Aby sa však kríky stali odolnými voči chladu, je potrebné vedieť, ako pripraviť ruže na zimu, ako aj správne a vopred vykonávať všetky činnosti:

  • od polovice leta zastavte hnojenie dusíkatými hnojivami;
  • v auguste zastavte zalievanie rastlín, ale potom v októbri vodu raz veľa, takže v zimnom období je pôda mierne vlhká;
  • Na začiatku jesene by sa kríky mali kŕmiť hnojivami fosforečnanu draselného (bez dusíka) - posilní sa tým koreňový systém a zvýši sa odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom;
  • krátko pred začiatkom prvého mrazy je potrebné odrezať zvyšné listy a odrezať vrcholy výhonkov;
  • aby stonky vo vlhkom prostredí neboli vystavené infekciám alebo hubovým spórám, môžu sa ošetriť roztokmi zmesi Bordeaux, síranom meďnatým alebo jednoducho posypanými drevným popolom;
  • V malej zasneženej zime sa korienky ruží hromadí a posypú vrstvou listov, pilín alebo iných organických látok, ak je zima zasnežená, môžete urobiť bez prístrešia.

Krík pripravený týmto spôsobom, dokonale konzervovaný pod snehom až do jari, a to aj vo veľmi ťažkej zime zostáva nažive a zdravý.Ale tu sa objavíĎalší problém typický pre klímu na Sibíri. Faktom je, že počas dlhé zimy zem hlboko zamŕza a hneď ako sa začne sneh topiť, a je toho veľa, nie je miesto na roztopenie vody a na povrchu zeme stagnuje. Táto situácia vedie k ochoreniu a smrti kríkov v dôsledku zamokrenia.

Ak ste sa museli vyrovnať s týmto problémom, mali by ste uvažovať o tom, ako zachovať ruže v sibírskom podnebí pomocou iného útulku, napríklad suchého vzduchu. Suchý vzduch je improvizovaný skleník alebo tunel - malý rám, na ktorom je natiahnutá fólia, strešná krytina alebo iná izolácia. Konštrukcia by mala byť oblúková, potom kondenzát bude prúdiť pozdĺž okrajov a nebude padať na vetvy, ale ak v prístrešku vytvoríte niekoľko otvorov na cirkuláciu vzduchu, dá sa zabrániť vzniku kondenzátu.

Jeden film nebude stačiť na ochranu kríkov pred mrazom, takže sa navyše používajú akékoľvek materiály: penová guma, teplá látka, laminátová podložka, agrofibre. Príprava ruží na zimu v takomto prístrešku sa vykonáva tak, ako je opísané vyššie, nie je potrebné iba prerezávanie výhonkov. Môžu sa jednoducho ohnúť a zafixovať. Prístrešok je potrebné na jar odstrániť postupne, aby kríky neboli vystavené stresu z prudkého poklesu teploty.

Video „Orezávanie a úkryt na zimu“

Z videozáznamu sa dozviete, ako kosiť a kryť kríky na zimu.

Orezávanie

Názory pestovateľov kvetín o tom, kedy a ako znížiť ružu na zimu na Sibíri, a či je to potrebné, sú veľmi kontroverzné.Väčšina ľudí si myslí, že orezávanie ruží pred zimou je nežiaduce, pretože infekcia sa môže dostať cez zárezy, ktoré môžu rastliny oslabiť a dokonca viesť k ich smrti.Okrem toho na jar opäť vzniká potreba prerezávania, pretože počas zimy niektoré výhonky mierne zomrú alebo čiastočne zamrznú.Preto je na Sibíri múdrejšie rezať ruže raz na jar.

Existujú však pestovatelia kvetín, ktorí považujú jesenné orezávanie za povinné pre ruže, pretože pomáhajú kríkom prežiť zimu.Ale tu to všetko záleží na druhu ruže.

Je rozumné rezať záhradné hybridy vzpriamenými a zle ohnutými výhonkami, ako aj ruže, ktoré budú pokryté iba snehom, potom by sa vetvy mali rezať do výšky snehovej pokrývky.

Odrody s dlhými pružnými výhonkami (horolezecké, štandardné) majú tendenciu sa ohýbať alebo pridávať k zemi.Ak je v puzdre viac ako 10 rias, odporúča sa rezať tie najslabšie pod koreňom, pretože na kríku spôsobujú ďalšie zaťaženie, a tým komplikujú jeho prezimovanie.

Video „Či je potrebné orezať kríky: znalecký posudok“

Z videa viete, či je potrebné orezať kríky pred prezimovaním.